RPH Tahun 3 Bahagi

6
Mata Pelajaran : Matematik Kelas : 3 Frendly Masa : 7.05 – 7.35 pagi Tema : Nombor & Operasi Tajuk : Bahagi Standard Pembelajaran : 5.4 (i a) Objektif Pengajaran & Pembelajaran: Pada akhir pengajaran murid berupaya untuk membahagi sebarang dua nombor, dua digit dengan satu digit tanpa baki Elemen Merentasi Kurikulum: Kreativiti dan inovasi Bahan Bantu Mengajar: Gula-gula,murid, lembaran kerja, jadual sifir Aktiviti : 1. Guru mengarahkan murid mengira jumlah gula-gula yang ada (12 biji gula-gula) 2. Guru memanggil 3 orang murid untuk berkongsi gula- gula secara sama banyak. 3. Murid mengira bilangan gula-gula yan diperolehi oleh setiap orang. 4. Murid menyatakan ayat Matematik ( 12 ÷ 3 = 4 ) 5. Guru bersoal-jawab dengan murid: - Bagaimanakah menulis bahagi dalam bentuk lazim? - Guru memanggil murid secara rawak untuk menjawab di depan - Guru menunjukkan cara penulisan bentuk lazim yang betul bagi operasi Bahagi

description

RPH Tahun 3 Bahagi

Transcript of RPH Tahun 3 Bahagi

Page 1: RPH Tahun 3 Bahagi

Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : 3 Frendly

Masa : 7.05 – 7.35 pagi

Tema : Nombor & Operasi

Tajuk : Bahagi

Standard Pembelajaran

: 5.4 (i a)

Objektif Pengajaran & Pembelajaran:

Pada akhir pengajaran murid berupaya untuk membahagi sebarang dua nombor,

dua digit dengan satu digit tanpa baki

Elemen Merentasi Kurikulum:

Kreativiti dan inovasi

Bahan Bantu Mengajar: Gula-gula,murid, lembaran kerja, jadual sifir

Aktiviti : 1. Guru mengarahkan murid mengira jumlah gula-gula yang ada (12 biji gula-gula)

2. Guru memanggil 3 orang murid untuk berkongsi gula-gula secara sama banyak.

3. Murid mengira bilangan gula-gula yan diperolehi oleh setiap orang.

4. Murid menyatakan ayat Matematik ( 12 ÷ 3 = 4 )

5. Guru bersoal-jawab dengan murid:

- Bagaimanakah menulis bahagi dalam bentuk lazim?

- Guru memanggil murid secara rawak untuk menjawab di depan

- Guru menunjukkan cara penulisan bentuk lazim yang betul bagi operasi

Bahagi

- Guru menegaskan bahawa bilangan nombor besar(12) berada di dalam manakala nombor kecil (3) di luar symbol operasi bentuk lazim

- Guru bertanya cara lain yang boleh digunakan untuk menyelesaikan soalan selain cara 1

Page 2: RPH Tahun 3 Bahagi

Cara 1: Cara 2: 1 1 1

4 13 ) 1 2 3 ) 1 2 -1 2 - 3 0 0 9

- 3 6 - 3 3 - 3 0

- Guru menerangkan langkah seterusnya.- Guru mengarahkan murid membuat latihan dalam Lembaran Kerja yang

diedarkan.- Murid yang masih kurang faham akan dibimbing menggunakan power

point secara individu / penerangan guru.

4

Page 3: RPH Tahun 3 Bahagi

LEMBARAN KERJA a

(Aktiviti murid Perdana)

a. 27 ÷ 3 =

b. 12 ÷ 6 =

c. 49 ÷ 7 =

d. 40 ÷ 8 =

e. 27 ÷ 9 =

LEMBARAN KERJA b

(Aktiviti murid Sederhana)

Jawab soalan berikut

a. 3 ) 2 7 b. 6 ) 1 2 c. 7 ) 49

d. 8 ) 40 e. 9 ) 27

Page 4: RPH Tahun 3 Bahagi

LEMBARAN KERJA c (i)

(Aktiviti murid Linus)

a. 3 ) 2 7 b. 6 ) 1 2 c. 7 ) 4 9

d. 8 ) 4 0 e. 9 ) 2 7

LEMBARAN KERJA c (ii)

(Aktiviti murid Linus)

a. 3 ) 1 5 b. 6 ) 1 2 c. 7 ) 4 9

Page 5: RPH Tahun 3 Bahagi

Penilaian P&P :

Refleksi:

Ahli kumpulan

1. Siti Omidang @ Rukiah Bt. Sarangit (SK.St.Stephens, Lahad Datu)2. Betty Guntolui (SK.Kiandongo,Telupid)3. Sadarisman binti Sabur ( Sk.Skim Kokos, Kunak )4. Norzila binti Dawang (SK.Kota Kinabatangan, Kinabatangan)5. Rosnah binti Ingon (SK.Pekan Putatan, Penampang )6. Dg Ku Fauziah Bte Ag Abd Rahman ( SK Pekan Kinarut, Papar)