1.RPH MINGGU 2

11
RIS SEMESTER 1 SESI 2010/2011 KOD & NAMA KURSUS KRL 3033 LATIHAN MENGAJAR (KPR 3974) SEMESTER 2 SESI 2014/2015 TAJUK DISEDIAKAN OLEH: NAMA NO. MATRIK PROGRAM SITI RUPIAH BINTI MARSI @ HJ HUSSIN D20112052680 (0197858420) AT34J RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 2 PEMARKAHAN

description

RPH Tahun 1 minggu 2

Transcript of 1.RPH MINGGU 2

Page 1: 1.RPH MINGGU 2

RIS

SEMESTER 1 SESI 2010/2011

KOD & NAMA KURSUS

KRL 3033

LATIHAN MENGAJAR (KPR 3974)

SEMESTER 2 SESI 2014/2015

TAJUK

DISEDIAKAN OLEH:

NAMA NO. MATRIK PROGRAM

SITI RUPIAH BINTI MARSI @ HJ

HUSSIN

D20112052680

(0197858420)

AT34J

KUMPULAN : K00412 (A142 PJJ)

PENSYARAH/PENYELIA : PROFESOR MADYA DR. AZHAR BIN WAHID

TARIKH : 1 APRIL 2015

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 2

PEMARKAHAN

Page 2: 1.RPH MINGGU 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama Guru Pelatih : Siti Rupiah Binti Marsi @ Hj Hussin

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Bilangan Murid : 18 orang (4 lelaki , 14 perempuan)

Tahun : 1 Pintar

Tarikh : 26 Mac 2015 (Khamis)

Masa : 11.20 pagi – 12.20 tengah hari

Tema : Keluarga

Tajuk : Sayang Datuk dan Nenek

yaObjektif / Hasil Pembelajaran : Pada akhir pelajaran, murid dapat:

1. Bercerita secara lisan mengenai datuk dan nenek menggunakan ayat sendiri.

2. Membaca ayat tentang datuk dan nenek dengan sebutan yang betul.

3. Menulis ayat tunggal tentang datuk dan nenek dengan tulisan yang betul dan kemas.

Hasil Pembelajaran Khusus Huraian Hasil Pembelajaran

Fokus Utama- Standard Kandungan

2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.

Standard Pembelajaran

2.2.3 Membaca dan memahami ayat tunggal daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul.

Fokus Sampingan -Standard Kandungan

3.2 Menulis secara mekanis berdasarkan bahan yang diberi dengan betul dan kemas.

Standard Pembelajaran

3.2.6 Menulis ayat tunggal dengan betul dan tulisan yang kemas.

1

Page 3: 1.RPH MINGGU 2

Sistem Bahasa :

Kosa kata: datuk, nenek, kampung, kebun, sayang

Pemgisian Kurikulum:

1. Ilmu : Pendidikan Sivik Dan Kewarganegaraan

2. Nilai Murni : Kasih Sayang, Menghormati

3. Kemahiran Bernilai Tambah : BCB – Kemahiran Mendengar

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mempunyai keluarga sendiri

Bahan Bantu Mengajar : 1. Gambar datuk dan nenek

2. Kad frasa

3. Kad ayat

4. Kad gambar

5. Lembaran kerja

2

Page 4: 1.RPH MINGGU 2

Langkah

MasaIsi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan

Set Induksi5 minit

1. Mempamerkan gambar datuk dan nenek.

Murid menjawab secara sepontan

1. Murid ditunjukkan gambar datuk dan nenek.

2. Murid diajukan pelbagai soalan:

i. Gambar siapakah ini?ii. Siapa yang mempunyai datuk dan nenek?iii. Siapa nama datuk dan nenek kamu?iv. Berapakah umur datuk dan nenek kamu?v. Adakah kamu sayang akan datuk dan nenek?

