RPH PSV kraf tradisional model keris.docx

14
Tahun : 5 Bijak Bidang : Mengenal Kraf Tradisional Aktiviti : model keris Tema : Alam benda Tajuk : Keris Masa : 60 minit Media : alat : gunting Bahan : Kad manila, warna air, kertas warna, dan gam EMK : elemen kreatif dan inovatif : elemen keusahawanan STANDARD KANDUNGAN 1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual (unsur seni dan prinsip rekaan: garisan, rupa, jalinan, warna, kontra, dan imbangan) yang terdapat pada objek buatan manusia dan karya seni dalam pengahasilan model keris 2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan model keris 3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan model keris

description

PSV

Transcript of RPH PSV kraf tradisional model keris.docx

Page 1: RPH PSV kraf tradisional model keris.docx

Tahun : 5 Bijak

Bidang : Mengenal Kraf Tradisional

Aktiviti : model keris

Tema : Alam benda

Tajuk : Keris

Masa : 60 minit

Media : alat : gunting

Bahan : Kad manila, warna air, kertas warna, dan gam

EMK : elemen kreatif dan inovatif

: elemen keusahawanan

STANDARD KANDUNGAN

1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual (unsur seni dan prinsip rekaan: garisan, rupa, jalinan, warna, kontra, dan imbangan) yang terdapat pada objek buatan manusia dan karya seni dalam pengahasilan model keris

2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan model keris

3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan model keris4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni, dan budaya.

STANDARD PEMBELAJARAN

4.1 Persepsi estetik Murid dapat mengenal, menamakan,dan memahami bahasa seni visual yang ada pada karya seni.

Page 2: RPH PSV kraf tradisional model keris.docx

4.1.1 Unsur seni

4.1.1.1 Garisan – lurus dan selari

4.1.1.2 Rupa – geometri

4.1.1.3 Jalian – tampak dan sentuh

4.1.1.4 Warna – primer

4.1.2 Prinsip rekaan

4.1.2.1 Ritma dan pergerakan – ritma biasa

4.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan

menerusi penggunaan media dan teknik

dalam aktiviti seni.

4.2.1 Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual dalam

menghasilkan karya seni

4.2.2 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media

4.2.2.1 Alat – gunting

4.2.2.2 Bahan – kad manila, warna air, gam, dan kertas warna.

4.2.3 Mengetahui penggunaan media, teknik dan proses dalam

penghasilan karya

4.2.3.1 Teknik – model keris

Page 3: RPH PSV kraf tradisional model keris.docx

4.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan,

kefahaman, dan kemahiran berbahasa seni

visual dalam menghasilkan karya seni 2D dan

3D.

4.3.1 Murid boleh mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman, dan

kemahiran bahasa seni visual dalam menghasilkan karya seni

2D

4.3.1.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif

4.3.1.2 Menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam

penghasilan karya

4.3.2 Memahami teknik dalam penghasilan kraf

4.3.2.1 Teknik – model keris

4.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya

sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual.

4.4.1 Mempamerkan karya seni yang dihasilkan

4.4.2 Menceritakan karya seni sendiri secara lisan atau bertulis

4.4.3 Menghargai karya sendiri dan rakan

Hasil Pembelajaran : pada akhir pembelajaran murid dapat:

Page 4: RPH PSV kraf tradisional model keris.docx

1. Menyatakan definisi serta teknik-teknik yang digunakan dalam penghasilan kraf tradisional model

keris

2. Memahami dan mengikut langkah demi langkah proses penghasilan karya model keris dengan

betul.

3. Menggunakan alat dan bahan yang sesuai dan kreatif dalam penghasilan model keris

4. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan-rakan dengan menggunakan bahasa seni

visual.

Pengetahuan sedia ada : melukis bentuk keris, membuat garisan lurus dan selari , serta menggunting kertas mengikut

lakaran lukisan keris.

Penggabungjalinan : Kemahiran Hidup.

Kaedah Pembelajaran : kaedah individu dan kumpulan dalam PSV serta kaedah simulasi.

Teknik Pembelajaran : Teknik sumbangsaran dan teknik penerangan meggunakan contoh, ilustrasi dan sumber p&p, soal

jawab, tunjuk ajar, beri arahan serta kawalan kelas.

Teori Pembelajaran : Teori Konstruktivism.

Strategi Pembelajaran : Kecerdasan pelbagai ( visual, auditori dan kinestetik)

Page 5: RPH PSV kraf tradisional model keris.docx

Pendekatan pembelajaran : Pendekatan secara pemerhatian,penerokaan, penghasilan dan apresiasi.

PERINGKAT ISI PENGAJARAN AKTIVIT PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN.

(GURU DAN MURID)

CATATAN

Set Induksi

( 5 Minit )

- Model keris

daripada kotak

terpakai.

- Soalan yang

ditujukan kepada

murid:

i. Apakah

benda yang

dipegang

oleh guru?

ii. Apakah

kegunaan

keris ini?

iii. Di mana

boleh dapati

keris?

Guru

- Guru menunjukkan model

keris yang diperbuat

daripada kotak terpakai.

- Guru melakukan sesi soal

jawab bersama murid.

- Guru memilih salah seorang

murid untuk melakokan

gaya silat dengan

menggunakan keris.

Murid

- Murid melihat model keris

yang ditunjukkan oleh guru.

- Murid menjawab soalan yang

dituju oleh guru dengan

menggunakan bahasa seni

visual.

- Murid melakonkan gaya silat

dengan menggunakan keris.

KBKK : menjana idea

Teknik: soal jawab

Kaedah: sumbang saran

Strategi: Visual.

Page 6: RPH PSV kraf tradisional model keris.docx

iv. keris

diperbuat

daripada

apa?

Langkah 1

Pengenalan

( 5 minit )

- Slaid power point

mengenai

penerangan definisi

keris.

- Teknik-teknik yang

digunakan

pembuatan model

keris.

- Guru memberi definisi

tentang keris menggunakan

slaid powerpoint.

- Guru berinteraksi dengan

murid tentang cara

penggunaan keris dalam

kehidupan seharian.

- Guru menunjukkan contoh

gambar keris.

- Bersoal jawab tentang:

- Unsur Seni – garisan, rupa,

jalinan, warna.

- Prinsip Rekaan ritma dan

pergerakan.

- Guru menerangkan teknik-

teknik yang digunakan

dalam pembuatan keris.

- - Murid memahami konsep dan

definisi keris dengan betul.

- - Murid memahami serta

menyatakan dengan betul

teknik-teknik yang digunakan

dalam pembuatan keris.

- - murid memahami kegunaan

keris dalam kehidupan harian.

- - murid menjawab soalan yang

ditujukan oleh guru dengan

menggunakan bahasa seni

visual.

-

KBKK : menjana idea,

analisi.

BBM : kad gambar keris

dan slaid power point.

Kaedah: sumbang saran

Teknik: soal jawab dan

teknik penerangan

meggunakan contoh,

ilustrasi dan sumber p&p

Teori: konstruktivism.

Page 7: RPH PSV kraf tradisional model keris.docx

Langkah 2

Pewujudan

Konsep

(5 Minit )

- Penerokaan bahan-

bahan yang

digunakan dalam

pembuatan model

keris.

- Guru berinteraksi dengan

murid tentang jenis-jenis

media yang sesuai untuk

membuat model keris

- Mengenal media atau bahan

gantian.

- Murid meneroka bahan

dan alatan yang diberi

secara kumpulan.

- Murid menyatakan

dengan betul media

atau bahan gentian

yang boleh digunakan.

Teknik : tindak balas.

Kaedah: kumpulan dalam

PSV.

Alat : gunting

Bahan: kertas lukisan,

pensil warna, kertas warna

dan gam.

Langkah 3

Tunjuk cara

( 15 Minit )

- Langkah-langkah

penghasilan model

keris.

- Guru menerangkan

langkah-langkah

penghasilan model keris

dengan betul.

Langkah 1

- Guru menunjukkan alat dan

bahan yang digunakan untuk

membuat model keris.

- Guru memberi kertas lukisan

pada setiap murid.

- Guru menyuruh murid untuk

mengeluarkan alat dan

bahan yang dibawa.

- Murid membuat langkah

berikut dengan bimbingan

guru.

- Murid mengikuti setiap

langkah pembuatan model

keris dengan teliti.

EMK : kreativiti

Kaedah : individu dalam

PSV dan simulasi.

Teknik: tunjuk ajar, beri

arahan dan kawalan kelas

Nilai murni : kerjasama,

kekemasan,kebersihan

Page 8: RPH PSV kraf tradisional model keris.docx

-

-

- Langkah 2

- Guru melakar bentuk keris

di atas kertas lukisan

dengan menggunakan

pensil kayu.

- Guru menebalkan lakaran

dengan menggunakan

pensil warna hitam

supaya memudahkan

guru untuk menggunting

lakaran tersebut mengikut

garisan yang dibentuk.

- Guru menyuruh murid-

murid untuk melakukan

lakaran tersebut.

Page 9: RPH PSV kraf tradisional model keris.docx

-

-

-

-

- Langkah 3

- Guru menggunting lakaran

keris mengikut garisan yang

dibentuk dengan

mengunakan gunting.

- Guru memantau murid-

Page 10: RPH PSV kraf tradisional model keris.docx

murid semasa aktiviti

menggunting lakaran keris

masing-masing.

Langkah 4

- Guru menunjuk cara

membuat kemasan. Murid

buat kemasan mengikut

kreativiti masing-masing

pada karya yang telah

dihasilkan.

- Guru menunjukkan model

keris yang telah siap pada

murid.

Langkah 4

Penghasilan

- Penghasilan karya

murid mengikut

kreativiti.

- guru memberi bimbingan

kepada murid dalam

- murid menghasilkan model

keris mengikut kreativiti

EMK : kreativiti dan inovatif

Kaedah : individu dalam

Page 11: RPH PSV kraf tradisional model keris.docx

karya

(20 minit)

pembuatan model keris

- guru memberi kebebasan

mereka menggunakan bahan

lain secara kreatif.

masing-masin,

- murid boleh menggunakan

bahan-bahan lain dalam

penghasilan karya.

PSV

Teknik: kawalan kelas dan

tunjuk ajar.

Bahan: kad manila,

mounting board.

Apresiasi

Seni

( 5 Minit )

- Mempamerkan

hasil karya murid.

- Penilaian terhadap

hasil karya dengan

menggunakan

bahasa seni visual.

- Guru menyuruh murid

mempamerkan hasil kerja

dan bercerita mengenainya.

- Murid membuat apresiasi

seni terhadap model keris

masing-masing.

Murid membuat apresiasi

seni terhadap hasil karya

rakan mereka.

- Murid menggunakan

bahasa seni visual

semasa membuat

apresiasi.

Teknik: beri arahan dan

kawalan kelas.

Nilai murni : menghormati

pendapat orang lain.

Page 12: RPH PSV kraf tradisional model keris.docx

Penutup

( 5 minit)

- Pameran hasil

karya

- Guru menampal

kesemua hasil karya

kolaj murid di papan

kenyataan PSV.

- Murid melihat hasil karya

yang dipamerkan di papan

kenyataan.