Post on 26-Oct-2015
description
Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 5
Tarikh 19 September 2013.
Masa 12.00 tengah hari hingga 1.00 petang (60 minit)
Tahun / Darjah 5 Bestari.
Matapelajaran Matematik.
Bilangan murid 23 orang.
Tajuk 11.0 Perwakilan data.
Bidang pembelajaran 11.1 Mentafsir data.
Objektif pengajaran 11.1.1 Memahami dan menggunakan istilah yang berkaitan dengan purata.
Hasil pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid akan dapat:
i. Terang maksud purata.
ii. Menyatakan purata daripada dua atau tiga kuantiti.
iii. Menentukan formula bagi purata.
Pengetahuan sedia
ada
Murid telah mahir asas tambah dan bahagi.
Kemahiran berfikir Mengenalpasti maklumat pada soalan/ilustrasi, menjana idea, menghubungkait dengan
pengetahuan sedia ada seperti operasi tambah dan bahagi, dan membuat keputusan tentang
sintesis akhir.
Nilai murni Teliti mengira, mendengar arahan dan berkerjasama dalam menyelesaikan masalah.
Integrasi Intra : Nombor bulat, penambahan, bahagi.
Inter : Bahasa Malaysia, Pendidikan Seni, ICT
Alatan Kad epal, papan epal, Jadual epal, pen papan putih, kad kumpul dan kad bahagi sama rata, kad 4
stesen, slide power point, 2 cawan, 10 batang pen, pita pengukur, penimbang, kad duit, LCD,
komputer, jadual data, lembaran aktiviti.
Kecerdasan pelbagai Visual, kinestetik, logik matematik.
Sumber pengajaran
dan pembelajaran.
1. Persembahan power point.
2. Persembahan jadual.
3. Kad duit dan kad epal.
4. Empat kad soalan setiap stesen termasuk bahan-bahan iaitu 10 batang pen, penimbang (kg),
pita ukur (cm), dan kad wang.
5. Lembaran aktiviti (Lembaran 1 dan Lembaran 2).
Prosedur:
Fasa / Masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Purata ialah menjadikan kuantiti
dalam setiap kumpulan adalah
sama.
Soalan:
1. Berapakah biji epal dalam
kumpulan A?
2. Berapa biji epal dalam kumpulan
B?
3. Bagaimanakah cara kita
memastikan mereka mempunyai
bilangan epal yang sama?
4. Kalau cikgu gabung kumpulan A
dan B, berapakah jumlah epal?
5. Bagaimanakah 6 biji epal
hendak diagihkan sama rata
kepada dua kumpulan?
6. Setiap kumpulan akan dapat
berapa biji epal?
1. Guru panggil dua orang murid untuk
bagi berlakon satu situasi.
2. Murid pertama akan diberikan 4 biji
epal manakala murid kedua akan
mendapat 2 biji epal.
3. Murid melakukan pemerhatian
kepada dua orang murid tersebut
dan guru menyoal murid tentang
bagaimana untuk mengagihkan
bilangan epal sama banyak kepada
dua orang murid tersebut.
4. Guru bimbing murid dalam
kumpul/gabung epal daripada murid
pertama dengan murid kedua
menjadi satu kumpulan.
5. Murid disoal tentang jumlah epal
apabila murid satu dan murid dua di
gabung bersama
4 + 2 = 6
6. Guru menyoal murid tentang operasi
Alatan:
I. Kad epal.
II. Papan epal.
III. Tali berserta kad
‘kumpul’.
IV. Kad ‘bahagi sama
rata’.
V. Komputer.
VI. LCD.
VII. Slide powerpoint
(Kisah epal).
Nilai murni:
I. Mendengar arahan.
II. Teliti mengira.
Kemahiran berfikir:
I. Mengenalpasti
maklumat pada
soalan/ilustrasi.
Fasa / Masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
4 biji pada murid pertama
2 biji pada murid kedua
Slaid powerpoint bagi purata epal
yang sesuai dalam mengagihkan
enam biji epal kepada murid satu dan
murid dua dengan sama banyak.
7. Guru tegaskan kumpul semula
melibatkan operasi tambah manakala
agihan sama rata ialah operasi
bahagi.
6 ÷ 2 = 3
8. Murid disoal kembali tentang bilangan
epal yang dibahagi sama rata.
9. Guru bimbing murid dalam
menyatakan nilai purata iaitu:
Purata bilangan epal iaitu 3 biji.
10.Guru tunjuk slide powerpoint tentang
purata epal bagi dua kumpulan yang
melibatkan operasi kumpul/gabung
(penambahan) dan agihan sama rata
(bahagi) kepada murid.
11.Murid bersoal jawab dengan guru
mengenai situasi tersebut.
Kecerdasan pelbagai:
I. Visual.
II. Logik matematik.
Fasa / Masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Langkah 1 Menyatakan purata daripada 1. Guru tunjuk slide powerpoint tentang Bahan:
(15 minit) a) Dua kuantiti.
b) Tiga kuantiti
Soalan (Purata daripada dua kuantiti):
1. Berapa wang yang kamu
bawa ke sekolah pada hari
ini?
2. Ipin ada RM 300 dan Upin ada
RM 200, bagaimanakah kita
hendak kumpul kedua-
duanya?
3. Selepas kita tambah kedua-
duanya, bagaimanakah kita
agih wang ini dengan sama
banyak antara Ipin dan Upin?
Slide powerpoint bagi purata wang.
contoh hitung purata daripada dua
kuantiti.
2. Murid melakukan penerokaan
terhadap menyatakan operasi bagi
kumpul wang serta operasi yang
sesuai bagi agihan wang sama
banyak dalam dua kumpulan.
3. Guru bimbing murid dalam
memasukkan maklumat pada jadual
data (purata dua kuantiti) iaitu:
I. LCD.
II. Komputer.
III. Slide powerpoint.
III. Lembaran aktiviti 1.
IV. Kad jadual data
(Purata dua kuantiti)
V. Kad jadual data
(Purata tiga kuantiti)
Nilai murni:
I. Berkerjasama dalam
menyelesaikan
masalah.
Fasa / Masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Soalan (Purata daripada tiga kuantiti):
1. Bagaimana kita mencari
purata bagi ketiga-tiga bekas
tersebut?
Slide powerpoint bagi purata berat.
Slide powerpoint bagi jadual purata
daripada tiga kuantiti.
1. Guru tunjuk slide powerpoint tentang
contoh hitung purata daripada tiga
kuantiti.
2. Murid melakukan penerokaan
terhadap menyatakan operasi bagi
kumpul wang serta operasi yang
sesuai bagi agihan wang sama
banyak dalam tiga kumpulan.
3. Guru panggil seorang murid bagi
mengeluarkan maklumat dan
mengisinya pada kad jadual data
(purata tiga kuantiti) iaitu:
Kemahiran berfikir:
I. Menghubungkait
dengan pengetahuan
sedia ada seperti
operasi tambah dan
bahagi.
II. Membuat keputusan
tentang sintesis
terakhir.
Kecerdasan pelbagai:
I. Logik matematik.
Fasa / Masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Lembaran aktiviti 1
4. Guru semak jawapan pada kad jadual
data (purata tiga kuantiti) bersama-
sama dengan murid.
5. Murid diberikan Lembaran aktiviti 1
bagi disiapkan dan dibincang
jawapannya bersama-sama dengan
guru.
Langkah 2
(20 minit)
Mengaplikasi konsep purata
(Aktiviti berkumpulan).
Soalan :
1. Sesi soal jawab berlaku dalam
stesen masing-masing
mengikut kad soalan stesen
yang diberikan?
Kad soalan stesen 1
1. Murid akan dibentuk kepada empat
kumpulan.
2. Guru membina empat stesen iaitu:
a) Stesen 1
Cari purata 10 batang pen
daripada dua kuantiti.
b) Stesen 2
Cari purata berat (kg)
daripada dua orang ahli
kumpulan.
c) Stesen 3
Hitung purata wang daripada
tiga kuantiti.
Bahan:
I. LCD.
II. Komputer.
III. Slaid powerpoint.
IV. Lembaran aktiviti 2.
V. Dua bekas.
VI. 10 batang pen.
VII. Penimbang (kg).
VIII. 18 kad wang RM50.
IX. Pita ukur (cm).
X. Empat kad soalan
setiap stesen.
Fasa / Masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Kad soalan stesen 2
Kad soalan stesen 3
Kad soalan stesen 4
d) Stesen 4
Cari purata tinggi (cm)
daripada tiga orang ahli
kumpulan.
3. Kumpulan murid disusun mengikut
stesen iaitu:
a) Stesen 1 : Kumpulan 1
b) Stesen 2 : Kumpulan 2
c) Stesen 3 : Kumpulan 3
d) Stesen 4 : Kumpulan 4
4. Murid akan diberikan lembaran aktiviti
2 bagi mengisi pada data setiap
stesen. Data yang diisi mesti dalam
nombor bulat.
5. Setiap kumpulan akan bergerak ke
stesen berikut apabila diarahkan oleh
guru.
6. Guru bimbing dan betulkan kesilapan
murid.
Nilai murni:
I. Berkerjasama dalam
menyelesaikan
masalah.
Kemahiran berfikir:
I. Mengenalpasti
maklumat pada
soalan/ilustrasi.
II. Menjana idea.
Kecerdasan pelbagai:
I. Logik matematik.
II. Kinestetik.
Fasa / Masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Langkah 3 Menentukan rumus bagi purata. 1. Murid ditunjukkan slide powerpoint Bahan:
(15 minit)
Slide powerpoint bagi bilangan kereta
mainan
tentang bilangan kereta mainan.
2. Murid dibimbing menyatakan rumus
purata iaitu:
Purata = Jumlahkeretamainan
bilanganah li
Purata = 5+4+33
Purata = 123
Purata = 4 buah kereta
3. Guru bimbing murid menyatakan
rumus asal bagi purata iaitu:
Purata=
Jumlahbilangandalamkumpulanbilangankumpulan
I. LCD.
II. Komputer.
III. Slide powerpoint.
IV. Pen papan putih.
Nilai murni:
I. Mendengar arahan.
Kemahiran berfikir:
I. Membuat
keputusan tentang
sintesis terakhir.
Kecerdasan pelbagai:
I. Logik matematik.
Penutup
(5 minit)
Sesi soal jawab, rumusan dan
kerja rumah.
1. Guru membuka soalan kepada murid.
2. Guru rumuskan pengajaran.
3. Murid diberikan kerja rumah pada
halaman 216 dalam buku teks.
Bahan:
I. Buku teks.