RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU PENDIDIKAN KHAS MASALAH PEMBELAJARAN
Kelas:MatahariMata Pelajaran: Bahasa MelayuTarikh: 08 Mei 2015Masa: 9.50 pagi 10.50 pagi
Bilangan murid:6 orang
Nama Pelajar
Kehadiran
Nama Pelajar
Kehadiran
1. ANGELINE MELISSA ANAK LAWAS
4. MUHAMMAD IHSAN WAN HASMI
2. ELYANA PUYU NURSITA
5. MUHAMMAD ZAIREE BIN ABDUL KARIM
3. FAZRIZAL BIN ADENAN
6. MUHD FADILLAHWAFI
Standard Kandungan: 3.1 Mengeja, membatang, dan menyebut suku kata
: 3.2 Membaca mekanis
Standard Pembelajaran : 3.1.1 Mengeja, membatang, dan menyebut suku kata KV + KV + KVK
: 3.2.1 Membaca kuat perkataan yang telah dipelajari
Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
i Mengeja sekurang-kurangnya enam daripada lapan perkataan yang mengandungi suku kata KV + KV + KVK dengan betul dengan bimbingan guru.
ii membaca kuat sekurang-kurangnya enam daripada lapan perkataan yang mengandungi suku kata KV + KV + KVK dengan betul dengan bimbingan guru
Pengetahuan Sedia Ada: Murid boleh membaca perkataan berstruktur KV + KV + KV. Contoh : tomato, kerusi, kemeja
Isi Pelajaran: karipap, ketupat, selipar, sekolah, basikal, telefon, pemadam, zirafah
Tunjang Disepadukan: Sains
EMK: Kreativiti dan InovasiPenerapan Nilai:Bekerjasama, Bertoleransi, Bertolak-ansur, Berdisiplin, Kesungguhan, Kerajinan, MenghargaiUnsur Terapi: Pertuturan, cara kerja, pendengaran Bahan Bantu Mengajar: Kad gambar, kad suku kata, domino suku kata, alat memancing, dadu, beras,
KB: Mengenalpasti
BCB: Membaca secara mekanis
KP: Verbal Linguistik
Langkah
Isi kandungan
Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
1. Cari dan Teka
1. Guru meminta murid mencari gulungan kertas di dalam kotak yang berisi beras.
2. Guru meminta murid mengenalpasti gambar yang terdapat dalam kotak beras tersebut.
BBM :kotak, beras, gambar kaku
Nilai : Bekerjasama
Terapi : pertuturan
KBT :
KB - mengenalpasti
Langkah 1
(15minit)
1. Permainan :
Domino suku kata
1. Guru memberikan setiap murid beberapa keping kad gambar dan suku kata.
2. Guru meminta murid meyambungkan gambar dan suku kata dengan betul sehingga membentuk perkataan.
3. Murid mengeja perkataan tersebut bersama guru secara beramai-ramai.
BBM : kad gambar, kad suku kata
Nilai :
Toleransi, kesungguhan
KBT :
BCB membaca secara mekanis
KP verbal linguistik
Langkah 2
( 20 minit )
1. Permainan :
Dam Suku Kata
1. Guru membahagikan murid kepada dua kumpulan kecil dan setiap ketua kumpulan mencabut undi untuk menentukan siapa yang akan memulakan permainan.
2. Murid dikehendaki membaling dadu dan bergerak mengikut nombor balingan dan seterusnya mengikut arahan yang telah disediakan pada kertas dam..
3. Murid dikehendaki menampal perkataan berdasarkan gambar, ataupun menampal gambar berdasarkan perkataan dan mengeja pekataan tersebut secara beramai-ramai.
BBM : kertas dam, kad perkataan, kad gambar, dadu, butang kecil.
Terapi :
pendengaran, pertuturan, main
Nilai:
Bertolak-ansur, kesungguhan
KBT :
KP verbal lingusitik,
BCB membaca secara mekanis
EMK : Kreativiti dan Inovasi
Langkah 3
( 15 minit )
1. Aktiviti :
Pancing suku kata
1. Guru meminta murid memancing kad suku kata yang telah disediakan di dalam sebuah baldi.
2. Guru kemudiannya meminta murid melengkapkan perkataan denganmenampal kad suku kata pada gambar yang disediakan.
3. Guru menyuruh murid mengeja perkataan tersebut secara kuat.
BBM : alat pancing, kad suku kata, baldi, kad gambar
Terapi:
Pertuturan, pendengaran, main
KBT :
BCB membaca secara mekanis
Penutup
( 5 minit )
Penutup Kognitif :
1. Aktiviti :
Imbas Semula
1. Guru meminta murid mencari gulungan kertas di dalam kotak yang berisi beras.
2. Guru meminta murid mengenalpasti gambar yang terdapat dalam kotak beras tersebut dan mengeja secara beramai-ramai.
BBM :kotak, beras, gambar kaku
Nilai : Bekerjasama
Terapi : pertuturan
KBT :
KB - mengenalpasti
BCB membaca secara mekanis
Refleksi : ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(tu) (ke) (pat)
(par) (li) (se)
(ba) (si) (kal)
(pap) (ri) (ka)
(lah) (ko)
(se)
(dam) (ma) (pe)
(fon) (le) (te)
(fah) (ra) (zi)
(tamat) (pap)
(se) (Mula)
(li)
(tu) (ke)
(pat)
(si) (ba) (par)
(kal)
(ko) (se)
(fon) (te) (lah)
(le)
(ra) (zi)
(ka) (fah)
(ri) (ma) (pe)
(dam)
(Mari Lengkapkan)
(Suku Kata)
(pemadam) (sekolah)
(selipar) (zirafah)
(karipap) (telefon)
(basikal) (ketupat)
(BM(ZH))
(BM(ZH))
(BM(ZH))
(BM(ZH))
Mari Belajar Bahasa Isyarat !
Top Related