2.0 rancangan pengajaran harian yang menggunakan gabungan pendidikan seni visual (2)

7
2.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran Dunia Seni Visual Tarikh 18 Ogos 2014 Hari Isnin Masa 1000-1100pagi Tahun 3 Cemerlang Bilangan Murid 25 orang Bidang Kegiatan Menggambar Aktiviti Kolaj Tema Alam Semula Jadi Tajuk Burung saya Media Alat : gunting Bahan : kertas lukisan, gam, kertas warna, kertas majalah, dan bahan lain yang sesuai. Bahan Bantu Belajar Contoh kolaj Muzik Gambar burung EMK Keusahawanan: EK1 (Berorientasikan pencapaian) Kreativiti dan inovasi: Pemerhatian TMK: LCD Nilai Kekemasan, kebersihan, teliti, menyayangi haiwan Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid murid dapat : a) Murid dapat menyebut tiga bahan lain dalam menghasilkan kolaj. b) Murid dapat menghasilkan kolaj dengan dengan menggunakan pelbagai bahan selain kertas. c) Murid dapat mengamalkan nilai kebersihan dan kekemasan semasa melakukan aktiviti.

Transcript of 2.0 rancangan pengajaran harian yang menggunakan gabungan pendidikan seni visual (2)

Page 1: 2.0 rancangan pengajaran harian yang menggunakan gabungan pendidikan seni visual (2)

2.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Dunia Seni Visual

Tarikh 18 Ogos 2014

Hari Isnin

Masa 1000-1100pagi

Tahun 3 Cemerlang

Bilangan Murid 25 orang

Bidang Kegiatan Menggambar

Aktiviti Kolaj

Tema Alam Semula Jadi

Tajuk Burung saya

Media Alat : gunting

Bahan : kertas lukisan, gam, kertas warna,

kertas majalah, dan bahan lain yang

sesuai.

Bahan Bantu Belajar Contoh kolaj

Muzik

Gambar burung

EMK Keusahawanan: EK1 (Berorientasikan

pencapaian)

Kreativiti dan inovasi: Pemerhatian

TMK: LCD

Nilai Kekemasan, kebersihan, teliti, menyayangi

haiwan

Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran

murid –murid dapat :

a) Murid dapat menyebut tiga bahan lain

dalam menghasilkan kolaj.

b) Murid dapat menghasilkan kolaj

dengan dengan menggunakan

pelbagai bahan selain kertas.

c) Murid dapat mengamalkan nilai

kebersihan dan kekemasan semasa

melakukan aktiviti.

Page 2: 2.0 rancangan pengajaran harian yang menggunakan gabungan pendidikan seni visual (2)

Standard Kandungan 1.1

Persepsi Estetik

Membuat persepsi dan

menggunakan bahasa seni visual

yang ada pada gambar teknik kolaj

1.2 Aplikasi Seni

Mengaplikasi bahasa seni visual dan

media dalam penghasilan gambar

teknik kolaj.

1.3 Ekspresi Kreatif

Penzahiran idea melalui

pelbagai sumber, kajian,

dan teknologi dalam penghasilan

gambar

teknik kolaj.

1.4 Apresiasi Seni

Apresiasi terhadap karya sendiri dan

rakan berpandukan bahasa seni

visual, sejarah seni dan budaya.

Standard pembelajaran

Murid dapat mengenal, memahami ,dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada

gambar teknik kolaj

1.1.1 Unsur seni

1.1.1.1 Rupa – organik atau geometri

1.1.1.2 Jalinan – sentuh atau tampak

1.1.1.3 Warna – primer atau sekunder

1.1.2 Prinsip rekaan

1.1.2.1 Kepelbagaian – bahan

1.1.2.2 Harmoni – warna

Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media sertaa proses dan teknik

dalam penghasilan gambar kolaj.

Page 3: 2.0 rancangan pengajaran harian yang menggunakan gabungan pendidikan seni visual (2)

1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media

1.2.1.1 Alat – gunting

1.2.1.2 Bahan – kertas lukisan, gam, kertas warna, kertas majalah, dan

bahan lain yang bersesuaian

1.1.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya

1.2.2.1 Teknik – kolaj (bahan kertas, kacang dal, kapas)

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta

proses dan teknik dalam penghasilan karya.

1.3.1 Memilih dan memanipulasi media secara kreatif

1.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya

1.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan gambar teknik

kolaj

Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan memberikan

tumpuan pada aspek bahasa seni visual.

1.4.1 mempamerkan karya yang dihasilkan

1.4.2 menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan

Standard Pembelajaran Ilustrasi aktiviti Catatan

Set Induksi (7 minit)

1. Guru memainkan video dan lagu

“Burung Kakak Tua” sambil melakukan

pergerakan bersama guru.

