SKPM 2 - Borang Cerap 08 2010
-
Upload
siaofongting1 -
Category
Documents
-
view
237 -
download
0
Transcript of SKPM 2 - Borang Cerap 08 2010
8/8/2019 SKPM 2 - Borang Cerap 08 2010
http://slidepdf.com/reader/full/skpm-2-borang-cerap-08-2010 1/10
SMK SACRED HEART SIBU (YFB3102)
BORANG PENCERAPAN
Nama Guru Dicerap : Tiong Kung Jim
No. Kad Pengenalan Guru : 701122-13-5352
Kod Sekolah : YFB3102
Jawatan : Guru
Jantina : Perempuan
Keturunan : Cina
Akademik Tertinggi : Ijazah Sarjana Muda Sastera
Kelayakan Ikhtisas : Maktab Perguruan Sarawak
Opsyen Utama Guru : Sejarah
Tarikh Penilaian : 31.07.2010
Kelas Diperhatikan : 3A2 ( waktu ke-8 )
Mata Pelajaran : Sejarah
Guru Yang Mencerap: Ling Ngie Ming
DIMENSI III : PENGURUSAN PROGRAM PENDIDIKAN
ELEMEN 9 : PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Aspek ItemSkor sekolah
0 1 2 3 4 Purata
9.1 (a) Guru menyediakan Rancangan Pelajaran Tahunan:
1
1
2 merangkumi sepanjang tahun persekolahan semasa
1
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.1 0 0 0 0 2 4
9.2 (a)
3
1
(b)
4
1
5
16
1
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.2 0 0 0 1 3 3.75
9.3 Set Induksi (a) Guru melaksanakan set induksi yang:
7 menarik perhatian dan merangsang minat murid
1
8
1
TAHUN : 2010
Pengalaman Mengajar Mata Pelajaran : 6 Tahun
No.Aspek
No.Item
RancanganPelajaranTahunan
berdasarkan sukatan pelajaran dan huraian sukatanpelajaran terkini
RancanganPelajaranHarian
Guru menyediakan Rancangan Pelajaran Hariandengan:
mengambil kira tahap kebolehan dan keupayaanmurid
Guru menyediakan Rancangan Pelajaran Harianyang mengandungi sekurang-kurangnya:
objektif atau hasil pembelajaran (dinyatakan dalambentuk perlakuan, boleh diukur serta merangkumipengetahuan dan kemahiran yang perlu dikuasai)
aktiviti (cara bagaimana hendak mencapai objektif,bersesuaian dengan keupayaan murid dan
peruntukan masa)penilaian kendiri secara bertulis (terhadappencapaian objektif pengajaran dan pembelajaranuntuk mengenal pasti kelemahan dan kekuatan muridserta merancang dan melakukan penambahbaikan)
menjurus ke arah kesediaan minda murid (sepertidikaitkan dengan pelajaran lepas, isu semasa danpersekitaran)
8/8/2019 SKPM 2 - Borang Cerap 08 2010
http://slidepdf.com/reader/full/skpm-2-borang-cerap-08-2010 2/10
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.3 0 0 0 2 0 3
DIMENSI III : PENGURUSAN PROGRAM PENDIDIKAN
ELEMEN 9 : PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Aspek ItemSkor sekolah
0 1 2 3 4 Purata
9.4 (a) Guru menyampaikan pengajaran dengan:
9
1
10
1
11 menggunakan bahasa (laras dan istilah) yang tepat
1
12
1
13 menggunakan masa dengan optimum 1
14
1
15
1
16 1
17
1
18
1
19 melaksanakan aktiviti yang melibatkan pelbagai deria
1
20
1
21 menerapkan kemahiran berfikir 122
1
23 fleksibel mengikut situasi 1
24
1
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.4 0 0 0 5 11 3.69
9.5 (a) Guru menyoal murid dengan:
25
1
26 menyusun aras soalan dari mudah ke sukar 1
27 mengemukakan soalan bertumpu dan bercapah
1
28
1
29 menyebarkan soalan ke seluruh kelas 1
30 memberi masa untuk murid berfikir 1
31 mencungkil jawapan daripada murid 1
32 mengalih arah soalan kepada murid-murid lain 1
33
1
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.5 0 0 0 2 7 3.78
No.Aspek
No.Item
Penyampaian/Perkembangan Pelajaran
mengamalkan pendekatan berasaskan prinsippengajaran asas (daripada mudah kepada kompleks,
daripada konkrit kepada abstrak)
menghubungkaitkan pengajaran dengan kehidupanharian murid
menjalankan aktiviti yang memperlihatkanpemeringkatan dan perkembangan pengajaran
menggunakan bahan pengajaran dan pembelajaranyang relevan dan sesuai
menggunakan bahan pengajaran dan pembelajaranyang berkesan
menggunakan pendekatan dan kaedah berpusatkanmurid
melaksanakan aktiviti mengikut tahap kebolehanmurid
melaksanakan aktiviti yang mengambil kira pelbagaikecerdasan (verbal-linguistik, muzik, logik-matematik,interpersonal, intrapersonal, visual-ruang, kinestetik,naturalis)
menggalakkan murid memperoleh pengetahuan dankemahiran secara berdikari tanpa bergantung kepadaarahan guru
melaksanakan pendekatan integrasi merentaskurikulum (bahasa, alam sekitar, sains dan teknologi,nilai murni, patriotisme, perpaduan, jati diri, kesihatan,kekeluargaan)
penilaian berterusan dalam pengajaran danpembelajaran (lisan/penulisan/pemerhatian)
TeknikPenyoalanGuru
mengemukakan soalan mengikut pelbagai araskognitif (contohnya berdasarkan Taksonomi Bloom)
mengemukakan soalan yang jelas maksudnya danboleh difahami
memberi respons yang sesuai terhadap jawapanmurid
8/8/2019 SKPM 2 - Borang Cerap 08 2010
http://slidepdf.com/reader/full/skpm-2-borang-cerap-08-2010 3/10
DIMENSI III : PENGURUSAN PROGRAM PENDIDIKAN
ELEMEN 9 : PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Aspek ItemSkor sekolah
0 1 2 3 4 Purata
9.6(a)
34
35 membuat persediaan awal 1
36
1
37
1
38
39 menjalankan aktiviti yang dirancang oleh guru 1
40
1
411
42
Bilangan item dinilai *4 0 0 0 8 16
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.6 0 0 0 2 4 3.67
9.7 Peneguhan (a)
43
1
44
1
45
1
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.7 0 0 0 1 2 3.67
9.8 (a)
46 mengikut keupayaan dan kebolehan murid 1
47 mempelbagaikan jenisnya 1
48 tugasan berkait dengan tajuk yang dipelajari 1
49
1
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.8 0 0 0 2 2 3.5
9.9 (a) Guru memeriksa latihan dan tugasan dengan:
50 menunjukkan kesilapan murid 151
1
52 memberi ulasan yang membina 1
53 memberi penghargaan kepada hasil kerja yang baik
1
54 memastikan murid membuat pembetulan 1
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.9 0 0 0 2 3 3.6
9.10 Penutupan (a) Guru mengakhiri pengajaran dengan:
55
1
No.Aspek
No.Item
Penglibatan
MuridMurid mengikuti pengajaran dan pembelajarandengan:
membawa peralatan atau bahan yang diperlukan (jikaberkenaan)
membuat catatan daripada pengajaran guru (jikaberkenaan)
mengemukakan soalan atau pendapat secaraspontan
membuat rujukan spontan (jika berkenaan)
berinteraksi secara aktif dengan guru, murid lain, danbahan
memberi respons yang sesuai terhadap soalan danlatihan
menunjukkan kemahiran melaksanakan gerak kerjakumpulan (jika berkenaan)
Guru memberi peneguhan terhadap pembelajaranmurid dengan:
memberi pujian secara lisan atau isyarat bukan lisankepada perlakuan yang baik
mempelbagaikan perkataan, ungkapan atau isyaratpeneguhan bersesuaian dengan murid
memberi teguran yang bersesuaian terhadap
perlakuan negatif murid
Latihan danTugasan
Guru memberikan latihan atau tugasan (termasukprojek, kerja rumah) kepada murid dengan :
menekankan prosedur dan arahan dalam membuattugasan
Pemeriksaa
n LatihandanTugasan
Murid
memeriksa dalam tempoh dan kekerapan yangmunasabah
membuat penutupan kognitif (rumusan dijalankansama ada oleh guru/murid atau membuat penilaiansecara lisan/tulisan)
8/8/2019 SKPM 2 - Borang Cerap 08 2010
http://slidepdf.com/reader/full/skpm-2-borang-cerap-08-2010 4/10
56
1
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.10 0 0 0 1 1 3.5
DIMENSI III : PENGURUSAN PROGRAM PENDIDIKAN
ELEMEN 9 : PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Aspek Item
Skor sekolah
0 1 2 3 4 Purata
9.11 (a) Murid melaksanakan latihan atau tugasan dengan:
57 lengkap 1
58 kemas dan bersih 1
59 menepati masa 1
60 menepati format dan prosedur latihan dan tugasan
1
61 membuat latihan dengan betul 1
62 membuat pembetulan bagi latihan yang salah 1
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.11 0 0 0 2 4 3.67
9.12 (a) Guru menguruskan kelas dengan:
63
1
64 memastikan kehadiran murid untuk belajar 1
65 memastikan kesediaan murid untuk belajar 1
66 mewujud dan memanfaatkan sudut mata pelajaran
1
67 memastikan peraturan kelas dipatuhi 1
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.12 0 0 0 1 4 3.8
9.13 (a)
68
1
69 bersifat mesra, mudah didekati dan sedia membantu
1
70
1
71 berinteraksi secara sopan 1
72 menggunakan nada suara yang sesuai 1
73
1
74 menepati masa 1
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.13 0 0 0 0 7 4
0 1 2 3 4 Purata
Jumlah Frekuensi dan Purata Elemen 9 0 0 0 21 50 3.66
Skor Keseluruhan : (Bilangan Item dinilai x 4) 284
Peratus Keseluruhan 92.6
Tahap Gemilang
Tandatangan Nazir / Guru Yang Mencerap :
Tahap : 0 Lemah Tandatangan Guru Yang Dicerap:
50 Sederhana
70 Harapan
membuat penutupan sosial (kenyataan yangmententeramkan emosi murid dan persediaan untukpelajaran akan datang)
No.Aspek
No.Item
Hasil KerjaMurid
Pengurusan
Kelas memastikan wujud suasana yang kondusif untukpengajaran dan pembelajaran (contohnya bilik darjahselamat, bersih, ceria, kemas dan susunan perabotsesuai dengan aktiviti)
PerwatakanGuru
Guru menyumbang kepada suasana pembelajaran
yang kondusif dengan:berpakaian sesuai, kemas dan bersih mematuhiarahan dan surat pekeliling
mengenali semua murid dan prihatin terhadapkeperluan mereka
mewujudkan suasana riang yang merangsangpembelajaran
8/8/2019 SKPM 2 - Borang Cerap 08 2010
http://slidepdf.com/reader/full/skpm-2-borang-cerap-08-2010 5/10
80 Cemerlang
90 Gemilang
8/8/2019 SKPM 2 - Borang Cerap 08 2010
http://slidepdf.com/reader/full/skpm-2-borang-cerap-08-2010 6/10
SMK SACRED HEART SIBU (YFB3102)
BORANG PENCERAPAN
Nama Guru Dicerap :
No. Kad Pengenalan Guru :
Kod Sekolah : YFB3102
Jawatan :
Jantina :
Keturunan :
Akademik Tertinggi :
Kelayakan Ikhtisas :
Opsyen Utama Guru :
Tarikh Penilaian :
Kelas Diperhatikan :
Mata Pelajaran :
Guru Yang Mencerap:
DIMENSI III : PENGURUSAN PROGRAM PENDIDIKAN
ELEMEN 9 : PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Aspek ItemSkor sekolah
0 1 2 3 4 Purata
9.1 (a) Guru menyediakan Rancangan Pelajaran Tahunan:
1
2 merangkumi sepanjang tahun persekolahan semasa
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.1
9.2 (a)
3
(b)
4
5
6
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.2
9.3 Set Induksi (a) Guru melaksanakan set induksi yang:
7 menarik perhatian dan merangsang minat murid
8
TAHUN : 20____
Pengalaman Mengajar Mata Pelajaran : Tahun
No.Aspek
No.Item
RancanganPelajaranTahunan
berdasarkan sukatan pelajaran dan huraian sukatanpelajaran terkini
RancanganPelajaranHarian
Guru menyediakan Rancangan Pelajaran Hariandengan:
mengambil kira tahap kebolehan dan keupayaanmurid
Guru menyediakan Rancangan Pelajaran Harianyang mengandungi sekurang-kurangnya:
objektif atau hasil pembelajaran (dinyatakan dalambentuk perlakuan, boleh diukur serta merangkumipengetahuan dan kemahiran yang perlu dikuasai)
aktiviti (cara bagaimana hendak mencapai objektif,bersesuaian dengan keupayaan murid danperuntukan masa)
penilaian kendiri secara bertulis (terhadappencapaian objektif pengajaran dan pembelajaranuntuk mengenal pasti kelemahan dan kekuatan muridserta merancang dan melakukan penambahbaikan)
menjurus ke arah kesediaan minda murid (sepertidikaitkan dengan pelajaran lepas, isu semasa danpersekitaran)
8/8/2019 SKPM 2 - Borang Cerap 08 2010
http://slidepdf.com/reader/full/skpm-2-borang-cerap-08-2010 7/10
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.3
DIMENSI III : PENGURUSAN PROGRAM PENDIDIKAN
ELEMEN 9 : PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Aspek ItemSkor sekolah
0 1 2 3 4 Purata
9.4 (a) Guru menyampaikan pengajaran dengan:
9
10
11 menggunakan bahasa (laras dan istilah) yang tepat
12
13 menggunakan masa dengan optimum
14
15
16
17
18
19 melaksanakan aktiviti yang melibatkan pelbagai deria
20
21 menerapkan kemahiran berfikir 22
23 fleksibel mengikut situasi
24
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.4
9.5 (a) Guru menyoal murid dengan:
25
26 menyusun aras soalan dari mudah ke sukar
27 mengemukakan soalan bertumpu dan bercapah
28
29 menyebarkan soalan ke seluruh kelas
30 memberi masa untuk murid berfikir
31 mencungkil jawapan daripada murid
32 mengalih arah soalan kepada murid-murid lain
33
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.5
No.Aspek
No.Item
Penyampaian/Perkembangan Pelajaran
mengamalkan pendekatan berasaskan prinsippengajaran asas (daripada mudah kepada kompleks,
daripada konkrit kepada abstrak)
menghubungkaitkan pengajaran dengan kehidupanharian murid
menjalankan aktiviti yang memperlihatkanpemeringkatan dan perkembangan pengajaran
menggunakan bahan pengajaran dan pembelajaranyang relevan dan sesuai
menggunakan bahan pengajaran dan pembelajaranyang berkesan
menggunakan pendekatan dan kaedah berpusatkanmurid
melaksanakan aktiviti mengikut tahap kebolehanmurid
melaksanakan aktiviti yang mengambil kira pelbagaikecerdasan (verbal-linguistik, muzik, logik-matematik,interpersonal, intrapersonal, visual-ruang, kinestetik,naturalis)
menggalakkan murid memperoleh pengetahuan dankemahiran secara berdikari tanpa bergantung kepadaarahan guru
melaksanakan pendekatan integrasi merentaskurikulum (bahasa, alam sekitar, sains dan teknologi,nilai murni, patriotisme, perpaduan, jati diri, kesihatan,kekeluargaan)
penilaian berterusan dalam pengajaran danpembelajaran (lisan/penulisan/pemerhatian)
TeknikPenyoalanGuru
mengemukakan soalan mengikut pelbagai araskognitif (contohnya berdasarkan Taksonomi Bloom)
mengemukakan soalan yang jelas maksudnya danboleh difahami
memberi respons yang sesuai terhadap jawapanmurid
8/8/2019 SKPM 2 - Borang Cerap 08 2010
http://slidepdf.com/reader/full/skpm-2-borang-cerap-08-2010 8/10
DIMENSI III : PENGURUSAN PROGRAM PENDIDIKAN
ELEMEN 9 : PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Aspek ItemSkor sekolah
0 1 2 3 4 Purata
9.6(a)
34
35 membuat persediaan awal
36
37
38
39 menjalankan aktiviti yang dirancang oleh guru
40
41
42
Bilangan item dinilai *4
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.6
9.7 Peneguhan (a)
43
44
45
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.7
9.8 (a)
46 mengikut keupayaan dan kebolehan murid
47 mempelbagaikan jenisnya
48 tugasan berkait dengan tajuk yang dipelajari
49
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.8
9.9 (a) Guru memeriksa latihan dan tugasan dengan:
50 menunjukkan kesilapan murid
51
52 memberi ulasan yang membina
53 memberi penghargaan kepada hasil kerja yang baik
54 memastikan murid membuat pembetulan
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.9
9.10 Penutupan (a) Guru mengakhiri pengajaran dengan:
55
No.Aspek
No.Item
Penglibatan
MuridMurid mengikuti pengajaran dan pembelajarandengan:
membawa peralatan atau bahan yang diperlukan (jikaberkenaan)
membuat catatan daripada pengajaran guru (jikaberkenaan)
mengemukakan soalan atau pendapat secaraspontan
membuat rujukan spontan (jika berkenaan)
berinteraksi secara aktif dengan guru, murid lain, danbahan
memberi respons yang sesuai terhadap soalan danlatihan
menunjukkan kemahiran melaksanakan gerak kerjakumpulan (jika berkenaan)
Guru memberi peneguhan terhadap pembelajaranmurid dengan:
memberi pujian secara lisan atau isyarat bukan lisankepada perlakuan yang baik
mempelbagaikan perkataan, ungkapan atau isyaratpeneguhan bersesuaian dengan murid
memberi teguran yang bersesuaian terhadap
perlakuan negatif murid
Latihan danTugasan
Guru memberikan latihan atau tugasan (termasukprojek, kerja rumah) kepada murid dengan :
menekankan prosedur dan arahan dalam membuattugasan
Pemeriksaa
n LatihandanTugasan
Murid
memeriksa dalam tempoh dan kekerapan yangmunasabah
membuat penutupan kognitif (rumusan dijalankansama ada oleh guru/murid atau membuat penilaiansecara lisan/tulisan)
8/8/2019 SKPM 2 - Borang Cerap 08 2010
http://slidepdf.com/reader/full/skpm-2-borang-cerap-08-2010 9/10
56
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.10
DIMENSI III : PENGURUSAN PROGRAM PENDIDIKAN
ELEMEN 9 : PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Aspek Item
Skor sekolah
0 1 2 3 4 Purata
9.11 (a) Murid melaksanakan latihan atau tugasan dengan:
57 lengkap
58 kemas dan bersih
59 menepati masa
60 menepati format dan prosedur latihan dan tugasan
61 membuat latihan dengan betul
62 membuat pembetulan bagi latihan yang salah
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.11
9.12 (a) Guru menguruskan kelas dengan:
63
64 memastikan kehadiran murid untuk belajar
65 memastikan kesediaan murid untuk belajar
66 mewujud dan memanfaatkan sudut mata pelajaran
67 memastikan peraturan kelas dipatuhi
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.12
9.13 (a)
68
69 bersifat mesra, mudah didekati dan sedia membantu
70
71 berinteraksi secara sopan
72 menggunakan nada suara yang sesuai
73
74 menepati masa
Jumlah Frekuensi dan Purata Aspek 9.13
0 1 2 3 4 Purata
Jumlah Frekuensi dan Purata Elemen 9
Skor Keseluruhan : (Bilangan Item dinilai x 4)
Peratus Keseluruhan
Tahap
Tandatangan Nazir / Guru Yang Mencerap :
Tahap : 0 Lemah Tandatangan Guru Yang Dicerap:
50 Sederhana
70 Harapan
membuat penutupan sosial (kenyataan yangmententeramkan emosi murid dan persediaan untukpelajaran akan datang)
No.Aspek
No.Item
Hasil KerjaMurid
Pengurusan
Kelas memastikan wujud suasana yang kondusif untukpengajaran dan pembelajaran (contohnya bilik darjahselamat, bersih, ceria, kemas dan susunan perabotsesuai dengan aktiviti)
PerwatakanGuru
Guru menyumbang kepada suasana pembelajaran
yang kondusif dengan:berpakaian sesuai, kemas dan bersih mematuhiarahan dan surat pekeliling
mengenali semua murid dan prihatin terhadapkeperluan mereka
mewujudkan suasana riang yang merangsangpembelajaran