Post on 20-Jul-2015
MENGENAL KRAF TRADISIONAL
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tahun : 6
Bilangan murid : 25 orang
Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Bidang : Mengenal Kraf Tradisional.
Tajuk : Wau Bulan
Kegiatan : Menghasilkan Ragam Hias Wau Menggunakan Teknik Gunting dan Tampal
Masa : 8.45 pagi – 9.45 pagi (60 minit)
Pengetahuan sedia ada:
1. .Murid pernah melihat permainan wau di televisyen
2. Murid pernah bermain layang-layang dan wau.
Objektif Hasil Pembelajaran:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:
1. Menjelaskan fungsi wau
1
2. Meningkatkan kemahiran mengolah corak dan warna
3. Menerapkan nilai mencintai kraf tradisional
4. Gembira menghias wau masing-masing.
Aras 1 : Melihat dan memerhati bentuk wau bulan
Aras 2 : Memilih dan menggunakan alat, bahan dan teknik yang sesuai dengan penghasilan ragam hias wau.
Aras 3 : Menghasilkan ragam hias wau dengan menggunakan pelbagai alat, bahan dan teknik secara kreatif
melalui penerokaan
ABM dan BBM : Pemancar LCD, Komputer
Alatan dan bahan :
Alat : Gunting
Bahan : Kertas Lukisan, kertas warna, gam
Penerapan Nilai : Kebersihan, Menghargai warisan negara, dan semangat kecintaan terhadap kraf tradisional
2
Langkah/
Masa
Isi pembelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Set induksi
(5 minit)
1. Guru
menayangkan
video acara
permainan
wau
.
i. Murid-murid diminta untuk
memerhati serta
menghayati permainan
wau
ii. Guru bersoal jawab
bersama murid
Soalan:
1. Bilakah waktu yang sesuai
bermain wau?
ABM: Pemancar LCD
BBM: video
permainan wau
Pendekatan: Deduktif
Langkah 1
(5 minit)
1. Guru
memaparkan
slaid yang
jenis- jenis
wau
Jalabudi
Wau Barat
i. Guru meminta murid untuk
membuat kumpulan kecil
ii. Murid diminta untuk
memerhati slaid yang
ditayangkan melalui
pemancar LCD.
iii. Murid diminta untuk
memerhatikan jenis-jenis
wau
iv. Guru bertanya perbezaan
jenis wau yang ditayangkan
kepada murid-murid.
v. Murid diminta
menyenaraikan jenis-jenis
wau.
Soalan:
1. Apakah jenis-jenis wau
yang terdapat dalam slaid
yang di paparkan?
2. Nyatakan apakah jenis
ABM: Komputer dan
Pemancar LCD
Teknik: Soal jawab
Perbincangan
Strategi: Berpusatkan
bahan
Pendekatan: Deduktif
Wau Bulan
3
wau tersebut?
Langkah 2
(10 minit)
1. Guru
menayangkan
video
penghasilan
ragam hias
wau
2. Guru
menayangkan
slaid contoh
ragam hias
wau
Madura
i. Murid diminta untuk
menonton tayangan video.
ii. Guru menjalankan aktiviti
sesi soal-jawab bersama
murid.
Soalan:
1. Apakah aktiviti yang terdapat
di dalam video yang di
tayangkan?
2. Apakah motif atau corak
yang digunakan untuk
ragam hias wau?
3. Di manakah asal permainan
wau di Malaysia?
Motif Batik
BBM: Video
penghasilan ragam
hias wau
Teknik: Soal jawab
Sumbang saran
Strategi: Berpusatkan
bahan
Motif Helang
Langkah 3
(35 minit)
1. Guru
menayangkan
video cara
menghasilkan
ragam hias
wau.
2. Guru
menerangkan
i. Guru menerangkan cara
menghasilkan ragam hias
wau
ii. Murid diminta untuk membuat
kumpulan kecil seramai lima
orang dalam setiap kumpulan.
iii. Guru meminta murid
melakukan aktiviti membuat
BBM: Power Point
Strategi: Berpusatkan
bahan
Berpusatkan tugas
Pendekatan: Deduktif
4
dan
menunjukkan
cara
menghasilkan
corak ragam
hias
menggunakan
teknik gunting
dan tampal.
corak ragam hias wau
iv. Guru membimbing murid-
murid untuk melakar dan
menghasilkan corak pada
wau
Langkah-langkah.
i. Langkah 1 - Melakar bentuk
wau
ii.Langkah 2 - Membuat corak.
iii. Langkah 3 – mengunting
dan menampal kertas warna
pada wau
Nilai: Kerja sama
Penutup
(5minit)
Guru meminta
murid
mempamerkan
corak yang
dihasilkan.
Guru menilai hasil kerja murid
Karya murid terbaik di pamerkan
di hadapan kelas.
Murid-murid di minta untuk
menyatakan dan membuat
penilaian terhadap corak yang
dihasilkan.
Nilai: Kebersihan,
kerjasama
5