rph semantik
-
Upload
fatin-athirah -
Category
Documents
-
view
45 -
download
2
description
Transcript of rph semantik
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Aspek Tatabahasa
Mata Pelajaran : Bahasa MalaysiaTahun : 4 GigaBil Murid : 25 orangTarikh /Hari : 30 September (Rabu)Masa : 8.10 – 9.10 pagiTema : Amalan Kesihatan dan Kebersihan Tajuk : makanan berkhasiat
STANDARD KANDUNGAN1.6 Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber
dengan tepat secara bertatasusila.
STANDARD PEMBELAJARAN1.6.2 berbicara untuk mendapatkan maklumat yang tersirat dengan tepat tentang sesuatu perkara Secara bertatasusila
OBJEKTIFPada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyenaraikan
SISTEM BAHASA Tatabahasa : - Kosa kata : berkhasiat
PENGISIAN KURIKULUM Ilmu : Muzik dan Sains Nilai Murni : Bertanggungjawab, kebersihan diri Pendidikan Alam Sekitar :
Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Tutoriol pembelajaran Kreativiti : Elemen Keusahawanan
KEPELBAGAIAN KAEDAH DAN TEKNIK
KB : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman, merancang masa depan KP : Verbal linguistik, Intrapersonal dan kinestatik BCB : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang imej yang dilihat Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan keubersihan dalam kehidupan
seharian. Pembelajaran konstruktivisme : Mengumpul idea untuk membentuk idea baharu.
BAHAN BANTU BELAJAR
Bil Jenis Bilangan1 Komputer riba 12 LCD 13 Pembesat suara 14 Sampul surat 65 Bahan permainan bahasa 46 Gambar makanan 67 Lembaran kerja 25
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
Murid telah didedahkan menjaga kebersihan diri dalam kehidupan harian sejak kecil.
LANGKAH/MASA
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Set Induksi (5 minit)
-Teka-teki” Sungguh enak
dimakan begitu sahaja Makanan ruji
masyarakat Malaysia Sejenis sayuran
berwarna hijau dan dimakan bersama nasi lemak dan sate
Menguatkan tulang dan memberikan kalsium
a)Murid diberi teka-teki oleh gurub)murid mendengar teka teki tersebut dengan telitic)seorang wakilmurid dipanggil di hadapan kelas untuk menjawab soalan teka teki tersebutd)murid cuba mencari jawapan di dalam peti simpanan yang mengandungi gambar pelbagai makanan.e)murid dan guru bersoal jawab mengenai makanan tersebutf)guru mengaitkan isi pelajaran pada hari ini
BBB:Gambar makanan, kotak
Nilai:Bertanggungjawab, bersyukur
Pembelajaran Konstektual:Mengaitkan pengalaman diri dengan pelajaran hari ini
Langkah 1 (10 minit)
-tayangan video “Pemakanan Seimbang”
Soalan?Apakah kategori tembikai?Apakah kategori timun?Apakah kategori bendi?Apakah kategori jus limau
Ramalan jawapan:Sayur-sayuran/buah-buahan/minuman
1. Murid ditayangkan video mengenai “pemakanan seimbang” oleh guru.
2. Murid melihat tayangan video tersebut dengan teliti.
3. Murid bersoal jawab mengenai jenis-jenis makanan berkhasiat yang terdapat dalam video tersebut
4. berdasarkan jenis-jenis makanan
BBB:LCD, audio, laptop Ilmu: Pendidikan Kesihatan
KP: interpersonal, verbal linguistik
BCB: mendengar dan memproses maklumat
Nilai: Bekerjasama
yang disebut, murid dikehendaki makanan tersebut berada di dalam kategori apa
Langkah 2 (15 minit) Penerangan guru
Tayangan slaid power point
Contoh perkataan hiponim
Melur,mawar,seroja, orkid
{bunga-bungaan}
Tembikai, betik, epal{buah-buahan}
Timun, petola, cili{sayur-sayuran)
1. Murid ditayangkan slaid power point mengenai hiponim oleh guru.
2. Murid memahami kelas-kelas hiponim yang terdapat di dalam slaid tersebut.
3. Wakil seorang murid dikehendaki untuk tampil ke hadapan dan menerangkan hiponim-hiponim yang terdapat dalam slaid tersebut.
