Rph Untuk Teknologi Pendidikan

5
Rancangan Pengajaran Harian Nama Kelas : Prasekolah Sri Melewar Umur : 6 tahun Bilangan murid : 25 orang Masa: 9.00 pagi hingga 9.20 pagi Tarikh : 8 September 2009 Kehadiran:25/25 orang Komponen : Bahasa dan Komunikasi Aktiviti : Aktiviti kelas/ Perbualan pagi Tema : Keselamatan Subtema : Keselamatan jalan raya KBKK : Pemerhatian, menyelesaikan masalah Hasil Pembelajaran : Bersoal jawab secara sopan (2.2.4) Objektif : Pada akhir pengajaran dan p embelajaran murid dapat: 1. Menyatakan langkah-langkah yang betul untuk melintas jalan. 2. Membezakan tempat-tempat yang sesuai digunakan untuk melintas jalan. 3. mengasingkan gambar pengguna yang melakukan kesalahan dengan yang tidak melakukan kesalahan  Pengetahuan sedia ada: 1. Kanak-kanak pernah menggunakan t opi keledar dan tali pinggang keledar. 2. Kanak-kanak pernah melintas jalan dibawah pengawasan orang dewasa. Penerapan nilai : 1. Keselamatan. 2. Berwaspada di jalan raya. Bahan/BBM : Poster, laptop, pembesar suara, rakaman audio dan diorama. Penggabungjalinan : Bahasa dan Komunikasi, Kretivit dan estetika.   Analyse Learner State objective Utilise Media / Meterial

Transcript of Rph Untuk Teknologi Pendidikan

8/8/2019 Rph Untuk Teknologi Pendidikan

http://slidepdf.com/reader/full/rph-untuk-teknologi-pendidikan 1/5

Rancangan Pengajaran Harian 

Nama Kelas : Prasekolah Sri Melewar  Umur : 6 tahun

Bilangan murid : 25 orang Masa: 9.00 pagi hingga 9.20 pagi

Tarikh : 8 September 2009 Kehadiran:25/25 orang

Komponen : Bahasa dan Komunikasi

Aktiviti : Aktiviti kelas/ Perbualan pagi

Tema : Keselamatan

Subtema : Keselamatan jalan raya

KBKK : Pemerhatian, menyelesaikan masalah

Hasil Pembelajaran : Bersoal jawab secara sopan (2.2.4)

Objektif  : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

1. Menyatakan langkah-langkah yang betul untuk melintas jalan.

2. Membezakan tempat-tempat yang sesuai digunakan untuk

melintas jalan.

3. mengasingkan gambar pengguna yang melakukan kesalahan

dengan yang tidak melakukan kesalahan 

Pengetahuan sedia ada:

1. Kanak-kanak pernah menggunakan topi keledar dan tali pinggang

keledar.

2. Kanak-kanak pernah melintas jalan dibawah pengawasan orang

dewasa.

Penerapan nilai :

1. Keselamatan.

2. Berwaspada di jalan raya.

Bahan/BBM : Poster, laptop, pembesar suara, rakaman audio dan diorama.

Penggabungjalinan : Bahasa dan Komunikasi, Kretivit dan estetika. 

 Analyse

Learner 

State

objective

Utilise Media

/ Meterial

8/8/2019 Rph Untuk Teknologi Pendidikan

http://slidepdf.com/reader/full/rph-untuk-teknologi-pendidikan 2/5

 

Langkah isi Strategi pengajaran Bahan/catatan

Set induksi

(5 minit)

Pengenalan kepada

keselamatan jalan

raya dengan bersoal

 jawab.

1)  Guru memaparkan poster keselamatan jalan

raya.

2)  Guru bersoal jawab dengan murid-murid

tentang kesalahan dilakukan oleh pengguna

 jalan raya berdasarkan poster.

 Nilai:

Bersoal jawab

dengan sopan.

BBM:

Laptop, poster 

 pembesar suara

Penyampaian

(10 minit)

Langkah 1

Tayangan video dan

 paparan gambar 

kesalahan pengguna

 jalan raya.

1)  Guru memaparkan gambar-gambar kesalahan

 pengguna jalan raya dengan menggunakan

 power point .

2)  Guru menayangkan video akibat yang akan

 berlaku sekiranya tidak berhati-hati dijalan raya.

 Nilai:

Berwaspada

semasa

menggunakan

 jalan raya

(10 minit) Langkah 2

Aktiviti Pengelasan

Pembelajaran secara

konsrtuktivisme

1)  Murid-murid disuruh untuk menyesuaikan

gambar berdasarkan kesalahan yang dilakukan

oleh pengguna jalan raya

2)  Murid-murid disuruh untuk mengasingkan

gambar pengguna yang melakukan kesalahan

dengan yang tidak melakukan kesalahan

 Nilai:

Berkerjasama

BBM:

Lembaran kerja

(15 minit) Langkah 3

Aktiviti mewarna

1)  Murid disuruh untuk mewarnakan gambar 

langkah yang perlu diambil oleh pengguna untuk 

melintas.

Lembaran kerja

(10 minit) Langkah 4

Aktiviti mengunting

1)  Murid disuruh untuk mengunting dan menampal

gambar yang diwarnakan mengikut urutan.

2)  Guru mempamerkan diorama .

Lembaran kerja

diorama

Penutup

(10 minit)

Pengukuhan 1)  Bertanya perasaan dan perkara yang telah diajar.2)  Guru mengingatkan kepada kanak-kanak agar 

 berhati-hati dan sentiasa berwaspada semasamenggunakan jalan raya.

 Nilai:Bersoal jawab

dengan sopan.

Refleksi Murid:Guru :

Required

Learner 

Participation

Select 

Method

Evaluate

8/8/2019 Rph Untuk Teknologi Pendidikan

http://slidepdf.com/reader/full/rph-untuk-teknologi-pendidikan 3/5

KEDUDUKAN MODEL ASSURE DI DALAM RPH

A ± Analyse learner (Analisis pelajar)

S ± State objektif (Nyatakan objektif )

S ± Select method, media and material (Pilih kaedah, media dan bahan)

U ± Utilise media dan material (Gunakan media dan bahan)

R ± Require learner participant (Dorong peglibatan pelajar)

E ± Evaluate and revise (Nilai dan semak)

A ± Analyse learner ( Analisis pelajar)

8/8/2019 Rph Untuk Teknologi Pendidikan

http://slidepdf.com/reader/full/rph-untuk-teknologi-pendidikan 4/5

S ± State objective (Nyatakan objektif)

S ± Select method, media and materials (Plilih kaedah)

U ± Utilise media and material (Gunakan media dan bahan pengajaran)

R ± Require learner participant (Dorong peglibatan pelajar)

8/8/2019 Rph Untuk Teknologi Pendidikan

http://slidepdf.com/reader/full/rph-untuk-teknologi-pendidikan 5/5

E ± Evaluate and revise (Nilai dan semak)