Download - RPH Membuat Corak Dan Rekaan-titisan Lilin

Transcript
Page 1: RPH Membuat Corak Dan Rekaan-titisan Lilin

1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL

TAHUN 5 Kemboja

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Kelas : Tahun 5 Kemboja

Bilangan Pelajar : 20 Orang

Tarikh : 01 April 2013 (Isnin)

Masa : 1030-1130 pagi

Bidang : Membuat Corak dan Rekaan

Tajuk/Tema : Kertas Pembalut Hadiah / Alam Benda

Teknik : Titisan

Pengetahuan Sedia

Ada

: Murid pernah membuat corak tidak terancang

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pelajaran, murid dapat:

i) Memahami teknik titisan yang boleh menghasilkan

corak seperti titisan hujan.

ii) Mengetahui bahawa bentuk atau rupa yang

terbina dengan jalinan 2 bahan iaitu lilin dan

warna air.

iii) Menghasilkan corak untuk dijadikan satu rekaan

berfungsi seperti kertas pembalut hadiah.

iv) Menghargai hasil kerja sendiri.

KBKK : Kreatif – Menghubungkaitkan, menjana idea

Kritis - Membanding beza

Pengisian Kurikulum Ilmu

Pendidikan Jasmani dan Kesihatan, Matematik,

Pendidikan Moral, Sains

Nilai Murni

Kasih sayang, bekerjasama, menghargai hasil kerja,

bersyukur, berhati-hati, tolong-menolong,

bertanggung jawab, tekun

Page 2: RPH Membuat Corak Dan Rekaan-titisan Lilin

2

Kemahiran Bernilai

Tambah (KBT)

Menjana idea, kajian masa depan, kemahiran berfikir,

membanding-beza

Alat Bantu Mengajar : Powerpoint, Contoh yang telah siap

Media

: Bahan

i) Warna air

ii) Lilin

Alat

i) Berus warna

ii) Palet

iii) Pembaris

Prosedur

Guru menentukan aras pembelajaran supaya sesuai

dengan tahap murid.

Guru merancang strategi pengajaran dengan teratur

supaya proses pengajaran dan pembelajaran

berjalan lancar dengan menerapkan kemahiran-

kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif .

Memulakan proses pengajaran dan pembelajaran

dengan set induksi.

Mempamerkan contoh hasil kerja yang telah siap

dan memperkenalkan bahan yang akan digunakan

untuk membuat corak titisan lilin.

Guru memberi penerangan dan tunjuk cara kepada

murid-murid untuk menghasilkan corak titisan lilin.

Memberi bimbingan kepada murid dalam

menghasilkan hasil kerja seni.

Apresiasi dan refleksi.

Penutup

Sosial

kognitif

Page 3: RPH Membuat Corak Dan Rekaan-titisan Lilin

3

Langkah /

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

(5 Minit)

Senaman Ringan:

“Hari Hujan”

Guru meminta murid berdiri

dan membuat satu bulatan

kecil.

Murid melakukan senaman jari

yang ringkas .

Murid menjalankan senaman

ringan, membuat bunyi “Hari

Hujan” dengan bimbingan

guru.

I) Murid menepuk satu jari

kanan ke tapak tangan

kiri secara berulang-

ulang.

II) Murid membuat

tepukan dengan

menggunakan 2 jari,

kemudian dengan 3 jari,

4 jari dan 5 jari secara

beramai-ramai untuk

menghasilkan bunyi

hujan dengan rasa

seronok.

Guru memperkenalkan tajuk

pengajaran.

Ilmu :

Pendidikan

Jasmani dan

Kesihatan,

Matematik

Nilai Murni:

Bekerjasama

KBT:

Kecerdasan

pelbagai

Page 4: RPH Membuat Corak Dan Rekaan-titisan Lilin

4

Langkah /

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Langkah 1

Pemerhatian

(10 Minit)

Teknik Titisan

dengan

menggunakan lilin

Penerangan unsur

seni : Jalinan,

rupa, warna

Guru menerangkan bahawa

teknik titisan dapat

menghasilkan bentuk seperti

titisan hujan.

Murid diberi penerangan

bahawa jalinan 2

bahan yang berbeza iaitu

warna air dan lilin dapat

menghasilkan corak yang

menarik.

Murid dibahagikan kepada

beberapa kumpulan.

Murid juga diperkenalkan

dengan bahan dan alat yang

akan digunakan untuk

menjalankan aktiviti membuat

titisan lilin.

Murid juga ditunjukkan dengan

contoh-contoh yang telah siap.

Ilmu:

Sains

Nilai :

Bekerjasama,

tolong-

menolong,

bersyukur,

berhati-hati,

tekun

KBT:

Menjana idea,

membanding-

beza, kajian

masa depan,

kecerdasan

pelbagai

BBM

Powerpoint,

media yang

diperlukan,

contoh yang

telah siap

Lampiran 1

Contoh yang

telah siap

Lampiran 2:

Media: Alat

dan bahan

Page 5: RPH Membuat Corak Dan Rekaan-titisan Lilin

5

Langkah /

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Langkah 2

Penerokaan

(15 Minit)

Penerangan dan

Sesi tunjuk cara

i) Melukis corak

geometri atau

corak organik

ii) Mewarna

dengan warna

air

iii) Membuat titisan

lilin

iv) Mewarna

dengan

menggunakan

berus warna

Titisan Lilin:

i) Secara

menegak

ii) Secara

menyerong

Murid diberi penerangan langkah

demi langkah untuk menghasilkan

corak titisan.

i) Kertas lukisan disediakan

terlebih dahulu.

ii) Corak geometri atau organic

dilukis mengikut kreativiti

masing-masing (bentuk bulat,

segi tiga, segi empat, bentuk

bunga, beralun dan

sebagainya)

iii) Bentuk-bentuk geometri atau

organik yang telah dilukis

diwarna dengan

menggunakan warna air

mengikut warna pilihan

masing-masing.

iv) Setelah warna kering, lilin

dititiskan ke atas permukaan

kertas yang telah diwarnakan

tadi.

v) Apabila lilin sudah dititiskan ke

seluruh permukaan kertas,

warnakan permukaan kertas

tadi dengan warna hitam

dengan menggunakan berus

warna.

vi) Setelah warna kering, kikiskan

titisan lilin dengan

menggunakan pembaris.

Ilmu:

Matematik

Nilai :

Bekerjasama,

tolong-

menolong,

bersyukur,

berhati-hati

KBT:

Menjana idea,

membanding-

beza, kajian

masa depan,

kecerdasan

pelbagai

Lampiran 3

Lembaran

kerja

Page 6: RPH Membuat Corak Dan Rekaan-titisan Lilin

6

Langkah /

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Langkah 3

Penghasilan

(25 minit)

i. Melukis corak

geometri atau

corak organik

ii. Mewarna

dengan warna

air

iii. Membuat titisan

lilin

iv. Mewarna

dengan

menggunakan

berus warna

Murid mengeluarkan alat dan

bahan yang diperlukan untuk

menghasilkan resis.

Murid menjalankan aktiviti

membuat corak titisan hujan

dengan bimbingan guru.

Ilmu:

Matematik,

Sains

Nilai :

Bekerjasama,

tolong-

menolong,

bersyukur,

berhati-hati,

tekun

KBT:

Menjana idea,

membanding-

beza, kajian

masa depan

BBM:

Lilin , warna

air, berus

warna, palet

Lampiran 4:

(Aktiviti

Murid)

Page 7: RPH Membuat Corak Dan Rekaan-titisan Lilin

7

Langkah /

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Penutup

(5 Minit)

Apresiasi seni,

kritikan seni dan

nilai estetika

Guru dan murid mengadakan

satu pameran mini.

i) Murid mempamerkan

hasil kerja masing-

masing di hadapan

kelas.

ii) Murid juga menyatakan

perasaan mereka

setelah menghasilkan

karya seni masing-

masing.

iii) Guru merumuskan dan

menerangkan tentang

kelebihan dan

kekurangan yang

terdapat pada hasil kerja

murid.

Ilmu:

Muzik

Nilai :

Bersyukur

KBT:

Menjana idea,

membanding-

beza, kajian

masa depan,

kecerdasan

pelbagai

Refleksi:

Kekuatan

Sepanjang proses P&P, saya mendapati murid saya sangat teruja dan seronok untuk

menyiapkan tugaan yang diberikan. Bagi murid yang sudah menyiapkan tugasan,

mereka berebut-rebut untuk membantu rakan-rakannya yang belum siap. Ini

menunjukkan aktiviti membuat corak denagn teknik titisan ini sangat menyeronokkan

murid. Dari segi penyediaan bahan, hampir semua murid dapat membawa lilin dari

rumah. Aktiviti ini juga dapat diselesaikan tepat pada waktu yang ditetapkan. Secara

keseluruhannya, objektif P&P tercapai.

Page 8: RPH Membuat Corak Dan Rekaan-titisan Lilin

8

Kelemahan

Kelemahannya pula aktiviti mencorak dengan teknik titisan ini memerlukan saya

untuk mengawal kelas dengan lebih berhati-hati kerana ia melibatkan penggunaan

lilin. Saya sentiasa memantau pergerakan murid dan sentiasa mengingatkan

mereka agar berhati-hati semasa mengendalikan lilin dalam aktiviti yang mereka

lakukan.

Page 9: RPH Membuat Corak Dan Rekaan-titisan Lilin

9

LAMPIRAN 1

Contoh Corak Titisan Lilin:

Page 10: RPH Membuat Corak Dan Rekaan-titisan Lilin

10

LAMPIRAN 2

Media

Bahan:

Alat:

Warna air

Oil Pastel

Berus warna Palet

Page 11: RPH Membuat Corak Dan Rekaan-titisan Lilin

11

Lampiran 3

Lembaran Kerja:

(Langkah-langkah melaksanakan aktiviti menggambar dengan menggunakan teknik

Titisan)

Sediakan bahan dan alat Bentuk geometri atau organik

dilukis pada kertas lukisan

Bancuhkan warna Warnakan bentuk geometri yang

telah dilukis

Hasil yang telah diwarna Titiskan lilin pada permukaan

kertas

Page 12: RPH Membuat Corak Dan Rekaan-titisan Lilin

12

Hasil permukaan kertas yang

dititis dengan lilin

Sapukan warna hitam pada

keseluruhan kertas

Hasil setelah disapu dengan

warna hitam

Kikiskan lilin dengan

menggunakan pembaris

Hasil karya yang telah siap

Page 13: RPH Membuat Corak Dan Rekaan-titisan Lilin

13

Lampiran 4:

Murid menjalankan aktiviti menggambar dengan menggunakan teknik Titisan

Mewarna lakaran tadi dengan

warna air

Melakar bentuk geometri

atau organik

Membuat titisan lilin Mewarna dengan warna air (hitam)

Mengikis titisan lilin dengan

menggunakan pembaris

Apreasiasi seni

Sesi apreasiasi seni