RPH OBJEKTIVISME & KONSTRUKTIVISME

19
KPD 3016: PENGAJARAN, TEKNOLOGI & PENAKSIRAN 1 TAJUK KUMPULAN P.PNG06(A122PJJ) DISEDIAKAN OLEH NAMA NO. ID NO. TELEFON NOORAZIYAH BINTI ALI D20112054849 012-5447775 NAMA TUTOR E-LEARNING: DR. NURULHUDA ABDUL RAHMAN TARIKH SERAH: 8 HB. APRIL 2012 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

description

Free

Transcript of RPH OBJEKTIVISME & KONSTRUKTIVISME

  • KPD 3016: PENGAJARAN, TEKNOLOGI & PENAKSIRAN 1

    TAJUK

    KUMPULAN

    P.PNG06(A122PJJ)

    DISEDIAKAN OLEH

    NAMA NO. ID NO. TELEFON

    NOORAZIYAH BINTI ALI D20112054849 012-5447775

    NAMA TUTOR E-LEARNING: DR. NURULHUDA ABDUL RAHMAN

    TARIKH SERAH: 8 HB. APRIL 2012

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

  • RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN OBJEKTIVISME (1)

    Tarikh / Hari : 19hb. Mac 2012/ Isnin Masa : 10.35-11.35 pagi

    Kelas : 3 Cemerlang Bilangan murid: 29 orang

    Matapelajaran : Sains

    Tajuk : 1. 0 Magnet

    Objektif : 1.1 Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat menyatakan

    bahawa magnet boleh menarik atau menolak antara satu sama lain.

    Pengetahuan Sedia Ada: Murid telah diperkenalkan dengan bentuk-bentuk magnet dalam

    pelajaran lepas.

    Konsep : Magnet menarik antara satu sama lain apabila kutub yang berlainan didekatkan

    dan menolak antara satu sama lain apabila kutub yang sama didekatkan.

    Bahan : Magnet Bar , Carta tentang daya tarikan magnet, Carta sebatang magnet

    Nilai: Bekerjasama, Bertolak ansur.

    Kemahiran :

    Kognitif ( Kemahiran Proses Sains) Memerhati tindakan dua magnet apabila didekatkan

    dengan kutub yang sama dan kutub yang berlainan. Berkomunikasi dalam kumpulan.

    Mengeksperimen tindakan dua magnet.

    Psikomotor ( Kemahiran Manipulatif Sains) Menggunakan dan mengendalikan

    peralatan sains iaitu magnet. Melakar gambarajah tindakan dua magnet.

    Sosial Bekerjasama dan bertolak ansur dalam kumpulan untuk merekod pemerhatian

    (tindakan dua magnet).

    Langkah/Masa

    Isi

    Pelajaran

    Aktiviti Pengajaran Pembelajaran

    Catatan Aktiviti Guru Aktiviti Murid

    Set Induksi

    (5 minit)

    Bentuk-

    bentuk

    magnet

    Guru mengaitkan

    jawapan murid

    dengan hasil

    pelajaran baru yang

    akan dipelajari.

    Murid diminta

    untuk

    menyebutkan

    bentuk-bentuk

    magnet yang

    telah dipelajari

    dalam pelajaran

    lepas.

    Menyemak

    pelajaran lalu.

    Perkembangan

    1

    Kutub-kutub

    magnet

    Guru meminta

    murid menamakan

    kutub-kutub magnet

    Murid mencari

    maklumat

    didalam buku

    Sebatang

    magnet bar

    diberikan

  • Mencari

    maklumat

    (20 minit)

    Perkembangan

    2

    Menguji

    hipotesis

    (25 minit)

    1.1 Magnet

    boleh

    menarik dan

    menolak

    sebelum

    memperkenalkan

    dua kutub

    magnet iaitu kutub

    utara dan kutub

    selatan dengan

    menunjukkan carta

    sebatang magnet

    bar.

    Guru membimbing

    murid membuat

    lakaran mudah

    sebatang magnet

    bar seterusnya cara

    melabelkan

    gambarajah.

    Guru meminta

    muird meramalkan

    tindakan dua

    magnet.

    Guru menunjukkan

    tindakan dua

    magnet bar apabila :

    - kutub yang sama

    didekatkan antara

    satu sama lain

    (magnet menolak).

    -kutub yang

    berlainan

    didekatkan antara

    satu sama lain

    (magnet menarik)

    menggunakan carta.

    Guru membimbing

    murid menjalankan

    aktiviti dan

    merekod hasil

    dapatan dalam

    lembaran aktiviti.

    teks mengenai

    kutub magnet

    sebelum

    diperkenalkan

    dengan kutub-

    kutub magnet

    dan mereka

    memerhatikan

    sebatang magnet

    bar yang

    dipegang oleh

    mereka.

