RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 4
Matapelajaran : Sains
Tarikh : 28 Oktober 2013
Hari : Isnin
Kelas : Tahun 4
Enrolmen : 10 orang murid
Masa : 60 minit ( 0720 – 0820 )
Tema : Menyiasat Alam Bahan
Tajuk : Sifat Bahan.
Hasil Pembelajaran : pada akhir pelajaran ini, murid – murid akan dapat :
1) Mengenalpasti objek yang boleh berkarat dan tidak boleh berkarat.
2) Membuat kesimpulan bahawa objek yang diperbuat daripada logam boleh
berkarat.
Pengetahuan sedia ada murid : murid – murid telah mengetahui cara perbezaan
objek berkarat dan tidak berkarat.
Strategi : Perbincangan dan sumbangsaran.
Kemahiran proses sains : memerhati, komunikasi, mengelas,
Kemahiran manipulatif : -
Kemahiran KBKK : menjana idea, mencirikan, membanding dan membeza,
membuat kesimpulan.
Nilai – nilai saintifik : bekerjasama dan bersabar
Bahan bantu belajar : Kad bergambar, Jigsaw Puzzle dan lembaran kerja.
Pentaksiran : Aktiviti pengayaan aktiviti pemulihan
Langkah / masa
Kandungan Strategi pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Set induksi
(5 minit)
Jawapan murid
Gambar :
1. Botol Kaca.
2. Klip kertas
3. Jarum baju.
- Guru mengedarkan sampul
surat yang mengandungi
"Jigsaw puzzle" kepada setiap
kumpulan.
- Guru meminta meminta setiap
kumpulan untuk
mencantumkan gambar
tersebut.
-Wakil setiap kumpulan akan
menampalkan gambar yang
telah siap dicantum tadi di
papan tulis.
- Guru mengaitkan jawapan murid dengan isi pelajaran hari ini.
Bahan :
-Kad bergambar
KBKK : menjana
idea.
Kemahiran
proses sains :
-Memerhati
-Komunikasi
Pencetussan
Idea
(15 minit)
1. Jarum baju
2. Klip kertas.
3. Botol kaca.
4. Tayar kereta.
5. Paku.
6. Bola getah.
Jawapan murid :
1. Tidak semua boleh
berkarat.
Objek boleh berkarat
1. Jarum baju.
2. Klip kertas.
3. Paku.
Objek yang tidak
boleh berkarat
1. Tayar kereta.
2. Bola getah.
- Guru menunjukkan beberapa
gambar yang mudah dikenali
kepada murid.
- Guru meminta murid untuk
mengenalpasti gambar itu.
- Adakah semua benda ini boleh
berkarat ?
- Nyatakan objek yang boleh
berkarat ?
- Nyatakan objek yang tidak
boleh berkarat ?
Bahan :
- Kad bergambar
KBKK :
Membanding dan
membeza.
Kemahiran
proses sains:
-Memerhati
-Komunikasi
- Mengelas
Penstruktura
n semula idea
(20 minit)
Objek yang
boleh
berkarat
Objek yang
tidak boleh
berkarat
kunci pensil
Tin minuman Batu
Gunting Cawan kaca
Pembaris
logam
Kerusi kayu
Nat Botol plastik
Kapak Baju hujan
Jawapan murid:
1. Seronok
2. tidak seronok
3.faham
4. tidak faham
- Guru melekatkan jadual kosong
untuk mengelaskan objek
berkarat dan tidak berkarat di
papan tulis.
- Guru akan memilih murid
secara rawak untuk tampil ke
hadapan dan memberi jawapan
lalu melekatkan jawapan yang
betul.
- Aktiviti ini diulangi sehingga
kad gambar habis dilekatkan.
- Adakah kamu seronok dan
sudah memahami aktiviti ini ?
Bahan :
- Kad bergambar
KBKK :
Membanding dan
membeza /
mencirikan.
Kemahiran
proses sains:
-Komunikasi
- Mengelas
Aplikasi
(15 minit)
Aktiviti pengayaan dan
pemulihan.
- Guru mengedarkan lembaran
kerja kepada setiap murid.
- Setiap murid akan
melengkapkan tugasan yang
diberikan mengikut waktu yang
ditetapkan.
- Setelah selesai, murid akan
bertukar lembaran kerja untuk
disemak bersama - sama.
- Guru akan merumuskan hasil
kerja murid.
Bahan:
-Lembaran kerja.
KBKK :
Mencirikan
Kemahiran
proses sains:
-memerhati
-komunikasi
Penutup
( 5 minit )
Bahan yang diperbuat
daripada logam boleh
berkarat.
- Guru meminta beberapa murid-
murid untuk merumuskan
pelajaran hari ini.
- Ada sesiapa murid yang ingin
merumuskan pelajaran kita
pada hari ini ?
KBKK :
-Membuat
kesimpulan
Kemahiran
proses sains :
-Komunikasi