RPH PJ 1

6
A-i) RancanganPengajaranHarianPendidikanJasmani Tarikh/ Hari : 14 November 2012 / Rabu Kelas : 4 Cemerlang Masa : 8.30 am- 9.00am Bilmurid : 30 orang (L 15, P 15) Mata Pelajaran: PendidikanJasmani Tunjang : Kecergasan Tajuk : Ketangkasan Objektif : Padaakhirsesipengajarandanpembelajaranmuriddapat: Psikomotor : i) Melakuanaktivitilompatkuadransebanyak 2 kali percubaan : ii) Lariulangaliksejauh 10 meter dalammasa 30 saat : iii) Elakpijakbelonrakan Kognitif : i) Menyatakanmaksudketangkasandenganbetul : ii) Menyenaraikantigasituasipermainanatauaktivitiharian yang melibatkan ketangkasan Afektif : i) Melakukansemuaaktivitidengansuasana yang harmonidanselamat. PengalamanSediaAda :muridpernahmelakukanaktivitiketangkasanpadaharisukan. Konsep : Ketangkasan, situasipermainan, Bahan : skital, kon, gelung, kadnombor, bola, belon PenerapanNilai :Kerjasama, Keyakinan, Bertanggungjawab Kemahiran : Melompat, berlari, mengelak, lariulang- alik Pendekatan : Objektivisme Langkah/ masa Isi Pelajaran Ak Set Induksi ( 5 minit) ( memanaskanbadan ) -Aktivitimemanaskanbadan -Permainancabutekorrakan -Guru edarkankainberwarn -Dimintamuridselitkankaink memintamuridcabutekorra

Transcript of RPH PJ 1

Page 1: RPH PJ 1

A-i) RancanganPengajaranHarianPendidikanJasmani

Tarikh/ Hari : 14 November 2012 / Rabu

Kelas : 4 Cemerlang

Masa : 8.30 am- 9.00am

Bilmurid : 30 orang (L 15, P 15)

Mata Pelajaran: PendidikanJasmani

Tunjang : Kecergasan

Tajuk : Ketangkasan

Objektif : Padaakhirsesipengajarandanpembelajaranmuriddapat:

Psikomotor : i) Melakuanaktivitilompatkuadransebanyak 2 kali percubaan

: ii) Lariulangaliksejauh 10 meter dalammasa 30 saat

: iii) Elakpijakbelonrakan

Kognitif : i) Menyatakanmaksudketangkasandenganbetul

: ii) Menyenaraikantigasituasipermainanatauaktivitiharian yang melibatkan

ketangkasan

Afektif : i) Melakukansemuaaktivitidengansuasana yang harmonidanselamat.

PengalamanSediaAda :muridpernahmelakukanaktivitiketangkasanpadaharisukan.

Konsep : Ketangkasan, situasipermainan,

Bahan : skital, kon, gelung, kadnombor, bola, belon

PenerapanNilai :Kerjasama, Keyakinan, Bertanggungjawab

Kemahiran : Melompat, berlari, mengelak, lariulang- alik

Pendekatan : Objektivisme

Langkah/ masa

Isi Pelajaran

AktivitiPengajaranPembelajaran

Catatan Aktiviti Guru AktivitiMurid

Set Induksi

( 5 minit)

(

memanaskanbadan

)

-Aktivitimemanaskanbadan

-Permainancabutekorrakan

-Guru edarkankainberwarna - warni 2 meter kepadamurid.

-Dimintamuridselitkankainkedalambelakangseluar. Guru

memintamuridcabutekorrakanapabilameniupwisel

-Muridmulacabutekorrakansebanyakbolehsambiljagaekorsendiri.

-Murid yang banyakcabutekorrakandikirasebagai “Raja EkorBijak”

x x

-kain 2meter

-wisel

-Kreativiti

G

-x x---

x xx - xx

Page 2: RPH PJ 1

G – Guru

X- Murid

--CabutEkor

Perkembangan

( 20 minit)

( Aktiviti 1)

lompatkuadran

- Aktiviti 1

lompatkuadran

-Guru menyusun 4 gelung yang berlainanwarna

- Guru meletakkankadnombor 1, 2, 3, 4 padasebelahgelung.