    Murid melakar

    gambarajah

    sebatang magnet

    bar dan

    melabelkan

    kutub-kutubnya.

    Murid mencari

    maklumat

    mengenai

    tindakan dua

    magnet dalam

    buku teks m/s

    39.

    Murid

    dibahagikan

    dalam kumpulan

    dua orang

    Murid

    menjalankan

    demonstrasi

    tindakan dua

    magnet apabila:

    -kutub yang

    sama didekatkan

    (utara dan utara

    atau selatan dan

    selatan)

    -kutub yang

    berlainan

    didekatkan

    (utara dan

    kepada setiap

    murid.

    Gambarajah

    sebatang magnet

    bar

    Bahan: buku

    teks, carta

    tindakan dua

    magnet, magnet

    bar, lembaran

    kerja.

  • selatan).

    Murid

    merekodkan

    hasil dapatan

    aktiviti mereka

    dalam lembaran

    aktiviti.

    Penutup

    Membuat

    rumusan

    (10 minit)

    Guru berbincang

    dengan murid

    serta membuat

    rumusan pelajaran

    mengenai tindakan

    dua magnet apabila

    didekatkan dengan:

    -kutub yang sama

    -kutub yang

    berlainan

    Murid

    menjawab

    soalan dalam

    buku aktiviti

    mengenai

    tindakan dua

    magnet.

    Bahan:

    Buku aktiviti

    m/s 24

    Refleksi :

    26 daripada 29 orang murid dapat :

    -melakar dan melabelkan gambarajah mudah sebatang magnet bar.

    -membuat aktiviti (demonstrasi) mudah untuk menunjukkan magnet boleh menarik

    dan menolak antara satu sama lain.

    -merekod dapatan aktiviti dalam lembaran aktiviti.

    -menyatakan secara lisan bahawa magnet menarik antara satu sama lain jika kutub

    yang berlainan didekatkan dan menolak antara satu sama lain apabila kutub yang

    sama didekatkan.

  • RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN OBJEKTIVISME (2)

    Tarikh / Hari : 26 hb. Mac 2012/ Isnin Masa : 10.35-11.35 pagi

    Kelas : 3 Cemerlang Bilangan murid: 29 orang

    Matapelajaran : Sains

    Tajuk : 1. 0 Magnet

    Objektif : 1.2 Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat menunjukkan

    bagaimana cara mengendalikan magnet dengan betul dan

    menyatakan secara lisan beberapa perkara yang boleh

    menghilangkan daya kemagnetan sesuatu magnet.

    Pengetahuan Sedia Ada: Murid telah mengetahui bahawa magnet boleh menarik dan

    menolak antara satu sama lain dalam pelajaran lepas.

    Konsep : Magnet perlu disimpan dengan meletakkan penyimpan atau keeper dikedua-

    dua hujungnya dan dalam keadaan kutub yang berlainan dan magnet tidak boleh

    diketuk, dibakar atau dijatuhkan.

    Bahan : Magnet Bar , Carta tentang perkara yang tidak boleh dilakukan keatas magnet.

    Nilai: Bekerjasama, Bertolak ansur.

    Kemahiran :

    Kognitif ( Kemahiran Proses Sains) Memerhati cara menyimpan magnet yang betul dan

    perkara yang tidak boleh dilakukan keatas sesuatu magnet . Berkomunikasi dalam kumpulan

    merekod hasil dapatan aktiviti.

    Psikomotor ( Kemahiran Manipulatif Sains) Menggunakan dan mengendalikan

    peralatan sains iaitu magnet. Melakar gambarajah yang menunjukkan perkara yang tidak

    boleh dilakukan keatas magnet.

    Sosial Bekerjasama dan bertolak ansur dalam kumpulan untuk menunjukkan cara yang

    betul menyimpan magnet.

    Langkah/Masa

    Isi

    Pelajaran

    Aktiviti Pengajaran Pembelajaran

    Catatan Aktiviti Guru Aktiviti Murid

    Set Induksi

    (5 minit)

    Magnet

    menarik

    dan

    menolak

    antara satu

    sama lain.

    Guru mengemukakan

    soalan untuk menguji

    pengetahuan sedia

    ada murid.

    Guru mengaitkan

    Murid diminta

    untuk

    menyatakan

    sama ada

    magnet menarik

    atau menolak

    Menyemak

    pelajaran lalu.

  • jawapan murid

    dengan hasil

    pelajaran baru yang

    akan dipelajari.

    antara satu sama

    lain jika kutub

    yang sama dan

    kutub yang

    berlainan

    didekatkan .

    Murid telah

    mempelajarinya

    dalam pelajaran

    lepas.

    Perkembangan

    1

    Mencari

    maklumat

    (20 minit)

    1.2 Cara

    yang betul

    menyimpan

    magnet

    Guru meminta murid

    mencari maklumat

    bagaimana cara

    menyimpan magnet

    yang betul.

    Guru menerangkan

    cara penyimpanan

    magnet yang betul

    dengan

    menggunakan

    penyimpan yang diletakan pada

    hujung setiap magnet

    dan dalam

    kedudukan kutub

    yang berlawanan.

    Guru membimbing

    murid merekod hasil

    aktiviti.

    Murid mencari

    maklumat

    tentang

    penyimpanan

    magnet yang

    betul dalam

    buku teks m/s

    42.

    Murid membuat

    demonstrasi cara

    penyimpanan

    magnet yang

    betul.

    Murid

    merekodkan dan

    melakar cara

    penyimpanan

    magnet yang

    betul kedalam

    buku nota sains

    Bahan:

    Buku teks, dua

    batang magnet

    bar,

    penyimpan dan kotak.

    Perkembangan

    2

    Meramal

    (25 minit)

    Perkara

    yang tidak

    boleh

    dilakukan

    keatas

    magnet

    Guru meminta murid

    meramalkan apakah

    yang akan berlaku

    jika magnet hilang

    daya kemagnetannya.

    Guru menerangkan

    dengan menggunakan

    carta mengenai

    beberapa perkara

    yang tidak boleh

    dilakukan keatas

    sesuatu magnet yang

    boleh menghilangkan

    Murid

    mengemukakan

    pelbagai

    jawapan.

    Murid diberi

    penerangan

    mengenai

    beberapa

    perkara yang

    tidak boleh

    dilakukan

    keatas magnet

    yang boleh

    Bahan:

    Carta .

  • daya kemagnetannya

    iaitu:

    -tidak boleh diketuk

    -tidak boleh dibakar

    -tidak boleh

    dijatuhkan

    menghilangkan

    daya

    kemagnetannya

    Murid

    merekodkan dan

    melakar mengenai

    beberapa

    perkara yang

    tidak boleh

    dilakukan keatas

    magnet yang

    boleh

    menghilangkan

    daya

    kemagnetannya

    Penutup

    Membuat

    keputusan

    (10 minit)

    Guru membuat

    rumusan pelajaran

    dengan

    mengemukakan

    beberapa soalan bagi

    menguji kefahaman

    murid.

    Guru membimbing

    murid menjawab

    soalan dalam buku

    aktiviti.

    Murid

    memberikan

    jawapan sebagai

    respon.

    Murid

    menjawab

    soalan dalam

    buku aktiviti m/s

    25 sebagai

    menguji

    kefahaman

    mereka terhadap

    isi pelajaran

    Bahan:

    buku aktiviti

    Refleksi :

    27 daripada 29 orang murid dapat :

    - melakar gambarajah mudah cara penyimpanan magnet yang betul dan beberapa

    perkara yang boleh menghilangkan daya kemagnetan sesuatu magnet.

    -membuat aktiviti (demonstrasi) mudah cara penyimpanan magnet yang betul.

    -menyatakan secara lisan cara penyimpanan magnet yang betul dan

    beberapa perkara yang boleh menghilangkan daya kemagnetan sesuatu magnet.

  • RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN OBJEKTIVISME (3)

    Tarikh / Hari : 2 hb. April 2012/ Isnin Masa : 10.35-11.35 pagi

    Kelas : 3 Cemerlang Bilangan murid: 29 orang

    Matapelajaran : Sains

    Tajuk : 1. 0 Magnet

    Objektif : 1.3 Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat membuat

    demonstrasi mudah bagi menunjukkan magnet hanya boleh menarik

    sesetengah bahan sahaja dan menyatakan sekurang-kurangnya lima

    contoh bahan yang boleh ditarik magnet serta lima contoh bahan yang

    tidak boleh ditarik magnet berdasarkan eksperimen yang dijalankan.

    Pengetahuan Sedia Ada: Murid telah mengetahui cara mengendalikan magnet dengan

    betul dan beberapa perkara yang boleh menghilangkan daya

    kemagnetan sesuatu magnet dalam pelajaran lepas.

    Konsep : Magnet boleh menarik bahan yang diperbuat daripada besi.

    Bahan : Magnet Bar ,senduk kayu, sudu plastik,sudu besi, dawai, kunci, tali rafia, tali

    jerami, pembaris besi,pembaris plastik, jarum, paku, pensel .

    Nilai: Bekerjasama, Bertolak ansur.

