Post on 21-Dec-2015
Rancangan Pengajaran Slot
Fizikal dan Estetika Kreativiti
Kelas : Prasekolah Tadika Bintang
Tarikh : 22 August 2014
Masa : 11.10-11.50 pagi (40 minit)
Bil murid : 23 orang
Modul : Teras Asas
Tema : Haiwan
Subtema : Haiwan Jinak
Tajuk : ‘ Arnab Comel’
Tunjang utama ; Fizikal dan Estetika Kreativiti
Standard kandungan : KTI 1.2) Menzahirkan idea kreatif dalam penghasilan
Karya (Ekspresi kreatif)
Standard pembelajaran : KTI 1.2.9) Menghasilkan bentuk binaan mengikut
kreativiti sendiri melalui pelbagai teknik dengan
bimbingan.
Kesepaduan tunjang : PSE 3.2 Menggunakan kemahiran sosial dalam interaksi.
Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
Melakukan sekurang-kurangnya 2 daripada 3 teknik yang digunakan
dalam menghasilkan aktiviti ‘ Arnab Comel’
Pengetahuan sedia ada : Murid kenal binatang Arnab
Kemahiran berfikir : Menjana idea, membeza banding, kreativiti sendiri, menyelesaikan masalah.
Fokus MI : logikal, interpersonal, linguistik
Penerapan nilai : Mendengar arahan, memberi perhatian, bekerjasama, sabar dan bertanggungjawab.
Kosa kata : Pinggan kertas, telinga, mata, teknik, pinggan kertas, krayon, kapas, putik kapas,
riben dan gunting.
BBM :
Bahan KuantitiPinggan Kertas 46Warna Krayon 6setMata 46Cutton ball 2 bekasMarkel Pen Hitam 1 Penubuk Lubang 1Reben 1 GulungGunting 3Gigi Arnab 23Telinga Arnab 46Cara buat dalam kertas mahjung
1
Coklat kokojelly 1 beg
Putik Kapas 1 begstappler 2
Langkah/ masa
Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Set induksi(5 minit)
Guru meminta murid berkumpul
diruang dalam kelas.
Guru tampil dengan kostum arnab
dan memperkenalkan diri.
Guru menyanyikan lagu arnab.
Guru bersoal jawab dengan murid
Contoh soalan:
i) Memanggil seorang kanak-kanak
dan bertanya kostum binatang
apa yang cikgu pakai?
ii) Siapa pernah lihat arnab.
iii) Arnab binatang yang liar atau
jinak?
Guru memperkenalkan dengan
topik yang akan dipelajari pada
hari ini iaitu membuat beg tangan
arnab comel.
Guru Menyoal murid apa itu beg tangan?
Murid duduk ruang di dalam kelas .
Murid menumpu perhatian semasa guru
memperkenalkan diri.
Murid melihat gaya aksi nyanyian guru.
Lagu Arnab Comel:
Arnab comel arnab comel
Duduk dalam lubang
Ekor pendek,
Telinga panjang,
Suka makan lobak
La la la la la
La la la la la
La la la la la
La la la la la – sambil menepuk tangan.
Murid menyanyi dan meniru gaya guru
Murid menjawab soalan yang ditanya oleh
guru.
Murid menjawab soalan guru dengan
pelbagai jawapan yang mereka tahu.
KB:Menjana idea
MI: Linguistik
Nilai: Mendengar arahan
BBM: kostum
Carrot.
Langkah 1(5 minit)
Guru menunjukkan contoh beg
tangan yang telah dibuat diperbuat
daripada pinggan kertas.
Guru memperkenalkan bahan
yang akan digunakan satu persatu
dengan bertanya kepada murid-
murid.
(1) Pinggan Kertas
(2) krayon
(3) Kapas
(4) Mata
(5) Gam
(6) Putik kapas
(7) Pallet
(8) Riben
(9) Gunting
Guru bertanya kepada murid
beberapa mata arnab?
