Post on 21-Oct-2015
description
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual Tahun 5
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Tahun : 5 Kasih
Bidang : Membentuk dan membuat binaan
Aktiviti : Membentuk dan membuat fail
Tajuk : ‘The Keeper’
Masa : 11.30 hingga 12.30 tengah hari (60 minit)
Objektif
Pada akhir pelajaran ini murid akan dapat :
i. membentuk dan membina fail,
ii. melipat kertas bagi menghasilkan bentuk
iii. menghasilkan fail menggunakan kertas mengikut kreativiti, dan
iv. menghargai hasil kerja tangan mereka sendiri.
Strategi Pengajaran & Pembelajaran
1) Pedagogi : Kecerdasan pelbagai : Visual dan Ruang, Logik
Matematik
2) Sumber P&P : Contoh – contoh fail kertas, komputer riba dan LCD
Bahan Bantu Mengajar : Lcd, Bahan maujud, langkah kerja untuk menghasilkan fail kertas.
Media : Bahan- Kertas warna, strawboard, gam PVA, gam UHU
Alatan : Gunting, pensel, pembaris, pisau
Teknik Penghasilan : Guntingan/ Lipatan /Tampalan
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melihat dan menggunakan fail kertas.
Nilai Murni : Mendengar arahan ketika guru menyampaikan maklumat dan arahan, berani,
mengamalkan sikap kekemasan dan kebersihan, serta keselamatan dalam
membuat hasil karya.
Langkah
Pengajaran/Masa
Isi Kandungan Aktiviti P&P Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Tayangan video
‘Paper man’
Guru menayang video kepada
murid-murid.
Murid memberikan perhatian
terhadap slaid yang ditayangkan
oleh guru.
Guru bertanya murid tentang:
Apa yang kamu faham
tentang video yang
ditayangkan?
Apa mesej yang hendak di
sampaikan?
BBM : LCD, Laptop
Nilai : mematuhi arahan, berani
KBT : Teori kecerdasan
pelbagai
(verbal linguistik,
interpersonal)
Langkah 1
(10 minit)
Guru
Memperkenalkan
tajuk pelajaran
pada hari ini iaitu
’The Keeper’,
Guru mengaitkan video di atas
dengan tajuk pembelajaran yang akan
di ajar.
Guru memperlihatkan contoh- contoh
fail kertas yang telah siap.
BBM : bahan maujud (contoh-
contoh fail kertas yang
telah siap)
Nilai : mematuhi arahan
membentuk dan
membina fail
menggunakan
kertas.
Guru memberi penerangan tentang
alat dan bahan yang digunakan serta
cara menghasilkan fail kertas dan
menyatakan bahan - bahan lain yang
diperlukan.
Guru mengagihkan bahan -bahan
kepada murid di samping
menekankan kepada aspek
kebersihan dan keselamatan semasa
melakukan aktiviti.
Guru memastikan semua murid telah
menerima bahan - bahan yang
diperlukan.
Murid diminta menyediakan bahan -
bahan yang ingin digunakan.
KBT : Teori kecerdasan pelbagai
(verbal- linguistik,
interpersonal)
Langkah 2
( 15 minit)
Guru mula
membimbing
murid cara- cara
menghasilkan fail
Langkah-langkah menghasilkan fail
kertas:
Menyediakan alat dan bahan seperti:
Nilai : mematuhi arahan,
keselamatan menggunakan
alat dan bahan.
kertas melalui
kaedah
demonstrasi.
• Alat : gunting, pensel,
pembaris, pisau
• Bahan : Kertas warna, strawboard,
gam PVA, gam UHU
Langkah 1 (penyediaan kulit fail)
- Sediakan kotak. Ukur dan gunting
kotak mengikut saiz yang
diperlukan.
Langkah 2
- Membalut permukaan luar
’strawboard’ dengan kertas
pembalut hadiah yang menarik.
Bentuk dan saiz kotak yang
telah siap di potong.
Langkah 3
- Membalut permukaan dalam
’strawboard’ dengan menggunakan
kertas warna hitam.
Langkah 4 (penyediaan fail kertas)
- Ambil kertas warna dan ukur saiz
fail yang hendak di buat
menggunakan pembaris.
Langkah 5
- Lipat kertas yang telah diukur
menjadi seperti lipatan kipas.
.
Langkah 6
- Kemudian, buka lipatan kipas tadi,
dan lipat kertas dari kedua- dua
belah tepi ke bahagian tengah
sebagai dinding fail.
Langkah 7
- Seterusnya, lipat bahagian kiri
kertas menjadi tiga segi seperti
dalam gambar untuk langkah
permulaan lipatan.
Langkah 8
- Buat lipatan seterusnya sehingga
habis.
Langkah 9
- Setelah siap lipat kesemua
bahagian, buka lipatan dan buat
pembahagi dalam.
Langkah 10
- Kemudian, tampal fail yang telah
siap tadi dengan kertas bercorak
sebagai hiasan dan tampal pada
kulit fail yang telah siap tadi.
Langkah 11
- Hias fail kertas dengan
menggunakan pelbagai bahan
mengikut kreativiti.
-
Langkah 3
(25 minit)
Guru
mengarahkan
murid melakukan
aktiviti gerak kerja
seperti yang telah
ditunjukkan
melalui kaedah
Murid melakukan gerak kerja yang
diberikan mengikut langkah kerja yang
telah ditunjukkan secara individu.
Guru membimbing dan memantau
murid-murid di dalam kelas semasa
aktiviti gerak kerja dijalankan.
BBM : LCD, Laptop
Nilai : mematuhi arahan,
keselamatan, ketekunan,
kebersihan, kekemasan
KBT : Teori kecerdasan pelbagai
demonstrasi
dengan bantuan
slaid.
(kinestetik, ruang),
kemahiran berfikir secara
kritis dan kreatif.
Apresiasi
(5 minit)
Sesi apresiasi
hasil karya yang
dihasilkan oleh
murid :
- Baik
- Sederhana
- Kurang
memuaskan
Guru
mempamerkan
hasil karya murid
sambil
memberikan
ulasan membina.
Murid mempamerkan karya masing-
masing.
Guru memilih secara rawak, 3 orang
pelajar untuk tampil ke hadapan dan
menunjukkan hasil karya dan
membuat apresiasi.
Murid berasa gembira dengan hasil
karya masing-masing.
Murid dapat menilai tahap keupayaan
masing-masing.
Murid dapat berinteraksi dan
menyatakan pendapat tentang karya
rakan lain.
Menghargai kaya orang lain dan diri
sendiri.
Nilai : berani
KBT : Teori Kecerdasan Pelbagai
(interpersonal)