RPH Pendidikan Islam

12
rancangan pengajaran harian pgsr-nov08 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran Pendidikan Agama Islam Bidang Asuhan Al-Quran Tarikh 25 September 2009 Masa 60 minit ( 09.00 – 10.00 pagi ) Tahun 5 Harmoni Jumlah murid 35 orang Tajuk Menghafaz surah Al- Alaq ( ayat 1- 4 ) Hasil pembelajaran Di akhir proses pengajaran dan pembelajaran pelajar akan dapat :- Aras 1: Menyebut dan membaca surah Al-‘Alaq ayat 1- 4 dengan makhraj yang betul dan fasih. Aras 2 : Menghafaz ayat 1 – 4 Surah Al-‘Alaq dengan betul dan fasih Pengetahuan sedia ada 1. Murid pernah membaca dan menghafaz zurah Al-Fatihah 2. Murid sudah mengetahui tentang kewajipan membaca al-Quran. 1

description

contoh rancangan pengajaran harian

Transcript of RPH Pendidikan Islam

Page 1: RPH Pendidikan Islam

rancangan pengajaran harian pgsr-nov08

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Pendidikan Agama Islam

Bidang Asuhan Al-Quran

Tarikh 25 September 2009

Masa 60 minit ( 09.00 – 10.00 pagi )

Tahun 5 Harmoni

Jumlah murid 35 orang

Tajuk Menghafaz surah Al-‘Alaq ( ayat 1- 4 )

Hasil pembelajaran

Di akhir proses pengajaran dan pembelajaran pelajar akan dapat :-

Aras 1: Menyebut dan membaca surah Al-‘Alaq ayat 1- 4 dengan makhraj yang betul dan fasih.

Aras 2 : Menghafaz ayat 1 – 4 Surah Al-‘Alaq dengan betul dan fasih

Pengetahuan sedia ada 1. Murid pernah membaca dan menghafaz zurah Al-Fatihah

2. Murid sudah mengetahui tentang kewajipan membaca

al-Quran.

3. Murid juga telah mengetahui tentang perlunya

membaca al-Quran dengan fasih dan betul .

Gabungjalin Jawi dan Akhlak

1

Page 2: RPH Pendidikan Islam

rancangan pengajaran harian pgsr-nov08

Penerapan nilai Yakin dan berani

Penyerapan ilmu Bahasa Melayu dan Matematik

Kemahiran berfikir Mengecam dan membanding beza

Sumber P & P Mashaf Al-Quran, CD, Komputer Riba dan LCD

2

Page 3: RPH Pendidikan Islam

rancangan pengajaran harian pgsr-nov08

Langkah /

masaIsi pelajaran Aktiviti P&P Catatan

Pendahuluan

(2 minit)

Doa:

حكمتك علينا افتح اللهم

خزائن من علينا وانشر

الراحمين أرحم يا رحمتك

- Murid membaca doa dengan diketuai

oleh seorang murid.

- Guru membetulkan kesilapan murid

ketika berdoa.

- Khusyu’

- Tawadhu’

Set induksi

(5 minit)

Tayangan slaid

- Orang sedang

membaca Al-Quran

- Guru dan murid bersoal jawab

mengenai slaid yang ditayangkan.

i- Apakah yang sedang dilakukan?

ii-Adakah perbuatan tersebut baik?

- Murid menjawab soalan guru.

- Guru mengaitkan jawapan murid

dengan tajuk yang akan dipelajari.

- Gambar slaid

- Bahasa

Melayu

- Akhlak

Langkah satu

(15 minit)

Rakaman suara bacaan surah Al-‘Alaq ayat 1 - 4

Guru memperdengarkan rakan suara

bacaan surah.

- Guru meminta murid mengikuti bacan

ayat-ayat tersebut .

- Murid mendengar sebutan guru.

- Guru mengulang membaca ayat

- Murid cuba membaca ayat-ayat

tersebut beramai-ramai.

-Guru meminta murid membaca ayat-

ayat tersebut secara kumpulan.

- Kelas

-Kumpulan

-Kemahiran

mendengar

-Mengikut

arahan

Langkah dua

(15 minit)

Rakaman bacaan ayat

1 – 4 surah Al-‘Alaq

- Latih tubi menyebut huruf secara kelas,

kumpulan dan individu.

- Guru meminta seorang murid membaca

di hadapan

- Seorang murid membaca dan diikuti

- Talaqqi

musyafahah

- Tikrar

- Carta

perkataan

3

Page 4: RPH Pendidikan Islam

rancangan pengajaran harian pgsr-nov08

oleh rakan-rakan.

- Guru meminta beberapa orang murid

membaca di hadapan.

- Berani

- Membanding

beza

Langkah tiga

(15 minit)

Aktiviti pengukuhan

Tayangan Power Point

Gerak kerja mengisi

tempat kosong

- Guru menyuruh murid menjawab latihan

di dalam buku tulis.

- Murid mejawab latihan di dalam buku

tulis.

-Guru membuat penyemakan dan

pembetulan murid.

- Murid diberi peluang untuk bertanyakan

soalan

-Guru menyoal beberapa orang murid

tentang hasil daripada aktiviti yang

telah dijalankan

-Guru meminta murid menghafaz ayat

secara kelas, kumpulan dan individu

- Slaid Power

Point

- Yakin

-Menepati masa

Penutup

(3 minit)

Rumusan dan

Kesimpulan

-Guru membuat kesimpulan ringkas

-Guru mengedarkan bahan potostat

untuk latihan di rumah.

- Guru merumuskan pelajaran hari ini.

-Guru meminta murid melancarkan

bacaan di rumah.

