8/2/2019 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Sivik Dan Kewarganegaraan (2)
1/4
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Kelas : 4 GigihBil. murid : 19 orang
Masa : 8.00-8.30 pagi
Tarikh : 26 Mac 2012
Tema : Kenali Budaya Malaysia
Tajuk : Makanan tradisional bagi 3 kaum utama yang terdapat di
Malaysia (Melayu, India, Cina)
Aktiviti :
Hasil pembelajaran : Pada akhir aktiviti ini, murid dapat
1. menyenaraikan 2 jenis makanan daripada setiap kaum utama yang terdapat di
Malaysia.
2. menyatakan 2 adab makan bagi setiap kaum utama di Malaysia.
Isi kandungan :
1. a
2. a
Penerapan nilai :
1. hormat-menghormati2. menghargai
Unsur patriotisme :
1. berbangga dengan makanan tradisional setiap kaum.
2. bersyukur dengan nikmat yang dikurniakan oleh Tuhan.
Pengetahuan perlu ada :
- murid pernah memakan makanan tradisional kaum masing-masing dan
pernah melihat makanan kaum lain di televisyen.
Bahan sumber P&P :
Bil. Alatan Kuantiti
1. Komputer riba
2. LCD
3. Kad manila
4. Alat tulis
8/2/2019 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Sivik Dan Kewarganegaraan (2)
2/4
Prosedur pelaksanaan
Elemen pengurursan
pembelajaran bestari /
kemahiran generik
Catatan
Set induksi (3 minit)
Guru mengedarkan lirik lagu
kepada murid dan meminta
semua murid berdiri untuk
bersama-sama menyanyikan
lagu makanan tradisional bagi
kaum Melayu, India dan Cina.
Murid diminta untuk
memberikan pendapat
mengenai lagu tersebut.
Guru mengaitkan jawapan
murid dengan tajuk pelajaran
hari ini.
TKP : muzik
KBF : menjana idea
KB : berfikir, mendengar
Nilai murni :
hormat-
menghormati
BSPP :
LCD, komputer
riba
Langkah 1 (12 minit)
1. Guru menunjukkan
pelbagai gambar
makanan tradisional bagi
setiap 3 kaum utama di
Malaysia (grafik,
menggunakan perisian
Power Point) dan bersoal
jawab dengan murid
mengenai perbezaan
makanan bagi ketiga-tiga
kaum tersebut.
2. Murid diminta menulis 2
TKP: visual ruang, visual
lingguistik.
Strategi : generatif, direktif
KB : berfikir, mendapatkan
maklumat.
KBF : banding beza
BSPP : gambar
makanan
tradisional bagi
3 kaum utama
di Malaysia
Nilai :
menghargai,
menghormati,
berbangga
8/2/2019 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Sivik Dan Kewarganegaraan (2)
3/4
jenis makanan tradisional
bagi ketiga-tiga kaum
tersebut.
Langkah 2 (12 minit)
1. Guru membentuk 4
kumpulan dan
mengedarkan kad
arahan :
a) kumpulan 1
dikehendaki
menggunting dan
menampal jenis
makanan tradisional
bagi setiap kaum
utama di Malaysia
b) kumpulan 2
dikehendaki menulis
sebuah lagu
berkaitan dengan
makanan tradisional
yang
menggabungkan 3
kaum utama di
Malaysia
c) kumpulan 3
dikehendaki melukis
2 jenis makanan
tradisional bagi 3
kaum utama di
Malaysia.
d) kumpulan 4
TKP : intrapersonel,
interpersonel, kinestetik,
lingguistik.
KBF : meneroka idea,
merancang dan mengurus
aktiviti pemikiran kreatif.
KB : menyusun maklumat,
melakar grafik, menyampaikan
maklumat
Strategi : diduktif, generatif
Nilai :
kerjasama,
menghormati
BSPP : kad
manila, alat
tulis, kertas
warna.
8/2/2019 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Sivik Dan Kewarganegaraan (2)
4/4
dikehendaki
membenuk makanan
tradisional daripada
plastesin yang
diberikan.
Penutup (3 minit)
Guru membuat rumusan dan
meminta murid untuk berdiri
bagi menyanyikan lagu
makanan tradisional bagi kaum
Melayu, India dan Cina
Guru memberikan lembaran
kerja
Lembaran kerja - Rujuk
lampiran
BSPP : lirik lagu
Top Related