2. Murid menyanyi lagu bersama guru

dengan senikata lagu.

Burung kakak tua Hinggap di Jendela

Nenek sudah tua

Giginy a tinggal dua

Letcum, letcum, letcum, hu la la

Letcum, letcum, letcum, hu la la

Letcum, letcum, letcum, hu la la Burung kakak tua

Tayangan

LCD

Pembelajaran

kontekstual

diterapkan.

(mengaitkan

dengan

pengalaman

harian

individu)

Page 4: 2.0 rancangan pengajaran harian yang menggunakan gabungan pendidikan seni visual (2)

3. Guru akan menayangkan koleksi

gambar burung kakak tua yang

pelbagai.

4. Guru akan bertanya mengenai burung

kaka tua kepada murid

- Apakah jenis burung yang ada di

Malaysia?

- Apakah jenis burung yang murid

suka?

- Apakah perbezaan antara burung

kakak tua dengan burung merak?

Burung kakak tua Hinggap di Jendela

Nenek sudah tua

Giginy a tinggal dua

Letcum, letcum, letcum, hu la la

Letcum, letcum, letcum, hu la la

Letcum, letcum, letcum, hu la la

Burung kakak tua

Letcum, letcum, letcum, hu la la

Letcum, letcum, letcum, hu la la Letcum, letcum, letcum, hu la la

Burung kakak tua

Penerangan

berdasarkan

contoh/ilustrasi

Teknik soal

jawab

Nilai:

Mencintai

alam

semulajadi

Persepsi Estetik

(7 minit)

1. Guru menunjukkan contoh kolaj kepada

murid

2. Guru bersoal jawab tentang bahasa

seni visual yang ada pada beberapa

contoh kolaj

a) Unsur seni

-rupa

-jalinan

-warna

b) Prinsip rekaan

- kepelbagaian

-kontra

3. Guru menyatakan definisi kolaj.

Tayangan

LCD

Teknik

penerangan

berdasarkan

contoh/ilustrasi

Teknik soal

jawab

Aplikasi Seni

(3 minit)

Kepelbagaian

Rupa

Rupa Kontra darisegi

warna

Page 5: 2.0 rancangan pengajaran harian yang menggunakan gabungan pendidikan seni visual (2)

1. Guru memperkenalkan media yang

digunakan dalam membuat kolaj.

Alat : gunting

Bahan : kertas lukisan, gam, kertas warna,

kertas majalah, dan bahan lain yang sesuai

seperti kapas, tisu, atau biji kacang dal.

2. Guru melakar rupa burung kakak tua.

3. Murid memerhatikan demostrsi guru.

4. Guru menunjukkan cara membuat kolaj

burung kakak tua.

5. Guru menunjukkan contoh dan

menyatakan bahan lain bagi

menghasilkan karya.

Page 6: 2.0 rancangan pengajaran harian yang menggunakan gabungan pendidikan seni visual (2)

Ekpresi Kreatif

(30 minit)

1. Murid menghasilkan kolaj dengan

bimbingan guru.

2. Murid menghasilkan kolaj mengikut

kreativiti

LANGKAH 1:

Guru mengedarkan kertas lukisan dan

kertas warna kepada murid. Kemudian

murid akan menggunting kertas tersebut

kepada cebisan kecil.

LANGKAH 2:

Murid akan menampal cebisan tersebut

sehinggan memenuhi rupa burung

kakak tua tersebut dengan

menggunakan gam.

LANGKAH 3:

Murid akan menggunakan bahan lain

dalam aktiviti kolaj seperti tisu. Kertas

majalah, kapas, atau bahan lain.

Teknik

tunjukcara/

demostrasi

Nilai: Kekemasan, kebersihan, teliti. EMK: TMK KBKK:

Menjana idea

Apresiasi seni

(8 minit)

1. Murid pamerkan karya masing – masing

di hadapan kelas

2. Murid akan menceritakann pengalaman

mengahsilkan kolaj burung kakak tua.

3. Murid memberikan pendapat mengenai

karya lain.

a.Secara deskriptif

- Alat dan bahan

b.Bahasa seni visual

- unsur seni seperti warna dan

rupa.

-prinsip rekaan seperti

kepelbagaian dan harmoni.

Murid dapat

melahirkan

perasaan,

penghargaan,

pendapat atau

pandangan

tentang

hasilan yang

ditunjukkan.

Page 7: 2.0 rancangan pengajaran harian yang menggunakan gabungan pendidikan seni visual (2)

Penutup (5 minit)

1. Merumuskan pelajaran hari itu.

2. Guru bertanya pada murid bahan lain

dalam membuat kolaj.

3. Murid membersihkan kawasan kerja

4. Murid menghantar kerja.

Guru

melontarkan

soalan secara

tidak

langsung.

Murid

mengamalkan

nilai

kebersihan.