rph rbt kssr tahun 5

5
TAJUK 6.0 Menyediakan sajian MASA 12.05 tgh hari – 1.05 ptg (60 minit) TARIKH 2 Ogos 2015 KELAS 5 Gigih STANDARD KANDUNGAN 6.2 Menyediakan Sajian STANDARD PEMBELAJARAN 6.2.3 Memilih menu sarapan atau minum petang 6.2.4 Membuat anggaran kos bahan mengikut menu yang dipilih OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat : 1. Memilih menu sarapan atau minum petang 2. Menghasilkan kad menu mengikut kreativiti 3. Mengira anggaran kos bahan bagi menu sarapan atau minum petang yang telah dipilih. KEMAHIRAN 1. Memilih satu menu sarapan atau minum petang yang digemari oleh murid 2. Mengira anggaran kos bahan bagi menu yang telah dipilih 3. Menghasilkan kad menu mengikuti kreativiti murid. ELEMEN MERENTAS KURIKULUM 1. Keusahawanan : EK 1 : Peka terhadap peluang dengan mengambil berat terhadap perubahan persekitaran Berorientasikan masa depan (berimaginasi) 2. Kreativiti dan inovatif : Berfikiran kritis 3. Nilai Murni : Menepati masa. ketelusan, bekerjasama PENGETAHUAN SEDIA ADA Murid telah mengenali rupa bentuk kad menu yang sedia ada di kedai makan.

description

rph rbt kssr tahun 5

Transcript of rph rbt kssr tahun 5

Page 1: rph rbt kssr tahun 5

TAJUK 6.0 Menyediakan sajian

MASA 12.05 tgh hari – 1.05 ptg (60 minit)

TARIKH 2 Ogos 2015

KELAS 5 Gigih

STANDARD KANDUNGAN 6.2 Menyediakan Sajian

STANDARD PEMBELAJARAN6.2.3 Memilih menu sarapan atau minum petang6.2.4 Membuat anggaran kos bahan mengikut menu yang dipilih

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

1. Memilih menu sarapan atau minum petang 2. Menghasilkan kad menu mengikut kreativiti3. Mengira anggaran kos bahan bagi menu sarapan atau minum petang yang telah dipilih.

KEMAHIRAN

1. Memilih satu menu sarapan atau minum petang yang digemari oleh murid2. Mengira anggaran kos bahan bagi menu yang telah dipilih3. Menghasilkan kad menu mengikuti kreativiti murid.

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM

1. Keusahawanan : EK 1:

Peka terhadap peluang dengan mengambil berat terhadap perubahan persekitaran Berorientasikan masa depan (berimaginasi)

2. Kreativiti dan inovatif : Berfikiran kritis

3. Nilai Murni : Menepati masa. ketelusan, bekerjasama

PENGETAHUAN SEDIA ADA Murid telah mengenali rupa bentuk kad menu yang sedia ada di kedai makan.

BAHAN BANTU MENGAJAR

1. Contoh set menu sarapan2. Resipi3. Senarai harga barangan

Page 2: rph rbt kssr tahun 5

LANGKAH

MASAISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN

SET INDUKSI

(5 MINIT)

Tayangan gambar contoh hidangan sarapan

dan minum petang.

Sesi soal jawab

Soalan :

Apakah hidangan yang biasa anda

ambil ketika bersarapan?

Apakah perbezaan diantara sarapan

pagi dengan minum petang?

Guru menayangkan pelbagai

gambar hidangan sarapan dan

minum petang.

1. Murid-murid diminta untuk

menjawab soalan yang

diajukan oleh guru

berdasarkan tayangan

gambar dan mengaitkan

jawapan murid dengan tajuk

pelajaran hari itu.

NILAI: Tekun

KB:Menghubungkait

BBM :Gambar slaid pembentangan, & komputer

LANGKAH 1

(10 MINIT)

Tayangan slaid

Penerangan :

Kepentingan bersarapan dan minum

petang dalam kehidupan seharian kita.

Memilih satu menu sama ada sarapan

atau minum petang.

1. Murid diminta untuk

menumpukan perhatian

dengan sepenuhnya

semasa pembentangan

slaid sedang berlangsung.

2. Guru menayangkan dan

menerangkan kepentingan

bersarapan dan minum

petang dalam kehidupan

seharian kita.

3. Guru meminta murid-murid

untuk memilih satu daripada

menu yang telah

disenaraikan mengikut

kumpulan masing-masing.

NILAI: Tekun & Kerjasama

BBM : Slaid pembentangan, komputer,

Page 3: rph rbt kssr tahun 5

LANGKAH 2

(25 MINIT)

Tayangan slaid

Aktiviti murid :

Menghasilkan kad menu yang kreatif

secara berkumpulan.

1. Guru mengedarkan helaian

kad manila kepada murid-

murid.

2. Murid-murid untuk

menghasilkan kad menu

yang kreatif dan inovatif

berdasarkan pilihan yang

telah dibuat sebentar tadi.

3. Murid membentangkan hasil

kerja kumpulan di hadapan

kelas dan guru memberi

penilaian dengan

persetujuan ramai.

NILAI : Tekun, kebersihan & kerjasama

KB: Mengaplikasi teori & menghubungkait

BBM : Slaid pembentangan, komputer, Kad manila, borang penilaian.

LANGKAH 3

(15 MINIT)

Tayangan slaid

Aktiviti murid :

Membuat anggaran pengiraan kos

bahan berdasarkan menu yang dipilih.

1. Guru mengedarkan helaian

borang pengiraan kos

bahan kepada murid-murid

2. Murid-murid diminta untuk

melengkapkan borang

penilaian dengan

berbantukan tayangan slaid.

NILAI : Tekun

KB :Menghubungkait & menyelesaikan masalah

BBM: Latihan pengukuhan, slaid pembentangan & komputer

PENUTUP

(5 MINIT) Refleksi kognitif dan rumusan isi pelajaran.Guru dan murid membuat rumusan

tentang aktiviti yang telah dijalankan.

Page 4: rph rbt kssr tahun 5

Refleksi sebelum:_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

Refleksi selepas:

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

Ulasan guru pembimbing:

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________