Post on 16-Apr-2015
description
rancangan pengajaran harian pgsr-nov08
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran Pendidikan Agama Islam
Bidang Asuhan Al-Quran
Tarikh 25 September 2009
Masa 60 minit ( 09.00 – 10.00 pagi )
Tahun 5 Harmoni
Jumlah murid 35 orang
Tajuk Menghafaz surah Al-‘Alaq ( ayat 1- 4 )
Hasil pembelajaran
Di akhir proses pengajaran dan pembelajaran pelajar akan dapat :-
Aras 1: Menyebut dan membaca surah Al-‘Alaq ayat 1- 4 dengan makhraj yang betul dan fasih.
Aras 2 : Menghafaz ayat 1 – 4 Surah Al-‘Alaq dengan betul dan fasih
Pengetahuan sedia ada 1. Murid pernah membaca dan menghafaz zurah Al-Fatihah
2. Murid sudah mengetahui tentang kewajipan membaca
al-Quran.
3. Murid juga telah mengetahui tentang perlunya
membaca al-Quran dengan fasih dan betul .
Gabungjalin Jawi dan Akhlak
1
rancangan pengajaran harian pgsr-nov08
Penerapan nilai Yakin dan berani
Penyerapan ilmu Bahasa Melayu dan Matematik
Kemahiran berfikir Mengecam dan membanding beza
Sumber P & P Mashaf Al-Quran, CD, Komputer Riba dan LCD
2
rancangan pengajaran harian pgsr-nov08
Langkah /
masaIsi pelajaran Aktiviti P&P Catatan
Pendahuluan
(2 minit)
Doa:
حكمتك علينا افتح اللهم
خزائن من علينا وانشر
الراحمين أرحم يا رحمتك
- Murid membaca doa dengan diketuai
oleh seorang murid.
- Guru membetulkan kesilapan murid
ketika berdoa.
- Khusyu’
- Tawadhu’
Set induksi
(5 minit)
Tayangan slaid
- Orang sedang
membaca Al-Quran
- Guru dan murid bersoal jawab
mengenai slaid yang ditayangkan.
i- Apakah yang sedang dilakukan?
ii-Adakah perbuatan tersebut baik?
- Murid menjawab soalan guru.
- Guru mengaitkan jawapan murid
dengan tajuk yang akan dipelajari.
- Gambar slaid
- Bahasa
Melayu
- Akhlak
Langkah satu
(15 minit)
Rakaman suara bacaan surah Al-‘Alaq ayat 1 - 4
Guru memperdengarkan rakan suara
bacaan surah.
- Guru meminta murid mengikuti bacan
ayat-ayat tersebut .
- Murid mendengar sebutan guru.
- Guru mengulang membaca ayat
- Murid cuba membaca ayat-ayat
tersebut beramai-ramai.
-Guru meminta murid membaca ayat-
ayat tersebut secara kumpulan.
- Kelas
-Kumpulan
-Kemahiran
mendengar
-Mengikut
arahan
Langkah dua
(15 minit)
Rakaman bacaan ayat
1 – 4 surah Al-‘Alaq
- Latih tubi menyebut huruf secara kelas,
kumpulan dan individu.
- Guru meminta seorang murid membaca
di hadapan
- Seorang murid membaca dan diikuti
- Talaqqi
musyafahah
- Tikrar
- Carta
perkataan
3
rancangan pengajaran harian pgsr-nov08
oleh rakan-rakan.
- Guru meminta beberapa orang murid
membaca di hadapan.
- Berani
- Membanding
beza
Langkah tiga
(15 minit)
Aktiviti pengukuhan
Tayangan Power Point
Gerak kerja mengisi
tempat kosong
- Guru menyuruh murid menjawab latihan
di dalam buku tulis.
- Murid mejawab latihan di dalam buku
tulis.
-Guru membuat penyemakan dan
pembetulan murid.
- Murid diberi peluang untuk bertanyakan
soalan
-Guru menyoal beberapa orang murid
tentang hasil daripada aktiviti yang
telah dijalankan
-Guru meminta murid menghafaz ayat
secara kelas, kumpulan dan individu
- Slaid Power
Point
- Yakin
-Menepati masa
Penutup
(3 minit)
Rumusan dan
Kesimpulan
-Guru membuat kesimpulan ringkas
-Guru mengedarkan bahan potostat
untuk latihan di rumah.
- Guru merumuskan pelajaran hari ini.
-Guru meminta murid melancarkan
bacaan di rumah.
- Yakin
- Rajin
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran Pendidikan Agama Islam
4
rancangan pengajaran harian pgsr-nov08
Bidang Asuhan Al-Quran
Tarikh 25 September 2009
Masa 30 minit ( 02.00 – 03.00 petang )
Tahun 1 Harmoni
Jumlah murid 30 orang
Tajuk Mengenal huruf-huruf hijaiyyah
Tajuk Sub Huruf –huruf hijaiyyah tunggal dan berbaris satu di atas
Hasil pembelajaran Di akhir proses pengajaran dan pembelajaran pelajar akan dapat :-
Aras 1: Menyebut huruf hijaiyyah tunggal berbaris atas daripada �.dengan betul َك� hingga َف
Aras 2 : Membezakan bunyi huruf.