    Kemahiran :

    Kognitif ( Kemahiran Proses Sains) Mengeksperimen tindakan magnet keatas bahan .

    Mengelas bahan-bahan kepada bahan magnet dan bahan bukan magnet. Berkomunikasi

    dalam kumpulan merekod hasil aktiviti dalam bentuk jadual.

    Psikomotor ( Kemahiran Manipulatif Sains) Menggunakan dan mengendalikan

    peralatan sains iaitu magnet. Menyimpan peralatan sains dengan betul dan

    selamat.Membersihkan serta mengemas peralatan yang digunakan.

    Sosial Bekerjasama dan bertolak ansur dalam kumpulan untuk berkongsi dapatan

    eksperimen.

    Langkah/Masa

    Isi Pelajaran

    Aktiviti Pengajaran Pembelajaran

    Catatan Aktiviti Guru Aktiviti Murid

    Set Induksi

    (5 minit)

    Cara

    mengendalikan

    magnet dengan

    betul dan

    beberapa

    Guru

    mengemukakan

    soalan untuk

    menguji

    pengetahuan

    Murid diminta

    untuk menyatakan

    cara

    mengendalikan

    magnet dengan

    Menyemak

    pelajaran lalu.

  • perkara yang

    boleh

    menghilangkan

    daya

    kemagnetan

    sesuatu magnet

    sedia ada murid.

    Guru mengaitkan

    jawapan murid

    dengan hasil

    pelajaran baru

    yang akan

    dipelajari.

    betul dan beberapa

    perkara yang boleh

    menghilangkan

    daya

    kemagnetan

    sesuatu magnet.

    Perkembangan

    1

    Kenalpasti

    masalah,

    mencari

    maklumat,

    meramal

    (20 minit)

    1.3 Magnet

    boleh menarik

    sesetengah

    bahan.

    Guru

    memperkenalkan

    kepada murid

    dengan beberapa

    objek yang

    diperbuat

    daripada bahan

    berlainan serta

    dikaitkan dengan

    daya tarikan

    magnet.

    Guru bersoal

    jawab dengan

    murid bagaimana

    mengasingkan

    bahan-bahan

    yang diperbuat

    daripada besi

    dengan bahan-

    bahan lain

    menggunakan

    magnet.

    Guru

    membahagikan

    murid kepada

    beberapa

    kumpulan.

    Murid

    diperkenalkan

    dengan beberapa

    objek yang

    diperbuat daripada

    bahan berlainan.

    Murid diberikan

    masalah

    bagaimana magnet

    boleh

    mengasingkan

    bahan-bahan yang

    diperbuat daripada

    besi daripada

    bahan-bahan yang

    lain daripada buku

    teks (m/s 45) .

    Murid dibahagikan

    kepada kumpulan

    pembelajaran

    koperatif (4-5

    orang dalam satu

    kumpulan).

    Murid meramalkan

    objek manakah

    yang boleh ditarik

    oleh magnet.

    Bahan:

    Buku teks,

    senarai bahan

    eksperimen

    Perkembangan

    2

    Membuat dan

    menguji

    hipotesis

    (25 minit)

    Ada objek

    yang boleh

    ditarik oleh

    magnet dan

    ada yang tidak

    dapat ditarik

    oleh magnet.

    Guru

    menerangkan

    kepada murid

    mengenai aktiviti

    seterusnya.

    Eksperimen

    dibuat bagi

    menguji hipotesis

    murid .

    Guru

    membimbing

    Murid

    menjalankan

    eksperimen

    menguji bahan-

    bahan yang

    diberikan bagi

    membuktikan

    hipotesis mereka.

    Murid diminta

    mengasingkan dan

    mengklasifikasikan

    Bahan:

    Magnet

    Bar,senduk

    kayu, sudu

    plastik,sudu

    besi, dawai,

    kunci, tali

    rafia,

    pemadam,

    pembaris

    besi,pembaris

    plastik, jarum,

  • murid membuat

    eksperimen.

    Guru

    membimbing

    murid merekod

    hasil eksperimen.

    bahan-bahan

    tersebut kepada

    dua kumpulan

    iaitu bahan yang

    boleh ditarik

    magnet dan bahan

    yang tidak boleh

    ditarik magnet.

    Murid merekod

    hasil dapatan

    eksperimen

    mereka dalam

    jadual (lembaran

    aktiviti).

    paku, pensel

    dan lembaran

    aktiviti

    Penutup

    Menilai ,

    membuat

    rumusan

    (10 minit)

    Bahan yang

    boleh ditarik

    magnet

    diperbuat

    daripada besi.

    Bahan yang

    tidak boleh

    ditarik magnet

    diperbuat

    daripada kayu,

    plastik dan

    getah.

