RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Kelas : Pemulihan Tahun 2
Tarikh : 2 September 2010
Hari : Isnin
Masa : 8.00 – 9.00 pagi
Bilangan Murid : 8 orang
Tajuk : Perkataan Vokal Berganding
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Murid-murid boleh mengeja dan membunyikan perkataan
vokal berganding dengan sebutan yang betul (Kumpulan
Cerdas, Kumpulan Sederhana, Kumpulan Lambat).
2. Murid-murid boleh membaca perkataan vokal berganding
tanpa mengeja (Kumpulan Cerdas).
3. Murid-murid boleh membaca ayat mudah dalam petikan
yang mengandungi perkataan vokal berganding
(Kumpulan Cerdas dan Kumpulan Sederhana).
4. Menulis perkataan vokal berganding secara imlak (guru
menyebut murid menulis).
Kemahiran : 1. Menyebut kemahiran vokal berganding
2. Membatang perkataan vokal berganding
3. Membaca petikan perkataan vocal berganding
Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid sudah mengenal huruf kecil dan huruf besar
2. Murid dapat membezakan huruf vokal dan huruf
konsonan
3. Murid sudah menguasai kemahiran perkataan
yang mengandungi diftong
Penerapan Nilai : 1. Rajin berusaha
2. Berani
LANGKAH
/ MASA
ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN
CATATAN
Set Induksi
(5 minit)
Lagu
Seni kata lagu :
Baca buku selalu
Mencari ilmu
Kita kan jadi pandai
Jika tak lalai
Baca buku cerita
Besar gunanya
Banyak gambar yang indah
Dalam cerita
1. Guru mengucap
selamat dan bertanya
khabar semua murid
2. Guru bertanya hobi
murid-murid
3. Guru menayang
senikata lagu
4. Guru menyanyi lagu
sambil membuat
gerakan yang
bersesuaian dengan
lagu diiringi muzik
yang dimainkan
melalui tayangan
power point
5. Murid menyanyi
bersama-sama guru
berserta gerakan
6. Guru menerangkan
kepada murid kebaikan
membaca
Teknik :
Nyanyian
dan gerakan
Nilai :
Mendengar
arahan, rajin
berusaha
BBM :
Senikata
lagu dalam
bentuk
power point
LANGKAH
/ MASA
ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN
CATATAN
Langkah 1
(15 minit)
1. Kemahiran vokal berganding
’kv+vk’ berserta contoh :
a) aa – taat, saat
b) ai – baik, kait
c) au – laut, lauk
d) ia – liat, diam
e) iu – liut, cium
f) ua – buat, suam
g) ui – kuih, cuit
2. Perkataan-perkataan vokal
berganding ’kv+vk’ berserta gambar
a)
b)
1. Guru meminta murid
menyebut huruf vokal
beramai-ramai.
2. Guru meminta murid
menyebut huruf
konsonan beramai-
ramai
3. Guru memberitahu
murid-murid mereka
akan mempelajari
perkataan yang
menggabungkan huruf
konsonan, vokal, vokal
dan konsonan
4. Guru menayangkan
slaid perkataan
mengandungi huruf
vokal berganding
5. Murid-murid mengeja
dan menyebut
perkataan selepas
6. Latih tubi
Teknik :
Mengeja dan
menyebut
Nilai :
Mendengar
arahan
BBM :
Perkataan
vokal
berganding
berserta
contoh
bergambar
dalam
bentuk
power point
B u + a s = B ua s
L a + u t = L au t
B u + a h = B ua h
LANGKAH
/ MASA
ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN
CATATAN
c)
d)
e)
Langkah 2
(20 minit)
1. Membatang suku kata kvvk
(Kumpulan Lambat)
2. Membaca ayat mudah
1. Guru membahagikan
murid kepada 3
kumpulan :
a) Kumpulan Cerdas
b) Kumpulan Sederhana
c) Kumpulan Lambat
2. Kumpulan Cerdas dan
Sederhana diberi permainan
bahasa – Jejak Labah-Labah
3. Guru memulakan
kemahiran membatang suku
kata dengan Kumpulan
Lambat sambil menunjukkan
slaid yang mengandungi
vokal berganding.
