RPHBATIK TAHUN 6
-
Upload
prince-kirhu -
Category
Documents
-
view
223 -
download
0
Transcript of RPHBATIK TAHUN 6
-
7/28/2019 RPHBATIK TAHUN 6
1/5
OLEH KIRHEBA MURUGAN A/L KRISHNAN
T RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : Pendidikan Seni Visual
TARIKH : 14 Februari 2012
MASA : 7.50 hingga 8.50 pagi (60 minit)
KELAS : 6 Mawar
BILANGAN MURID :
BIDANG KEGIATAN : Mengenal Kraf Tradisional
TAJUK : Batik (Kad Ucapan) motif organik dan geometri
TEKNIK : Resis
HASIL PEMBELAJARAN :
Aras 1
i. Mengenal dan menghargai sumbangan tokoh kraf.ii. Mengetahui istilah dalam kraf tradisional.
iii. Mengaplikasi asas reka dalam penghasilan kraf tradisional.
Aras 2
i. Menggunakan computer dalam proses merekabentuk penghasilan Kraf
Tradisional
ii. Membuta Kraf Tradisional menggunakan bahan sebenar dengan kemas
dan mengikut tatacara ./ proses sebenar.
Aras 3
i. Menghasilkan kraf tradisional dengan menguasai kemahiran penggunaaanalat, bahan dan teknik.
ii. Membuat pernyataan tentang hasil kerja sendiri dan rakan secara kritis
dan kreatif.
iii. Mengumpul dan merekod maklumat serta pengalaman pembelajaran
untuk menghasilkan portfolio.
iv.
OBJEKTIF :Pada akhir pengajaran murid dapat;
i. Memahami dan mengenali batik.ii. Mengetahui konsep teknik resis bagi menghasilkan batik.iii. Mewarna dengan teliti dan kemas.iv. Menghasilkan motif batik mengikut kreativiti masing-masing.v. Mengaplikasikan batik dengan membuat kad ucapan.
PENGGABUNGJALINAN AKTIVITI: Sejarah
KEMAHIRAN : Belajar,Melukis, mewarna.
STRATEGI PEMBELAJARAN : direktif, pemerhatian, kontekstual,koperatif, kecerdasanpelbagai
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
i. Murid mengetahui tentang motif batik.ii. Murid pernah melihat batik di rumah, galeri, buku atau televisyen.iii. Murid pernah melukis dan mewarna.
NILAI-NILAI MURNI : Mendengar arahan, ketekunan, ketelitian,kekemasan.
-
7/28/2019 RPHBATIK TAHUN 6
2/5
OLEH KIRHEBA MURUGAN A/L KRISHNAN
BAHAN BANTU MENGAJAR : Powerpoint Batik, Video penghasilan produk batik,
kain batik (maujud)
ALAT DAN BAHAN : kertas, berus, palet, pastel minyak dan cat air
-
7/28/2019 RPHBATIK TAHUN 6
3/5
OLEH KIRHEBA MURUGAN A/L KRISHNAN
LangkahPengajaran/Masa
Perkembangan Isipelajaran
Aktiviti P&P Strategi/Gambarajah/Nilai/ Catatan
Set Induksi(5 minit)
Memperkenalkantajuk pelajaran padahari ini.
Dengan
menggunakan BBM.Guru memaparkangambar-gambarcontoh batik sertamenayangkan videopenghasilan batik.
Guru memberitahutentang sejarah batikdan fungsi batikdalam kehidupan.
Guru memberitahujenis-jenis motif batik.
i. Motif organikii. Motif
Geometri
Murid mendengarpenerangan denganpenuh minat.
Murid melihat dan
mengetahui fungsi batikmelalui gambar-gambarcontoh batik yangdipaparkan.
Kecerdasan Pelbagai- Visualdan linguistik
BBM: contoh gambar
http://3.bp.blogspot.com/_H71czun8qOg/TLPiigVfuBI/AAAAAAAAARM/856sOYRdQs0/s1600/Resis+7.bmphttp://2.bp.blogspot.com/_H71czun8qOg/TLPhHnaR91I/AAAAAAAAARI/K9tpmq7PGrg/s1600/Resis+6.bmphttp://1.bp.blogspot.com/_H71czun8qOg/TLKQW578hoI/AAAAAAAAAQY/0QWiGYG-9d8/s1600/Resis+3.bmphttp://2.bp.blogspot.com/_H71czun8qOg/TLKPaHyUoCI/AAAAAAAAAQU/hZ4jVNY7QJ4/s1600/Resis+2.bmphttp://2.bp.blogspot.com/_H71czun8qOg/TLKNwYepD7I/AAAAAAAAAQQ/ro3P3VhuLo4/s1600/Resis+1.bmp -
7/28/2019 RPHBATIK TAHUN 6
4/5
OLEH KIRHEBA MURUGAN A/L KRISHNAN
Langkah 1(10 minit)
Menyoal murid jenis-jenis batik yangmereka tahu danpernah mereka lihat.
Soalan :i. Apa itu batik?ii. Jenis- jenis
batik?
Menerangkan jenis-jenis batik.
Murid menjawab soalantentang batik yangmereka tahu.
murid memerhatidengan penuh minat.
Strategi:KontektualKecerdasan Pelbagai Verbal Linguistik
DirektifPemerhatianCarta / Carta jenis-jenis batikABM maujud-kain batik
Langkah 2(10 minit)
Menerangkan alatdan bahan yangbiasa digunakanuntuk membuat batik.
Memilih batik yangmenggunakan teknikresis.
Mengedarkan alatdan bahan untuksetiap kumpulan.
Murid mendengardengan teliti.
Murid bergerak mengikutkumpulan masing-masing.Murid mengambil alatdan bahan dari guru.
Alat dan bahan: kertas,pastel minyak, berus, paletdan warna airStrategi:KoperatifKonstruktivisme
Gambar alat dan bahan:
Langkah 3(10 minit)
Membuatdemonstrasilangkah-langkah
Murid melakukan aktivitiyang ditunjuk guru.
Kecerdasan Pelbagai Intrapersonal - RuangNilai: tekun
http://3.bp.blogspot.com/_acxxbLYlZas/SnZ15rFg1CI/AAAAAAAAAX0/RMjA1OVkrok/s1600-h/alat+batik.jpghttp://2.bp.blogspot.com/_H71czun8qOg/TL0b0YoMEaI/AAAAAAAAAR4/s3FHKbA6iv4/s1600/Resisku.bmp -
7/28/2019 RPHBATIK TAHUN 6
5/5
OLEH KIRHEBA MURUGAN A/L KRISHNAN
membuat corak batikmenggunakan teknikresis.
Murid juga bolehmenggunakan kreativitimasing-masing untukmembuat corak batiktersebut.
Pembelajaran Akses KendiriBertanggung jawab ke ataspembelajaran sendiri untukmenghasilkan tugasan
Langkah 4(10 minit)
Menunjukkan caramelukis motif batik
mengguna pastelminyak diatas kertas.
Menunjukkan caramewarna kertaslukisan yang telahsiap dibuat motifdenganmenggunakan warnaair.
Guru meminta murid
menjadikan batikyang telah siapmenjadi kad ucapan.
Murid menyiapkan batikdan menjadikan hasil
karya mereka kepadakad ucapan dengankreativiti masing-masing.
Kecerdasan pelbagai- Ruang
Penutup(5 minit)Penilaian HasilPembelajaran :Apresiasi danrefleksi :
Memilih kad ucapanbatik yang -baik ,sederhana dankurang mencapaitahap.untuk sesi apresiasi
Memanggil 2 -3orang murid kehadapan untukmembuat sesiapresiasi tentangbatik dengan rakanmereka sekaligusmembaca ucapanyang ditulis.
Memberi pujiankerana murid dapatmemahami tajuk hari
ini.
Membuat sesirefleksi dan membuatpenilaian objektifpengajaran pada hariini.
Murid menjawab soalanguru berkenaankefahaman merekatentang batik
Mereka dapatmenerangkan jenis-jenisbatik iaitu:
i. Batik pelangiii. Batik terap/blokiii. Batik cantingiv. Batik sutera
saring/cetakv. Batik conteng
Murid dapat menghargaitentang ilmu dankemahiran yang merekaperolehi.
Kecerdasan Pelbagai
kemahiran interpersonal danintrapersonal Linguistik