RPH TAHUN 5 PENGGUNAAN TENAGA

5
Tarikh/hari : 18 mar 2012/ isnin Matapelajaran : sains Tahun : 5 Ibnu Sina Bilangan murid : 35 orang Objektif : Memahami kegunaan tenaga Menerangkan mengapa kita memerlukan tenaga Menyatakan sumber-sumber tenaga Pengetahuan sedia ada : Manusia akan menjadi lemah jika tidak mempunyai tenaga Kemahiran proses sains : Meramal, membuat inferens, berkomunikasi Bahan : Gambar orang sedang kelaparan, bateri, gambar makana Nilai : Bekerjasama, mensyukuri nikmat Tuhan Kemahiran : Simulasi, penerangan, bersoaljawab dan sumbangsaran Langkah/ Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Set Induksi ( 10 Minit ) Apa itu tenaga - Guru mengucap salam kepada murid. - Guru menunjukan gambar orang yang sedang kelaparan dan gambar makanan - Guru meminta murid memberi pandangan / -Murid menjawab salam - murid memerhati gambar yang ditunjukan. - murid bebas memberi pandangan mengenai gambar.

description

SAINS TAHUN 5

Transcript of RPH TAHUN 5 PENGGUNAAN TENAGA

Page 1: RPH TAHUN 5 PENGGUNAAN TENAGA

Tarikh/hari : 18 mar 2012/ isnin

Matapelajaran : sains

Tahun : 5 Ibnu Sina

Bilangan murid : 35 orang

Objektif : Memahami kegunaan tenaga

Menerangkan mengapa kita memerlukan tenaga

Menyatakan sumber-sumber tenaga

Pengetahuan sedia ada : Manusia akan menjadi lemah jika tidak mempunyai tenaga

Kemahiran proses sains : Meramal, membuat inferens, berkomunikasi

Bahan : Gambar orang sedang kelaparan, bateri, gambar makana

Nilai : Bekerjasama, mensyukuri nikmat Tuhan

Kemahiran : Simulasi, penerangan, bersoaljawab dan sumbangsaran

Langkah/

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran PembelajaranAktiviti Guru Aktiviti Murid

Set Induksi( 10 Minit ) Apa itu tenaga

- Guru mengucap salam kepada murid.

- Guru menunjukan gambar orang yang sedang kelaparan dan gambar makanan

- Guru meminta murid memberi pandangan / pendapat mereka mengenai gambar yang diberikan.

- Guru bersoal jawab secara lisan dengan murid.

-Guru memulakan pelajaran dan mengaitkan gambar yang ditunjukan dengan tajuk yang akan

-Murid menjawab salam

- murid memerhati gambar yang ditunjukan.- murid bebas memberi pandangan mengenai gambar.

- Murid – murid memberi jawapan berdasarkan soalan yang diberikan mengikut kefahaman mereka.

Page 2: RPH TAHUN 5 PENGGUNAAN TENAGA

dipelajari.- Murid-murid bersedia untuk belajar.

PerkembanganLangkah 1( 15 Minit )

Tenaga amat diperlukan dalam kehidupan seharian.

- Tenaga ialah keupayaan untuk melakukan kerja.

- Semua hidupan memerlukan tenaga untuk menjalani proses hidup.

Pelbagai jenissumber tenaga1. matahari2. makanan3. angin4. air5. bahan api6. bateri

-Guru memberi penerangan mengenai tajuk yang dipelajari.

- guru meminta murid memberi perhatian dan membuat catatan ringkas berdasarkan penerangan guru.

-Guru bersoaljawab dengan murid

Soalan.1.Apakah yang dimaksudkan dengan tenaga?

2. Mengapakah kita memerlukan tenaga?

3. Apakah sumber tenaga manusia?

-Guru menerangkan bahawa terdapat pelbagai sumber tenaga.- Guru memberi huraian

- Murid mendengar penerangan serta membuat catatan ringkas.

Jawapan.1.Tenaga ialah keupayaan untuk melakukan kerja.

2.Tenaga diperlukan kerana ia membantu kita dalam melakukan kerja.

3. Sumber tenaga manusia adalah makanan dan minuman.

- Murid mendengar dan membuat catatan.

Page 3: RPH TAHUN 5 PENGGUNAAN TENAGA

mengenai sumber tenaga seperti yang di nyatakan.

Langkah 2( 25 Minit )

Membuat peta minda / pengurusan grafik.

Sumber Tenaga1. matahari2. makanan3. angin4. air5. bahan api6. bateri

- Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan ( 5 orang setiap kumpulan)- Guru mengedar bahan yang diperlukan seperti kertas mahjong, maker pen, warna kepada setiap kumpulan.

- setiap kumpulan diminta untuk membuat sebuah peta minda mengenai tajuk tenaga iaitu ” sumber tenaga”

- setelah selesai, guru meminta setiap kumpulan untuk membuat pembentangan mengenai peta minda yang mereka hasilkan.- Guru membuat ulasan mengenai peta minda yang dihasilkan oleh setiap kumpulan.- Kumpulan yang terbaik dikira sebagai pemenang dan mendapat hadiah.- Guru mengarahkan hasil kerja tersebut di lekat pada sudut

- murid dibahagikan kepada empat kumpulan.- murid berada dalam kumpulan masing-masing bersama bahan – bahan yang telah disediakan.

- murid berbincang dalam kumpulan untuk membuat peta minda.

- murid membuat peta minda dan penerangan mengenai setiap sumber tenaga.

- setiap kumpulan murid membuat pembentangan mengenai peta minda yang telah mereka buat.

Page 4: RPH TAHUN 5 PENGGUNAAN TENAGA

matapelajaran di dalam kelas

.Penutup( 10 Minit )

- Tenaga ialah keupayaan untuk melakukan kerja.

- Hidupan memerlukan tenaga untuk melakukan kerja dan menjalankan proses hidup.

-Terdapat pelbagai jenis sumber tenaga

- Guru merumuskan isi pelajaran dangan aktiviti soaljawab dengan murid untuk mengukuhkan lagi kefahaman mereka terhadap tajuk yang telah dipelajari.

Soalan.1.Apakah yang dimaksudkan dengan tenaga?

2. Apakah contoh sumber tenaga?

- murid mejawab setiap soalan yang dikemukan oleh guru dengan betul.

Jawapan.1.Tenaga ialah keupayaan untuk melakukan kerja

Sumber tenaga terdiri daripada.1. matahari2. makanan3. angin4. air5. bahan api6. bateri