RPH SAINS HAIWAN
-
Upload
syauqi-zamry -
Category
Documents
-
view
70 -
download
4
description
Transcript of RPH SAINS HAIWAN
Matapelajaran : Sains
Kelas : 3 Pintar
Tarikh : 13 July 2015
Masa : 2.05 – 2.55 tengah hari
Bilangan Murid : 30 orang
Tajuk : Ciri-ciri haiwan
Objektif Umum : Ciri-ciri haiwan
Objektif Pembelajaran : Mengenalpasti ciri-ciri haiwan
Hasil pembelajaran :
Di akhir pelajaran murid dapat,
1. Mengenal pasti ciri-ciri luaran haiwan.2. Menyenaraikankan sekurang-kurangnya 5 ciri-ciri
luaran haiwan
3. Merekod ciri-ciri luaran haiwan dalam jadual4. Menerangkan persamaan dan perbezaan diantara
haiwan berdasarkan jadual.
Langkah Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan
pembelajaranCatatan /BBM
Set induksi
(5 minit)
Mengenal pasti
ciri- ciri luaran
haiwan
1.Guru memberikan pantun teka
teki mengenai haiwan kepada
10 orang murid.
2.Murid diminta meneka jawapan
bagi teka teki tersebut.
3.Murid diminta melekatkan 10
jawapan (kad gambar haiwan)
yang diteka oleh mereka
dipapan tulis.
4.Guru mengaitkan aktiviti yang
dijalankan dengan tajuk
pelajaran hari ini.
· Kad pantun
teka teki
· Kad gambar
haiwan
Langkah 1
( 10 minit)
Menyenaraikan
ciri- ciri luaran
haiwan
1. Murid diminta
menyenaraikan ciri-ciri
luaran haiwan.
2. Guru menunjukkan ciri-ciri
luaran haiwan yang telah
disebutkan oleh murid dalam
bentuk peta minda.
·Power point
slide
Langkah 2
(20 minit)
Mengelaskan
ciri-ciri luaran
haiwan mengikut
kumpulannya.
1.Setiap murid diberikan sekeping
gambar haiwan.
2.Murid-murid diminta
menyebutkan ciri-ciri luaran
yang terdapat pada setiap
haiwan tersebut.
3.Guru menyediakan 5 stesen
mengikut ciri-ciri luaran haiwan
iaitu :
i. Stesen 1
Haiwan yang mempunyai kaki
empat dan berbulu halus.
ii. Stesen 2
·Kad gambar
haiwan
Haiwan yang berkaki
dua dan berbulu
pelepahiii. Stesen 3
Haiwan yang mempunyai
banyak kakiiv. Stesen 4
Haiwan yang mempunyai
cangkerangv. Stesen 5
Haiwan yang tiada kaki
dan bersisik
4. Sambil memegang gambar,
murid-murid diminta
bergerak kestesen yang
berkaitan dengan ciri-ciri
luaran yang terdapat pada
haiwan yang dipegang oleh
mereka.
Langkah 3 Persamaan dan 1. Guru melekatkan gambar ·Manila kad
(20 minit) perbezaan haiwan haiwan pada papan tulis. ·Marker pen
2. Murid dibahagikan kepada 4
kumpulan.
3. Murid diminta mengelaskan
haiwan-haiwan yang
dilekatkan dipapan tulis
kepada lima kumpulan di
dalam manila kad iaitu:
i. Haiwan yang mempunyai
kaki empat dan berbulu
halus.
ii. Haiwan yang berkaki dua
dan berbulu pelepah
iii. Haiwan yang mempunyai
banyak kaki
iv. Haiwan yang mempunyai
cangkerang
v. Haiwan yang tiada kaki
dan bersisik
4. Wakil setiap kumpulan
membentangkan hasil kerja
mereka dihadapan kelas.
Penutup Rumusan isi pelajaran 1. Guru membuat rumusan
(5minit) akhir isi pelajaran.
2. Murid dikehendaki mencari
perkataan tersembunyi dan
mengelaskan perkataan itu
mengikut kumpulannya.