4. Murid dan guru bersoal jawab mengenai tayangan slaid tersebut.
BBB:LCD,Komputer ribaPembesar suaraIlmu: Pendidikan Moral Nilai: Kerjasama KBT: Kemahiran Berfikir (Mengumpul dan mengelas) Kinestatik
Langkah 3 Permainan bahasa:“Siapa Hebat”
Soalan tugasan:
Lukisa satu rajah hiponim berdasarkan kategori yang berikut:
Kumpulan 1: makanan berkhasiat
Kumpulan 2: makanan tidak berkhasiatKumpulan 3: sayur-sayuran
Kumpulan 4: buah-buahan
1. Murid dibahagikan kepada enam kumpulan
2. Murid di dalam setiap kumpulan dikehendaki untuk mencari satu sampul surat yang dilekatkan di bawah meja.
3. Setiap kumpulan akan dibekalkan dengan kertas mahjung dan pen marker.
4. sampul surat
BBB:Kad Kata Nama AmIlmu:Pendidikan Moral Nilai:Berdikari, Kebersihan, Tanggungjawab
Kumpulan 5: bijirin
Kumpulan 6:minuman
tersebut mengandungi satu tugasan dan setiap kumpulan dikehendaki menyelesaikan tugasan tersebut.
5. wakil setiap kumpulan di minta untuk membentangkan hasil kumpulan mereka di hadapan kelas.
6. kumpulan yang berjaya menyiapkan tugasan paling awal dikira sebagai pemenang.
Langkah 4 -Lembaran kerja
……….
1) murid mengedarkan lembaran kerja kepada murid
2) murid ikehendaki menyiapkan lembaran kerja yang diberikan.
BBBLembaran kerja
Ilmu: PSK,
Nilai: Bekerjasama, Berdikari
Penutupan(5 minit)
Kognitif :
Sosial :
Murid diminta menyebut kembali jenis-jenis makanan berkhasiat dan tidak berkhasiat
Guru memuji penglibatan murid dalam aktiviti nyanyian
Kecerdasan pelbagai: Verbal
Nilai:kerajinan. berdikari, bertanggungjawab
REFLEKSI
ULASAN PENSYARAH/ GURU PEMBIMBING
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN Kemahiran Menulis
Mata Pelajaran : Bahasa MalaysiaTahun : 2 UsahawanBil Murid : 25 orangTarikh /Hari : 2 Oktober 2013 (Rabu)Masa : 8.10 – 9.10 pagiTema : PertanianTajuk : Ayam
STANDARD KANDUNGAN3.3 Membina dan menulis perkataan, frasa, dan ayat dengan betul
STANDARD PEMBELAJARAN3.3.4 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan bahan grafik dengan betul
OBJEKTIF Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
1. Murid dapat membina dan menulis ayat tunggal berdasarkan gambar bersiri dengan struktur ayat tunggal yang betul.2. Menjawab soalan secara bertulis berdasarkan gambar.
SISTEM BAHASASintaksis : Ayat TunggalKosa kata: telur, ayam,menetas, anak
PENGISIAN KURIKULUM Ilmu : Sains Nilai : Bersyukur ENT : Kemahiran Berfikir :menjana idea EMK : Kreativiti dan inovasi Elemen Keusahawanan EK 1:1.4 Daya kreativiti dan inovasi : memerhati
dengan bertujuan dan menghasilkan idea EK 1:1.10 Berorientasikan pencapaian
EK 2:2.2 Menganalisis dan menyatakan kebaikan /keburukan sesuatu EK 5:5.1 Prinsip tanggungjawab sosial : menjaga persekitaran
KEPELBAGAIAN KAEDAH DAN TEKNIK KB : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman, sebab akibat menjaga kebersihan KP : Verbal linguistik, Intrapersonal dan kinestatik BCB : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang gambar Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait denganamalan kebersihan dalam kehidupan
seharian. Pembelajaran konstruktivisme
BAHAN BANTU BELAJAR
Bil Jenis Jumlah1 Gambar Slaid 52 Komputer 13 Carta alir 1
4 LCD 15 Kertas Manjung 16 Gambar Ayam 17 Lembaran kerja pemulihan 5
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID :
Murid telah mengenali ayam secara umum.