-satukumpulanmempunyai 4 orang murid

-

muridmelakukanaktivitilompatkuadrandenganpantasmengikutkadnombor

yang betul.

-muridmelompatkuadransebanyak 2 kali percubaandalammasa yang

pantas.

- Gelung

- 1,2,3,4 kad no

- x murid

-gelung

-kadnombor

-konkecil

-Kinestetik

-KBKK

1 x 2

3 4

Page 3: RPH PJ 1

( Aktiviti 2)

(pijakbelon)

( Aktiviti 3)

( LariUlang- alik)

-Aktivitipijakbelonrakan

- Aktivitilariulang- aliksejauh 10 meter

- Guru edarkansebijibelonkepadasetiapmurid.

- Dimintamurid

berdiridalam

keadaan

berselerak.

-Guru meletak 2 kon

besarsejahuh 10

meter.

-Muridmeniupbelondandiikatpadasebelah kaki.

- Muridpijakbelonrakansambiljagabelonsendiri.

-Dengankeativitidanketangkasan,

muridelakpijakbelonsendiridaripadarakansekelasnya.

-Muridlariulang- aliksejauh 10 meter apabila guru meniupwisel.

- Muridberlaridenganpantasdanmenyentuhkonbesar.

- Dilakukandalammasa30 saat.

-Muridberdiridalamformasibulatan.

- Kumpulan A masukkedalambulatanmanakalakumpulan B

membentukbulatan.

- Apabila guru meniupwiselkumpulan A menyerangkumpulan B

(membaling bola)

-murid yang terkena bola dikirasebagaikalah.

- Dilakukansebaliknya.

- Kumpulan yang kurangterkena bola dikirasebagaipemenang.

A A

A

-belon

-KBKK

-konbesar

-wisel

B B

B B

B BB

Page 4: RPH PJ 1

( Kemuncak )

(15 minit)

( Permainan Kecil)

- Permainankecil

“ Bola Beracun “

- Guru bahagikanmuridkepada 2 kumpulanA & B

-Satukumpulanmempunyai 15 orang murid

A

A A

-Muridmelakukanaktivitipengenduran angora badandengandemonstrasi

guru.

- merenjistangan, kaki

berjalanpadajarakdekatdenganperlahanlahansambilmenghayuntangan.

-tarikdanhembusnafas.

-G Guru

-x murid

-Muridmenjawabsoalan guru.

-konbesar

-bola besar

Kadabjad A/

B

-Wisel

x xx

x x

x

G

Page 5: RPH PJ 1

( Penutup)

( 3 minit )

Perbincangan

(4 minit)

Pengendurananggotabadan

- Tangan

- kaki

-Tarikdanhembusnafas

-

Perbincangansoalanlisan&tulisanberdasarkantajukketangkasan.

-Guru memintamuridberdiriberselerakpadatempat yang di

tandakan.

-Guru menunjukkandemonstrasi .

-merenjistangansecaraperlahan- lahankeatas, sisi,

hadapandalamkiraan 4.

-merenjis kaki kiridankanankehadapan

,kebelakangmengikutbunyiwisel guru.

-Guru

menunjukkandemonstrasitarikdanhembusnafaskepadamurid.

-Guru mengemukakansoalanlisan&tulisan

(lembarankerjakepadamurid.

Soalan1 :Apakahmaksudketangkasan?

Soalan2

:Senaraikanduasituasipermainanatauatauaktivitiharian yang

melibatkanketangkasan.

-wisel

-konbesar

-kadpenanda

-pemerhatian

-kbkk

-

lembarankerja

-kbkk

-menjana idea

-menaakul

-pemerhatian

Page 6: RPH PJ 1

-keyakinan.