Rps 30 Minit Perayaan

2
RANCANGAN PENGAJARAN (SLOT 30 MINIT) Kelas : Prasekolah Bintang Tarikh : 24. 08. 2015 Masa : 8.00 8.30 pagi (30 minit) Bil. Murid : 25 orang Modul : Bertema Tema : Perayaan Di Malaysia Sub-tema : Tarikh perayaan Bulan sambutan setiap perayaan (Bulan 1 hingga Bulan 12) Tunjang utama : Awal Matematik Standard Kandungan : ST 6.1 Memadankan Objek Standard Pembelajaran : ST 6.1.1 Memadankan objek berpasangan yang sama seperti kasut, sarung tangan. Kesepaduan Tunjang : BM 1.1.2 Mendengar arahan mudah dan memberi respon dengan bimbingan PSE 2.1.1 Bersikap positif tentang kebolehan diri. PM 9.1.1 Berani mencuba sesuatu tugasan yang baru. Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran : 1. Memahami maksud perayaan 2. Menyatakan jenis-jenis perayaan di Malaysia. 3. Mengetahui bulan sambutan sesuatu perayaan. 4. Menggunakan motor halus untuk memadankan jenis perayaan dengan masa/sambutan perayaan. Pengetahuan sedia ada : Murid-murid sudah mengetahui bahawa terdapat 12 bulan dalam setahun. Kemahiran berfikir (KB) : Menjana kemahiran intelek. Penerapan Nilai (PN) : Berusaha, berani mencuba, yakin. Bahan Bantu Mengajar (BBM): Kad imbasan, lagu dan muzik perayaan Kecerdasan pelbagai (MI) : Interpersonal, logik matematik, Verbal linguistik. Kosa kata : RANCANGAN PENGAJARAN SLOT (30 MINIT)

description

Free

Transcript of Rps 30 Minit Perayaan

Page 1: Rps 30 Minit Perayaan

RANCANGAN PENGAJARAN(SLOT 30 MINIT)

Kelas : Prasekolah Bintang

Tarikh : 24. 08. 2015

Masa : 8.00 – 8.30 pagi (30 minit)

Bil. Murid : 25 orang

Modul : Bertema

Tema : Perayaan Di Malaysia

Sub-tema : Tarikh perayaan – Bulan sambutan setiap perayaan(Bulan 1 hingga Bulan 12)

Tunjang utama : Awal Matematik

Standard Kandungan : ST 6.1 Memadankan Objek

Standard Pembelajaran : ST 6.1.1 Memadankan objek berpasangan yang samaseperti kasut, sarung tangan.

Kesepaduan Tunjang : BM 1.1.2 Mendengar arahan mudah dan memberi respon dengan bimbinganPSE 2.1.1 Bersikap positif tentang kebolehan diri.PM 9.1.1 Berani mencuba sesuatu tugasan yang baru.

Objektif pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran :1. Memahami maksud perayaan2. Menyatakan jenis-jenis perayaan di Malaysia.3. Mengetahui bulan sambutan sesuatu perayaan.4. Menggunakan motor halus untuk memadankan jenis

perayaan dengan masa/sambutan perayaan.

Pengetahuan sedia ada : Murid-murid sudah mengetahui bahawa terdapat 12 bulan dalam setahun.

Kemahiran berfikir (KB) : Menjana kemahiran intelek.

Penerapan Nilai (PN) : Berusaha, berani mencuba, yakin.

Bahan Bantu Mengajar (BBM): Kad imbasan, lagu dan muzik perayaan

Kecerdasan pelbagai (MI) : Interpersonal, logik matematik, Verbal linguistik.

Kosa kata :

Page 2: Rps 30 Minit Perayaan

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT (30 MINIT)

MASA /

LANGKAH

Isi pelajaran AKTIVITI BAHAN /

CATATAN

Set induksi

(5 minit)

Memperkenalkan

konsep perayaan

-Guru bercerita tentang perayaan yang ada di

malaysia

-Guru memperdengarkan lagu sesuatu

perayaan sambil meminta kanak-kanak

meneka perayaan bagi lagu tersebut.

KB : Menjana idea

MI : Interpersonal

BBM : Muzik

perayaan

Langkah 1

(20 minit)

Langkah 2

Aktiviti memadankan

perayaan dengan

bulan sambutan

perayaan.

-Guru menyediakan kad imbasan setiap

perayaan dan setiap bulan perayaan.

-Guru menampal semua kad imbasan di

papan putih.

-Guru membentuk kumpulan 5/6 orang dalam

satu kumpulan. Setiap kumpulan akan bergilir-

gilir ke depan untuk memadankan jenis

perayaan dengan bulan sambutan perayaan

-Kumpulan yang mempunyai jumlah padanan

betul yang terbanyak akan dianggap kumpulan

pemenang.

KB : Menjana idea

MI : Kecerdasan

kinestetik, logik

matematik

BBM : kad

imbasan.

PN : Berusaha,

berani mencuba

dan yakin.

PG : Sosioemosi

dan fizikal.

Penutup

(5 minit)

Guru memberitahu

kumpulan yang

memenangi aktiviti

tersebut.

-Guru mengucapkan tahniah dan memberi

pujian kepada kanak-kanak yang terlibat.

-Guru bersoal jawab tentang nilai murni yang

terdapat dalam aktiviti tersebut.

Refleksi guru: