7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)
1/18
1.0 PENDAHULUAN
Teknologi Pendidikan ialah satu bidang yang berkaitan dengan usaha
memudahkan pembelajaran dan menarik minat murid dalam pelaksanaan proses
pengajaran dan pembelajaran (P&P) di sekolah. Terdapat beberapa aktiviti yang
terkandung di dalam bidang tersebut. Aktiviti yang pertama ialah mengenalpasti
semua bahan sumber pendidikan dan sumber manusia untuk P&P. Manakala yang
kedua ialah membangun, menghasil, mengelola dan menggunakan bahan sumber
P&P. Selain daripada itu, ia juga mengurus proses mengenalpasti, membangun,
mengelola dan mengguna bahan sumber P&P.
Terdapat beberapa strategi pembelajaran yang boleh digunakan oleh guru
untuk mengaplikasikan teknologi dalam proses pengajaran dan pembelajaran.
Antaranya menggunakan paparan multimedia, internet dan perisian interaktif yang
kaya dengan teknologi terkini.
Dalam tugasan ini, kami perlu membuat satu bahan bantu belajar (BBB)
berbentuk video pendidikan berdasarkan Rancangan Pengajaran Harian (RPH) yang
telah dibina. BBB tersebut perlu dirancang dengan betul agar masa menepati RPH
yang dibina. Penggunaan teknologi pendidikan secara terancang dan teratur akanmenjadikan proses P&P lebih bermakna dan berkesan. Justeru, guru perlu
mempunyai pengetahuan dan kemahiran teknologi pendidikan supaya dapat
memilih, mengurus, mengguna dan menilai bahan untuk meningkatkan
keberkesanan P&P.
7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)
2/18
2.0 VIDEO PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)
3/18
3.0 PENULISAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
Mata pelajaran : Matematik
Tahun : 1 Maju
Tarikh / Hari : 27 Ogos 2013 (Selasa)
Masa : 8.00 pagi 9.00 pagi ( 1 jam )
Bilangan Murid : 27 orang ( 15 lelaki, 12 perempuan)
Bidang : Sukatan dan Geometri
Tajuk : Ruang
Standard Kandungan : Murid dibimbing untuk :
13.3 Mengenal pasti bentuk dua dimensi ( 2D )
Standard Pembelajaran : Murid berupaya untuk :
( i ) Mengenal pasti bentuk-bentuk dua dimensi.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pembelajaran, murid-murid dapat
i. Menamakan bentuk segi empat sama, segi empat
tepat, segi tiga dan bulatan.
ii. Menyebut ciri-ciri bagi keempat-empat bentuk dua
dimensi sebanyak 3 kali
iii. Melukis bentuk asas bagi bentuk dua dimensi iaitu
segi empat sama, segi empat tepat, segi tiga dan
bulatan.
Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengenali bentuk 3 Dimensi
EMK( Elemen merentasi Kurikulum ): Inovatif
Nilai : Bekerjasama , ketelitian dan kekemasan.
Alat bantu Mengajar : Video Pendidikan
Pentaksiran : Murid perlu betul kesemua soalan yang diberi
sebelum beralih ke kemahiran berikutnya.
7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)
4/18
Langkah/
Fasa/Masa
Isi Kandungan Cadangan
Aktiviti
Cadangan
Komunikasi
(soalan)
Catatan
Set induksi/FasaPersediaan(3-5 minit)pemerhatian
dan analisis
(4 minit)
Mengenal bentuk
dua dimensi
a). Guru
memaparkan
video animasi
bentuk.
(menggunakan
LCD)
Lalu bertanya :
(i) Apakah yang
kamu lihat?
(ii) Sebutkan
bentuk- bentuk
yang kamu dapat
lihat?
(iii) Kirakan
bilangan bentuk-
bentuk 2D yang
terdapat di dalam
video.
(iii) Dengan
secara ringkas,
nyatakan ciri-ciri
bentuk tersebut.
a). Murid melihat
dan menonton
dengan teliti
Murid menjawab
soalan guru
berdasarkan
pengalaman dan
pengetahuan
sedia
ada mereka.
Murid mendengar
penjelasan
daripada guru
dengan teliti.
Strategi/
Teknik:
Penyoalan
seluruh kelas
menggunakan
video.
7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)
5/18
Langkah 1Fasaimaginasi(7-10 minit)
Ciri-ciri bentuk dua
dimensi.
1)
Memperkenalkan
bentuk-bentuk
2D, dan ciri-cirinya.
1 ). Murid-murid
mendengar
keterangan
daripada gurudengan teliti.
Sikap murid :
7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)
6/18
a).
Bulatan
- ada 1 garisan
melengkung dan
1 permukaan
yang bulat.
b).
Segi tiga
- ada 3 garisan
lurus yang
bertemu
membentuk 3
bucu.
c).
Segiempat sama
- ada 4 garisan
lurus yang sama
panjang. Apabila
dicantum, akan
membentuk 4
bucu.
2 ). Murid-murid
membaca ciri-ciri
bentuk 2D.
Sikap murid :
ketelitian.
Penglibat- an
murid yang aktif.
7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)
7/18
d).
Segiempat tepat
- ada 4 garisan
dan 4 bucu.
Kedua-dua
garisan yang
bertentangan
mestilah sama
panjang.
2 ). Namakan
objek yang murid
dapat lihat di
dalam kelas,
yang sama
dengan bentuk
2D di atas.
Contoh jawapan
daripada murid :
a) objek berbentuk
bulatan : jam
dinding
b) objek berbentuk
segitiga : tali
gantung kad ABM
yang mewujudkan
segitiga.
c) objek berbentuk
segiempat sama :
lubang atas
dinding, papan
kenyataan.
d) objek berbentuk
segiempat tepat :
papan putih, meja.
7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)
8/18
7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)
9/18
Langkah 2
Fasaperkembang
1) Murid melukis
serta mewarnai
1) murid melukis
dan mewarnai
Penglibatan
murid yang aktif
7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)
10/18
an bentuk-bentuk
yang telah
dilihat di video
sebentar tadi
dan menulis
nama bentuk
tersebut.
i) BULATAN
ii. SEGI EMPATSAMA
iii. SEGI EMPATTEPAT
iv. SEGI TIGA
lukisan dengan
warna yang
disukai.
dan pelajaran
berpusatkan
murid
7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)
11/18
7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)
12/18
7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)
13/18
7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)
14/18
Langkah 3FasaTindakan
1) Guru
meminta murid
memadankan
Murid
memadankan
nama bentuk.
Penglibatan
murid yang aktif
dan pelajaran
7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)
15/18
nama bentuk
mengikut ciri-ciri
yang dinyatakan.
berpusatkan
murid.
7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)
16/18
7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)
17/18
Penutup
5 minit
(rumusan
apa yang
telah
dipelajari)
Kerja Lanjutan a. Edarkan
lembaran kerja 1
kepada semua
murid.
b. Bincangkan
hasil kerja
murid.
i. murid
menyelesaikan
tugasan yang
diberi.
Latihan
tambahan untuk
pengukuhan
kepada murid
4.0 KESIMPULAN
Kesimpulannya, penggunaan teknologi banyak memberi impak yang positif dalam
pelbagai bidang terutamanya dalam bidang pendidikan. Dengan menggunakan
teknologi yang sesuai, pengajaran dan pembelajaran dapat berjalan dengan lancardan berkesan. Oleh hal yang demikian, guru akan mendapat hasil yang
mengagumkan daripada pelajar. Ini termasuklah meningkatkan pencapaian pelajar
dalam keputusan ujian, meningkatkan sikap, minat, dan semangat pelajar di dalam
kelas. Disamping itu, dengan menggunakan teknologi, ia dapat melancarkan lagi
proses P&P dan menjimatkan masa, tenaga serta kos. Teknologi ini penting kerana
ia juga dapat membetulkan sebarang kekeliruan atau salah tafsir terhadap konsep
dengan memberi gambaran yang menyeluruh dan jelas.
Oleh itu, guru dan pentadbir sekolah haruslah memahami cabaran yang
mungkin dihadapi yang membolehkan teknologi diintegrasi secara berkesan dalam
pengajaran dan pembelajaran terutama dalam mata pelajaran matematik. Guru
harus bersedia untuk menangani perubahan yang bakal timbul daripada
pengintegrasian teknologi ini termasuklah dari segi masa, latihan guru, sumber dan
juga sokongan. Guru juga harus menyesuaikan diri kepada alat teknologi pengajaran
yang baru seperti komputer dan internet di mana alat teknologi ini berbeza daripadaalat pengajaran yang lama dan mengubah kaedah mengajar.
7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)
18/18
Top Related