- Yakin

- Rajin

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Pendidikan Agama Islam

4

Page 5: RPH Pendidikan Islam

rancangan pengajaran harian pgsr-nov08

Bidang Asuhan Al-Quran

Tarikh 25 September 2009

Masa 30 minit ( 02.00 – 03.00 petang )

Tahun 1 Harmoni

Jumlah murid 30 orang

Tajuk Mengenal huruf-huruf hijaiyyah

Tajuk Sub Huruf –huruf hijaiyyah tunggal dan berbaris satu di atas

Hasil pembelajaran Di akhir proses pengajaran dan pembelajaran pelajar akan dapat :-

Aras 1: Menyebut huruf hijaiyyah tunggal berbaris atas daripada �.dengan betul َك� hingga َف

Aras 2 : Membezakan bunyi huruf.

Pengetahuan sedia ada

1. Murid telah pernah membaca buku Iqra’

2. Murid sudah mengetahui tentang kewajipan membaca

al-Quran.

3. Murid juga telah mengetahui tentang perlunya

membaca al-Quran dengan fasih dan betul .

Gabungjalin Jawi dan Akhlak

Penerapan nilai Bekerjasama

Bantu-membantu

Cintakan al-Quran

Bertanggungjawab

Cintakan seni khat

5

Page 6: RPH Pendidikan Islam

rancangan pengajaran harian pgsr-nov08

Penyerapan ilmu Bahasa Melayu dan Matematik

Kemahiran berfikir Mengecam dan membanding beza

Sumber P & P Buku iqra’

Pita rakaman

Kad-kad huruf

Lambaran kerja

Langkah Isi kandungan Aktiviti P & P Objektif Catatan

Pendahuluan Salam dan doa

Selepas

memberi salam guru

Murid dapat

membiasakan diri

Nilai:

-Berdisiplin

6

Page 7: RPH Pendidikan Islam

rancangan pengajaran harian pgsr-nov08

(3 minit) mengarahkan murid

bersedia dan membaca

doa.

dengan adab- adab

belajar.

Set Induksi

(5 minit)

Guru menunjukkan

kad huruf hijaiyyah.

-Guru dan murid bersoal

jawab berkaitan kad

huruf tersebut.

-Guru mempamerkan

kad-kad huruf yang

berwarna-warni bagi

menarik minat murid.

Murid dapat mengenal

dan menyebut bunyi

huruf dengan betul.

BBG:

-Kad huruf

Nilai:

-0Cintakan

seni khat

Langkah 1

(15 minit)

Mengenal huruf

hijaiyyah

1.1 Huruf hijaiyyah

berbaris satu di

atas .

i.Guru menyebut bunyi

huruf tersebut satu

persatu.

ii.Murid akan menyebut

huruf tersebut secara

beramai-ramai dan

individu.

Pada akhir P & P murid

dapat:-

i.Memahami dengan

baik tentang per

bezaan huruf hijaiyyah

dan jawi.

ii.Murid dapat men enal

dan membunyikan

huruf .

BBG:

Kad huruf

Nilai:

i.Bekerjasam

a

ii.Cintakan

al-Quran

Langkah 2

(15 minit)

i.Menyatakan

kepentingan

membaca al-

Quran

-Latih tubi menyebut dan

membaca.

-Gerak kerja

Pada akhir P & P murid

dapat:-

-Membaca dengan

betul kad-kad huruf.

Nilai

Bekerjasama

-Taat

7

Page 8: RPH Pendidikan Islam

rancangan pengajaran harian pgsr-nov08

bertulis:-

i.Menulis huruf-huruf

hijaiyyah.

-Menulis beberapa

huruf- huruf hijaiyyah.

Langkah 3

(15 minit)

-Menjelaskan

kepentingan

menyebut huruf

dengan betul dan

baik.

-Memahami

perbezaan huruf

hijaiyyah dengan

jawi.

-Nyayian tentang

huruf-huruf

hijaiyyah.

i.Guru memahamkan

kepada murid perbezaan

antara huruf-huruf

hijaiyyah dan jawi.

.Perbincangan

mengenai:-

i.Perbezaan sebutan

huruf-huruf hijaiyyah.

iii.Murid menyebut

secara berkumpulan dan

individu.

iv. Guru

memperdengarkan lagu

tentang huruf hijaiyyah di

dalam kelas.

Pada akhir P & P murid

dapat:-

-Membuat latihan

secara berkumpulan

-Menyenaraikan huruf-

hutuf hijaiyyah.

-Membandingkan

perbezaan bunyi huruf-

huruf hijaiyyah.

-Murid dapat

mendengar dan

memahami dengan

baik lirik lagu yang

diperdengarkan di

dalam kelas.

-Murid sama – sama

menyanyikan lagu

yang diperdengar kan .

BBG:

Buku teks

Nilai:

-Taat -

Kerjasama

-Cintakan

seni khat

BBM:

-CD

-LCD

-Bahan

fotostat

tentang lirik

lagu

Penutup

(7 minit)

Rumusan dan

kesimpulan

.Murid diberi peluang

untuk bertanyakan

soalan

Pada akhir P & P murid

dapat:-

-Memahami dan

BBG:

-Lambaran

kerja

8

Page 9: RPH Pendidikan Islam

rancangan pengajaran harian pgsr-nov08

ii.Guru menyoal

beberapa orang murid

tentang hasil daripada

aktiviti yang telah

dijalankan.

iii.Guru membuat

kesimpulan ringkas.

iv.Guru mengedarkan

bahan potostat untuk

latihan di rumah.

membuat kesimpulan

dengan baik tentang

tajuk tersebut.

-Tanamkan sifat

cintakan al-Quran.

-Murid merasa terhibur

apabila mendengar

dan menyanyikan lagu

di dalam kelas.

Nilai:

-Ketekunan

-Cintakan al-

Quran.

9