Tugasan3_fariza Binti Hakim

11
Tugasan 3: THINKING MAPS RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN Rancangan Pengajaran Harian 1 Mata Pelajaran : Sains Kelas : Tingkatan 4 Masa : 80 minit Bab/ Tajuk : Perubahan Fizikal dan Perubahan Kimia Jenis peta pemikiran : Peta bulatan dan buih berganda Pendekatan : Peta Pemikiran Tema : Tenga Dalam Kehidupan Bidang Pembelajaran : Tenaga dan Perubahan Kimia Objektif pembelajaran : Memahami perubahan kimia dan fizikal Hasil Pembelajaran : Pada akhir proses pembelajaran , murid dapat (i) Menerangkan maksud perubahan fizikal (ii) Menerangkan maksud perubahan kimia (iii) Memberi contoh-contoh perubahan kimia dan perubahan fizikal dalam kehidupan seharian. (iv) membanding dan membezakan perubahan kimia dan perubahan fizikal. Pengetahuan sedia ada: (i) Murid mengetahui terdapat perubahan kimia dan perubahan fizikal disekeliling kita dan dalam badan kita. (ii) Murid telah didedahkan peta pemikiran i- think. Sumber Pengajaran dan (1) Rujukan : Buku teks dan internet. Pembelajaran (2) Alat : Penunu bunsen, kasa dawai, tungku kaki tiga, tabung uji, forcep. (3) Bahan : Lilin, ais, gula, pita magnesium, larutan kuprum (II) sulfat,ketulan zink., lembaran kerja Peta pemikiran.

description

simple

Transcript of Tugasan3_fariza Binti Hakim

Page 1: Tugasan3_fariza Binti Hakim

Tugasan 3: THINKING MAPSRANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Rancangan Pengajaran Harian 1

Mata Pelajaran : SainsKelas : Tingkatan 4Masa : 80 minitBab/ Tajuk : Perubahan Fizikal dan Perubahan KimiaJenis peta pemikiran : Peta bulatan dan buih bergandaPendekatan : Peta PemikiranTema : Tenga Dalam KehidupanBidang Pembelajaran : Tenaga dan Perubahan KimiaObjektif pembelajaran : Memahami perubahan kimia dan fizikal

Hasil Pembelajaran : Pada akhir proses pembelajaran , murid dapat(i) Menerangkan maksud perubahan fizikal(ii) Menerangkan maksud perubahan kimia(iii) Memberi contoh-contoh perubahan kimia dan perubahan

fizikal dalam kehidupan seharian.(iv) membanding dan membezakan perubahan kimia dan

perubahan fizikal.

Pengetahuan sedia ada: (i) Murid mengetahui terdapat perubahan kimia dan perubahan fizikal disekeliling kita dan dalam badan kita.

(ii) Murid telah didedahkan peta pemikiran i- think.

Sumber Pengajaran dan (1) Rujukan : Buku teks dan internet.Pembelajaran (2) Alat : Penunu bunsen, kasa dawai, tungku kaki tiga, tabung uji, forcep.

(3) Bahan : Lilin, ais, gula, pita magnesium, larutan kuprum (II) sulfat,ketulan zink., lembaran kerja Peta pemikiran.

Page 2: Tugasan3_fariza Binti Hakim

Fasa/Langkah/ Masa

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Komunikasi dan Nota

Orentasi(10 minit)

Aktiviti A Guru membakar sehelai kertas.

Aktiviti B Guru membiarkan ais

mencair di dalam gelas.

- Guru bertanya soalan kepada murid

Soalan :i. Berdasarkan aktiviti ini:

(a) Bolehkah kertas dihasilkan semula selepas dibakar?

(b) Bolehkah ais dihasilkan semula dari air?

ii. Berdasarkan pemerhatian tadi, bolehkah anda membezakan kedua – dua perubahan ini.

Jangkaan jawapan :(i) (a) Tidak boleh (b) Boleh

(ii) Kertas terbakar tidak boleh berbalik semula kepada kertas dan ais boleh dihasilkan semula daripada air.

Pencetusan idea(15 minit)

Berdasarkan Aktiviti A dan B.

1. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan dan berbincang untuk mencirikan tentang perubahan yang berlaku dalam Aktiviti A dan Aktiviti B dengan menggunakan peta bulatan.

2. Murid menerangkan tentang perubahan yang berlaku pada Aktiviti A dan Aktiviti B tadi.

3. Guru membimbing murid untuk mengklafikasikan Aktiviti A dan Aktiviti B kepada sama ada perubahan fizik atau perubahan kimia.

KPS : berkomunikasi

Kemahiran berfikir : menciri, membandingbeza.