LANGKAH/MASA
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
CATATAN
Set Induksi(5 minit)
Tayangan klip video Lagu ’Ayam’ nyanyian Jalil Hamid
1. Guru mengemukakan soalan tentang klip video dan meminta murid menjawab.
2. Murid meneka dan guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran.
Kemahiran Berfikir: Menjana idea
Pembelajaran KontekstualMenghubungkait kan dengan pengalaman dalam kehidupan
Langkah 1(10 minit)
Rajah kitaran kehidupan ayam:
Contoh Ayat Tunggal 1. Ini telur ayam.2. Ayam mengeramkan
telurnya.3. Telur ayam itu menetas.4. Ini anak ayam.
Struktur Ayat Tunggal:1 Subjek + 1Predikat
1. Murid meneliti rajah yang ditunjukkan oleh guru.
2. Guru menerangkan tentang rajah tersebut.
3. Murid membina ayat tunggal berdasarkan rajah tersebut secara lisan.
4. Guru membimbing murid semasa membina ayat tersebut.
5. Murid menulis ayat yang dibina berdasarkan rajah
kitaran kehidupan ayam.
6. Guru membimbing dan membetulkan struktur ayat murid.7. Guru menerangkan
BBB:rajah
KB :Berfikir secara kreatif
mengeram
menetas
anak ayamayam
telur
struktur ayat tunggal berdasarkan ayat tersebut.
Langkah 2(15 minit)
1. Ini gambar apa?2. Berapakah biji telur ayam?3. Apakah makanan ayam?4. Apa yang dilakukan oleh ibu ayam?5. Bagaimana suasana tempat ayam tinggal?
1. Guru mempamerkan gambar.
2. Murid dikehendaki meneliti gambar yang ditunjukkan.
3. Murid diminta menjawab soalan berdasarkan gambar secara bertulis.
BBB: gambar
Strategi: Induktif
KB :menjana idea
Nilai Murni Kebersihan
Pembelajaran kontekstual
Menghubungkaitkan dengan kebersihan diri
Langkah 3(15 minit)
Pentaksiran :Ayat tunggal1. Ayah membeli ayam.2. Ayam ada di pasar.3. Ayam dijual di pasar.
1. Murid membina ayat tunggal berdasarkan gambar (slaid) dan carta tukar ganti yang di sediakan pada komputer.
2. Murid menyalin ayat yang dibina ke dalam buku tulis.
BBB :Gambar tentang proses jual beli ayam.ENT : TMK
EMK : Sedar tentang peluang perniagaan
Langkah 4(10 minit)
Ayat tunggal
PengayaanMurid membina lima ayat tunggal yang lain.
PemulihanMurid menyusun perkataan yang diberi supaya menjadi ayat tunggal.
ENT: Kem Berfikir: menjana idea
Penutupan(5 minit)
Kognitif :
Sosial:
Secara rawak murid diminta menceritakan kitaran hidup ayam.
Menyedarkan murid tentang nikmat ciptaan
Allah.
REFLEKSI:
ULASAN PENSYARAH/ GURU PEMBIMBING:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Aspek Seni Bahasa
Mata Pelajaran : Bahasa MalaysiaTahun : 4 BiruBil Murid : 30 orangTarikh /Hari : 30 September / Isnin Masa : 8.10 – 8.40 pagi (30 minit)Tema : PertanianTajuk : Mari Kita ke Ladang
STANDARD KANDUNGAN:4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur.
STANDARD PEMBELAJARAN:4.1.1 Menyebut dan memahami lirik lagu yang mengandungi nilai dan pengajaran yang dipersembahkan melalui nyanyian secara didik hibur.
