RPH seni pika

download RPH seni pika

of 15

Transcript of RPH seni pika

  • 8/3/2019 RPH seni pika

    1/15

    RANCANGAN PENGAJARAN

    HARIANNURUL SYAFIQAH

    BINTI

    MOHAMED YUSUFBONEKAKumbang Pom-Pom

  • 8/3/2019 RPH seni pika

    2/15

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

    Tahun/Kelas : 5 Dahlia

    Tarikh : 13 Januari 2011

    Masa : 8.40 pagi 9.40 pagi

    Bidang : Membentuk dan membuatbinaan

  • 8/3/2019 RPH seni pika

    3/15

    Tajuk : Boneka (Kumbang Pom-Pom)

    Aktiviti : Menghasilkan bonekakumbang denganmenggunakan lipatan kertas

    Objektif : Di akhir pengajaran dan

    pembelajaran murid dapat :-

    Eksplisit : Menghasilkan boneka kumbangdengan menggunakan kadbod danbenang bulu.

    Implisit : Murid memahami caraguntingan dan lilitan yang betuluntuk menghasilkan boneka

    kumbang.

    Estetika : Menghargai ciptaan Tuhan

  • 8/3/2019 RPH seni pika

    4/15

    Pengetahuan Sedia Ada :

    - Murid pernah melihat dan membuat aktiviti lilitan

    dan guntingan.- Murid pernah melihat pelbagai serangga.

    Penerapan Nilai :

    Kekemasan dalam menghasilkan karya.

    Membina keyakinan dalam menghasilkan karya.

    Persediaan Murid :Kertas minyak,kadbodgam, gunting, bebolabenang bulu, jarum,labuci, jaring, benang.

  • 8/3/2019 RPH seni pika

    5/15

    Persediaan Guru : Kertas minyak,kadbod, gam,gunting, bebola benang bulu,

    jarum, labuci, jaring, benang,cebisan kain felt.

    KBKK : Mempelbagaikan jenis lilitan danguntingan

    : Mengaplikasikan teknik

    lipatan dalam penghasilankarya.

    BBM : contoh hasil karya yang telahsiap , laptop

    Penggabungjalin Kemahiran :

    Teori kecergasan pelbagai kinestetik, visual

  • 8/3/2019 RPH seni pika

    6/15

    LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI P & P CATATAN

    Set Induksi

    ( 5 minit )

    Pendengar bunyi Guru memperdengar bunyi

    kumbang

    Guru menyuruh murid meneka

    bunyi apakah itu.

    Aktiviti dijalankan secaraberpasangan. .

    ABM

    Laptop

    KBKK

    - mengenalpasti

    Soal jawab Guru bertanya kepada muridtentang serangga.

    Kaitkan aktiviti dengan tajuk

    pelajaran hari ini.

    Perkembangan

    ( 45 minit)

    Kenal pasti

    pengalaman

    sedia ada murid

    dalam aktiviti

    guntingan dan

    lilitan. Meransang idea

    murid melalui

    contoh

    Tunjuk cara

    Guru bertanya tentang

    pengalaman murid dan

    meminta mereka menyatakan

    beberapa aktiviti harian.

    Cnth : guntingan kertas.

    Guru menunjukkan contoh

    boneka serangga yang telahsiap.

    Guru memberi penerangan

    serta demonstrasi cara

    membuat boneka.

    BBM

    - Contoh boneka

    KBKK

    - Melaksanakan

    -

    AplikasiNilai

    - Keyakinan diri

  • 8/3/2019 RPH seni pika

    7/15

    LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI P & P CATATAN

    Perkembangan

    ( 45 minit)

    Murid memberi sepenuh perhatianterhadap apa yang ditunjukkan.

    LANGKAH 1

    Lakarkan bentuk gegelang ke ataskertas minyak. Lekatkan lakaranpada kadbod

    LANGKAH 2

    Apabila gam kering, gunting

    keluar bentuk gegelang.Gunting

    dengan kemas untuk mendapat

    bentuk gegelang.

