Unit 10 Pak Senik Insaf

download Unit 10 Pak Senik Insaf

of 5

Transcript of Unit 10 Pak Senik Insaf

  • 7/29/2019 Unit 10 Pak Senik Insaf

    1/5

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Tarikh : 26 Julai 2012

    Masa : 8.10 9.10 pagi

    Kelas : 4 Delima

    Bilangan Murid : 33 orang

    Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

    Tema : Yang Baik Jadikan Teladan

    Tajuk : Pak Senik Insaf

    Hasil Pembelajaran :

    Fokus Utama

    5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang

    batul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.

    Aras 1 (i) Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi ayattunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul.

    Fokus Sampingan

    9.2 Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang

    didengar atau dibaca.

    Aras 2 (i) mencatat nota dalam bentuk grafik.

    Objektif Pelajaran Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat :

    (i) Membaca petikan cerita teladan dengan sebutan dan intonasi

    yang betul dan lancar.

    (ii) Menjawab dua soalan kefahaman dengan betul pada

    lembaran kerja.

    (iii) mencatat urutan cerita yang terkandung dalam cerita teladandengan urutan yang betul.

  • 7/29/2019 Unit 10 Pak Senik Insaf

    2/5

    Sistem Bahasa :

    i) Tatabahasa : Antonim, sinonim, kata adjektif

    ii) Kosa Kata : Rezeki, lazat, gelagat

    Pengisian Kurikulum :

    i) Ilmu : Kesusasateraan

    ii) Nilai : Kerajinan, kesungguhan, kerjasama, tolong

    menolong, kekemasan

    iii) Kemahiran Bernilai Tambah :

    Kemahiran Berfikir : Mencirikan, menjana idea

    Kecerdasan Pelbagai : Verbal linguistik Belajar Cara Belajar : Mencatat nota

    Bahan Bantu Belajar : Lembaran kerja, buku teks, pen marker

    Pengetahuan Sedia Ada : Guru mengaitkan pengalaman sedia ada

    murid-murid mengenai kata adjektif, antonim

    dan sinonim dalam bahasa Melayu.

    Langkah/

    Masa

    Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

    Pembelajaran

    Catatan

    Set Induksi

    (5 minit)

    Aktiviti isi tempat

    kosong :

    Pak Senik Insaf

    Contoh arahan:Apa yang kamu faham

    berdasarkan perkataan

    daripada silang kata

    ini?

    -Guru telah melakukan

    aktiviti isi tempat kosong

    pada papan putih.

    -Murid-murid dikehendaki

    meneka perkataan yangditulis oleh guru.

    -Murid yang berjaya meneka

    diminta mengeja perkataan

    tersebut dengan betul.

    -Guru bersoal jawab dengan

    murid-murid mengenai

    watak-watak lain yang

    mereka ketahui mengenai

    Teknik : Soal

    jawab

    BBB :

    Teka SilangKata

    (Lampiran 1)

    Nilai murni :

    Kerjasama

    KBT:

    Kemahiran

    berfikir-

    menjana idea

  • 7/29/2019 Unit 10 Pak Senik Insaf

    3/5

    cerita teladan ini.

    -Guru mengaitkan induksi

    set dengan tajuk yang

    hendak diajar.

    Langkah 1

    (20 minit)

    Petikan cerita teladan

    (Lampiran 2)

    Halaman 133 dan 134.

    Pembahagian

    kumpulan:

    -Merah

    -Kuning

    -Biru

    Intonasi :

    Wah, sedap sungguh

    gulai kambing ini !

    Aktiviti membaca:

    -Senyap-Kelas

    -Kumpulan

    -Individu

    -Guru membahagikan murid

    kepada tiga kumpulan

    menggunakan kertas

    berwarna.

    -Guru meminta murid

    membuka buku teks

    halaman 133 dan 134.

    -Murid membaca cerita

    teladan dengan senyap.

    -Murid membaca mengikut

    intonasi yang betul secara

    kelas dengan bimbingan

    guru.

    -Murid membaca mengikutintonasi yang betul secara

    kumpulan dengan

    bimbingan guru.

    -Wakil murid bangun untuk

    membaca petikan teks

    dengan sebutan dan

    intonasi yang betul.

    -Guru berbincang dengan

    murid mengenai isi yang

    terkandung dalam cerita

    teladan.

    FA 5.1 A 1 (i)

    BBB:

    -Petikan cerita

    teladan

    (Lampiran 2)

    Nilai murni :

    Bekerjasama

    Tolong

    menolong

    KBT :

    Kemahiran

    berfikir-

    menjana idea

    Langkah 2

    (15 minit)

    Petikan cerita teladan

    (Lampiran 2 )

    Halaman 133 dan 134.

    Lembaran kerja

    -Guru bersoal jawab dengan

    murid-murid mengenai

    sinonim dan antonim.

    -Murid-murid

    FU 9.2 A 2 (i)

    BBB:

    Petikan cerita

    teladan

  • 7/29/2019 Unit 10 Pak Senik Insaf

    4/5

    (Lampran 3)

    Contoh kata adjektif:

    -Luas

    -Kering

    -Miskin

    -Suka

    -Bakhil

    -Lazat

    -Harum

    -Marah

    -Kuat

    -Banyak

    -Tua

    -Lembut

    menyenaraikan kata adjektif

    pada lembaran kerja

    berdasarkan cerita teladan.

    -Murid-murid diminta

    menjawab soalan

    kefahaman pada lembaran

    kerja.

    -Guru membimbing dan

    memantau murid-murid

    semasa membuat latihan.

    (Lampiran 2 )

    Halaman 133

    dan 134.

    Lembaran

    kerja

    (Lampran 3)

    KBT:

    Kecerdasan

    pelbagai-

    Verbal

    linguistik

    Nilai murni:

    Kerajinan,

    kesungguhan,

    kerjasama

    Langkah 3

    (15 minit)

    Lembaran kerja

    (Lampiran 3)

    Binaan plot:

    -Permulaan

    -Perkembangan-Puncak

    -Pengakhiran

    Susunan ayat yang

    betul :

    -Pak Senik orang

    berada dan

    mempunyai harta yang

    banyak.

    -Tetapi Pak Senik

    seorang yang kedekut

    -Anak dan

    menantunya tidak suka

    akan sikap Pak Senik

    yang kedekut itu.

    -Suatu hari, Dolah

    telah menyembelih

    kambing peliharaan

    pak Senik dandisiapkan sebagai

    -Guru menerangkan perihal

    rajah binaan plot atau jalan

    cerita bagi sesebuah cerita.

    -Murid-murid diminta

    meneliti ayat yang tidaktersusun untuk disusun

    mengikut kronologi yang

    betul.

    -Murid menyusun semula

    ayat mengikut urutan dan

    salin pada lembaran kerja

    yang sediakan.

    -Guru membimbing dan

    memantau murid-murid

    semasa membuat latihan.

    BBB:

    Lembaran

    kerja

    (Lampiran 3)

    KBT:Kemahiran

    berfikir-

    menjana idea

    Nilai murni:

    Kerajinan

    Kesungguhan

    Kekemasan

  • 7/29/2019 Unit 10 Pak Senik Insaf

    5/5

    juadah makanan.

    -Pak Senik sangat

    marah.

    -Akhirnya, Pak Senik

    insaf setelah dinasihati

    oleh Dolah.

    Penutup

    (5 minit)

    Teka-teki

    (Lampiran 4)

    Contoh soalan :

    Buat jahat selalu

    dikecam,

    Buat baik selalu dipuja,

    Binatang ini giginya

    tajam,

    Kalau berehat mulut

    ternganga.

    Jawapan : Buaya

    -Guru berbincang dan

    bersoal jawab dengan

    murid-murid mengenai

    pembelajaran pada hari

    tersebut.

    -Murid-murid diberikan teka-

    teki sebelum guru

    mengakhiri pembelajaran.

    Teknik:

    Perbincangan

    BBB:

    Teka Teki

    (Lampiran 4)

    Nilai murni:

    Kerjasama