RPM 140213 khamis ict

2

Click here to load reader

Transcript of RPM 140213 khamis ict

Page 1: RPM 140213 khamis ict

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)

Tingkatan 4 C

Bilangan pelajar: 12 orang

Tarikh 14 Febuari 2013 ( Khamis )

Masa 08.50 – 10.10 pagi ( 80 minit )

Topik 1.0 Teknologi Maklumat dan Komunikasi Dan Masyarakat

Subtopik 1.2 Etika Komputer dan Isu Undang-undang

Hasil pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat :

1. Mendefinisikan Etika Komputer, Kod Etika, Harta Intelek,

Kebersendirian, Jenayah Komputer dan Undang-undang Siber.

2. Membezakan diantara etika dengan undang-undang secara bertulis.

3. Menjelaskan kebersendirian, kandingan kontroversi dan kawalan,

jenayah komputer

Prasyarat

1. Komputer mestilah mempunyai akses Internet.

2. Pelajar - pelajar amnya telah mengetahui dan memahami :

i. Kegunaan antivirus

ii. Kaedah mencari maklumat melalui Internet

Bahan bantu

mengajar

i. Video

ii. Slaid

Penyerapan nilai

i. Ansur maju

ii. Keyakinan

iii. Bekerjasama

iv. Bertanggungjawab

v. Menghormati pendapat orang lain

vi. Berani untuk gagal

vii. Memilih yang baik dan membuang

yang buruk

Langkah – langkah Pengajaran

Page 2: RPM 140213 khamis ict

AKTIVITI ISI PELAJARANAKTIVITI PENGAJARAN &

PEMBELAJARANNILAI / CATATAN

Set Induksi(5 minit)

Masa Depan Komputer Generasi

ke–5

1. Pelajar menonton video yang ditayangkan oleh guru.

2. Pelajar menjawab soalan guru :i. Apakah pendapat kamu tentang video

yang ditayangkan tadi?

3. Pelajar mendengar kesimpulan yang dinyatakan oleh guru tentang video yang ditayangkan.

Video ditayangkan pada permulaan kelas

Nilai: Ansur maju

Langkah 1(20 min)

• Definisi- Etika

Komputer- Kod Etika- Harta

Intelek, - Kebersendiri

an- Jenayah

komputer- Undang-

undang siber.

1. Pelajar mendengar penerangan guru tentang Etika Komputer, Kod Etika, Harta Intelek, Kebersendirian, Jenayah Komputer, dan Undang-undang siber.

2. Guru memberi arahan kepada pelajar untuk mendefinisikan kesemua di atas secara bertulis

3. Pelajar membuat perbandingan antara Etika Komputer dan undang-undang.

Slaid ini digunakan semasa guru membuat penerangan mengenai kesan–kesan TMK kepada masyarakat

Nilai: Keyakinan

Langkah 2(40 min)

1. Kebersendirian

2. Kandungan kontroversi dan kawalan

3. Jenayah Komputer

1. Pelajar membentuk 3 kumpulan. 2. Dalam kumpulan, pelajar membincangkan

berkenaan topik yang diberikan.3. Setiap kumpulan membuat persembahan

slaid 4. Setiap kumpulan membentangkan hasil

perbincangan dalam bentuk slaid5. Guru membuat kesimpulan

Pelajar melaksanakan aktiviti mengikut arahan tugasan.

Nilai:i. Bekerjasamaii. Menghormati

pendapat orang lain

Langkah 3(10 min)

1. Kebersendirian

2. Kandungan kontroversi dan kawalan

3. Jenayah komputer

1. Guru memberikan 5 soalan dalam kumpulan besar.

2. Setiap pelajar menjawab secara bertulis.

3. Guru membincangkan dalam kumpulan besar

Nilai ketekunan

Penutup(5 min)

Rumusan 1. Pelajar mendengar rumusan guru berdasarkan slaid yang dipaparkan.

Nilai: Memilih yang baik dan membuang yang buruk

Refleksi : ______________________________________________________________________