TEMPLATE RPH KSSR T.2.docx

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR TAHUN 2 1. Mata Pelajaran : Pendidikan Moral 2. Tahun : 2 Biru 3. Tarikh/ Masa : 24 Februari 2015 4. Bilangan Murid : 22 orang 5. Tema : Berterima kasih 6. Tajuk : Sentiasa Berterima Kasih 7. Standard Kandungan : 4.1 Mengamalkan budaya berterima kasih dalam keluarga. 8. Standard Pembelajaran : 4.1.3 Menyedari kepentingan memberi penghargaan dalam keluarga 9. Objektif Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran murid dapat; i. Menyatakan 3 daripada 4 situasi dalam memberi penghargaan dalam keluarga. ii. Menyenaraikan 3 daripada 4 kepentingan memberi penghargaan dalam keluarga. iii. Melakonkan 4 daripada 6 skrip dialog dengan betul semasa sesi lakonan. 10. Pendekatan : i. Analisis STEWART PADAN RPH 4

Transcript of TEMPLATE RPH KSSR T.2.docx

Page 1: TEMPLATE RPH KSSR T.2.docx

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KSSR TAHUN 2

1. Mata Pelajaran : Pendidikan Moral

2. Tahun : 2 Biru

3. Tarikh/ Masa : 24 Februari 2015

4. Bilangan Murid : 22 orang

5. Tema : Berterima kasih

6. Tajuk : Sentiasa Berterima Kasih

7. Standard Kandungan : 4.1 Mengamalkan budaya berterima kasih dalam keluarga.

8. Standard Pembelajaran : 4.1.3 Menyedari kepentingan memberi penghargaan dalam keluarga

9. Objektif Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran murid dapat;

i. Menyatakan 3 daripada 4 situasi dalam memberi penghargaan dalam keluarga.

ii. Menyenaraikan 3 daripada 4 kepentingan memberi penghargaan dalam keluarga.

iii. Melakonkan 4 daripada 6 skrip dialog dengan betul semasa sesi lakonan.

RPH 4

Page 2: TEMPLATE RPH KSSR T.2.docx

10. Pendekatan :

i. Analisis

ii. Penjelasan Nilai

iii. Tindakan Sosial

11. EMK:

i. Kreativiti: kebolehan melakonkan suatu situasi, kebolehan menghias

ii. Kritis: kebolehan memikir pengalaman yang lalu

12. Bahan Bantu Belajar:

i) Kad bergambar

ii) Kad nama

iii) Lembaran kerja

RPH 4

Page 3: TEMPLATE RPH KSSR T.2.docx

13. Aktiviti Pembelajaran:

Langkah / Masa

Isi Pelajaran Aktiviti PembelajaranCatatan: Kaedah/ Teknik/BBM/EMK

Set Induksi(5 minit)

Kad Bergambar:i) Berjabat tanganii) Memeluk ibu bapaiii) Memberi Hadiah

Guru melekat kad bergambar di hadapan kelas. Murid diminta untuk melihat gambar yang ditayangkan oleh

guru. Beberapa orang murid melekat jawapan yang diberikan guru. Guru mengaitkan jawapan yang diberikan oleh murid dengan

tajuk pelajaran pada hari ini.

BBM:Kad Bergambar

Langkah 1(20 minit)

Lakonan situasiWatak

i) Juju (obor-obor)ii) Tiara (ketam)iii) Kino (ikan)iv) Benji ( kuda laut)v) Utih (udang)

Guru memilih beberapa orang murid Murid diminta untuk melakonkan situasi yang terdapat dalam

dialog. Murid melakonkan perbualan menggunakan skrip dialog. Guru memberikan pujian atas usaha murid.

EMK:Berlakon

BBM:Kad DialogKad Nama

Langkah 2(15 minit)

Aktiviti Seni:

‘Bintang Terima Kasih’

- Menghias bintang untuk

dijadikan bahan

penghargaan

Guru memberi arahan kepada murid dengan teliti Guru meminta mengagihkan setiap bintang kepada murid Guru meminta murid menghias bintang tersebut mengikut

kreativiti sendiri. Guru meminta murid menayangkan bintang tersebut kepada

rakan lain. Guru merumuskan aktiviti yang telah dijalankan.

BBM:Bintang Terima Kasih

RPH 4

Page 4: TEMPLATE RPH KSSR T.2.docx

Langkah 3(15 minit)

Latihan Kendiri: Refleksi diri dalam

mengamalkan nilai berterima kasih

Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid. Murid diberi peluang untukmbuat refleksi diri dalam kehidupan

sehari mereka melalui latihan kendiri. Guru membetulkan kesilapan murid sekiranya ada.

BBM:Lembaran kerja

Penutup(5 minit)

Rumusan pembelajaran1. Murid menyatakan

perasaan mereka apabila mereka berterima kasih kepada keluarga.

Guru membimbing murid membuat rumusan pembelajaran.

RPH 4

Page 5: TEMPLATE RPH KSSR T.2.docx

PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH

Bil. KOMEN/CATATAN SEMAKAN OLEH

1. ____________________________________

( )

Guru Pembimbing

Tarikh: ___________________________

2. ____________________________________

( )

Guru Besar

Tarikh: ____________________________

3. ____________________________________

( )

Pensyarah Pembimbing

Tarikh: ____________________________

RPH 4