Berapa telinga arnab murid?
Murid mendengar dan melihat dengan
penuh minat contoh beg tangan arnab
comel .
Murid memberi perhatian terhadap
penerangan bahan yang digunakan
satu persatu.
Murid menjawab soalan yang ditanya oleh guru berdasarkan pengetahuan sedia ada.
MI:
Linguistik
Nilai:
Memberi perhatian
BBM:
Pinggan Kertas
krayon
Kapas
Mata
Gam
Putik kapas
Pallet
Riben
Gunting
KB :
Membeza banding
Langkah 2(10 minit)
Guru menunjukkan demonstrasi
untuk aktiviti ‘Arnab Comel’.
Guru menerangkan cara atau
langkah-langkah bagi aktiviti ‘
Arnab Comel’.
1) Langkah pertama mewarna pinggan
kertas
2) Mencantumkan pingan kertas
3) Mencantumkan telinga
4) Menampal kedudukan mata
5) Menampal hidung dengan kapas
6) Menampal gigi
7) Menebuk lubang dan memasukkan
riben
Murid melihat langkah demi langkah untuk
membuat ‘arnab comel’ melalui gambarajah
dan demonstrasi seperti ditunjukkan oleh guru:
KB: Menyelesaikan masalah
MI: Logikal
Nilai: Memberi perhatian
BBM: Gambarajah langkah-langkah yang akan dilakukan beserta dengan gambar di atas kertas mahjung.
Langkah 3 Guru mengarah murid melakukan -Murid bersedia untuk melakukkan gerak kerja yang KB:
(20 minit) “Aktiviti Gerak kerja yang telah
ditunjukkan untuk membuat beg
tangan arnab comel
Guru membahagikan murid
kepada 4 orang satu kumpulan.
Guru meminta murid setiap ahli
kumpulan mengambil barang yang
diperlukan untuk setiap individu
dalam kumpulan.
Guru akan membimbing dan
memantau murid-murid di dalam
kelas semasa gerak kerja
dijalankan.
Guru mengarahkan murid
memperkemaskan hasil kerja
masing-masing dan menulis nama
pada hasil kerja.
Guru meminta murid-murid
membersihkan tempat aktiviti.
diberikan.
Murid duduk didalam kumpulan sepertimana
yang telah ditetapkan.
Murid akan mengambil bahan dari guru.
Murid mula membuat aktiviti dengan melihat
gambarajah dan bimbingan dari guru.
Murid menyiapkan kerja individu yang diberikan
oleh guru mengikut kreativiti masing-masing.
Murid mengemas peralatan yang digunakan.
Membanding beza
Menyelesaikan
masalah
MI:
Logikal
Nilai:
Kerjasama, bersabar
dan bertanggungjawab
BBM:
Gambarajah Langkah
Pinggan Kertas
krayon
Kapas
Mata
Gam
Pallet
Riben
Penutup(3 minit)
Refleksi dan rumusan
Guru mengambil beberapa hasil
karya untuk dipamerkan.
Guru meminta beberapa orang
murid untuk memberi komen
terhadap hasil kerja rakan mereka.
Guru meminta murid memberitahu
2 daripada 3 teknik yang
digunakan semasa aktiviti
(mewarna, menampal,
mencantum),
Guru memuji hasil kerja murid –
murid dan memberi semua pelajar
kokojelly untuk dimasukkan ke
dalam beg yang telah dibuat.
Guru memberi cadangan kepada
murid lelaki supaya
menghadiahkan beg tangan arnab
comel kepada ibu mereka.
Murid memberi pendapat hasil kerja yang
dibuat oleh kawan.
Murid menyenaraikan nama bahan yang
digunakan semasa aktiviti.
Murid menjawab soalan guru dengan pelbagai jawapan.
MI:Linguistik
KB:Membeza banding
Nilai: Memberi Perhatian
Refleksi