    Guru

    mengemukakan

    beberapa soalan

    sebagai rumusan

    isi pelajaran.

    Guru

    membimbing

    murid menjawab

    soalan.

    Murid membuat

    penilaian dan

    kesimpulan

    berdasarkan

    eksperimen.

    Murid menjawab

    soalan dalam buku

    aktiviti m/s 26

    sebagai menguji

    kefahaman mereka

    terhadap isi

    pelajaran.

    Bahan:

    Buku aktiviti

    m/s 26

    Refleksi :

    27 daripada 29 orang murid dapat :

    - membuat demonstrasi mudah bagi menunjukkan magnet hanya boleh menarik

    sesetengah bahan sahaja iaitu bahan yang diperbuat daripada besi .

    - menyatakan sekurang-kurangnya lima contoh bahan yang boleh ditarik magnet dan

    sekurang-kurangnya lima contoh bahan yang tidak boleh ditarik magnet

    berdasarkan eksperimen yang dijalankan.

  • RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KONSTRUKTIVISME (1)

    Matapelajaran: Sains

    Kelas: 3 Cemerlang

    Tarikh: 19 hb. Mac 2012

    Masa: 10.35 11.35 pagi ( 60 minit )

    Bilangan murid: 29 orang

    Bidang pelajaran: Magnet

    Objektif pembelajaran: 1.1 Magnet boleh menarik atau menolak antara satu sama

    lain.

    Hasil Pembelajaran: Di akhir pembelajaran ini, murid dapat :

    A Menguasai isi kandungan

    a. menjelaskan cara penyimpanan magnet yang betul.

    b. menyatakan tiga perkara yang boleh

    menghilangkan daya kemagnetan sesuatu magnet.

    B Membina kemahiran saintifik dan strategi berfikir

    a. membuat aktiviti (demonstrasi) mudah untuk

    menunjukkan magnet boleh menarik dan menolak

    antara satu sama lain.

    b. merekod dapatan aktiviti dalam lembaran aktiviti.

    c. melakar dan melabelkan gambarajah mudah sebatang

    magnet bar.

    C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni

    a. melibatkan diri secara aktif dalam menjalankan

    eksperimen berdasarkan prosedur.

    b. menghargai masa dengan menjalankan eksperimen

    dalam masa yang ditetapkan dan sentiasa menumpukan

    tugasan tersebut.

  • Konsep/prinsip/hukum/teori:

    Magnet

    a. mempunyai dua kutub iaitu kutub utara dan kutub selatan.

    b. menarik antara satu sama lain apabila kutub yang berlainan didekatkan.

    c. menolak antara satu sama lain apabila kutub yang sama didekatkan.

    Bahan, peralatan dan bahan sumber:

    Magnet bar 30 unit

    Buku teks

    Buku aktiviti

    Carta tindakan dua magnet

    Lembaran aktiviti

    Nota di slaid Power Point

    Langkah berjaga-jaga :

    Elakkan magnet daripada terjatuh kerana ia boleh menghilangkan daya

    kemagnetannya.

    Pengetahuan sedia ada :

    Murid telah mempelajari bahawa magnet terdiri daripada pelbagai bentuk.

    Fasa Isi kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota

    Aktiviti Guru Aktiviti Murid

    Permulaan/

    Mencungkil

    idea

    ( 5 minit )

    Bentuk-bentuk

    magnet

    Buat kaitan dengan

    pengetahuan sedia

    ada murid dengan

    menyoal. Cungkil

    idea mengenai

    bahagian mana pada

    magnet paling kuat

    tarikannya.

    Murid memberi

    respon kepada

    soalan guru.

    Strategi/

    Teknik:

    Penyoalan

    seluruh kelas

    menggunakan

    peta konsep

    Menstruktur/

    Menstruktur

    semula

    (20 minit)

    Kutub-kutub

    magnet

    Mengutarakan

    persoalan:

    Apakah kutub-kutub

    magnet?

    Tanya hipotesis ,

    reka bentuk aktiviti

    dengan

    memaparkan slaid

    gambarajah sebatang

    magnet bar.

    Murid mereka

    bentuk aktiviti yang

    akan dijalankan .

    Murid melukis

    sebatang magnet

    bar dan melabelkan

    kutub-kutub

    magnet

    mengunakan

    Strategi/

    Teknik:

    Aktiviti

    hands-on.

    Sikap

    saintifik dan

    nilai murni:

    Penglibatan

    aktif,

  • Tafsir kefahaman

    secara lisan-murid

    yang menguasai

    maju ke fasa aplikasi,

    manakala murid yang

    tidak, dikumpul

    dalam satu kumpulan

    dan diberi

    penerangan dalam

    kumpulan yang kecil.

    komputer dan

    kaedah drag/ melukis

    menggunakan

    kertas lukisan dan

    marker pen bagi

    menjawab

    persoalan.

