Rancangan Pengajaran Harian [RPH]
(Pengajaran Aspek Tatabahasa Tahun 4)
Mata Pelajaran: Bahasa Malaysia
Tahun
: 4 MerahBil Murid
: 19 orangTarikh
: 20 Februari 2014Hari
: KhamisMasa
:9 pagi 10 pagiTema
: Amalan Kebersihan Dan KesihatanTajuk
: Kata Adjektif dan Kata PenguatSTANDARD KANDUNGANSTANDARD PEMBELAJARAN
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.5.1.5 Memahami dan menggunakan kata
adjektif dan kata penguat dengan betul
mengikut konteks.
Objektif:Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Mengenalpasti dan menggariskan kata adjektif dan kata penguat dalam petikan.ii. Membina ayat menggunakan kata adjektif dan kata penguat secara lisan.
Sistem Bahasa
Tatabahasa : Kata Adjektif dan Kata Adjektif Kosa kata : kuman, kulit, mulut, hidungPengisian Kurikulum
Ilmu
: Sains , Pendidikan Kesihatan
Nilai Murni
: Kerjasama, hormat menghormati
Pendidikan Kesihatan : Sayangi diri dan ciptaan IlahiKemahiran Bernilai Tambah
KB: memadankan. KP: Verbal linguistik, Intrapersonal, dan kinestatik. BCB : Menggariskan kata adjektif dan kata penguat. Pembelajaran kontekstual : menghubungkaitankan. Bahan Bantu Mengajar
JenisBilangan
1Kad perkataan10
2Lembaran kerja 21
3Petikan 19
4Kertas kuiz1
Pengetahuan Sedia Ada : Murid biasa mengamalkan kebersihan diri dalam kehidupan seharian mereka.
Langkah / MasaIsi pelajaranLangkah dan AktivitiCatatan
Set Induksi
(5 minit)Main peranan : Lakonan Pencerita Diana
Jospa
Lalita
Beberapa orang wakil murid dipilih untuk melakonkan watak. Murid yang berlakon akan diedarkan sehelai kertas yang mengandungi dialog lakonan.
Guru bersoal jawab dengan murid.
BBB
Kertas dialogKB
Menghubung kaitBCB
Memproses maklumat
Pembelajaran Kontekstual
Menghubungkait kan dengan pengalaman dalam kehidupan
Langkah 1
(20 minit)
Kad perkataan : halus jahat
baik
ganas
busuk
Pengenalan tajuk :
Kata Adjektif atau Kata Sifat
Definisi : Kata adjektif ialah kata yang menerangkan tentang sesuatu sifat atau keadaan sesuatu kata nama.
Contoh ayat : Kuman ialah hidupan yang amat halus. Jospa sangat baik orangnya.
Buaya ialah antara haiwan yang paling ganas di dunia ini.
Pembunuh upahan itu jahat sekali kerana membunuh seorang wanita mengandung tanpa sebab.
Badan Abu agak busuk kerana dia tidak mandi pada pagi tadi.Kad perkataan :
amat
paling
sangat
agak
sekaliPengenalan tajuk :
Kata Penguat
Definisi :
Kata penguat ialah perkataan yang berfungsi untuk menguatkan maksud sesuatu kata adjektif.Aktiviti 1 : Guru menunjukkan kad perkataan kepada murid. Guru menerangkan tentang tajuk matapelajaran.
Guru memberikan contoh ayat menggunakan kata adjektif ataupun kata sifat. Guru meminta seorang wakil murid secara lisan membina ayat menggunakan kata adjektif yang diberi.
sangat comelAktiviti 2 :
Guru menunjukkan kad perkataan kepada murid.
Guru menerangkan tentang tajuk matapelajaran.
Guru memberikan contoh ayat menggunakan kata penguat.BBB
Kad perkataanKB
MengenalpastiTeknik
Pemerhatian Soal jawab
KP
Intrapersonal
Verbal linguistik
Kinestatik
Nilai Murni
Kebersihan
Langkah 2
(15 minit)Petikan teks : Mengenalpasti kata adjektif dan kata penguat di dalam petikan.
Setiap murid diedarkan dengan petikan.
Murid diminta menggariskan dan menyenaraikan kata adjektif dan kata penguat dalam petikan.
Beberapa orang wakil murid diminta untuk memberikan jawapan di papan hitam. Murid membuat pembetulan bersama guru.
BBB
Petikan dialogPendekatan
Induktif
Teknik
Penyoalan
KP
Intrapersonal
Verbal linguistik
Nilai Murni
Kebersihan fizikal dan mental
PAS
Bertanggungjawab
Penilaian objektif
Pemerhatian
Langkah 3
(15 minit)Kuiz :Kata adjektif dan kata penguatLembaran kerja untuk pemulihan
Jangkaan jawapan pengayaan : sangat cantik
terlalu
merah
Jangkaan jawapan pemulihan :
halus agak
baik Murid dibahagikan dalam empat kumpulan. Guru akan membacakan soalan kuiz.
Kumpulan yang cepat mengangkat tangan akan menjawab soalan kuiz.
Pemenang akan dikira dengan kiraan mata terbanyak.
1 betul, 5 markah. Murid akan diedarkan lembaran kerja.1.Pengayaan
Beberapa orang murid diminta untuk menyenaraikan kata adjektif dan kata penguat. 1. Pemulihan
Murid diminta menyenaraikan kata adjektif dan kata penguat yang telah dipelajari.
BBB
Kertas kuizKP
Verbal Linguistik
Intrapersonal
Penilaian objektif
Kuiz
Penutup
5 minit
Rumusan
. Guru membuat rumusan tentang tajuk matapelajaran hari ini. Guru mengedarkan lembatan kerja sebagai kerja rumah.
Nilai
Kebersihan
Kesyukuran
PAS
bertanggungjawab
KP:
Verbal linguistik
Intrapersonal
CATATAN SEMAKAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIANBil.Komen/CatatanSemakan Oleh
1.____________________________________
( )
Guru PembimbingTarikh: ___________________________
2.____________________________________
( )
Guru Besar
Tarikh: ____________________________
3.____________________________
( )Pensyarah Penyelia
Tarikh: ____________________________
BORANG CATATAN REFLEKSI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Isu / Perkara yang diberiBukti / Analisis / PenjelasanCadangan tindakan susulan
(Pencegahan / Penambahbaikan)
Kekuatan /
Kelebihan
Kelemahan /
Kekurangan
Disemak oleh Pensyarah Penyelia
Tandatangan :
Nama : Tarikh:
Disemak oleh Guru Pembimbing
Tandatangan :
Nama : Tarikh: