Rph Psk Jiran

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN SEKOLAH RENDAH Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Kelas : 5 Brilliant Bil Murid : 40 Orang Masa : 9.55 pagi hingga 10.05 pagi Tarikh : 8 April 2013 Tema : Hidup Bersama di Sekolah dan Masyarakat Tajuk : Semangat Kejiranan Sub Topik : Hidup Beharmoni dengan Jiran : Mengenali Keluarga Jiran Hasil Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, murid-murid akan dapat: a) Menghuraikan tiga daripada empat kepentingan semangat kejiranan dipupuk dalam kalangan anggota masyarakat . b) Menerangkan secara lisan tiga daripada empat aktiviti masyarakat setempat c) Mencatatkan tiga daripada empat cara menghormati jiran serta maklumat jiran Ringkasan Isi Kandungan

Transcript of Rph Psk Jiran

Page 1: Rph Psk Jiran

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

PENDIDIKAN SIVIK DAN

KEWARGANEGARAAN SEKOLAH RENDAH

Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Kelas : 5 Brilliant

Bil Murid : 40 Orang

Masa : 9.55 pagi hingga 10.05 pagi

Tarikh : 8 April 2013

Tema : Hidup Bersama di Sekolah dan Masyarakat

Tajuk : Semangat Kejiranan

Sub Topik : Hidup Beharmoni dengan Jiran

: Mengenali Keluarga Jiran

Hasil Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran, murid-murid akan dapat:

a) Menghuraikan tiga daripada empat kepentingan semangat kejiranan dipupuk dalam kalangan anggota masyarakat .

b) Menerangkan secara lisan tiga daripada empat aktiviti masyarakat setempat

c) Mencatatkan tiga daripada empat cara menghormati jiran serta maklumat jiran

Ringkasan Isi Kandungan

a) Murid menjelaskan kepentingan semangat kejiranan yang perlu dipupuk dalam kalangan anggota masyarakat melalui teknik brain storming

b) Murid membuat simulasi adab hidup berjiran

Page 2: Rph Psk Jiran

Penerapan Nilai Murni

Bertanggungjawab, kasih sayang,sabar

Pengetahuan Sedia Ada

Murid telah memahami tentang definisi hidup berjiran.

Kaedah Pengajaran

KBKK

Kemahiran Berfikir

Kecerdasan Pelbagai

Teknik Pengajaran

Brainstorming

simulasi

Sumber P&P

Marker, papan putih, video, lembaran kerja, laptop, pembesar suara

Prosedur Perlaksanaan Elemen Pengurusan, Pembelajaran Bestari, Kemahiran Generatik

Catatan, penerapan Nilai, Nilai Alam Sekitar, Unsur

Patriotisme, dan Sumber p&p

Set Induksi (5minit)1. Murid diperdengarkan dengan

lagu Budi Bahasa Budaya Kita.2. Murid diminta untuk menghayati

KB: menghubung kait

KBF: membuat

Nilai MurniTanggungjawab,

Page 3: Rph Psk Jiran

lagu tersebut dan membuat ulasan mengenai lagu tersebut.

3. Guru mengaitkan ulasan murid dengan topik pada hari ini.

keputusan dan

menyelesaikan masalah

KP: intrapersonal,

interpersonal, verbal

linguistik

kasih sayang, sabar

Sumber p&pLaptop, pembesar suara

Langkah 1 (10minit)

1. Guru menyatakan topik pembelajaran iaitu ‘kepentingan semangat kejiranan yang perlu dipupuk dikalangan anggota’.

2. Murid diminta untuk menyumbangkan idea tentang opic tersebut.

3. Guru mencatitkan segala maklumat di papan putih.

4. Perbincangan antara guru dan murid dilakukan tentang semua idea yang diberikan.

5. Penghargaan diberikan kepada murid atas usaha.

KB: menghubung kait

KBF: membuat

keputusan dan

menyelesaikan masalah

KP: intrapersonal,

interpersonal, verbal

linguistic

Teknik Pengajaran

Brain storming

Nilai MurniTanggungjawab, sabar, kasih sayang

Sumber p&pPapan putih, marker,

Langkah 2 (10minit)1. Murid dibahagikan kepada 5

kumpulan kecil.2. Murid diminta untuk melakukan

aktiviti dengan menunjukkan adab hidup berjiran.

3. Setiap kumpulan dikehendaki membuat simulasi dan diberikan dengan situasi yang berbeza:

Gotong royong Beriadah Menziarahi jiran sakit Membantu jiran

4. Setiap kumpulan akan membuat simulasi di hadapan kelas sambil diperhati murid yang lain.

5. Guru menyatakan tatasusila yang telah mereka tunjukkan dan penghargaan diberikan

KB: menghubung kait

KBF: membuat

keputusan dan

menyelesaikan masalah

KP: intrapersonal,

interpersonal, verbal

linguistik, visual ruang,

kinestetik

Teknik Pengajaran

Simulasi

Nilai MurniTanggungjawab, sabar kasih sayang

Sumber p&pPapan putih, marker

Page 4: Rph Psk Jiran

Langkah 3 (10 minit)1. Murid diminta untuk membuat

peta minda mengenai peraturan dan kepentingan adab berjiran yang berikut (Lembaran kerja 1):

Kebersihan Binatang peliharaan Membuka radio/

televisyen Ziarah menziarahi

2. Murid diedarkan lembaran kerja oleh guru. Murid diminta untuk melakarkan pelan kawasan perumahan dan labelkan lima buah jiran murid. Murid diminta melengkapkan maklumat jiran.

KB: menghubung kait

KBF: membuat

keputusan dan

menyelesaikan masalah

KP: intrapersonal,

interpersonal, verbal

linguistik, visual ruang,

kinestetik

Nilai MurniTanggungjawab, sabar kasih sayang

Sumber p&pLembaran kerja

Penutup (5minit)1. Murid diminta merumuskan

tentang topik yang dipelajari pada hari ini.

2. Guru menambah rumusan dan memberikan penghargaan kepada murid.

3. Guru menperdengarkan lagu Budi Bahasa Budaya Kita.

KB: menghubung kait

KBF: membuat

keputusan dan

menyelesaikan masalah

KP: intrapersonal,

interpersonal, verbal

linguistik, muzik

Nilai MurniTanggungjawab, sabar, kasih sayang

Sumber p&pLaptop dan pembesar suara