  • 8/3/2019 RPH seni pika

    8/15

    LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI P & P CATATAN

    Perkembangan

    ( 45 minit)

    LANGKAH 3

    Gunting beberapa jaluran panjang

    benang bulu. Lilitkan setiap satu disekeliling gegelung, dengan setiaplilitan melalui bahagian tengahgegelang.

    LANGKAH 4

    Teruskan melilit. Apabila lubang

    terlalu kecil untuk jari kamu,

    masukkan hujung benang ke

    dalam jarum.

  • 8/3/2019 RPH seni pika

    9/15

    LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI P & P CATATAN

    Perkembangan

    ( 45 minit)

    LANGKAH 5

    Pisahkan beberapa lingkaran dibahagian pinggir gegelang.Cucukkan sebilah gunting dicelah gegelang.

    LANGKAH 6

    Gunting benang sepanjang

    lilitan. Gunting sehingga

    benang di sekeliling bulatan

    kelihatan pendek dan kemas.

  • 8/3/2019 RPH seni pika

    10/15

    LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI P & P CATATAN

    Perkembangan

    ( 45 minit)

    LANGKAH 7

    Tarik gegelang terpisah sedikit.Ikatkan sejalur benang bulu yangpanjang di sekeliling tengahnya.Buat simpulan berganda yang

    ketat.

    LANGKAH 8

    Gunting gegelang. Kembangkan

    pom-pom. Kemaskan hujung yang

    tidak sekata kecuali dua hujung

    yang panjang di bahagaian tengah.

  • 8/3/2019 RPH seni pika

    11/15

    LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI P & P CATATAN

    Perkembangan

    (45 minit)

    LANGKAH 9

    Lakarkan bentuk sayap padakertas minyak. Gunting keluarbentuk. Cantumkan kepingan

    jaringan. Lipat kepada dua

    bahagian.

    LANGKAH 10

    Sematkan bentuk sayap pada

    lapisan jaringan dengan hujung

    yang tegak berada di sepanjang

    lipatan. Gunting di sekelilingbentuk.

  • 8/3/2019 RPH seni pika

    12/15

    LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI P & P CATATAN

    Perkembangan

    ( 45 minit)

    LANGKAH 11

    Tanggalkan peniti dan kertas. Bukabentuk jaring. Sematkan bersama-sama. Masukkan benang ke dalam

    jarum dan simpulkan.

    LANGKAH 12

    Jahit selari di mana mengikut

    kreativiti pelajar. Pada masa

    yang sama, jahitkan labuci.

    Matikan jahitan. Tanggalkan

    peniti.

  • 8/3/2019 RPH seni pika

    13/15

    LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI P & P CATATAN

    Perkembangan

    ( 45 minit)

    LANGKAH 13

    Ikat sayap di atas bentuk denganhujung benang yang panjang.Bengkokkan pencuci paip ditenagh dan ikatkan padanya.

    LANGKAH 14

    Lekatkan dua bentuk bulatan

    felt dengan mata. Dengan

    lembut, tarik benang pada

    bahagian tengah muka untuk

    membentuk hidung.

  • 8/3/2019 RPH seni pika

    14/15

    LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI P & P CATATAN

    Kemuncak

    (5 minit)

    Penutup

    (5 minit)

    Aktiviti dilakukan.

    Kemasan

    Pamerkan

    Penilaian

    Soal jawab

    Rumusan

    murid melakukan aktiviti denganbantuan guru.

    murid membuat kemasan padahasil karya.

    guru mempamerkan hasil karyamurid dalam kelas.

    guru membuat penilaian danapresiasi terhadap hasil karya

    murid.

    -Kemasan-Disiplin-Kreatif.

    guru bersoal jawab tentangkefahaman boneka.

    Guru merumuskan apa yangdipelajari .- Beri pujian dan galakan kepadapelajar pada akhir pembelajaran.

    KBKK-Kreatif

    -Menilai

    Nilai

    -Kerjasama

    -Yakin

    -Menghargai.

    KBKK-Membuat kesimpulan.

  • 8/3/2019 RPH seni pika

    15/15

    HASIL AKHIR