Rph Pend. Islam Tahun 3

48
0 KPD 3016: PENGAJARAN, TEKNOLOGI & PENAKSIRAN 1 TAJUK KUMPULAN A 112 PJJ DISEDIAKAN OLEH NAMA NO. ID NO. TELEFON NOR AISHAH BINTI ALI D20112052499 013-4606479 NAMA TUTOR E-LEARNING: DR. ROSMA BINTI OSMAN TARIKH SERAH: 3 MEI 2012 PORTFOLIO

Transcript of Rph Pend. Islam Tahun 3

Page 1: Rph Pend. Islam Tahun 3

0

KPD 3016: PENGAJARAN, TEKNOLOGI & PENAKSIRAN 1

TAJUK

KUMPULAN

A 112 PJJ

DISEDIAKAN OLEH

NAMA NO. ID NO. TELEFON

NOR AISHAH BINTI ALI D20112052499 013-4606479

NAMA TUTOR E-LEARNING: DR. ROSMA BINTI OSMAN

TARIKH SERAH: 3 MEI 2012

PORTFOLIO

Page 2: Rph Pend. Islam Tahun 3

1

ISI KANDUNGAN

Halaman

1.0 BAHAN PENGAJARAN PEMBELAJARAN:

1.1 Jadual Penentu Kandungan 2-3

1.2 Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran Harian Objektivesme 4-16

Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivesme 17-31

1.3 Satu set soalan objektif Aras Taksonomi Bloom 32-34

2.0 ESEI ILMIAH 35-43

Jelaskan beserta contoh bagaimanakah seseorang guru ingin

melaksanakan model ASSURE.

3.0 Lampiran

3.1 Lampiran 1 44

3.2 Lampiran 2 45

3.3 Lampiran 3 46

4.0 Rujukan 47

Page 3: Rph Pend. Islam Tahun 3

2

i. Berdasarkan satu topik / tajuk dalam mata pelajaran major / minor anda, sediakan

Jadual Penentu Kandungan.

Mata pelajaran : Pendidikan Islam

Tahun : Tahun 3

Tajuk : Adab dalam kehidupan harian

Pecahan tajuk : 1. Adab bercakap dengan rakan

2. Kebaikan / Faedah mengamalkan adab bercakap dengan

rakan.

3. Akibat tidak mengamalkan adab bercakap dengan rakan.

Unit

Pengetahuan Kemahiran

Fakta Konsep/

Istilah Generalisasi Kognitif Psikomotor Sosial

UNIT 1

Adab

bercakap

dengan

rakan.

Berbual

tentang

sesuatu

perkara

tentang

kehidupan

seharian

dengan

mengguna-

kan

ungkapan,

ayat,

sebutan,

intonansi

dan nada

yang sesuai.

Definasi

‘rakan’

-Rakan

ialah kawan

atau

kenalan

yang saling

mengenali

antara satu

sama lain.

Menyatakan

sesuatu

panggilan

lain, selain

rakan

-sahabat

-kawan

Menyatakan

dengan

jelas adab-

adab

bercakap

dengan

rakan.

Melakukan

simulasi:

Perbualan

bersama

seorang

rakan

dengan

rakannya

yang lain.

Menerima

teguran

secara

terbuka

sekiranya

terjadi

perbuatan

atau tingkah

laku yang

boleh

menjejaskan

perhubu-

ngan dengan

rakan.

Page 4: Rph Pend. Islam Tahun 3

3

UNIT 2

Kebaikan

atau faedah

beradab

dengan

rakan.

Mendengar

dialog yang

dibaca

berkaitan

tajuk.

Definisi

kebaikan

beradab

ketika

bercakap

dengan

rakan.

Mencari

contoh-

contoh lain

yang

berkaitan.

Menyebut

satu

persatu

faedah

beradab

ketika

bercakap

dengan

rakan.

Menyiapkan

lembaran

kerja.

Perbinca-

ngan tentang

jawapan

bagi

lembaran

kerja.

UNIT 3

Akibat tidak

mengamalkan

adab

bercakap

dengan

rakan.

Mendengar

dan

menghayati

nasyid yang

bertajuk

‘Kaulah

sahabat,

kaulah

teman’.

Maksud

akibat tidak

beradab

ketika

bercakap

dengan

rakan.

Menyenarai-

kan isi-isi

utama

berkaitan

dengan tajuk

yang diajar.

Meng-

Klasifikasi-

kan antara

kebaikan

beradab

dan

keburukan

tidak

beradab.

Berinteraksi

dengan lebih

baik semasa

di dalam

kelas dan

kumpulan.

Bernasyid

bersama-

sama.

Page 5: Rph Pend. Islam Tahun 3

4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( OBJEKTIVESME )

UNIT 1

MINGGU : 07

HARI : Isnin

TARIKH : 13 Februari 2012

Mata Pelajaran : Pendidikan Islam

Tahun / Masa : 3 Potensi 8. 45 – 9.15 pagi

Bilangan murid : 32 orang

Tajuk : 3.3 Adab dalam kehidupan harian

3.3.3 Adab bercakap dengan rakan

Objektif Pengajaran

dan Pembelajaran

:

Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

Aras 1 : Menyatakan pengertian “rakan” dengan betul.

Aras 2 : Menerangkan tentang adab-adab yang betul ketika

bercakap dengan rakan.

Aras 3 : Memberi contoh yang betul mengenai adab bercakap

seperti yang dianjurkan Islam dalam kehidupan seharian.

Pengetahuan Sedia

Ada Pelajar

: 1. Murid mempunyai rakan sekelas yang baik.

2. Selalu bercakap dengan rakan-rakan.

Persediaan Pelajar : Murid sudah dibiasakan menyediakan buku teks, buku aktiviti dan

buku latihan di atas meja sebelum guru masuk ke kelas

Konsep : 1. Menghargai peranan rakan atau sahabat.

Page 6: Rph Pend. Islam Tahun 3

5

2. Penggabung jalinan Bahasa Arab

Bahan Bantu

Mengajar

: Laptop, LCD, slaid, papan hitam

Nilai : Berakhlak mulia, bertanggung jawab dan bersopan santun

Refleksi :

- Menilai pemahaman murid.

- Menilai semula kelemahan guru dan langkah– langkah

memperbaiki kelemahan guru untuk sesi pengajaran dan

pembelajaran berikutnya.

Page 7: Rph Pend. Islam Tahun 3

6

Langkah /

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Pendahuluan

( 1 Minit )

Doa belajar 1.Guru meminta murid

menadah tangan

untuk berdoa.

1.Murid menadah

tangan dan berdoa

beramai-ramai.

Nilai:

-Khusyuk

-Merendah

diri

Set induksi

( 4 minit )

Gambar

3 orang

individu

sedang

berbual.

1.Guru menayangkan slaid

yang menunjukkan gambar

tiga orang murid sedang

berbual-bual.

2.Guru meminta beberapa

orang murid memberi

pendapat tentang apa

yang sedang dilakukan

oleh individu-individu di

dalam gambar tersebut.

3. Guru mencungkil idea

murid dan mengaitkan

jawapannya dengan tajuk

yang akan diajar oleh guru.

1.Murid melihat dan

memberi tumpuan

yang sepenuhnya.

2.Beberapa orang

murid berdiri

menjawab soalan

yang dikemukakan

oleh guru.

Nilai:

-Berani

-Bekerjasama

BBM:

-Laptop

-Slaid

Langkah 1

( 5 minit )

Pengertian/

maksud

’rakan’ atau

’sahabat’

dalam

bahasa

Arab

1.Guru menayangkan slaid

berkaitan maksud ”rakan”.

2.Guru meminta murid

membaca secara kelas

maksud ’rakan’ seperti

yang ditayangkan.

3.Guru menerangkannya

dengan lebih terperinci

pengertian ’rakan’ atau

’sahabat’ ( dalam bahasa

Arab)

1. Murid membaca

beramai-ramai

seperti yang

diarahkan.

2.Murid mendengar

penerangan guru

dengan teliti.

Nilai:

-Bekerjasama

BBM:

-Slaid

-Laptop

Langkah 2 Perbinca- 1.Guru bersoal jawab 1. Murid bangun Nilai:

Page 8: Rph Pend. Islam Tahun 3

7

( 7 minit ) ngan

-Lampiran 1

dengan murid mengenai

adab-adab bercakap

dengan rakan seperti yang

diamalkan dalam

pergaulan seharian.

2. Guru memberi penerang

berpandukan slaid yang

dipaparkan tentang adab-

adab seperti yang

dianjurkan Islam.

3. Guru meminta murid

membaca slaid tersebut

bergilir-gilir.

memberi pendapat

masing-masing

berdasarkan

pengetahuan sedia

ada murid.

2. Murid mendengar

penerangan guru.

3. Murid bergilir-gilir

membaca slaid

tersebut.

-Bekerjasama

BBM:

-Laptop

- LCD

Langkah 3

( 8 minit )

Kuiz ber-

kumpulan

1. Soalan kuiz dibaca oleh

guru berkaitan tajuk /

kemahiran yang diajar.

2. Murid dikehendaki

menjawab mengikut

kumpulan masing-masing.

3. Setiap jawapan yang

betul diberi markah.

1. Murid menjawab

soalan-soalan kuiz

yang diberi oleh guru.

Nilai:

Bersungguh-

sungguh

BBM:

1. Papan

hitam

Penutup

( 5 minit )

Rumusan

-Sentiasa

menjaga

tutur kata.

1. Guru membuat rumusan

tentang sikap yang perlu

ada pada diri setiap

individu muslim

2. Penerapan nilai-nilai

murni.

1. Murid mendengar

nasihat guru dengan

khusyuk dan

menginsafi diri.

Nilai:

-Rajin

-Taat

Refleksi:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( OBJEKTIVESME )

Page 9: Rph Pend. Islam Tahun 3

8

UNIT 2

MINGGU : 07

HARI : Selasa

TARIKH : 14 Februari 2012

Mata Pelajaran : Pendidikan Islam

Tahun / Masa : 3 Potensi 7. 45 – 8.15 pagi

Bilangan murid : 32 orang

Tajuk : 3.3 Adab dalam kehidupan harian

3.3.3 Adab bercakap dengan rakan

Objektif Pengajaran

dan Pembelajaran

:

Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

Aras 1 :Menyebut dengan betul adab-adab bercakap dengan rakan

seperti yang telah dipelajari.

Aras 2 : Menjelaskan cara-cara menjaga tutur kata ketika bersama-

sama rakan.

Aras 3 : Menyebut kebaikan mengamalkan adab yang betul ketika

bercakap dengan rakan.

Pengetahuan Sedia

Ada Pelajar

: 1. Murid mempunyai rakan sekelas yang baik.

2. Selalu bercakap dengan rakan-rakan sekelas.

Persediaan Pelajar : Murid sudah dibiasakan menyediakan buku teks, buku aktiviti dan

buku latihan di atas meja sebelum guru masuk ke kelas

Konsep : Konsep persahabatan

Page 10: Rph Pend. Islam Tahun 3

9

Bahan Bantu

Mengajar

: Teks dialog, LCD, Laptop, slaid, Lembaran kerja

Nilai : Berakhlak mulia, bertanggung jawab dan bersopan santun

Refleksi :

- Menilai pemahaman murid.

- Menilai semula kelemahan guru dan langkah– langkah

memperbaiki kelemahan guru untuk sesi pengajaran dan

pembelajaran berikutnya.

Langkah / Isi Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Page 11: Rph Pend. Islam Tahun 3

10

Masa Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Pendahuluan

( 1 Minit )

Doa belajar 1.Guru meminta murid

menadah tangan

untuk berdoa.

1.Murid menadah

tangan dan berdoa

beramai-ramai.

Nilai:

-Khusyuk

-Merendah

diri

Set induksi

( 4 minit )

Bersoal

jawab

secara

lisan.

1. Guru memulakan

pelajaran pada hari ini

dengan sesi bersoal

jawab dengan murid

berkaitan rakan-rakan

murid.

2.Guru meminta murid

menyebut nama rakan-

rakan baik masing-

masing.

1. Murid bangun

menyebut nama rakan

masing-masing.

Nilai:

-Bekerjasama

Langkah 1

( 5 minit )

Dialog 1. Guru meminta 2 orang

murid tampil ke hadapan

untuk membaca dialog

yang disediakan oleh

guru.

2. Dialog hendaklah

dibaca menggunakan

intonasi yang betul.

3. Dialog guru berkisar

kepada adab semasa

bercakap dengan rakan.

1. 2 orang murid tampil

secara sukarela dan

melakonkan dialog yang

diberi guru

menggunakan intonasi

yang betul.

2. Murid-murid lain

memberi tumpuan.

Nilai:

-Berani

-Bekerjasama

BBM:

-Teks dialog

Langkah 2

( 7 minit )

Nota

-Lampiran

2

1. Guru menayangkan

slaid yang bertajuk:

Kebaikan / Faedah

mengamalkan adab

bercakap dengan rakan.

1. Murid memberi

perhatian pada slaid

yang ditayangkan.

2. Membaca secara

bergilir-gilir.

Nilai :

-Bekerjasama

BBM:

Page 12: Rph Pend. Islam Tahun 3

11

2. Guru meminta murid

membaca secara bergilir-

gilir berkenaan isi tajuk

yang dipaparkan.

3. Guru memberi

penerangan dengan

lebih terperinci lagi.

4. Guru menyebut

contoh-contoh yang

berkaitan.

-Slaid

Langkah 3

( 8 minit )

Lembaran

kerja

-individu

1. Guru mengedarkan

lembaran kerja berkaitan

kemahiran yang baru

dipelajari.

2. Guru menerangkan

cara-cara menjawab

soalan-soalan tersebut.

1. Murid menjawab

soalan-soalan tersebut

dengan berhati-hati.

Nilai:

Tekun

BBM:

-Lembaran

kerja

Penutup

( 5 minit )

Perbinca-

ngan

jawapan

dari

lembaran

kerja.

1. Guru memberikan

jawapan bagi semua

soalan yang diberi di

samping membuat

pengukuhan terhadap

kemahiran yang

dipelajari.

1. Murid membaca

jawapan bagi soalan-

soalan lembaran kerja

seorang demi seorang.

Nilai:

-Memberi per-

hatian.

Refleksi:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( OBJEKTIVESME )

Page 13: Rph Pend. Islam Tahun 3

12

UNIT 3

MINGGU : 07

HARI : Rabu

TARIKH : 15 Februari 2012

Mata Pelajaran : Pendidikan Islam

Tahun / Masa : 3 Potensi 9. 15 – 9.45 pagi

Bilangan murid : 32 orang

Tajuk : 3.3 Adab dalam kehidupan harian

3.3.3 Adab bercakap dengan rakan

Objektif Pengajaran

dan Pembelajaran

:

Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

Aras 1: Menerangkan sebab-sebab perlu bercakap dengan sopan

ketika bercakap dengan rakan.

Aras 2: Menyebut satu persatu akibat tidak mengamalkan adab

bercakap dengan rakan.

Aras 3: Mengklasifikasikan antara kebaikan atau hikmah beradab

ketika bercakap dengan rakan dan akibat tidak mengamalkannya.

Pengetahuan Sedia

Ada Pelajar

: Murid selalu berinteraksi dengan rakan mengikut adab yang

betul.

Persediaan Pelajar : Murid sudah dibiasakan menyediakan buku teks, buku aktiviti dan

buku latihan di atas meja sebelum guru masuk ke kelas

Konsep : 1. Menghargai nilai persahabatan.

Page 14: Rph Pend. Islam Tahun 3

13

Bahan Bantu

Mengajar

: LCD, slaid, laptop, senikata nasyid, papan hitam, kertas A4 dan

lembaran kerja.

Nilai : Berakhlak mulia, berbudi pekerti dan bertanggung jawab

Refleksi :

- Menilai pemahaman murid.

- Menilai semula kelemahan guru dan langkah– langkah

memperbaiki kelemahan guru untuk sesi pengajaran dan

pembelajaran berikutnya.

Page 15: Rph Pend. Islam Tahun 3

14

Langkah /

Masa

Isi

Pelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Pendahuluan

( 1 Minit )

Doa belajar 1.Guru meminta murid

menadah tangan

untuk berdoa.

1.Murid menadah

tangan dan berdoa

beramai-ramai.

Nilai:

-Khusyuk

-Merendah

diri

Set induksi

( 4 minit )

Nasyid 1. Guru menayangkan

dan memperdengarkan

sebuah nasyid dari

Kumpulan Hijjaz yang

bertajuk ”Kaulah sahabat

kaulah teman”.