Penstrukturan Semula Idea( 35 minit )

1. Setiap kumpulan dibekalkan dengan bahan dan alatan eksperimen.

2. Murid menjalankan empat aktiviti dan membuat pemerhatian.

3. Murid membuat pemerhatian dan merekodkannya.

Empat aktiviti yang perlu dijalankan dan diperhatikan ialah :(a) Melarutkan 1 sudu gula ke

dalam air.(b) lilin dipanaskan.(c) Membakar pita magnesium.(d) Mencampurkan ketulan zink dalam larutan kuprum (II) sulfat.

Page 3: Tugasan3_fariza Binti Hakim

4. Berdasarkan pemerhatian, guru menyoal murid.

5. Murid mengelaskan empat aktiviti tersebut kepada perubahan fizikal atau perubahan kimia.

6. Murid dibimbing oleh guru untuk membanding bezakan ciri-ciri perubahan fizikal dan ciri-ciri perubahan kimia.

7. Murid membentangkan perbandingan perubahan fizikal dan perubahan kimia menggunakan Peta Pemikiran Buih berganda.

8. Murid dibimbing oleh guru untuk membuat kesimpulan aktiviti yang dilaksanakan.

Soalan :(a) Bolehkah gula dihasilkan

semula dari larutan gula ?(b) Apakah yang berlaku apabila

lilin ini disejukkan?(c) Apakah yang terhasil apabila

pita magnesium terbakar.(d) Apakah yang berlaku pada

warna larutan kuprum (II ) sulfat dan permukaan zink.

Jangkaan jawapan :(a) Sejatkan larutan gula.(b) Lilin membeku.(c) Bahan bewarna putih terhasil.(d) Larutan biru menjadi tidak

bewarna dan pepejal perang terenap pada permukaan zink.

Soalan :1. Manakah antara aktiviti tersebut

adalah perubahan fizikal? Terangkan alasan anda.

2. Manakah antara aktiviti yang tersebut adalah perubahan kimia? Terangkan alasan anda.

Jangkaan jawapan : 1. Aktiviti melarutkan 1 sudu gula

ke dalam air dan aktiviti lilin dipanaskan.Alasan

Aktiviti di atas tidak menghasilkan bahan baru, tindakbalas adalah berbalik dan tidak memerlukan banyak tenaga.

2. Aktiviti membakar pita magnesium dan mencampurkan ketulan zink dalam larutan kuprum (II) sulfat.

Alasan Aktiviti di atas menghasilkan

bahan baru, tindakbalas adalah tidak berbalik dan memerlukan lebih tenaga.

Aplikasi Idea( 10 minit )

Guru bertanya soalan kepada pelajar

Soalan :Melalui pemerhatian di sekeliling anda, apakah contoh-contoh lain perubahan fizikal dan perubahan kimia?

Page 4: Tugasan3_fariza Binti Hakim

Jangkaan jawapan : Contoh perubahan fizikal

Kondensasi/ Pengekstrakan garam daripada air garam/ Penyejatan air

Contoh perubahan kimia Fotosintesis/ Pengaratan / Respirasi/ Pembuatan kek

Refleksi (10 minit)

1. Murid dibimbing oleh guru untuk membuat kesimpulan aktiviti yang dilaksanakan.

2. Murid menulis rumusan ringkas berdasarkan kefahaman sendiri atas pembelajaran dan diserahkan kepada guru untuk disemak.

SSNM : berfikir secara rasional.

Page 5: Tugasan3_fariza Binti Hakim

Peta Bulatan

AKTIVITI A

AKTIVITI B

Page 6: Tugasan3_fariza Binti Hakim

Peta Buih Berganda

PERUBAHAN

FIZIKALPERUBAHAN

KIMIA

Page 7: Tugasan3_fariza Binti Hakim

Jangkaan Jawapan :

Peta Bulatan

Pemerhatian Kertas terbakar eksperimen

Perlukan banyak tenaga haba Guru

tidak boleh berbalik (tidak boleh jadi kertas semula)

Buku teks Perbincangan bersama kawan

AKTIVITI A

Pemerhatian eksperimen Boleh berbalik (ais boleh dihasilkan semula daripada air)

Guru

Ais mencair Tidak perlukan banyak tenaga Haba untuk mencairkan ais

Buku teks Perbincangan bersama kawan

AKTIVITI B

Page 8: Tugasan3_fariza Binti Hakim

Peta Buih BergandaT

Tiada bahan baru dihasilkan

Tidak memerlukan tenaga yang banyak

Proses berbalik

Perubahan fizikal

Kedua-duanya melibatkan perubahan fizikal (rupa)

Perubahan kimia

Memerlukan tenaga yang banyak

Proses tidak berbalik

Bahan baru dihasilkan