OBJEKTIF:Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. menyebut lirik lagu ‘Mari Kita ke Ladang’ dengan sebutan yang jelas melalui nyanyian.
ii. menyatakan nilai yang terdapat dalam lagu ‘Mari Kita ke Ladang’
SISTEM BAHASA Kosa kata : anugerah, keringat, khazanah, menguning, pusaka
PENGISIAN KURIKULUM Ilmu : Kajian Tempatan Nilai murni : Kerajinan, kesyukuran, menghargai, kerjasama, semangat
bermasyarakat Pendidikan Alam Sekitar : bertanggungjawab terhadap persekitaran Kreativiti : Pergerakan kreatif - imaginasi dan visualisasi Elemen Keusahawanan
EK 1.2 Peka kepada peluang
KEPELBAGAIAN KAEDAH DAN TEKNIK KB : menghubung kait dengan pengalaman, menjana idea KP : Verbal linguistik, interpersonal dan kinestatik Kajian Masa Depan
BAHAN BANTU BELAJAR
Jenis Bilangan1 Komputer riba 12 LCD 13 Lirik lagu : Mari Hidupkan Bumi Hijau 14 Gambar tunggal 5
PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid pernah melihat aktiviti pertanian di kaca televisyen.
LANGKAH/ MASA
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Set induksi(5 minit) Tayangan Klip Video
Keratan Lagu ‘Mari ke Ladang’
.
Guru memberi arahan untuk murid menonton klip video yang akan ditayangkan dan mengenal past isi kandungan klip video tersebut
BBB:Klip Video
Ilmu:Kajian Tempatan
Nilai: Kerajinan
Pembelajaran Kontekstual:Menghubungkaitkan pengalaman dengan pelajaran pada hari ini
Pendidikan Alam Sekitar:-bertanggungjawab terhadap persekitaran
Langkah 1(12 minit)
Menyebut Lirik Lagu ‘Mari Kita ke Ladang’ melalui nyanyian.
Pertanian: Mari Kita ke Ladang
Kosa kata: anugerah keringat khazanah pusaka
Maksud kosa kata kurniaan peluh harta benda warisan
Semua murid menyebut lirik lagu ‘Mari Kita ke Ladang’ yang dipaparkan
Guru memperdengarkan rakaman lagu ‘Mari Kita ke Ladang’
Semua murid dikehendaki menyanyi lagu tersebut dengan sebutan yang jelas secara didik hibur
Murid diminta menyatakan maksud kosa kata yang terdapat dalam lirik lagu,
BBB:Komputer riba, LCD, Lirik lagu Mari Hidupkan Bumi Hijau
Sistem bahasa:Kosa kata
Kecerdasan Pelbagai:Verbal linguistik, muzik, kinestetik
Kreativiti : Pergerakan kreatif - imaginasi dan visualisasi
Elemen keusahawanan:EK 1.2 Peka kepada peluang
Langkah 2(8 minit)
Perbincangan nilai berdasarkan lirik lagu ‘Mari Kita ke Ladang’
Secara berpasangan murid diminta untuk berbincang tentang nilai
BBB:Komputer riba, LCD,
Kau lihatlah di sekelilingSawah juga ladangmu
Usah dibiarkan layuNilai : kerajinan
Anugerah Maha KuasaTersimpan sejuta rahsiaNilai : Kesyukuran/menghargai
Kau lihatlah di sekelilingSawah juga ladangmu
Usah dibiarkan layuAyuh maju
Nilai : kerjasama/semangat bermasyarakat
yang terdapat dalam lagu ‘Mari Kita ke Ladang’
Secara rawak murid diminta menyatakan lima nilai yang terdapat lagu tersebut.
Lirik lagu ‘Mari Kita ke Ladang’
Kajian masa depan:-Sektor pertanian perlu terus dimajukan-Menggunakan teknologi moden dalam bidang pertanian
Kecerdasan Pelbagai:Verbal linguistik
Nilai:Kesyukuran,menghargaikerajinan,kerjasama, semangat bermasyarakat
Penutupan(5 minit)
Rumusan:
Kognitif
Sosial
Murid diminta menyatakan maksud sebutan yang jelas.
Murid menyatakan nilai yang dipelajari pada hari ini.
Guru memuji penglibatan murid dalam aktiviti nyanyian.
Kecerdasan Pelbagai:Verbal linguistik
Nilai:Kesyukuran,menghargaikerajinan,kerjasama, semangat bermasyarakat
REFLEKSI :
ULASAN PENSYARAH/ GURU PEMBIMBING: