Tapak pembelajaran

29
BMM3105 PENGAJARAN DAN PEMBELAJARA N BAHASA MELAYU BERBANTUKAN KOMPUTER

description

Tapak Pembelajaran dan Pengajaran

Transcript of Tapak pembelajaran

Page 1: Tapak pembelajaran

BMM3105 PENGAJARA

NDAN

PEMBELAJARAN

BAHASA MELAYU

BERBANTUKAN

KOMPUTER

PENGAJARAN

DAN PEMBELAJA

RANBAHASA MELAYU

BERBANTUKAN

KOMPUTER

Page 2: Tapak pembelajaran

SAHARIA RAHMAN

FAIZATUL

HANIM

MATDIN

PISMPBM (SJKC)AMBILAN JAN 2012

Page 3: Tapak pembelajaran

RANCANGAN PENGAJARAN

HARIANBAHASA MELAYU

TAHUN TIGA

Page 4: Tapak pembelajaran

MATA PELAJARAN

ISI PELAJARAN

SILA KLIK PILIHAN ANDA

MENU UTAMA

Page 5: Tapak pembelajaran

BAHASA MELAYUKelas: 3 BijakMasa: 1 jam

Tema: Alam HaiwanTajuk: Mari Kenali Haiwan

Page 6: Tapak pembelajaran

HASIL PEMBELAJARAN

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

KEMAHIRAN BAHASA

SISTEM BAHASA

PENGISIAN KURIKULUM

PENGETAHUAN SEDIA ADA

BAHAN BANTU BELAJAR

SILA KLIK PILIHAN ANDA

Page 7: Tapak pembelajaran

HASIL PEMBELAJARAN

Fokus utama :5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.Aras 3 (i) : Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul

Page 8: Tapak pembelajaran

HASIL PEMBELAJARAN

Fokus sampingan :8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.Aras 3 (i) : Membina ayat tunggal dan ayat majmuk yang lengkap.

Page 9: Tapak pembelajaran

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pelajaran murid dapat :i) Membaca teks dialog dengan sebutan dan intonasi yang betul.ii) Membina 5 ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan gambar yang diberi.

Page 10: Tapak pembelajaran

KEMAHIRAN BAHASA

Mendengar dan bertutur Membaca Menulis

Page 11: Tapak pembelajaran

SISTEM BAHASA

Tatabahasa : Ayat tunggal dan ayat majmukKosa Kata :

Page 12: Tapak pembelajaran

PENGISIAN KURIKULUM

Ilmu : Bahasa Melayu, Pendidikan Seni

Nilai Murni : Menyayangi, bekerjasama, bersyukur

Page 13: Tapak pembelajaran

PENGISIAN KURIKULUM

Kemahiran Belajar : Menerima maklumat

Kemahiran Berfikir : Kemahiran menghubungkait

Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, intrapersonal, naturalis, visual-ruang, verbal-linguistik

Page 14: Tapak pembelajaran

PENGETAHUAN SEDIA ADA

Murid dapat menyatakan pengalaman mereka melawat zoo Negara dan pernah melihat binatang di zoo.

Page 15: Tapak pembelajaran

BAHAN BANTU BELAJAR

Video “Zoo Negara”, Teks dialog “Perlumbaan antara Sang Arnab dan Sang Kura-Kura”, Kostum Arnab dan Kura-Kura, kertas A4, kad perkataan, Power point “Ayat tunggal dan Ayat majmuk”, Lagu “Burung Kakak Tua”, Lembaran Kerja.

Page 16: Tapak pembelajaran

SET INDUKSI

LANGKAH 1

LANGKAH 2

LANGKAH 3

PENUTUP

MARI KENALI HAIWAN

Page 17: Tapak pembelajaran

SET INDUKSI

i. Murid dipaparkan dengan video “Zoo Negara”.

ii. Murid bersoal jawab dengan guru berdasarkan soalan yang telah disediakan.

iii. Guru mengaitkan video tersebut dengan isi pelajaran.

1Set Induksi 2 3 Penutup

Page 18: Tapak pembelajaran

SILA KLIKTayangan video ‘Zoo Negara’

1Set Induksi 2 3 Penutup

Page 19: Tapak pembelajaran

LANGKAH 1i. Guru mengedarkan helaian teks

cerita.ii. Murid dipilih secara rawak untuk

melakonkan watak yang diberi berdasarkan teks dengan memakai kostum yang telah disediakan oleh guru.

iii. Guru berbincang dan bersoal jawab dengan murid berkaitan teks.

1Set Induksi 2 3 Penutup

Page 20: Tapak pembelajaran

Teks Dialog Bertajuk “Perlumbaan Sang Arnab dengan Sang Kura-kura”

KLIK DI SINI

1Set Induksi 2 3 Penutup

Page 21: Tapak pembelajaran

Kostum Sang Arnab dan Sang Kura-kura

1Set Induksi 2 3 Penutup

Page 22: Tapak pembelajaran

LANGKAH 2i. Murid dibahagikan kepada 4

kumpulan.ii. Guru memberikan kad perkataan

kepada ketua kumpulan.iii. Ketua kumpulan melukis perkataan

yang diberikan dan ahli kumpulan akan meneka lukisan tersebut.

iv. Setiap ahli secara bergilir-gilir akan melukis gambar tersebut dan murid terakhir akan meneka gambar itu.

v. Permainan diteruskan mengikut kumpulan.

1Set Induksi 2 3 Penutup

Page 23: Tapak pembelajaran

Kad Perkataan “Cuba Teka Saya?”

BANGAU

KURA-KURA

GAJAH

AYAM

ARNAB

BUAYA

HARIMAU

ZIRAFAH

MONYET

LEMBU

1Set Induksi 2 3 Penutup

Page 24: Tapak pembelajaran

LANGKAH 3i. Guru memberi penerangan

tentang ayat tunggal dan ayat majmuk.

ii. Guru mengedarkan lembaran kerja.

iii. Murid diminta membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan gambar.

1Set Induksi 2 3 Penutup

Page 25: Tapak pembelajaran

AYAT TUNGGAl DAN AYAT MAJMUK

KLIK DI SINI

1Set Induksi 2 3 Penutup

Page 26: Tapak pembelajaran

LEMBARAN KERJA

LEMBARAN KERJA

AYAT TUNGGAl DAN AYAT MAJMUK

1Set Induksi 2 3 Penutup

Page 27: Tapak pembelajaran

PENUTUP

i. Guru berbincang dengan murid tentang pelajaran yang dipelajari hari ini.

ii. Murid juga menyatakan nilai-nilai murni yang telah dipelajari .

iii. Murid dan guru sama-sama menyanyikan lagu ‘Bunyi Binatang’

1Set Induksi 2 3 Penutup

Page 28: Tapak pembelajaran

LAGU “BUNYI BINATANG”

KLIK DI SINI

1Set Induksi 2 3 Penutup

Page 29: Tapak pembelajaran

MULA