    Aktiviti pemulihan:

    Mendengar

    penerangan guru

    dalam kumpulan

    kecil.

    Menghargai

    masa

    Aplikasi

    idea

    (25 minit)

    1.1 Magnet

    boleh menarik

    dan menolak

    antara satu

    sama lain.

    Tunjukkan masalah

    di slaid.

    ( kesan tarikan

    magnet apabila kutub

    yang berlainan

    didekatkan antara

    satu sama lain dan

    kesan tolakan apabila

    kutub yang sama

    didekatkan antara

    satu sama lain).

    Murid

    menyelesaikan

    masalah dalam

    kumpulan

    ( jalankan

    demonstrasi untuk

    melihat magnet

    menarik dan

    menolak antara satu

    sama lain).

    Murid

    membentangkan

    dapatan aktiviti

    mereka.

    Strategi/

    Teknik:

    Perbincangan

    dalam

    kumpulan

    diikuti

    persembahan

    Sumber

    pengajaran:

    Slaid power

    point,

    lembaran

    aktiviti.

    Refleksi/

    Penutup

    (10 minit)

    Magnet

    mempunyai dua

    kutub iaitu :

    -kutub utara

    -kutub selatan

    Magnet boleh

    menarik dan

    menolak antara

    satu sama lain.

    Tafsir kefahaman

    murid dengan

    memberi kuiz

    pendek. Tingkatkan

    keterujaan dengan

    mengadakan

    pertandingan antara

    kumpulan.

    Tunjukkan ringkasan

    idea utama di slaid.

    Beri tugasan

    membaca untuk tajuk

    seterusnya .

    Pelajar berbincang

    dalam kumpulan

    untuk menjawab

    kuiz dan membuat

    kesimpulan

    pelajaran dengan

    menyatakan idea

    utama serta

    mengaitkannya

    dengan idea asal.

    Strategi/

    Teknik:

    Penyoalan

    keseluruhan

    kelas.

    Sumber

    pengajaran:

    Slaid power

    point

  • RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KONSTRUKTIVISME (2)

    Matapelajaran: Sains

    Kelas: 3 Cemerlang

    Tarikh: 26 hb. Mac 2012

    Masa: 10.35 11.35 pagi ( 60 minit )

    Bilangan murid: 29 orang

    Bidang pelajaran: Magnet

    Objektif pembelajaran: 1.2 Mengendalikan magnet dengan betul dan

    mengetahui beberapa perkara yang boleh

    menghilangkan daya kemagnetan sesuatu magnet.

    Hasil Pembelajaran: Di akhir pembelajaran ini, murid dapat :

    A Menguasai isi kandungan

    a. menjelaskan cara penyimpanan magnet yang betul.

    b. menyatakan tiga perkara yang tidak boleh dilakukan

    keatas sesuatu magnet.

    c. menyatakan mengapa perkara tersebut tidak boleh

    dilakukan keatas sesuatu magnet.

    B Membina kemahiran saintifik dan strategi berfikir

    a. membuat demonstrasi mudah bagi menunjukkan

    magnet hanya boleh menarik sesetengah bahan sahaja

    iaitu bahan yang diperbuat daripada besi.

    b. merekod dapatan aktiviti dalam lembaran aktiviti.

    c. melakar gambarajah mudah menunjukkan tiga perkara

    yang tidak boleh dilakukan ke atas magnet.

    C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni

    a. melibatkan diri secara aktif dalam menjalankan

    eksperimen berdasarkan prosedur.

    b. menghargai masa dengan menjalankan aktiviti

    dalam masa yang ditetapkan dan sentiasa menumpukan

    tugasan tersebut.

  • Konsep/prinsip/hukum/teori:

    Magnet

    a. perlu disimpan menggunakan keeper/penyimpan pada kedua hujungnya dan

    dalam keadaan kutub yang berlawanan.

    b. tidak boleh diketuk, dijatuhkan atau dibakar.Ini boleh menghilangkan daya

    kemagnetannya.

    Bahan, peralatan dan bahan sumber:

    Magnet bar 30 unit

    Buku teks

    Buku aktiviti

    Lembaran aktiviti

    Nota di slaid Power Point

    Langkah berjaga-jaga :

    Elakkan magnet daripada terjatuh kerana ia boleh menghilangkan daya

    kemagnetannya.

    Pengetahuan sedia ada :

    Murid telah mempelajari bahawa magnet boleh menarik atau menolak antara satu sama lain.