3. Murid menjawab mengikut giliran.

ABM: Gambar

Nilai: Ambil berat

Integrasi Inovasi yang diterapkan : Bentuk soalan pelbagai aras (soalan KBAT)

BCB: Mendengar dengan berkesan.

Langkah 110 minit

1. Kad-kad frasa.

2. Murid membaca kad-kad frasa.

1. Guru mempamerkan kad-kad frasa:- datuk saya- nenek saya- sayang akan datuk- sayang akan nenek- sangat baik

2. Murid membaca kad-kad frasa dengan bimbingan guru.

3. 2 orang murid dipilih untuk mengetuai bacaan dan murid-murid membaca secara beramai-ramai.

ABM: Kad frasa

Nilai: Berdisplin

Integrasi Inovasi yang diterapkan : Membaca dengan betul

BCB: Kinestatik

3

Page 5: 1.RPH MINGGU 2

Langkah

MasaIsi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan

Langkah 2

10 minit1. Kad-kad ayat.

2. Murid membaca kad-kad ayat.

1. Guru mempamerkan kad-kad ayat:- Saya sayang akan datuk.- Saya sayang akan nenek.- Datuk saya tinggal di kampong.- Nenek sayang akan saya.- Datuk dan nenek saya sangat baik.

2. Murid membaca kad-kad ayat dengan bimbingan guru.

3. 2 orang murid dipilih untuk mengetuai bacaan dan murid-murid membaca secara beramai-ramai.

ABM: Kad perkataan

Nilai: Mengikut arahan

Integrasi Inovasi yang diterapkan : Berfikir dengan pantas

BCB: Menjana idea

Langkah 3

10 minit 1. Petikan.

2. Membaca petikan.

1. Guru mengedarkan lembaran petikan kepada semua murid..

2. Murid dibimbing membaca petikan oleh guru dengan sebutan dan intonasi yang betul.

3. Guru meminta murid membaca secara individu petikan yang diberikan .

4. Guru dan murid bersoal jawab mengenai isi petikan.

ABM: Lembaran Petikan

Nilai: Bertanggungjawab

Integrasi Inovasi yang

diterapkan : Keyakinan diri

BCB: Mendengar arahan

4

Page 6: 1.RPH MINGGU 2

Langkah

MasaIsi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan

Langkah 4

20 minit1. Mengedarkan lembaran

kerja.

2. Menyalin ayat.

1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada semua

murid.

2. Murid menyalin ayat tunggal dengan tulisan yang

betul dan kemas.

ABM: Lembaran kerja

Nilai: Bertanggungjawab

Integrasi Inovasi yang

diterapkan : Kreatif

BCB: Menjana idea

Penutup

5 minit1. Membuat rumusan. 1. Guru membuat rumusan berbentuk nasihat daripada

pelajaran yang dipelajari:

- Kita mesti kasih dan sayang kepada datuk dan

nenek.

- Hargai datuk dan nenek sebab tidak semua orang

bernasib baik masih ada datuk dan nenek.

- Sentiasa menghormati datuk dan nenek dan

semua orang tidak kira tua atau muda.

ABM: Gambar datuk dan

nenek.

Integrasi Inovasi yang

diterapkan : Pelbagai

nasihat (murid berfikir

sendiri)

BCB: Memerhati

5

Page 7: 1.RPH MINGGU 2

Tugasan : Baca dan salin ayat dengan betul dan tulisan yang kemas.

Pentaksiran : Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Pengayaan : Isikan tempat kosong dengan perkataan yang sesuai.

Pemulihan : Guru membimbing murid menulis ayat dengan betul dan tulisan yang kemas.

Integrasi Inovasi yang diterapkan : Bentuk soalan pelbagai aras, keyakinan diri.

Catatan Guru Praktikum : 16/18 murid mencapai objektif pelajaran manakala 2/18 murid perlukan bimbingan dan perhatian.

6

Page 8: 1.RPH MINGGU 2

7