2. Guru meminta murid

bernasyid bersama-

sama.

3. Guru mengaitkan

nasyid dengan tajuk

pada hari ini.

1. Murid mendengar

nasyid dengan sepenuh

perhatian.

2. Bernasyid bersama-

sama.

Nilai:

-

Langkah 1

( 5 minit )

Slaid

’Sebab-

sebab

perlu

bercakap

seperti

yang

dituntut

oleh Islam’.

-Lampiran

2

1. Guru memaparkan

slaid berkaitan dengan

tajuk yang diajar.

2. Guru meminta murid

bangun dan membaca

nota yang dipaparkan

pada slaid.

3. Penerangan dari guru

satu persatu.

1. Murid melihat slaid

yang ditayangkan.

2. Murid membaca

seorang demi seorang.

Nilai:

-Bekerjasama

BBM:

Slaid

Langkah 2

( 8 minit )

Perbinca-

ngan

1. Guru membahagikan

murid kepada beberapa

1. Murid membentuk

kumpullan kecil.

Nilai:

-Bekerjasama

Page 16: Rph Pend. Islam Tahun 3

15

secara ber-

kumpulan.

’Akibat

tidak

mengamal-

kan adab

bercakap

dengan

rakan’.

kumpulan kecil.

2. Guru menulis tajuk di

papan hitam.

3. Guru meminta murid

berbincang bersama ahli

kumpulan masing-

masing.

4. Guru menyediakan

beberapa kertas A4

berwarna mengikut

kumpulan yang dibentuk.

5. Murid dikehendaki

menulis jawapan di

kertas A4 tersebut.

6. Selesai perbincangan,

murid diminta mem -

bentangkan hasil kerja

kumpulan masing-

masing.

2. Perbincangan secara

berkumpulan.

3. Menulis isi-isi

penting.

4. Membuat per –

bentangan hasil kerja

kumpulan masing-

masing.

-Rajin

-Berani

BBM:

-Papan hitam

-Kertas A4

Langkah 3

( 7 minit )

Latihan

dari

lembaran

kerja.

-Lampiran

3

1. Guru menngedarkan

lembaran kerja.

2. Murid diminta

mengklasifikasikan

antara kebaikan / hikmah

beradab ketika bercakap

dengan rakan dan

keburukan tidak

mengamalkannya.

3. Guru memantau murid

ketika mereka menjawab

soalan-soalan tersebut.

4. Apabila selesai

1. Murid menjawab

soalan-soalan yang

diberi oleh guru.

2. Murid menanda

kertas jawapan rakan

berpandukan jawapan

guru.

Nilai:

-Yakin pada

diri sendiri

BBM:

-Lembaran

kerja

Page 17: Rph Pend. Islam Tahun 3

16

menjawab, guru meminta

murid menukar kertas

dengan rakan di sebelah

untuk menanda jawapan

sama ada betul atau

salah.

5. Guru memberikan

jawapan yang betul.

Penutup

( 5 minit )

Rumusan,

penerapan

nilai dan

penguku-

han

1. Guru menyoal murid

mengenai apa yang

murid dapat atau fahami

dari tajuk yang diajar.

2. Guru membuat

penerapan nilai dan

pengukuhan iaitu:

setiap perbuatan

yang baik akan

mendapat pahala

dan dijanjikan

syurga oleh Allah

dan sebaliknya.

Allah Maha

Melihat dan

Maha

Mendengar.

1. Murid menjawab

soalan guru.

2. Murid mendengar

nasihat guru.

Nilai:

-Beradab

sopan

-Baik hati

-Prihatin

Refleksi:

Page 18: Rph Pend. Islam Tahun 3

17

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( KONSTRUKTIVESME )

UNIT 1

MINGGU : 07

HARI : Isnin

TARIKH : 13 Februari 2012

Mata Pelajaran : Pendidikan Islam

Tahun / Masa : 3 Potensi 8. 45 – 9.15 pagi

Bilangan murid : 32 orang

Tajuk : 3.3 Adab dalam kehidupan harian

3.3.3 Adab bercakap dengan rakan

Objektif Pengajaran

dan Pembelajaran

:

Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

Aras 1 : Menyatakan pengertian “rakan” dengan betul.

Aras 2 : Menerangkan tentang adab-adab yang betul ketika

bercakap dengan rakan.

Aras 3 : Memberi contoh yang betul mengenai adab bercakap

seperti yang dianjurkan Islam dalam kehidupan seharian.

Pengetahuan Sedia

Ada Pelajar

: 3. Murid mempunyai rakan sekelas yang baik.

4. Selalu bercakap dengan rakan-rakan.

Persediaan Pelajar : Murid sudah dibiasakan menyediakan buku teks, buku aktiviti dan

buku latihan di atas meja sebelum guru masuk ke kelas

Konsep : 1. Menghargai peranan rakan atau sahabat.

Page 19: Rph Pend. Islam Tahun 3

18

2. Penggabung jalinan Bahasa Arab

Bahan Bantu

Mengajar

: Laptop, slaid, LCD dan papan hitam

Nilai : Berakhlak mulia, bertanggung jawab dan bersopan santun

Refleksi :

- Menilai pemahaman murid.

- Menilai semula kelemahan guru dan langkah– langkah

memperbaiki kelemahan guru untuk sesi pengajaran dan

pembelajaran berikutnya.

Page 20: Rph Pend. Islam Tahun 3

19

Langkah /

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Pendahuluan

( 1 Minit )

Doa belajar 1.Guru meminta murid

menadah tangan

untuk berdoa.

1.Murid menadah

tangan dan berdoa

beramai-ramai.

Nilai:

-Khusyuk

-Merendah

diri

Set induksi

( 4 minit )

Gambar

3 orang

individu

sedang

berbual.

1.Guru menayangkan slaid

yang menunjukkan gambar

tiga orang murid sedang

berbual-bual.

2.Guru meminta beberapa

orang murid memberi

pendapat.

3. Guru mengaitkan

jawapan dengan tajuk.

1.Murid melihat slaid

yang ditayangkan

oleh guru dan

memberi tumpuan

yang sepenuhnya.

2.Beberapa orang

murid berdiri

menjawab soalan

yang dikemukakan

oleh guru dengan

memberi pendapat

atau pandangan

masing-masing

berdasarkan slaid

yang dipaparkan oleh

guru.

Nilai:

-Berani

-Bekerjasama

BBM:

-Laptop

-Slaid

Langkah 1

( 5 minit )

Pengertian/

maksud

’rakan’ atau

’sahabat’

dalam

bahasa

Arab

1.Guru menayangkan slaid

berkaitan maksud ”rakan”.

2.Guru meminta murid

membaca.

3.Penerangan dari guru.

1. Murid membaca

maksud atau

pengertian ’RAKAN’

beramai-ramai

secara kelas seperti

yang diminta oleh

guru.

2.Murid mendengar

penerangan guru

dengan teliti.

Nilai:

-Bekerjasama

BBM:

-Slaid

-Laptop

Langkah 2 Perbinca- 1.Guru bersoal jawab 1. Beberapa orang Nilai:

Page 21: Rph Pend. Islam Tahun 3

20

( 7 minit ) ngan

”Adab

bercakap

dengan

rakan”

dengan murid tentang

adab dengan rakan.

2. Guru memberi

penerangan.

3. Murid diminta membaca

bergilir-gilir.

murid bangun

memberi pendapat

masing-masing

berdasarkan

pengetahuan sedia

ada murid tentang

adab semasa

bercakap dengan

rakan seperti yang

diamalkan dalam

pergaulan seharian.

2. Murid mendengar

penerangan dari

guru.

3. Murid bergilir-gilir

membaca slaid yang

ditayangkan satu

persatu.

-Bekerjasama

BBM:

-Laptop

- LCD

Langkah 3

( 8 minit )

Kuiz ber-

kumpulan

1.Guru membaca soalan

kuiz .

2. Murid dikehendaki

menjawab mengikut

kumpulan masing-masing.

3. Setiap jawapan yang

betul diberi markah.

1. Murid dibahagikan

kepada beberapa

kumpulan kecil.

2. Murid menjawab

soalan-soalan kuiz

yang diberi oleh guru

mengikut kumpulan

masing-masing.

3. Kumpulan yang

dapat menjawab

dengan betul akan

diberikan markah.

Nilai:

Bersungguh-

sungguh

BBM:

1. Papan

hitam

Penutup Rumusan 1. Guru membuat 1. Murid mendengar Nilai:

Page 22: Rph Pend. Islam Tahun 3

21

( 5 minit )

-Sentiasa

menjaga

tutur kata.

rumusan.

2. Penerapan nilai-nilai

murni.

rumusan guru

berkaitan kemahiran

yang dipelajari pada

hari ini.

2. Murid mendengar

nasihat guru melalui

penerapan nilai-nilai

murni yang diberi

dengan khusyuk dan

merasa insaf.

-Rajin

-Taat

Refleksi:

Page 23: Rph Pend. Islam Tahun 3

22

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( KONSTRUKTIVESME )

UNIT 2

MINGGU : 07

HARI : Selasa

TARIKH : 14 Februari 2012

Mata Pelajaran : Pendidikan Islam

Tahun / Masa : 3 Potensi 7. 45 – 8.15 pagi

Bilangan murid : 32 orang

Tajuk : 3.3 Adab dalam kehidupan harian

3.3.3 Adab bercakap dengan rakan

Objektif Pengajaran

dan Pembelajaran

:

Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

Aras 1 :Menyebut dengan betul adab-adab bercakap dengan rakan

seperti yang telah dipelajari.

Aras 2 : Menjelaskan cara-cara menjaga tutur kata ketika bersama-

sama rakan.

Aras 3 : Menyebut kebaikan mengamalkan adab yang betul ketika

bercakap dengan rakan.

Pengetahuan Sedia

Ada Pelajar

: 1. Murid mempunyai rakan sekelas yang baik.

2. Selalu bercakap dengan rakan-rakan sekelas.

Persediaan Pelajar : Murid sudah dibiasakan menyediakan buku teks, buku aktiviti dan

buku latihan di atas meja sebelum guru masuk ke kelas

Page 24: Rph Pend. Islam Tahun 3

23

Konsep : Konsep persahabatan

Bahan Bantu

Mengajar

: Teks dialog, laptop, slaid, LCD dan lembaran kerja

Nilai : Berakhlak mulia, bertanggung jawab dan bersopan santun

Refleksi :

- Menilai pemahaman murid.

- Menilai semula kelemahan guru dan langkah– langkah

memperbaiki kelemahan guru untuk sesi pengajaran dan

pembelajaran berikutnya.

Page 25: Rph Pend. Islam Tahun 3

24

Langkah /

Masa

Isi

Pelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Pendahuluan

( 1 Minit )

Doa belajar 1.Guru meminta murid

menadah tangan

untuk berdoa.

1.Murid menadah

tangan dan berdoa

beramai-ramai.

Nilai:

-Khusyuk

-Merendah

diri

Set induksi

( 4 minit )

Bersoal

jawab

secara

lisan.

1. Guru bersoal jawab

dengan murid berkaitan

rakan-rakan murid.

2.Guru meminta murid

menyebut nama rakan-

rakan baik masing-

masing.

1. Murid-murid bangun

bergilir-gilir menjawab

soalan guru dengan

menyebut nama rakan

masing-masing.

2. Murid menyebut

dengan bangganya

nama rakan-rakan

mereka yang paling

rapat dan paling baik.

Nilai:

-Bekerjasama

Langkah 1

( 5 minit )

Dialog 1. Guru menyediakan

dialog dan meminta

murid membaca.

2. Dialog hendaklah

dibaca menggunakan

intonasi yang betul.

3. Dialog guru berkisar

kepada adab semasa

bercakap dengan rakan.

3.Guru meminta murid

menyebut semula adab

yang terdapat di dalam

dialog.

1. 2 orang murid tampil

secara sukarela ke

hadapan kelas dan

mengambil skrip dialog

daripada guru dan

melakonkan dialog

tersebut dengan

menggunakan intonasi

ayat yang betul.

2. Semua murid

bekerjasama dengan

memberi perhatian

terhadap lakonan rakan

mereka.

3. Semua murid

menyebut kembali

Nilai:

-Berani

-Bekerjasama

Page 26: Rph Pend. Islam Tahun 3

25

adab-adab yang

terdapat di dalam dialog

tersebut satu persatu.

Langkah 2

( 7 minit )

Nota

’Kebaikan /

Faedah

mengamal

kan adab

bercakap

dengan

rakan’.

1. Guru menayangkan

slaid.

2. Guru meminta murid

membaca secara bergilir-

gilir slaid yang dipapar-

kan.

3. Guru memberi

penerangan dengan

lebih terperinci lagi.

4. Guru menyebut

contoh-contoh yang

berkaitan.

1. Murid melihat slaid

yang ditayangkan oleh

guru di hadapan kelas.

2. Murid membaca nota

yang terdapat pada

slaid yang ditayangkan

tersebut secara seorang

demi seorang.

3. Murid mendengar

dengan khusyuk

penerangan secara

lebih terperinci dari guru

mengenai tajuk tersebut

termasuklah contoh-

contoh yang berkaitan

kemahiran tersebut.

Nilai :

-Bekerjasama

BBM:

-Slaid

Langkah 3

( 8 minit )

Lembaran

kerja

-individu

1. Guru mengedarkan

lembaran kerja.

2. Guru menerangkan

cara-cara menjawab

soalan-soalan tersebut.

1. Murid mengambil

kertas lembaran kerja

yang diedarkan oleh

guru.

2. Murid mendengar

arahan-arahan dari guru

tentang cara-cara

menjawab soalan

tersebut .

3. Murid menjawab

soalan-soalan yang

diberikan oleh guru

Nilai:

Tekun

BBM:

-Lembaran

kerja

Page 27: Rph Pend. Islam Tahun 3

26

dengan berhati-hati.

Penutup

( 5 minit )

Perbinca-

ngan

jawapan

dari

lembaran

kerja.

1. Guru memberikan

jawapan yang betul.

2. Pengukuhan.

1. Murid diminta oleh

guru untuk membaca

jawapan bagi setiap

soalan dari lembaran

kerja tersebut.

2. Seorang demi

seorang murid bangun

dengan yakin membaca

jawapan-jawapan yang

ditulis oleh mereka.

3. Murid mendengar

rumusan guru dengan

membuat pengukuhan

berdasarkan jawapan-

jawapan yang dibaca

oleh murid.

Nilai:

-Memberi per-

hatian.

Refleksi:

Page 28: Rph Pend. Islam Tahun 3

27

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( KONSTRUKTIVESME )

UNIT 3

MINGGU : 07

HARI : Rabu

TARIKH : 15 Februari 2012

Mata Pelajaran : Pendidikan Islam

Tahun / Masa : 3 Potensi 9. 15 – 9.45 pagi

Bilangan murid : 32 orang

Tajuk : 3.3 Adab dalam kehidupan harian

3.3.3 Adab bercakap dengan rakan

Objektif Pengajaran

dan Pembelajaran

:

Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

Aras 1: Menerangkan sebab-sebab perlu bercakap dengan sopan

ketika bercakap dengan rakan.

Aras 2: Menyebut satu persatu akibat tidak mengamalkan adab

bercakap dengan rakan.

Aras 3: Mengklasifikasikan antara kebaikan atau hikmah beradab

ketika bercakap dengan rakan dan akibat tidak mengamalkannya.

Pengetahuan Sedia

Ada Pelajar

: Murid selalu berinteraksi dengan rakan mengikut adab yang

betul.

Persediaan Pelajar : Murid sudah dibiasakan menyediakan buku teks, buku aktiviti dan

buku latihan di atas meja sebelum guru masuk ke kelas

Page 29: Rph Pend. Islam Tahun 3

28

Konsep : 1. Menghargai nilai persahabatan.

Bahan Bantu

Mengajar

: LCD, slaid, laptop, senikata nasyid, papan hitam, kertas A4 dan

lembaran kerja.

Nilai : Berakhlak mulia, berbudi pekerti dan bertanggung jawab

Refleksi :

- Menilai pemahaman murid.

- Menilai semula kelemahan guru dan langkah– langkah

memperbaiki kelemahan guru untuk sesi pengajaran dan

pembelajaran berikutnya.

Page 30: Rph Pend. Islam Tahun 3

29

Langkah /

Masa

Isi

Pelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Pendahuluan

( 1 Minit )

Doa belajar 1.Guru meminta murid

menadah tangan

untuk berdoa.