    Fasa Isi

    kandungan

    Aktiviti Pengajaran dan

    Pembelajaran

    Nota

    Aktiviti Guru Aktiviti Murid

    Permulaan/

    Mencungkil

    idea

    ( 5 minit )

    Magnet boleh

    menarik dan

    menolak

    antara satu

    sama lain.

    Buat kaitan

    dengan

    pengetahuan sedia

    ada murid dengan

    menyoal. Cungkil

    idea mengenai apa

    yang akan berlaku

    jika dua magnet

    yang mempunyai

    kutub yang sama

    dan berlainan

    didekatkan.

    Murid memberi

    respon kepada

    soalan guru.

    Strategi/

    Teknik:

    Penyoalan

    seluruh kelas

    menggunakan

    peta konsep

    Menstruktur/

    Menstruktur

    semula

    (20 minit)

    1.2 Cara yang

    betul

    mengendalikan

    dan

    menyimpan

    magnet.

    Mengutarakan

    persoalan:

    Bagaimanakah cara

    menyimpan

    magnet dengan

    betul?

    Murid membuat

    hipotesis dengan

    merujuk kepada

    buku teks dan

    bahan sumber

    lain seperti

    Strategi/

    Teknik:

    Aktiviti inkuiri

    dalam

    kumpulan.

  • Tanya hipotesis

    dan perbincangan.

    ensiklopedia.

    Murid

    menyelidik

    sendiri bagi

    menjawab

    persoalan.

    Aktiviti

    pemulihan:

    Mendengar

    penerangan guru

    dalam kumpulan

    kecil.

    Sikap saintifik

    dan nilai murni:

    Penglibatan

    aktif,

    Menghargai

    masa

    Aplikasi idea

    (25 minit)

    Perkara yang

    tidak boleh

    dilakukan

    keatas magnet.

    Tunjukkan masalah

    di slaid.

    (Apakah perkara-

    perkara yang tidak

    boleh dilakukan

    keatas magnet?).

    Murid

    menyelesaikan

    masalah dalam

    kumpulan

    perbincangan .

    Murid

    membentangkan

    hasil dapatan

    aktiviti.

    Strategi/

    Teknik:

    Perbincangan

    dalam

    kumpulan

    diikuti

    persembahan

    Sumber

    pengajaran:

    Slaid power

    point, lembaran

    aktiviti.

    Refleksi/

    Penutup

    (10 minit)

    Cara

    pengendalian

    magnet yang

    betul.

    Tiga perkara

    yang tidak

    boleh

    dilakukan

    keatas

    magnet.

    Tafsir kefahaman

    murid dengan

    memberi kuiz

    pendek.

    Tingkatkan

    keterujaan dengan

    mengadakan

    pertandingan

    antara kumpulan.

    Tunjukkan

    ringkasan idea

    utama di slaid.

    Beri tugasan

    membaca untuk

    tajuk seterusnya.

    Pelajar

    berbincang

    dalam kumpulan

    untuk menjawab

    kuiz dan

    membuat

    kesimpulan

    pelajaran

    dengan

    menyatakan idea

    utama serta

    mengaitkannya

    dengan idea

    asal.

    Strategi/

    Teknik:

    Penyoalan

    keseluruhan

    kelas.

    Sumber

    pengajaran:

    Slaid power

    point

  • RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KONSTRUKTIVISME(3)

    Matapelajaran: Sains

    Kelas: 3 Cemerlang

    Tarikh: 2 hb. April 2012

    Masa: 10.35 11.35 pagi ( 60 minit )

    Bilangan murid: 29 orang

    Bidang pelajaran: Magnet

    Objektif pembelajaran: 1.3 Magnet hanya boleh menarik sesetengah bahan sahaja .

    Hasil Pembelajaran: Di akhir pembelajaran ini, murid dapat :

    A Menguasai isi kandungan

    a. menyatakan lima contoh objek yang boleh ditarik

    magnet .

    b. menyatakan lima contoh objek tidak boleh ditarik

    magnet .

    B Membina kemahiran saintifik dan strategi berfikir

    a. membuat aktiviti (demonstrasi) mudah bagi

    menunjukkan magnet hanya boleh menarik sesetengah

    bahan sahaja iaitu bahan yang diperbuat daripada besi.

    b. merekod dapatan aktiviti dalam lembaran aktiviti.

    C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni

    a. melibatkan diri secara aktif dalam menjalankan

    eksperimen berdasarkan prosedur.

    b. menghargai masa dengan menjalankan aktiviti

    dalam masa yang ditetapkan dan sentiasa menumpukan

    tugasan tersebut.

    Konsep/prinsip/hukum/teori:

    Magnet

    a. boleh menarik bahan yang diperbuat daripada besi.

    b. tidak boleh menarik bahan yang diperbuat daripada kayu,plastik dan getah.