Teknik :
Mengeja,
mengeja,
menyebut,
permainan
bahasa
Nilai :
Berdikari
Bekerjasama
BBM :
1. Perkataan
vokal
berganding
bergambar
dalam
D u + i t = D ui t
K a + i l = K ai l
S a + u h = S au h
kuih cuai
kaut
suap
liut
siap
paut
maaf
lauksiat
cuai tuah
su ai
ku ahnaik
la in
kain
main
cu ai
buai
tuai
ku ih
PERKATAAN KVVKPERKATAAN KVVK
ba ik jual
ka it
pu anlu as
bu al
ru as
kuat
tu an
cu it
pu as
ku at
PERKATAAN KVVK
ruas mual
muat ruam kian
cuitcium
bait buat
taat
saat
suam
PERKATAAN KVVK
a) Buah Ini buah. Ini buah epal. Buah epal sedap. Buah epal manis.
b) Daun Ini daun. Daun warna hijau. Pokok ada daun.
c) Duit Ini duit. Ini duit saya. Saya ada banyak duit.
d) Fail Ini fail. Saya ada fail. Fail saya tebal.
LANGKAH
/ MASA
ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN
CATATAN
(Kumpulan Cerdas)
4. Murid mengeja dan
membatang suku kata vokal
berganding dan
membunyikan dengan betul
dengan dipantau oleh guru
5. Murid membuat latih tubi
mengeja dan menyebut
perkataan yang ditayang di
slaid dan membunyikannya.
7. Murid kumpulan Lambat
diberi lembaran kerja
mewarna perkataan yang
sama dan memadan
perkataan dengan gambar.
8. Guru meneruskan
pengajaran dengan
Kumpulan Cerdas
menggunakan bacaan
bergred yang mengandungi
perkataanvokal berganding.
9. Guru membaca petikan
ayat mudah diikuti oleh
murid.
bentuk
power point
2. Kad
bacaan
bergred
3.Lembaran
kerja
permainan
bahasa
e) Kail Ini mata kail. Ini mata kail saya. Mata kail saya tajam. Mata kail saya besar.
f) Paip Ini paip. Ini paip air. Paip air warna biru.
g) Paus Ini ikan paus. Ikan paus besar. Ikan paus warna biru.
LANGKAH
/ MASA
ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN
CATATAN
3. Mengeja dan menyebut ayat
mudah (Kumpulan Sederhana)
4. Menulis perkataan vokal
berganding (Kumpulan Cerdas)
10. Setiap murid membaca
ayat mudah dengan
perkataan vocal berganding
yang terkandung dalam kad
bacaan bergred yang
berbeza.
11. Kumpulan Cerdas
membuat latihan lembaran
kerja dengan membina dan
menulis ayat perkataan vokal
berganding.
12. Guru meneruskan
aktiviti pengajaran dengan
Kumpulan Sederhana. Guru
menggunakan kad bacaan
bergred yang sama, guru
meminta murid mengeja dan
menyebut ayat mudah yang
mengandungi perkataan
vokal berganding.
13. Kumpulan Cerdas,
Sederhana dan Lambat
bergilir-gilir mengeja dan
menyebut kad bacaan
bergred tersebut. Langkah
LANGKAH
/ MASA
ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN
CATATAN
diulang sehingga semua
murid setiap kumpulan
menyebut kad bacaan
bergred secara individu.
15. Murid Kumpulan
Sederhana membuat latihan
lembaran kerja mewarna
suku kata dan menulis
gabungan suku kata yang
diwarna dan menanda
perkataan yang sama dengan
gambar. Kemudian membuat
lembaran kerja
melengkapkan perkataan.
LANGKAH
/ MASA
ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN
CATATAN
Langkah 3
(15 minit)
Penilaian dan pengukuhan 1. Guru menayangkan slaid
yang mengandungi
latihan membatangkan
suku kata kvvk. Murid
Kumpulan Lambat untuk
membuat latihan
menyesuaikan suku kata
dengan menggunakan
komputer riba.
2. Guru menayangkan slaid
yang mengandungi
latihan menyesuai
perkataan dengan
gambar. Murid Kumpulan
Sederhana membuat
latihan di komputer riba.
3. Seorang murid Kumpulan
Cepat membaca dengan
kuat diikuti oleh murid
yang lain
Teknik :
Interaktif
komputer
Nilai :
Berani
kerana
benar
Berdikari
BBM :
Latihan
bentuk
power point
Kad bacaan
bergred
Penutup
(5 minit)
Rumusan hasil pembelajaran 1. Guru menunjukkan
slaid yang
mengandungi 4
perkataan vokal
berganding selain
daripada kvvk.
Teknik :
Lisan dan
gerakan
Nilai:
LANGKAH
/ MASA
ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN
CATATAN
2. Murid menyebut
perkataan tersebut
a) piano
b) hadiah
c) piala
d) buaya
3. Guru menayangkan klip
video “Chicken Dance”
dan guru meminta
semua murid berdiri
4. Murid membuat
pergerakan seperti
dalam video
Kerjasama
BBM :
1. Sl
aid
power
point
2. Kli
p video