1.Murid menadah

tangan dan berdoa

beramai-ramai.

Nilai:

-Khusyuk

-Merendah

diri

Set induksi

( 4 minit )

Nasyid 1. Guru menayangkan

dan memperdengarkan

sebuah nasyid dari

Kumpulan Hijjaz yang

bertajuk ”Kaulah sahabat

kaulah teman”.

2. Guru meminta murid

bernasyid bersama-

sama.

3. Guru mengaitkan

nasyid dengan tajuk

pada hari ini.

1. Murid melihat

senikata nasyid yang

ditayangkan .

2. Murid mendengar

nasyid yang dialunkan

oleh Kumpulan Hijjaz

dengan sepenuh

perhatian dan penuh

minat.

3.Murid bernasyid

bersama-sama secara

kelas dengan penuh

minat mengikut

senikata lagu yang

ditayangkan dan

diperdengarkan oleh

guru.

4. Murid mengetahui

tajuk yang akan

dipelajari pada hari ini.

Nilai:

-

Langkah 1

( 5 minit )

Slaid

’Sebab-

sebab

perlu

bercakap

seperti

1. Guru memaparkan

slaid di hadapan kelas.

2. Murid diminta

membacanya.

3. Penerangan dari guru

satu persatu.

1. Murid melihat slaid

yang ditayangkan di

hadapan kelas.

2. Seorang demi

seorang murid bangun

membaca nota yang

Nilai:

-Bekerjasama

BBM:

Slaid

Page 31: Rph Pend. Islam Tahun 3

30

yang

dituntut

oleh Islam’.

terdapat pada slaid

tersebut.

3. Murid mendengar

dengan teliti dan

memberi perhatian yang

sepenuhnya terhadap

penerangan dari guru

untuk memahami isi

kemahiran yang diajar.

Langkah 2

( 8 minit )

Perbinca-

ngan

secara ber-

kumpulan.

’Akibat

tidak

mengamal-

kan adab

bercakap

dengan

rakan’.

1. Guru memberi tajuk

dan murid dikehendaki

berbincang di dalam

kumpulan..

2. Murid dikehendaki

menulis jawapan di

kertas A4 yang

disediakan dan membuat

perbentangan.

1. Murid diminta

membentuk kumpulan

kecil .

2. Perbincangan secara

berkumpulan mengikut

tajuk yang diberikan

oleh guru.

3. Murid dikehendaki

menulis isi-isi penting di

atas kertas A4 yang

disediakan oleh guru.

4. Apabila selesai

berbincang sesama ahli

kumpulan, murid

diminta membuat per –

bentangan hasil kerja

kumpulan masing-

masing.

5. Sesi perbentangan

berjalan dengan lancar

dan semua murid

memberi tumpuan.

Nilai:

-Bekerjasama

-Rajin

-Berani

BBM:

-Papan hitam

-Kertas A4

Page 32: Rph Pend. Islam Tahun 3

31

Langkah 3

( 7 minit )

Latihan

dari

lembaran

kerja.

1. Guru mengedarkan

lembaran kerja kepada

murid dan memantau

aktiviti mereka.

2. Guru meminta murid

menyemak jawapan.

1. Murid menjawab

soalan-soalan dari

lembaran kerja yang

diberi oleh guru .

2. Murid dikehendaki

mengklasifikasikan

antara kebaikan

beradab sopan ketika

bercakap dengan rakan

atau akibat tidak

mengamalkan adab

yang baik.

3. Menjawab dengan

berhati-hati.

4. Murid diminta

menanda kertas

jawapan rakan ber-

pandukan jawapan yang

diberikan oleh guru.

Nilai:

-Yakin pada

diri sendiri

BBM:

-Lembaran

kerja

Penutup

( 5 minit )

Rumusan,

penerapan

nilai dan

penguku-

han

1. Guru menyoal murid

mengenai apa yang

murid dapat atau fahami

dari tajuk yang diajar.

2. Guru membuat

rumusan, penerapan nilai

dan pengukuhan.

1. Murid menjawab

soalan guru dengan

memberitahu apa yang

mereka fahami dari

kemahiran yang diajar.

2. Murid mendengar

rumusan, penerapan

nilai dan pengukuhan

dari guru berkisarkan

kekuasaan Allah yang

bersifat Maha Melihat

dan Maha Mendengar .

Nilai:

-Beradab

sopan

-Baik hati

-Prihatin

Refleksi:

Page 33: Rph Pend. Islam Tahun 3

32

iii. Bagi topik / tajuk pengajaran tersebut, sediakan satu set soalan objektif yang

merangkumi kesemua aras taksonomi Bloom.

UNIT 1-Adab-adab bercakap dengan rakan

BIL. ARAS SOALAN

1. Pengetahuan 1.Apakah maksud ‘rakan’ ?

a. orang yang tinggal berdekatan dengan rumah kita.

b. orang yang lebih tua daripada kita.

c. kawan atau kenalan yang saling mengenali antara satu sama lain.

2. Kefahaman 2. Nyatakan salah satu daripada adab bercakap dengan rakan.

a. bercakap dengan lemah lembut.

b. memandang ke arah lain apabila rakan bercakap.

c. membiarkan rakan bercakap seorang diri.

3. Aplikasi 3. Bagaimanakah cara bercakap dengan rakan seperti yang

dianjurkan oleh Islam?

a. bercakap dengan suara yang kuat.

b. tidak memberi peluang kepada rakan bercakap.

c. sebelum bercakap hendaklah dimulakan dengan salam.

4. Analisis 4.Apakah faktor yang menyebabkan dua sahabat baik bergaduh

dan bermasam muka?

a. mereka bercakap sambil menengking.

b. mereka bercakap menggunakan bahasa yang sopan.

c. mereka saling menerima pandangan dan nasihat rakan.

5. Sintesis 5.Senaraikan contoh perlakuan baik yang patut diamalkan

oleh seseorang ketika bercakap dengan rakan.

a.hormat dan baik hati

b.iri hati dan bermasam muka

c.sombong dan kedekut

6. Penilaian 6.Pada pendapat anda, apakah adab-adab yang perlu ada ketika

bercakap dengan rakan?

a.menggunakan bahasa yang kasar

b.tidak menerima teguran rakan

c.bermanis muka

Page 34: Rph Pend. Islam Tahun 3

33

UNIT 2- Faedah mengamalkan adab bercakap dengan rakan

BIL. ARAS SOALAN

1. Pengetahuan 1. .Bilakah seseorang itu memerlukan seorang ‘rakan’?

a.ketika bergaduh

b.ketika susah dan senang

c.ketika makan dan minum

2. Kefahaman 2. Mengapakah kita perlu mengamalkan adab-adab bercakap

dengan rakan?

a. untuk mengeratkan perhubungan

b. untuk mendapat ramai musuh

c. untuk mencetuskan pergaduhan

3. Aplikasi 3. Bagaimanakah cara untuk mendapatkan rakan yang baik?

a. apabila bercakap gunakanlah bahasa yang kesat.

b. memanggil rakan dengan panggilan yang tidak disukainya.

c. mengamalkan sikap hormat-menghormati apabila bercakap

dengannya.

4. Analisis 4. Pilih jawapan yang salah tentang faedah bersopan santun ketika

bercakap dengan rakan.

a. mewujudkan suasana yang tegang.

b. mewujudkan suasana yang harmoni dalam pergaulan.

c. mendapat pahala.

5. Sintesis 5. Susun perkataan yang diberi agar menjadi ayat yang betul

tentang salah satu faedah beradab ketika bercakap dengan rakan.

a. masyarakat, disayangi, oleh, dan, rakan

b. rakan, dan, masyarakat, disayangi, oleh

c. disayangi, oleh, rakan, dan, masyarakat

6. Penilaian 6. Pilih kenyataan yang betul tentang kebaikan mengamalkan adab

yang sopan ketika bercakap dengan rakan.

a. Rakan tidak akan suka bercakap dengan kita.

b. Kita akan menjadi contoh kepada orang lain.

c. Kita akan dibenci oleh masyarakat.

Page 35: Rph Pend. Islam Tahun 3

34

UNIT 3 – Akibat tidak mengamalkan adab bercakap dengan rakan

BIL ARAS SOALAN

1. Pengetahuan 1. Apakah balasan sekiranya kita tidak menjaga tutur kata?

a. mendapat pahala

b. mendapat dosa

c. mendapat anugerah

2. Kefahaman 2. Berikan maksud “akhlak yang tidak baik” ?

a. Perbuatan yang disukai orang

b. Sikap yang dituntut Islam

c. Perbuatan yang tidak disukai Allah

3. Aplikasi 3. Bagaimanakah perasaan kamu sekiranya mempunyai rakan yang

tidak menjaga tutur kata?

a. akan merasa gembira

b. akan menjaga hatinya

c. akan merasa sedih dan kecewa

4. Analisis 4. Yang manakah antara berikut merupakan akibat tidak

mengamalkan adab bercakap dengan rakan?

a. disayangi oleh rakan

b. merenggangkan perhubungan

c. mendapat pahala

5. Sintesis 5. Mempunyai sikap suka membanggakan diri sendiri ketika

bercakap dengan rakan akan........

a. disukai rakan

b. dirahmati Allah

c. disenangi oleh orang ramai

6. Penilaian 6. Pada pendapat kamu, apakah yang akan berlaku sekiranya kamu

suka mengejek-ngejek rakan kamu?

a. merenggangkan perhubungan dengannya

b. disukai oleh rakan

c. disenangi dan disayangi oleh masyarakat

Page 36: Rph Pend. Islam Tahun 3

35

v. Esei Ilmiah

Jelaskan beserta contoh bagaimanakah seseorang guru ingin melaksanakan model

ASSURE.

Pengaplikasian kaedah dan model pengajaran adalah penting supaya sesuatu objektif

pengajaran dan pembelajaran dapat dicapai. Reka bentuk pengajaran bilik darjah melibatkan

tugas guru merancang, memilih serta menilai media pengajaran yang mahu digunakan. Bagi

melaksanakan tugas ini , guru boleh mengaplikasikan beberapa model yang sesuai.

Sesuatu pengajaran yang dirancang dengan rapi akan menghasilkan pembelajaran

yang menarik dan berkesan. Pengajaran berasaskan media tidak terkecuali daripada

memerlukan perancangan yang rapi dan tersusun.Perancangan yang dimaksudkan ialah susun

atur pengajaran agar pembelajaran dapat berlaku secara berstruktur. Gagne (1985)

menyatakan pembelajaran berlaku sebagai satu proses yang berkembang secara berperingkat.

Justeru itu penyampaian pengajaran perlu disusun secara berperingkat-peringkat.

Peringkat-peringkat berkenaan adalah

1. Tarik perhatian pelajar.

2. Beritahu objektif pembelajaran.

3. Cungkil dan kaitkan pengetahuan sedia ada pelajar.

4. Sampaikan isi pelajaran/ bahan pemgajaran dan pembelajaran.

5. Bimbing pembelajaran pelajar.

6. Uji penguaswaan pembelajaran pelajar melalui aktiviti.

7. Beri maklum balas tentang penguasaan pembelajaran pelajar.

8. Taksir pencapaian pelajar.

9. Tingkatkan ingatan dan pemidahan pembelajaran.

Model pengajaran ASSURE amat sesuai digunakan untuk membantu guru mengajar dan

menyampaikan serta menyalurkan maklumat kepada pelajar dengan lebih jelas dan berkesan

supaya objektif pembelajaran dan pengajaran guru dapat dicapai. Terdapat banyak bahan yang

boleh digunakan untuk membantu guru untuk menjelaskan konsep dan memberi penerangan

kepada pelajar agar mesej yang ingin disampaikan jelas dan tepat.Proses pengajaran dan

pembelajaran akan menjadi lebih sempurna dan dapat mencapai objektif pembelajaran dengan

adanya perancangan yang lengkap dan sistematik. Sebagai seorang guru, saya perlu

mengetahui perkara yang hendak dilaksanakan sebelum, semasa dan selepas proses

pengajaran dan pembelajaran. Mereka memerlukan satu perancangan yang rapi untuk

Page 37: Rph Pend. Islam Tahun 3

36

memastikan pelaksanaan pengajaran dan pembelajaran dilakukan dan dijalankan agar lebih

efisien dan berkesan.

Model ASSURE boleh dijadikan panduan untuk merancang penggunaan media dan

teknologi dalam instruksi secara sistematik (Heinich, Molenda, Russell dan Smaldino,1993 ) .

Menurut Gagne ( 1985 ), pembelajaran berlaku sebagai satu proses perkembangan secara

berperingkat. Dalam model ASSURE terdapat enam langkah seperti yang ditunjukkan dalam

Rajah 1 di bawah. Ia merupakan singkatan akronim ASSURE yang bermaksud:

Rajah 1

A = Analyse learner (Analisis pelajar).

S=State objectives (Nyatakan objektif).

S = Select, modify or make media (Pilih, baiki atau buat media)

U = Use media (Gunakan media)

R = Require learner response (Perlukan tindak balas pelajar).

E = Evaluate materials (Menilai dan menyemak semula bahan)

Page 38: Rph Pend. Islam Tahun 3

37

LANGKAH 1: ANALISIS PELAJAR ( ANALYZE LEARNERS)

Model ASSURE bermula dengan analisis pelajar. Menganalisis kumpulan sasaran atau pelajar

adalah sangat penting untuk membantu guru merancang pengajaran dan pembelajaran yang

sesuai bagi mereka. Pelajar dapat dianalisis berdasarkan aspek-aspek berikut iaitu:

a. Ciri-ciri umum pelajar.

b. Pengetahuan dan pengalaman sedia ada pelajar.

c. Gaya belajar

a.Ciri-ciri umum pelajar

Ciri-ciri umum pelajar termasuklah deskripsi tentang umur pelajar, jantina, bakat, gaya

pembelajaran, kelas, latar belakang, sosioekonomi dan sebagainya. Maklumat yang dinyatakan

di atas boleh dijadikan asas dalam pemilihan media. Maklumat tersebut boleh diperolehi

dengan meneliti rekod pelajar dan berinteraksi secara langsung dan pengajar akan dapat

mengetahui harapan, sikap dan latar belakang pelajar.

Ciri-ciri umum ini boleh juga diperolehi semasa sesi sua i k ena l an ta r a gu ru

dengan mur i d pada ha r i pe r tam a per sek o lahan dan daripada pemerhatian guru

semasa proses pengajaran dan pembelajaran. Jika pelajar berasal dari satu kumpulan

etnik yang sama, pemilihan bahan bolehlah berasaskan unsur budaya etnik

berkenaan.

b. Pengetahuan dan pengalaman sedia ada pelajar

Setiap orang pelajar mempunyai pengalaman yang berbeza. Analisis pengetahuan dan

pengalaman sedia ada pelajar dapat membantu guru menyediakan pengajaran yang

bermanfaat kepada pelajar. Guru boleh mengenalpasti pengetahuan sedia pelajar melalui ujian

pra unit yang akan dipelajarinya, mengkaji pencapaian pembelajaran unit terlebih dahulu dan

mengadakan sesi soal jawab di dalam kelas. Apabila guru mempunyai maklumat tentang

pengetahuan dan kemahiran tentang topikyang akan dipelajari, mudahlah bagi guru untuk

memilih pengisian sumber pembelajaran dan kaedah yang sesuai yang akan

digunakan.Kemudian barulah guru boleh beralih ke langkah yang seterusnya.

Page 39: Rph Pend. Islam Tahun 3

38

c. Gaya pembelajaran pelajar

Pelajar mempunyai gaya pembelajaran yang tersendiri. Gaya pembelajaran individu merujuk

kepada cara yang paling sesuai dan berkesan untuk individu itu menguasai pembelajaran.

Pengetahuan tentang gaya pembelajaran pelajar dapat membantu guru merancang pengajaran

dan pembelajaran yang lebih efektif.Terdapat beberapa contoh model gaya pembelajaran

antaranya ialah Model Dunn dan Dunn, model Honey dan Mumford dan model Mutiple

Intelligence Gadner. Gaya pembelajaran individu mempengaruhi cara individu memproses

maklumat, membentuk persepsi merupakan faktor motivasi dan tingkah laku belajar.

LANGKAH 2: NYATAKAN OBJEKTIF ( STATE OBJECTIVES )

Objektif pembelajaran perlu dinyatakan dengan jelas supaya guru dapat lebih fokus kepada

perkara yang sepatutnya dipelajari dan dikuasai oleh pelajar dan sesuai dengan kehendak

pelajar serta menetapkan perubahan tingkah laku yang akan berlaku kepada pelajar. Setiap

aktiviti pengajaran dan pembelajaran yang dirancang adalah untuk menyampaikan maklumat

berdasarkan objektif pembelajaran. Penggunaan kaedah dan media yang bersesuaian dapat

dipilih kerana guru telah fokus terhadap pengetahuan, kemahiran dan sikap baru yang perlu

dikuasai oleh pelajar. Objektif pembelajaran berfokuskan kepada apakah pengetahuan,

kemahiran dan sikap yang baru untuk dipelajari. Setiap aktiviti pengajaran dan pembelajaran

yang dirancang adalah untuk menyampaikan maklumat berdasarkan objektif pembelajaran.

Penggunaan kaedah dan media yang bersesuaian dapat dipilih kerana guru telah fokus

terhadap pengetahuan, kemahiran dan sikap baru yang perlu dikuasai oleh pelajar. Objektif-

objektif pembelajaran secara khusus perlu dinyatakan dengan jelas bagi memastikan aplikasi

yang akan dibangunkan mempunyai hala tuju yang terpimpin dan menepati kehendak

guru.Contohnya, objektif untuk topik ini ialah:

i. Murid dapat menyebut dengan jelas maksud ‘rakan’.

ii. Murid dapat menyenaraikan adab-adab ketika bercakap dengan rakan.

iii. Murid dapat mengklasifikasikan antara kebaikan beradab dan keburukan tidak beradab

ketika bercakap dengan rakan.

LANGKAH 3 : MEMILIH KAEDAH, MEDIA DAN BAHAN SUMBER ( SELECT METHODS,

MEDIA AND MATERIALS )

Page 40: Rph Pend. Islam Tahun 3

39

Setiap perancangan pengajaran yang baik akan memerlukan pemilihan media, kaedah dan

bahan sumber yang dibuat secara sistematik dan terancang. Dalam proses pemilihan,

membaiki atau mengubah suai media, guru perlu berdasarkan kepada tingkat kebolehan pelajar

dan objektif pembelajaran yang ingin dicapai. Terdapat 3 perkara yang perlu dilakukan dalam

langkah ini:

a. Memilih kaedah pengajaran yang paling sesuai.

Pelbagai kaedah berbeza akan diaplikasi untuk disesuaikan dalam aktiviti pengajaran dan

pembelajaran yang dipilih oleh guru seperti set induksi yang menarik, pengenalan untuk

konsep, aktiviti berkumpulan,aktiviti individu, lakonan, dialog dan latihan. Guru menarik

perhatian pelajar dengan memulakan set induksi dan diikuti dengan kaedah perbincangan,

latihan dan latih tubi dan sebagainya untuk mempelajari sesuatu pengetahuan yang baru.

b. Memilih format media yang sesuai

Pemilihan media adalah mengenai bentuk format media yang akan digunakan merupakan

antara faktor yang membolehkan mesej atau maklumat disampaikan secara bermakna. Media

yang dipilih ialah tayangan slaid, video nasyid dan tayangan komputer multimedia. Format

media yang dipilih perlu sesuai dengan keupayaan pelajar.

c. Memilih bahan sumber pengajaran dan pembelajaran

Pemilihan bahan sumber pengajaran dan pembelajaran sebenarnya merujuk kepada isi

pelajaran yang menjadi fokus pembelajaran guru. Bahan yang dipilih ialah buku teks Pendidikan

Islam Tahun 3, nota, dan buku latihan. Mengikut pendekatan sistem, media adalah satu

kompenan dalam pembentukan pengajaran. Untuk memuatkan media dalam pengajaran,

pengajaran guru perlu dirancangkan dengan sistematik terlebih dahulu supaya pengajaran lebih

tersusun. Berdasarkan pendekatan sistem juga peranan media dikaji, dilaksanakan, dinilai dan

kemudian dibaiki mengikut keperluan pelajar dan objektif pembelajaran.

LANGKAH 4 : MENGGUNAKAN MEDIA DAN BAHAN (UTILIZE MEDIA AND MATERIALS)

Media dalam bidang pendidikan telah dihubungkan terus dengan benda-benda, alat-alat,

perkakas dan bahan-bahan pendidikan dan pengajaran.

Menurut R.M.W Travers (1970), "istilah media biasanya digunakan untuk mewakili satu

edaran komunikasi yang mempunyai ciri-ciri tertentu. Oleh itu kita menyebut tentang

media televisyen atau media filem bergerak. Mungkin media pendidikan mewakili

sesuatu yang lebih sedikit dari golongan bahan-bahan mendidik."

Page 41: Rph Pend. Islam Tahun 3

40

Menurut B.J Enright (1972) pula, "media ialah ikhtiar-ikhtiar untuk memperolehi,

memproses atau menyusun kembali maklumat pandang dan dengar atau gabungan

maklumat pandang dan dengar dengan cara grafik, fotografik, elekronik ataupun cara

mekanik".

Jadi fungsi media kepada guru ialah untuk memperolehi, memproses atau menyusun

kembali maklumat pandang dan dengar ataupun gabungan dua jenis maklumat ini.

Yusuf Hashim (1997) menyatakan bahawa "media pengajaran yang biasa digunakan

dalam pengajaran dan latihan terbahagi kepada lapan iaitu:

Media tayang kaku (transparensi, slaid, mikrofilem dan lain-lain)

Media tayang gerak (video, filem, cakera dan lain-lain)

Grafik (lukisan, poster, kartun dan lain-lain)

Gambar kaku (gambar foto, kad imbasan, poskad dan lain-lain)

Media pameran (model, boneka, diorama dan lain-lain)

Media paparan (papan kapur, papan flanel, papan berita dan lain-lain)

Media audio (tutur, pita audio, cakera padat dan lain-lain)

Media cetak (modul pengajaran, buku teks, akhbar, majalah dan lain-

lain)

Model ASSURE memberi fokus kepada perancangan pengajaran dan pembelajaran

berasaskan media dalam bilik darjah. Model ini dapat membantu guru merancang pengajaran

berasaskan media dalam bilik darjah masing-masing. persoalan pentingadalah bagaimana

sesuatu media dan bahan sumber dapat dimanfaatkan oleh gurudan pelajar. Terdapat

beberapa langkah yang perlu dibuat dan disusun oleh guru sebelum media dan bahan sumber

boleh digunakan dalam proses pengajaran dan pembelajaran di dalam kelas. Antara langkah-

langkah tersebut ialah, perlu dilakukan semak, pratonton dan kaji bahan

sumber s ebe lum ia d igunak an , sed iak an bahan dengan be tu l , l engk ap dan

c uk up i , r anc ang penggunaan bahan sumber, sediakan persekitaran yang sesuai

dengan menyusun bahan dan sumber agar mudah dicapai serta menggunakan

bahan sumber secara optimum dan proses pengajaran dan pembelajaran. Ini dapat

membantu guru memastikan bahan tersebut yang hendak digunakan benar -benar

sesuai dengan kumpulan pelajar mengikut objektif pengajaran dan pembelajaran.

Page 42: Rph Pend. Islam Tahun 3

41

Proses pengajaran dan pembelajaran yang dijalankan guru dalam topik ini, guru telah

menggunakan internet dalam menyediakan bahan pengajaran iaitu dalam bentuk nota dan

latihan. Buku teks Pendidikan Islam Tahun 3 Bahagian Adab dan Akhlak juga telah digunakan. .

Media dan bahan yang telah dipilih oleh guru juga akan menyediakan persekitaran yang sesuai

untuk pembelajaran pelajar. Selain itu pemilihan bahan dan media tersebut adalah bersesuaian

dengan pengalaman pelajar, jadi akhirnya dapat mendatangkan manfaat kepada para pelajar

dan menjimatkan masa.