  • Bahan, peralatan dan bahan sumber:

    Magnet bar 30 unit Pembaris plastik 6 unit

    Senduk kayu 6 unit Jarum 6 unit

    Sudu plastik 6 unit Paku 6 unit

    Sudu besi 6 unit Pensel 6 unit

    Dawai 6 unit Buku teks

    Kunci 6 unit Buku aktiviti

    Tali raffia 6 potong Lembaran aktiviti

    Tali jerami 6 potong Nota di slaid Power Point

    Pembaris besi 6 unit

    Langkah berjaga-jaga :

    - Elakkan magnet daripada terjatuh kerana ia boleh menghilangkan daya

    kemagnetannya.

    - Berhati-hati ketika mengendalikan objek tajam seperti jarum, paku, dawai dan

    pensel.

    Pengetahuan sedia ada :

    Murid telah mempelajari cara penyimpanan magnet yang betul dan perkara-perkara yang

    tidak boleh dilakukan keatas magnet.

    Fasa Isi kandungan Aktiviti Pengajaran dan

    Pembelajaran

    Nota

    Aktiviti Guru Aktiviti Murid

    Permulaan/

    Mencungkil

    idea

    ( 5 minit )

    Cara yang betul

    mengendalikan

    dan

    menyimpan

    magnet serta tiga

    perkara yang

    tidak boleh

    dilakukan keatas

    magnet.

    Buat kaitan

    dengan

    pengetahuan

    sedia ada murid

    dengan menyoal.

    Cungkil idea

    mengenai bahan-

    bahan yang boleh

    dan tidak boleh

    ditarik magnet.

    Murid memberi

    respon kepada

    soalan guru.

    Strategi/

    Teknik:

    Penyoalan

    seluruh kelas

    menggunakan

    peta konsep

    Menstruktur/

    Menstruktur

    semula

    (20 minit)

    Magnet boleh

    menarik

    sesetengah bahan.

    Mengutarakan

    persoalan:

    Bagaimana

    magnet boleh

    mengasingkan

    Murid membuat

    hipotesis dan

    mencari maklumat

    dengan merujuk

    kepada buku teks

    Strategi/

    Teknik:

    Aktiviti

    perbincangan

    dalam

  • bahan-bahan yang

    diperbuat daripada

    besi daripada

    bahan-bahan yang

    lain?

    Tanya hipotesis

    dan perbincangan.

    dan bahan sumber

    lain seperti

    ensiklopedia.

    Murid menyelidik

    sendiri bagi

    menjawab

    persoalan.

    Aktiviti

    pemulihan:

    Mendengar

    penerangan guru

    dalam kumpulan

    kecil.

    kumpulan.

    Sikap saintifik

    dan nilai

    murni:

    Penglibatan

    aktif,

    Menghargai

    masa

    Aplikasi idea

    (25 minit)

    Bahan-bahan

    yang boleh ditarik

    magnet diperbuat

    daripada besi .

    Tunjukkan

    masalah di slaid.

    (Apakah bahan-

    bahan yang boleh

    dan tidak boleh

    ditarik oleh

    magnet?).

    Murid

    menyelesaikan

    masalah dalam

    kumpulan bagi

    menguji hipotesis

    dengan

    menjalankan

    eksperimen .

    Murid membuat

    klasifikasi bahan

    yang boleh dan

    tidak boleh ditarik

    magnet.

    Murid

    membentangkan

    hasil dapatan

    aktiviti.

    Strategi/

    Teknik:

    Inkuiri dalam

    kumpulan

    diikuti

    persembahan.

    Sumber

    pengajaran:

    Slaid power

    point,

    lembaran

    aktiviti.

    Refleksi/

    Penutup

    (10 minit)

    Ada bahan yang

    boleh ditarik oleh

    magnet dan ada

    bahan yang tidak

    dapat ditarik oleh

    magnet.

    Tafsir kefahaman

    murid dengan

    memberi kuiz

    pendek.

    Tingkatkan

    keterujaan dengan

    mengadakan

    pertandingan

    antara kumpulan.

    Tunjukkan

    ringkasan idea

    utama di slaid.

    Beri tugasan

    membaca untuk

    tajuk seterusnya.

    Pelajar berbincang

    dalam kumpulan

    untuk menjawab

    kuiz dan membuat

    kesimpulan

    pelajaran dengan

    menyatakan idea

    utama serta

    mengaitkannya

    dengan idea asal.

    Strategi/

    Teknik:

    Penyoalan

    keseluruhan

    kelas.

    Sumber

    pengajaran:

    Slaid power

    point