RPH Muzik Tahun 3

5
Mata pelajaran Pendidikan Muzik Tahun 1 Arif Hari/Tarikh 29 Februari 2015 Masa 30 minit (8.00n pagi-8.30 pagi) Fokus Tempo: Tempo konsisten (steady beat) Standard Kandungan Pengalaman muzikal 1. Memainkan perkusi secara solo atau berkumpulan daripada pelbagai repertoire. Standard Pembelajaran 1. Memainkan perkusi mengikut detik 2. Memainkan perkusi menngikut tempo. Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid dapat: 1. Bernyanyi lagu “ Jantungku” sambil menepuk detik mengikut tempo yang konsisten. 2. Bermain alat perkusi loceng dan kastenet untuk mengiringi lagu “Jantungku” mengikut detik dan tempo yang betul secara solo. Pengalaman Sedia Ada Murid pernah bernyanyi lagu “Jantungku”. Bahan Bantu Mengajar 1. CD 1 : Track 13 ( Jantungku-vokal) Track 14 ( jantungku- instrumental). 2. Perkusi: kastenet, loceng, kerincing. Penyerapan Nilai 1. Berdisipin- Murid dapat mengikut arahan guru semasa melakukan aktiviti bermain alat perkusi. 2. Kerjasama-Murid memberi kerjasama

description

Muzik Tahun 3

Transcript of RPH Muzik Tahun 3

Page 1: RPH Muzik Tahun 3

Mata pelajaran Pendidikan Muzik

Tahun 1 Arif

Hari/Tarikh 29 Februari 2015

Masa 30 minit (8.00n pagi-8.30 pagi)

Fokus Tempo: Tempo konsisten (steady beat)

Standard Kandungan Pengalaman muzikal

1. Memainkan perkusi secara solo atau berkumpulan

daripada pelbagai repertoire.

Standard Pembelajaran 1. Memainkan perkusi mengikut detik

2. Memainkan perkusi menngikut tempo.

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid dapat:

1. Bernyanyi lagu “ Jantungku” sambil menepuk detik

mengikut tempo yang konsisten.

2. Bermain alat perkusi loceng dan kastenet untuk

mengiringi lagu “Jantungku” mengikut detik dan

tempo yang betul secara solo.

Pengalaman Sedia Ada Murid pernah bernyanyi lagu “Jantungku”.

Bahan Bantu Mengajar 1. CD 1 : Track 13 ( Jantungku-vokal)

Track 14 ( jantungku- instrumental).

2. Perkusi: kastenet, loceng, kerincing.

Penyerapan Nilai 1. Berdisipin- Murid dapat mengikut arahan guru

semasa melakukan aktiviti bermain alat perkusi.

2. Kerjasama-Murid memberi kerjasama semasa

menyanyi sambil tepuk secara serentak

3. Kerajinan- Murid bermain alat perkusi dengan

bersungguh- sungguh.

Kemahiran Berfikir 1. Membezakan tempo konsisten dan tidak konsisten

dan menyatakannya.

EMK (Elemen Merentas Kurikulum) Kreativiti

- Menggunakan dua corak irama yang diberikan

oleh guru pada bar- bar yang berlainan mengikut

kreativiti murid.

Page 2: RPH Muzik Tahun 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Masa/Langkah Isi Kandungan Aktviti P&P Strategi

P&P/ABM/Nilai

Set Induksi

(5 minit)

Tempo konsisten 1. Murid diminta untuk

merasa detik nadi

dengan menyentuh

pergelangan tangan.

(untuk mengenal pasti tempo

konsisten)

Langkah 1

(5 minit)

Ulangkaji 1. Murid ulangkaji

menyanyi lagu

“jantungku”.

2. Murid menyanyi

sambil menepuk detik

lagu “ Jantungku”

dengan bimbingan

guru.

Nilai : Berdisiplin

Langkah 2

(10 minit)

Menyanyi mengikut

tempo

1. Guru menunjukkan video berkenaan tempo konsisten dan tidak konsisten.

2. Murid menyatakan perbezaan video tesebut.

CD 1(Track 14)

( video yang dimuat

turun daripada laman

youtube)

- Penyerapan

EMK: Teknologi

Maklumat dan

Komunikasi.

Page 3: RPH Muzik Tahun 3

Langkah 3

( 7 minit)

Bermain alat

perkusi.

1. Memperkenalkan 2

alat perkusi loceng

dan kastenet

2. Demo.

3. Murid menepuk irama

dengan bimbingan

guru.

4. Murid diberikan alat

perkusi dan

memainkan irama.

5. Murid menggunakan

alat perkusi yang

berbeza mengikut

corak irama yang

diberikan. Pada bar

yang berlainan

mengikut kreativiti

tersendiri secara solo.

CD 1( Track 13)

Penutup

(3 minit)