LANGKAH 5 : PENGLIBATAN PELAJAR DALAM PEMBELAJARAN ( REQUIRE LEARNER

PARTICIPATION )

. Bagi memastikan proses pembelajaran berlaku, pelajar perlu terlibat secara aktif dalam aktiviti

pembelajaran seperti perbincangan, gerak kerja kumpulan, kuiz, pemerhatian, simulasi, latihan,

latih tubi dan sebagainya bagi menghasilkan perubahan tingkah laku yang kekal seperti yang

diharapkan oleh guru di bahagian objektif atau hasil pembelajaran serta diamalkan dalam

kehidupan seharian. Ini disokong oleh semua teori pembelajaran seperti teori behavioris dan

juga teori kognitif. Pengalaman rasa berjaya pelajar akan dapat mengekalkan motivasi pelajar

terhadap aktiviti pembelajaran. Latihan dalam bentuk perbincangan berkumpulan, latih tubi,

latihan bertulis, lakonan dialog dan sebagainya dapat terus mengekalkan penglibatan pelajar

dalam aktiviti pembelajaran

Penyediaan media dan bahan sumber yang sesuai sebenarnya dapat membantu dan

mengekalkan penglibatan pelajar dalam proses belajar, gambar foto,slaid gambar bersiri power

point, video dapat mencetuskan perbincangan dalam kumpulan, dapat menjana idea dan juga

aktiviti penyelesaian masalah.

Pengukuhan serta merta perlu diberikan atas tindak balas pelajar yang betul. Dalam

topik pengajaran ini, pelajar dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil untuk membuat

perbincangan dan perbentangan tentang adab-adab ketika bercakap dengan rakan seperti yang

dianjurkan oleh Islam. Selepas itu, latihan struktur juga diberikan kepada pelajar.

Pembelajaran di dalam kelas berlaku apabila terdapat perubahan tingkahlaku pelajar.

Dengan melihat tayangan slaid dari power point dan media lain pelajar terangsang untuk

belajar dengan lebih tekun. Ini melahirkankan rasa seronok kepada pelajar kerana persekitaran

bilik darjah adalah selesa. Oleh kerana seronok melihat atau mendengar media pengajaran

tersebut, perubahan tingkah laku pelajar akan lebih mudah terhasil dan seterusnya

pembelajaran pun berlaku.

Page 43: Rph Pend. Islam Tahun 3

42

LANGKAH 6 : PENILAIAN / SEMAK SEMULA BAHAN ( EVALUATE / REVIEW )

Penilaian ialah proses untuk melihat keberkesanan keseluruhan proses P&P mahupun program

pendidikan yang dilaksanakan. Penilaian dan pengubahsuaian, sesuatu sesi pengajaran dan

pembelajaran perlu dinilai bagi mendapatkan maklum balas dari pelajar dan keberkesanannya.

Oleh itu, sesuatu refleksi guru bersama pelajar-pelajar perlu dijalankan bagi

membolehkan murid-muird memberikan respon terhadap sesi pengajaran dan

pembelajaran yang telah dijalankan secara individu. Ia adalah bertujuan bagi memasti dan

mengenalpasti kelemahan yang terdapat dalam sesuatu sesi pengajaran dan

pembelajaran agar penambahbaikan dapat dilakukanpada masa akan datang

Setelah tamat aktiviti pengajaran dan pembelajaran, penilaian perlu dijalankan untuk

melihat kekuatan kelemahan yang terdapat dalam sesi pengajaran dan pembelajaran tersebut

supaya penambahbaikan dapat dilakukan pada masa akan datang serta keberkesanan media

secara menyeluruh agar penambahbaikan dapat dilakukan untuk mendapatkan kesan

penggunaan media yang maksimum dalam pengajaran. Penilaian ialah proses membuat

pertimbangan nilai tentang sesuatu perkara. Keputusan penilaian akan mempengaruhi

keputusan yang diambil terhadap perkara yang dinilai. . Dalam penilaian tersebut, soalan

berikut harus difikirkan:

a. Adakah objektif-objektif pembelajaran tercapai?

b. Adakah alat /bahan media yang digunakan membantu proses pengajaran dan

pembelajaran?

c. Adakah kesemua pelajar menggunakan alat /bahan media dengan cara yang betul?

d. Adakah suasana pembelajaran selesa dan kodusif ?

e. Adakah peluang-peluang pemerhatian individu diberi?

REFLEKSI

Daripada tugasan kerja kursus KPD 3016 Pengajaran, Teknologi dan Penaksiran 1 yang telah

saya terima dan telah saya selesaikan, saya telah memperoleh pelbagai

pengetahuanmengenai kebaikan model reka bentuk pengajaran ASSURE. Antaranya

ialah, sebelum m e m u l a k a n s e s u a t u s e s i p e n g a j a r a n , s e s e o r a n g g u r u

p e r l u t e r l e b i h d a h u l u m e n g a n a l i s i s p e l a j a r - p e l a j a r n y a . Perkara inilah

Page 44: Rph Pend. Islam Tahun 3

43

yang sering terlupa atau diabaikan oleh guru-guru di sekolah pada masa sekarang. Langkah

menganalisis pelajar penting kerana dari situ seseorang guru dapat mengetahui tahap

keupayaan seseorang pelajarnya serta ciri-ciri yang terdapat pada dirinya. Hal ini seterusnya

dapat membantu guru merancang cara-cara atau strategi-strategi pengajaran yang

lebih berkesan kepada pelajar-pelajarnyanya agar tiada seorang pun daripada mereka yang

tercicir daripada mendapat ilmu pengetahuan.

S e l a i n d a r i p a d a i t u , s a y a j u g a m e n d a p a t s e d i k i t p e n g e t a h u a n

m e n g e n a i k e p e n t i n g a n p e n g g u n a a n b a h a n s u m b e r d a l a m p r o s e s

pengajaran dan pembelajaran. Model reka bentuk pengajaran ASSURE amat menekankan

penggunaan bahan sumber dalam sesi pengajaran dan pembelajaran. Hal ini adalah kerana

bahan sumber dapat menjadikan sesuatu proses pengajaran guru menjadi lebih

menarik, berkesan serta dapat memberi kelainan kepada para pelajar agar tidak

merasa bosan.

Sesungguhnya, keenam-enam langkah yang terdapat dalam model ASSURE

adalah sangat penting dan boleh dijalankan oleh guru dalam setiap pengajaran hariannya di

dalam kelas. Bagi saya, penggunaan model reka bentuk pengajaran ASSURE adalah l e b i h

b a i k b e r b a n d i n g m o d e l - m o d e l y a n g l a i n k e r a n a i a n y a l e b i h

l e n g k a p d a n b e r s i s t e m a t i k . Diharapkan agar selepas ini, saya dapat

mempraktikkan penggunaan model reka bentuk pengajaran ASSURE di sekolah

dan di dalam kelas terutamanya.Secara kesimpulannya dapatlah dikatakan

bahawa, setiap guru perlulah mengguna dan mempraktikkan model reka bentuk

pengajaran ASSURE di dalam kelas.

Page 45: Rph Pend. Islam Tahun 3

44

LAMPIRAN 1

Page 46: Rph Pend. Islam Tahun 3

45

LAMPIRAN 2

Page 47: Rph Pend. Islam Tahun 3

46

LAMPIRAN 3 Klasifikasikan gambar di bawah sama ada ‘kebaikan beradab ketika bercakap dengan rakan’ atau ‘akibat tidak beradab ketika bercakap dengan rakan’.

------------------------------------------ -------------------------------------- ------------------------------------------ --------------------------------------

------------------------------------------ ---------------------------------------

------------------------------------------ ---------------------------------------

----------------------------------------- --------------------------------------- ----------------------------------------- -----------------------------------------

Page 48: Rph Pend. Islam Tahun 3

47

RUJUKAN

Aimi Hamzah, Zulkifli Husin dan rakan-rakan. (2010). Buku teks Pendidikan Islam Tahun 3.

Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.

Bloom, B.S. (1989). Taksonimi Objektif Pendidikan , Buku Pedoman 1: Domain Kognitif (ed).

Dewan Bahasa dan Pustaka.

Fuad Ismail, Suhaila dan rakan-rakan. ( 2008). Pendidikan Islam Tahun 3 Kaedah j-QAF. Kuala

Lumpur: Penerbitan Fargoes Sdn. Bhd.

Khadijah Rohani Mohd Yunus, Mahani Razali dan Ramlah Jantan. (2008). HBEF 2103

Psikologi Pendidikan . Fakulti Pendidikan dan Bahasa,OUM.

Mokhtar Ismail. (1998). Penilaian di Bilik Darjah. Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.

Nurulhuda Abd. Rahman et al (Eds). (2011). Manual Instruksi KPD 3016 dan KPD .

3026.Tanjung Malim: Fakulti Pendidikan dan Pembangunan Manusia, UPSI.