Pengetahuan sedia ada
1. Murid telah pernah membaca buku Iqra’
2. Murid sudah mengetahui tentang kewajipan membaca
al-Quran.
3. Murid juga telah mengetahui tentang perlunya
membaca al-Quran dengan fasih dan betul .
Gabungjalin Jawi dan Akhlak
Penerapan nilai Bekerjasama
Bantu-membantu
Cintakan al-Quran
Bertanggungjawab
Cintakan seni khat
5
rancangan pengajaran harian pgsr-nov08
Penyerapan ilmu Bahasa Melayu dan Matematik
Kemahiran berfikir Mengecam dan membanding beza
Sumber P & P Buku iqra’
Pita rakaman
Kad-kad huruf
Lambaran kerja
Langkah Isi kandungan Aktiviti P & P Objektif Catatan
Pendahuluan Salam dan doa
Selepas
memberi salam guru
Murid dapat
membiasakan diri
Nilai:
-Berdisiplin
6
rancangan pengajaran harian pgsr-nov08
(3 minit) mengarahkan murid
bersedia dan membaca
doa.
dengan adab- adab
belajar.
Set Induksi
(5 minit)
Guru menunjukkan
kad huruf hijaiyyah.
-Guru dan murid bersoal
jawab berkaitan kad
huruf tersebut.
-Guru mempamerkan
kad-kad huruf yang
berwarna-warni bagi
menarik minat murid.
Murid dapat mengenal
dan menyebut bunyi
huruf dengan betul.
BBG:
-Kad huruf
Nilai:
-0Cintakan
seni khat
Langkah 1
(15 minit)
Mengenal huruf
hijaiyyah
1.1 Huruf hijaiyyah
berbaris satu di
atas .
i.Guru menyebut bunyi
huruf tersebut satu
persatu.
ii.Murid akan menyebut
huruf tersebut secara
beramai-ramai dan
individu.
Pada akhir P & P murid
dapat:-
i.Memahami dengan
baik tentang per
bezaan huruf hijaiyyah
dan jawi.
ii.Murid dapat men enal
dan membunyikan
huruf .
BBG:
Kad huruf
Nilai:
i.Bekerjasam
a
ii.Cintakan
al-Quran
Langkah 2
(15 minit)
i.Menyatakan
kepentingan
membaca al-
Quran
-Latih tubi menyebut dan
membaca.
-Gerak kerja
Pada akhir P & P murid
dapat:-
-Membaca dengan
betul kad-kad huruf.
Nilai
Bekerjasama
-Taat
7
rancangan pengajaran harian pgsr-nov08
bertulis:-
i.Menulis huruf-huruf
hijaiyyah.
-Menulis beberapa
huruf- huruf hijaiyyah.
Langkah 3
(15 minit)
-Menjelaskan
kepentingan
menyebut huruf
dengan betul dan
baik.
-Memahami
perbezaan huruf
hijaiyyah dengan
jawi.
-Nyayian tentang
huruf-huruf
hijaiyyah.
i.Guru memahamkan
kepada murid perbezaan
antara huruf-huruf
hijaiyyah dan jawi.
.Perbincangan
mengenai:-
i.Perbezaan sebutan
huruf-huruf hijaiyyah.
iii.Murid menyebut
secara berkumpulan dan
individu.
iv. Guru
memperdengarkan lagu
tentang huruf hijaiyyah di
dalam kelas.
Pada akhir P & P murid
dapat:-
-Membuat latihan
secara berkumpulan
-Menyenaraikan huruf-
hutuf hijaiyyah.
-Membandingkan
perbezaan bunyi huruf-
huruf hijaiyyah.
-Murid dapat
mendengar dan
memahami dengan
baik lirik lagu yang
diperdengarkan di
dalam kelas.
-Murid sama – sama
menyanyikan lagu
yang diperdengar kan .
BBG:
Buku teks
Nilai:
-Taat -
Kerjasama
-Cintakan
seni khat
BBM:
-CD
-LCD
-Bahan
fotostat
tentang lirik
lagu
Penutup
(7 minit)
Rumusan dan
kesimpulan
.Murid diberi peluang
untuk bertanyakan
soalan
Pada akhir P & P murid
dapat:-
-Memahami dan
BBG:
-Lambaran
kerja
8
rancangan pengajaran harian pgsr-nov08
ii.Guru menyoal
beberapa orang murid
tentang hasil daripada
aktiviti yang telah
dijalankan.
iii.Guru membuat
kesimpulan ringkas.
iv.Guru mengedarkan
bahan potostat untuk
latihan di rumah.
membuat kesimpulan
dengan baik tentang
tajuk tersebut.
-Tanamkan sifat
cintakan al-Quran.
-Murid merasa terhibur
apabila mendengar
dan menyanyikan lagu
di dalam kelas.
Nilai:
-Ketekunan
-Cintakan al-
Quran.
9