Rps Haiwan Jinak

12
Rancangan Pengajaran Slot Fizikal dan Estetika Kreativiti Kelas : Prasekolah Tadika Bintang Tarikh : 22 August 2014 Masa : 11.10-11.50 pagi (40 minit) Bil murid : 23 orang Modul : Teras Asas Tema : Haiwan Subtema : Haiwan Jinak Tajuk : ‘ Arnab Comel’ Tunjang utama ; Fizikal dan Estetika Kreativiti Standard kandungan : KTI 1.2) Menzahirkan idea kreatif dalam penghasilan Karya (Ekspresi kreatif) Standard pembelajaran : KTI 1.2.9) Menghasilkan bentuk binaan mengikut kreativiti sendiri melalui pelbagai teknik dengan bimbingan.

Transcript of Rps Haiwan Jinak

Page 1: Rps Haiwan Jinak

Rancangan Pengajaran Slot

Fizikal dan Estetika Kreativiti

Kelas : Prasekolah Tadika Bintang

Tarikh : 22 August 2014

Masa : 11.10-11.50 pagi (40 minit)

Bil murid : 23 orang

Modul : Teras Asas

Tema : Haiwan

Subtema : Haiwan Jinak

Tajuk : ‘ Arnab Comel’

Tunjang utama ; Fizikal dan Estetika Kreativiti

Standard kandungan : KTI 1.2) Menzahirkan idea kreatif dalam penghasilan

Karya (Ekspresi kreatif)

Standard pembelajaran : KTI 1.2.9) Menghasilkan bentuk binaan mengikut

kreativiti sendiri melalui pelbagai teknik dengan

bimbingan.

Kesepaduan tunjang : PSE 3.2 Menggunakan kemahiran sosial dalam interaksi.

Page 2: Rps Haiwan Jinak

Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat

Melakukan sekurang-kurangnya 2 daripada 3 teknik yang digunakan

dalam menghasilkan aktiviti ‘ Arnab Comel’

Pengetahuan sedia ada : Murid kenal binatang Arnab

Kemahiran berfikir : Menjana idea, membeza banding, kreativiti sendiri, menyelesaikan masalah.

Fokus MI : logikal, interpersonal, linguistik

Penerapan nilai : Mendengar arahan, memberi perhatian, bekerjasama, sabar dan bertanggungjawab.

Kosa kata : Pinggan kertas, telinga, mata, teknik, pinggan kertas, krayon, kapas, putik kapas,

riben dan gunting.

Page 3: Rps Haiwan Jinak

BBM :

Bahan KuantitiPinggan Kertas 46Warna Krayon 6setMata 46Cutton ball 2 bekasMarkel Pen Hitam 1 Penubuk Lubang 1Reben 1 GulungGunting 3Gigi Arnab 23Telinga Arnab 46Cara buat dalam kertas mahjung

1

Coklat kokojelly 1 beg

Putik Kapas 1 begstappler 2

Page 4: Rps Haiwan Jinak

Langkah/ masa

Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Set induksi(5 minit)

Guru meminta murid berkumpul

diruang dalam kelas.

Guru tampil dengan kostum arnab

dan memperkenalkan diri.

Guru menyanyikan lagu arnab.

Guru bersoal jawab dengan murid

Contoh soalan:

i) Memanggil seorang kanak-kanak

dan bertanya kostum binatang

apa yang cikgu pakai?

ii) Siapa pernah lihat arnab.

iii) Arnab binatang yang liar atau

jinak?

Guru memperkenalkan dengan

topik yang akan dipelajari pada

hari ini iaitu membuat beg tangan

arnab comel.

Guru Menyoal murid apa itu beg tangan?

Murid duduk ruang di dalam kelas .

Murid menumpu perhatian semasa guru

memperkenalkan diri.

Murid melihat gaya aksi nyanyian guru.

Lagu Arnab Comel:

Arnab comel arnab comel

Duduk dalam lubang

Ekor pendek,

Telinga panjang,

Suka makan lobak

La la la la la

La la la la la

La la la la la

La la la la la – sambil menepuk tangan.

Murid menyanyi dan meniru gaya guru

Murid menjawab soalan yang ditanya oleh

guru.

Murid menjawab soalan guru dengan

pelbagai jawapan yang mereka tahu.

KB:Menjana idea

MI: Linguistik

Nilai: Mendengar arahan

BBM: kostum

Carrot.

Page 5: Rps Haiwan Jinak

Langkah 1(5 minit)

Guru menunjukkan contoh beg

tangan yang telah dibuat diperbuat

daripada pinggan kertas.

Guru memperkenalkan bahan

yang akan digunakan satu persatu

dengan bertanya kepada murid-

murid.

(1) Pinggan Kertas

(2) krayon

(3) Kapas

(4) Mata

(5) Gam

(6) Putik kapas

(7) Pallet

(8) Riben

(9) Gunting

Guru bertanya kepada murid

beberapa mata arnab?

Berapa telinga arnab murid?

Murid mendengar dan melihat dengan

penuh minat contoh beg tangan arnab

comel .

Murid memberi perhatian terhadap

penerangan bahan yang digunakan

satu persatu.

Murid menjawab soalan yang ditanya oleh guru berdasarkan pengetahuan sedia ada.

MI:

Linguistik

Nilai:

Memberi perhatian

BBM:

Pinggan Kertas

krayon

Kapas

Mata

Gam

Putik kapas

Pallet

Riben

Gunting

KB :

Membeza banding

Page 6: Rps Haiwan Jinak

Langkah 2(10 minit)

Guru menunjukkan demonstrasi

untuk aktiviti ‘Arnab Comel’.

Guru menerangkan cara atau

langkah-langkah bagi aktiviti ‘

Arnab Comel’.

1) Langkah pertama mewarna pinggan

kertas

2) Mencantumkan pingan kertas

3) Mencantumkan telinga

4) Menampal kedudukan mata

5) Menampal hidung dengan kapas

6) Menampal gigi

7) Menebuk lubang dan memasukkan

riben

Murid melihat langkah demi langkah untuk

membuat ‘arnab comel’ melalui gambarajah

dan demonstrasi seperti ditunjukkan oleh guru:

KB: Menyelesaikan masalah

MI: Logikal

Nilai: Memberi perhatian

BBM: Gambarajah langkah-langkah yang akan dilakukan beserta dengan gambar di atas kertas mahjung.

Langkah 3 Guru mengarah murid melakukan -Murid bersedia untuk melakukkan gerak kerja yang KB:

Page 7: Rps Haiwan Jinak

(20 minit) “Aktiviti Gerak kerja yang telah

ditunjukkan untuk membuat beg

tangan arnab comel

Guru membahagikan murid

kepada 4 orang satu kumpulan.

Guru meminta murid setiap ahli

kumpulan mengambil barang yang

diperlukan untuk setiap individu

dalam kumpulan.

Guru akan membimbing dan

memantau murid-murid di dalam

kelas semasa gerak kerja

dijalankan.

Guru mengarahkan murid

memperkemaskan hasil kerja

masing-masing dan menulis nama

pada hasil kerja.

Guru meminta murid-murid

membersihkan tempat aktiviti.

diberikan.

Murid duduk didalam kumpulan sepertimana

yang telah ditetapkan.

Murid akan mengambil bahan dari guru.

Murid mula membuat aktiviti dengan melihat

gambarajah dan bimbingan dari guru.

Murid menyiapkan kerja individu yang diberikan

oleh guru mengikut kreativiti masing-masing.

Murid mengemas peralatan yang digunakan.

Membanding beza

Menyelesaikan

masalah

MI:

Logikal

Nilai:

Kerjasama, bersabar

dan bertanggungjawab

BBM:

Gambarajah Langkah

Pinggan Kertas

krayon

Kapas

Mata

Gam

Pallet

Riben

Page 8: Rps Haiwan Jinak

Penutup(3 minit)

Refleksi dan rumusan

Guru mengambil beberapa hasil

karya untuk dipamerkan.

Guru meminta beberapa orang

murid untuk memberi komen

terhadap hasil kerja rakan mereka.

Guru meminta murid memberitahu

2 daripada 3 teknik yang

digunakan semasa aktiviti

(mewarna, menampal,

mencantum),

Guru memuji hasil kerja murid –

murid dan memberi semua pelajar

kokojelly untuk dimasukkan ke

dalam beg yang telah dibuat.

Guru memberi cadangan kepada

murid lelaki supaya

menghadiahkan beg tangan arnab

comel kepada ibu mereka.

Murid memberi pendapat hasil kerja yang

dibuat oleh kawan.

Murid menyenaraikan nama bahan yang

digunakan semasa aktiviti.

Murid menjawab soalan guru dengan pelbagai jawapan.

MI:Linguistik

KB:Membeza banding

Nilai: Memberi Perhatian

Page 9: Rps Haiwan Jinak

Refleksi