Post on 09-Jan-2016
description
Jabatan Pengajian Melayu IPG Kampus Darulaman
Kemas kini: 29/01/2015
Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tarikh : 02 Oktober 2013 Hari : Rabu Tahun : 1 Kreatif Bil. Murid : 20 orang Masa : 8.10 9.10 pagi Tema : Ekonomi Tajuk : Intan Ingin Jadi Peniaga
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul
2.2.3 Membaca dan memahami ayat tunggal daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul
Objektif Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Membaca sekurang-kurangnya 10 daripada 15 ayat tunggal daripada petikan Intan Ingin Jadi Peniaga dengan sebutan yang betul.
ii. Memadankan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 pernyataan A dan B menjadi ayat tunggal yang betul berdasarkan jadual yang diberikan.
iii. Membaca sekurang-kurangnya 3 daripada 5 ayat tunggal yang dibina dengan sebutan yang betul.
Sistem Bahasa
Tatabahasa : Ayat Tunggal
Kosa kata : peniaga, inti, berkhasiat, pandai
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Kemahiran Hidup, Pendidikan Islam/ Moral
Nilai Murni : Kasih sayang, kerjasama, baik hati
Pendidikan Alam Sekitar : bertanggungjawab terhadap kebersihan persekitaran
Keusahawanan : EK 3: 1 Merancang
Kreativtii & Inovasi : Imaginasi tentang masa depan
Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK
Kepelbagaian Kaedah dan teknik
KB : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman, merancang masa depan
KP : Verbal linguistik, Intrapersonal dan kinestatik
BCB : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang petikan yang dibaca
Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan keusahawanan dalam kehidupan seharian
Pembelajaran konstruktivisme : Mengumpul idea untuk membentuk idea baharu
Jabatan Pengajian Melayu IPG Kampus Darulaman
Kemas kini: 29/01/2015
Bahan bantu mengajar
Bil. Jenis Bilangan
1. Komputer riba 1
2. LCD 1
3. Petikan bahan bacaan 20
4. Gambar tunggal 1
5. Bahan permainan bahasa 4
6. Kad arahan 6
7. Lembaran kerja pemulihan 5
8. Borang rekod penilaian i. Membaca ayat tunggal ii. Permainan bahasa
4 + 4
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mengunjungi pasar malam atau pekan sehari dan membeli kuih-muih yang dijual di sana
Langkah dan Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi (5 minit)
Tayangan Video Pasar
Ramadan
Soalan:
Pernahkah kamu
pergi ke pasar
Ramadan?
Apakah barang yang
boleh dibeli di pasar
Ramadan?
Jawapan Jangkaan:
Ya atau tidak
Air tebu, kuih, ayam
goreng
Murid menonton tayangan video
pasar Ramadan.
Murid menjawab soalan yang
dikemukakan oleh guru.
Guru menghubungkaitkan jawapan
murid dengan isi pelajaran pada hari
ini.
BBM
Bahan maujud
Komputer riba, LCD KB
Menghubung kait BCB
Memproses maklumat KP
Verbal Pembelajaran Kontrukstivisme
Mengumpul idea untuk membentuk idea baharu.
Ilmu: Moral Nilai: Baik hati
Langkah 1 (20 minit)
Petikan Intan ingin Jadi
Peniaga
Rujuk Lampiran 1
Guru mengedarkan petikan bertajuk Intan Ingin Jadi Peniaga
Murid mendengar rakaman yang mengandungi isi petikan kepada murid dan seeterusnya membaca secara senyap.
Murid membaca petikan yang mengandungi ayat tunggal dengan sebutan yang betul dengan bimbingan guru.
BBM
Teks Intan Ingin Jadi Peniaga
Rakaman mengandungi petikan
LCD Teknik
Pemerhatian
Tunjuk cara KP
Intrapersonal
Verbal linguistik
Jabatan Pengajian Melayu IPG Kampus Darulaman
Kemas kini: 29/01/2015
Murid-murid membaca petikan dengan sebutan yang betul secara individu dan secara berpasangan
Guru menilai bacaan murid.
Pembelajaran kontekstual
Menghubungkaitkan petikan dengan nilai keusahawanan
Nilai: Kerjasama, kasih sayang, baik hati
Langkah 2 (15 minit)
Perbincangan Padanan Pernyataan
Petikan A Petikan B
Emak Intan berehat di
rumah
Kuih koci jual kuih
koci
Intan intai
emaknya
suka beli
kuih koci
emak Intan
Orang ramai ada inti
Intan ingin
emaknya
buat kuih
koci.
Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan dan mengedarkan lembaran kerja
Murid-murid berbincang dalam kumpulan dan memadankan pernyataan menjadi ayat tunggal
Guru bersoal jawab dan menentukan jawapan
Murid membaca ayat tunggal yang telah dibina dengan sebutan yang betul
BBM
Petikan
Lembaran kerja Pendekatan
Berpusatkan pelajar Teknik
Perbincangan
Penyoalan
KP
Intrapersonal
Verbal linguistik
PAS
Bertanggungjawab Nilai: Kerjasama
Langkah 3 (15 minit)
Permainan Bahasa Jigsaw Puzzle
Ayat Contoh: Saya suka makan kuih. Air tebu rasanya manis.
Dalam kumpulan, murid dikehendaki mencantum puzzle untuk membentuk ayat tunggal yang diberikan oleh guru
Setelah masa tamat permainan, setiap wakil kumpulan membaca hasil kerja permainan bahasa
Pengayaan
Bacaan buku cerita pendek yang mengandungi ayat tunggal
Pemulihan
Murid dibimbing membaca buku cerita yang mengandungi ayat tunggal
BBM
Kad Jigsaw Puzzle Buku Cerita Pendek
(pengayaan dan pemulihan) Pendekatan
Berpasangan KP
Verbal Linguistik
Intrapersonal Nilai: Kerjasama
Penutup (5 minit)
Kognitif:
Murid dan guru bersoal jawab untuk merumus isi pelajaran
Guru membuat rumusan tentang
BBM
LCD
Petikan
Jabatan Pengajian Melayu IPG Kampus Darulaman
Kemas kini: 29/01/2015
Rumusan isi pelajaran
Sosial:
Kita mesti bercita-cita tinggi
keseluruhan pelajaran pada hari ini
Guru memberi pujian atas sikap murid ingin bercita-cita menjadi orang yang berguna membantu ibu bapa
Guru menerapkan nilai murni kepada murid
KB
Merumus
KP:
Verbal linguistik
Intrapersonal PAS
bertanggungjawab Nilai: Kasih sayang, kerjasama, baik hati
Refleksi: