Post on 03-Apr-2018
7/29/2019 Unit 10 Pak Senik Insaf
1/5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh : 26 Julai 2012
Masa : 8.10 9.10 pagi
Kelas : 4 Delima
Bilangan Murid : 33 orang
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tema : Yang Baik Jadikan Teladan
Tajuk : Pak Senik Insaf
Hasil Pembelajaran :
Fokus Utama
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang
batul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 1 (i) Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi ayattunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Fokus Sampingan
9.2 Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang
didengar atau dibaca.
Aras 2 (i) mencatat nota dalam bentuk grafik.
Objektif Pelajaran Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat :
(i) Membaca petikan cerita teladan dengan sebutan dan intonasi
yang betul dan lancar.
(ii) Menjawab dua soalan kefahaman dengan betul pada
lembaran kerja.
(iii) mencatat urutan cerita yang terkandung dalam cerita teladandengan urutan yang betul.
7/29/2019 Unit 10 Pak Senik Insaf
2/5
Sistem Bahasa :
i) Tatabahasa : Antonim, sinonim, kata adjektif
ii) Kosa Kata : Rezeki, lazat, gelagat
Pengisian Kurikulum :
i) Ilmu : Kesusasateraan
ii) Nilai : Kerajinan, kesungguhan, kerjasama, tolong
menolong, kekemasan
iii) Kemahiran Bernilai Tambah :
Kemahiran Berfikir : Mencirikan, menjana idea
Kecerdasan Pelbagai : Verbal linguistik Belajar Cara Belajar : Mencatat nota
Bahan Bantu Belajar : Lembaran kerja, buku teks, pen marker
Pengetahuan Sedia Ada : Guru mengaitkan pengalaman sedia ada
murid-murid mengenai kata adjektif, antonim
dan sinonim dalam bahasa Melayu.
Langkah/
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Aktiviti isi tempat
kosong :
Pak Senik Insaf
Contoh arahan:Apa yang kamu faham
berdasarkan perkataan
daripada silang kata
ini?
-Guru telah melakukan
aktiviti isi tempat kosong
pada papan putih.
-Murid-murid dikehendaki
meneka perkataan yangditulis oleh guru.
-Murid yang berjaya meneka
diminta mengeja perkataan
tersebut dengan betul.
-Guru bersoal jawab dengan
murid-murid mengenai
watak-watak lain yang
mereka ketahui mengenai
Teknik : Soal
jawab
BBB :
Teka SilangKata
(Lampiran 1)
Nilai murni :
Kerjasama
KBT:
Kemahiran
berfikir-
menjana idea
7/29/2019 Unit 10 Pak Senik Insaf
3/5
cerita teladan ini.
-Guru mengaitkan induksi
set dengan tajuk yang
hendak diajar.
Langkah 1
(20 minit)
Petikan cerita teladan
(Lampiran 2)
Halaman 133 dan 134.
Pembahagian
kumpulan:
-Merah
-Kuning
-Biru
Intonasi :
Wah, sedap sungguh
gulai kambing ini !
Aktiviti membaca:
-Senyap-Kelas
-Kumpulan
-Individu
-Guru membahagikan murid
kepada tiga kumpulan
menggunakan kertas
berwarna.
-Guru meminta murid
membuka buku teks
halaman 133 dan 134.
-Murid membaca cerita
teladan dengan senyap.
-Murid membaca mengikut
intonasi yang betul secara
kelas dengan bimbingan
guru.
-Murid membaca mengikutintonasi yang betul secara
kumpulan dengan
bimbingan guru.
-Wakil murid bangun untuk
membaca petikan teks
dengan sebutan dan
intonasi yang betul.
-Guru berbincang dengan
murid mengenai isi yang
terkandung dalam cerita
teladan.
FA 5.1 A 1 (i)
BBB:
-Petikan cerita
teladan
(Lampiran 2)
Nilai murni :
Bekerjasama
Tolong
menolong
KBT :
Kemahiran
berfikir-
menjana idea
Langkah 2
(15 minit)
Petikan cerita teladan
(Lampiran 2 )
Halaman 133 dan 134.
Lembaran kerja
-Guru bersoal jawab dengan
murid-murid mengenai
sinonim dan antonim.
-Murid-murid
FU 9.2 A 2 (i)
BBB:
Petikan cerita
teladan
7/29/2019 Unit 10 Pak Senik Insaf
4/5
(Lampran 3)
Contoh kata adjektif:
-Luas
-Kering
-Miskin
-Suka
-Bakhil
-Lazat
-Harum
-Marah
-Kuat
-Banyak
-Tua
-Lembut
menyenaraikan kata adjektif
pada lembaran kerja
berdasarkan cerita teladan.
-Murid-murid diminta
menjawab soalan
kefahaman pada lembaran
kerja.
-Guru membimbing dan
memantau murid-murid
semasa membuat latihan.
(Lampiran 2 )
Halaman 133
dan 134.
Lembaran
kerja
(Lampran 3)
KBT:
Kecerdasan
pelbagai-
Verbal
linguistik
Nilai murni:
Kerajinan,
kesungguhan,
kerjasama
Langkah 3
(15 minit)
Lembaran kerja
(Lampiran 3)
Binaan plot:
-Permulaan
-Perkembangan-Puncak
-Pengakhiran
Susunan ayat yang
betul :
-Pak Senik orang
berada dan
mempunyai harta yang
banyak.
-Tetapi Pak Senik
seorang yang kedekut
-Anak dan
menantunya tidak suka
akan sikap Pak Senik
yang kedekut itu.
-Suatu hari, Dolah
telah menyembelih
kambing peliharaan
pak Senik dandisiapkan sebagai
-Guru menerangkan perihal
rajah binaan plot atau jalan
cerita bagi sesebuah cerita.
-Murid-murid diminta
meneliti ayat yang tidaktersusun untuk disusun
mengikut kronologi yang
betul.
-Murid menyusun semula
ayat mengikut urutan dan
salin pada lembaran kerja
yang sediakan.
-Guru membimbing dan
memantau murid-murid
semasa membuat latihan.
BBB:
Lembaran
kerja
(Lampiran 3)
KBT:Kemahiran
berfikir-
menjana idea
Nilai murni:
Kerajinan
Kesungguhan
Kekemasan
7/29/2019 Unit 10 Pak Senik Insaf
5/5
juadah makanan.
-Pak Senik sangat
marah.
-Akhirnya, Pak Senik
insaf setelah dinasihati
oleh Dolah.
Penutup
(5 minit)
Teka-teki
(Lampiran 4)
Contoh soalan :
Buat jahat selalu
dikecam,
Buat baik selalu dipuja,
Binatang ini giginya
tajam,
Kalau berehat mulut
ternganga.
Jawapan : Buaya
-Guru berbincang dan
bersoal jawab dengan
murid-murid mengenai
pembelajaran pada hari
tersebut.
-Murid-murid diberikan teka-
teki sebelum guru
mengakhiri pembelajaran.
Teknik:
Perbincangan
BBB:
Teka Teki
(Lampiran 4)
Nilai murni:
Kerjasama