96155589-contoh-rph

23
HASIL PEMBELAJARAN MENDENGAR DAN BERTUTUR MEMBACA MENULIS 1.0 Berbual dengan keluarga, rakan sebaya dan pihak lain dalam situasi formal dan tidak formal (1.1 – 1.6) 2.0 Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar, ditonton, dibaca, atau dialami (2.1-2.2) 3.0 Menyampaikan maklumat dalam pengucapan yang mudah, betul, menarik, dan berkesan (3.1-3.3) 4.0 Berbincang tentang tajuk-tajuk yang relevan secara bertatasusila(4.1-4.4) 5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan, intonasi dan gaya pembacaan yang sesuai (5.1-5.2) 6.0 Membaca dan memahami maklumat yang terdapat dalam pelbagai jenis teks (6.1-6.6) 7.0 Membaca, menaakul, dan menghayati kandungan teks yang dibaca (7.1-7.3) 8.0 Menggunakan pelbagai jenis ayat dan wacana dalam penulisan (8.1-8.6) 9.0 Mencatat dan menyusunmaklumat (9.1-9.3) 10.0 Menghasilkan penulisan kreatif dan bukan kreatif (10.1-10.3)

Transcript of 96155589-contoh-rph

Page 1: 96155589-contoh-rph

HA

SIL PEM

BELA

JAR

AN

HA

S I

L

PEM

BELA

JAR

AN

MEN

DEN

GA

R D

AN

BER

TUTU

R

MEM

BA

CA

MEM

BA

CA

MEN

ULIS

MEN

UL

I S

1.0 Berbual dengan keluarga, rakan sebaya dan pihak

lain dalam situasi formal dan tidak formal (1.1 – 1.6)

2.0 Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang

didengar, ditonton, dibaca, atau dialami (2.1-2.2)

3.0 Menyampaikan maklumat dalam pengucapan yang

mudah, betul, menarik, dan berkesan (3.1-3.3)

4.0 Berbincang tentang tajuk-tajuk yang relevan secara

bertatasusila(4.1-4.4)

5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan, intonasi

dan gaya pembacaan yang sesuai (5.1-5.2)

6.0 Membaca dan memahami maklumat yang terdapat

dalam pelbagai jenis teks (6.1-6.6)

7.0 Membaca, menaakul, dan menghayati kandungan

teks yang dibaca (7.1-7.3)

8.0 Menggunakan pelbagai jenis ayat dan wacana

dalam penulisan (8.1-8.6)

9.0 Mencatat dan menyusunmaklumat (9.1-9.3)

10.0 Menghasilkan penulisan kreatif dan bukan kreatif

(10.1-10.3)

Page 2: 96155589-contoh-rph

RANCANGAN

PENGAJARAN

HARIAN

(RPH)

Page 3: 96155589-contoh-rph

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 3

Nama : Siti Zubaidah Bt Abdullah

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 3 Mawar

Tarikh : 8 Ogos 2011 ( Isnin )

Masa : 60 minit ( 10.40 – 11.40 am)

Bilangan Murid : 34 orang

Tajuk : Keluarga ( Jasa Ibu)

Hasil pembelajaran : Pada akhir pelajaran , murid dapat:

1. Menyatakan permintaan dengan intonasi dan

paralinguistik yang betul.

2. Membaca dan mengenal pasti isi kandungan teks.

3. Membina dan menulis perkataan dalam yang dengan

betul.

4. Membina ayat topik yang jelas tentang sesuatu isi.

Fokus Utama:

1.4 Menyatakan permintaan secara berterus terang dan meyakinkan dengan

menggunakan intonasi dan paralinguistik yang sesuai untuk menguatkan

permintaan.

Page 4: 96155589-contoh-rph

Aras :1 1)Memilih dan menggunakan kata dan ayat yang sesuai untuk

menyatakan sesuatu permintaan .

2)memohon kebenaran untuk melakukan tugas.

Aras :2 1)Menyatakan permintaan dan memberi alasan yang wajar.

6.3 Membaca dan mengenal pasti isi utama dan isi sampingan daripada teks.

Aras :1 1)Mendapatkan keterangan maksud keseluruhan ayat.

Aras :2 1)Mengecam isi penting daripada pelbagai bahan bacaan.

Fokus Sampingan :

5.1 Membaca kuat perkataan dengan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul

dan memahami perkara yang dibaca.

Aras : 2 1)Membaca pelbagai jenis ayat dan memberi penekanan pada intonasi

berdasarkan tanda baca.

8.1 Membina dan menulis perkataan ayat tunggal dan ayat majmuk.

Aras :3 1)Membina ayat tunggal dan ayat majmuk yang lengkap.

Page 5: 96155589-contoh-rph

SISTEM BAHASA

1) Tatabahasa : Tanda baca,ayat penyata

2) Imbuhan

3) Penjodoh bilangan : seorang,sejambak

4) Kosa kata : paralinguistik ,parajurit

5) Sebutan/intonasi

6) ejaan

PENGISIAN KURIKULUM

1) Ilmu : Pendidikan Sivik,Kajian Tempatan

2) Nilai Murni : bertanggungjawab,kasih sayang,bersyukur

3) Kemahiran Nilai Tambah

a) Kemahiran Berfikir : Mencirikan, Mengumpul Maklumat.

b) BCB :mendengar,membaca

c) Teori kecerdasan pelbagai / kinestatik

PENGETAHUAN SEDIA ADA

Pernah dan tahu

- Mengenal ibu dan ayah

- Membezakan ayat topik dan ayat huraian

- Mengetahui maklumat asas berkaitan tugas seorang ibu

BAHAN BANTU BELAJAR

- Buku Teks

Page 6: 96155589-contoh-rph

- Poster

- Video nyayian

Page 7: 96155589-contoh-rph

Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

pembelajaran

Catatan

Set Induksi

( 5 Minit)

1. Menyanyikan

lagu “ibu ratu

hatiku”

(video “ibu ratu

hatiku”)

Semua murid bangun

dan menyanyikan

lagu “ibu ratu hatiku”

melalui bimbingan

guru dan lirik lagu

yang terdapat dalam

slide video .

BBM :

Slide video

“ibu ratu

hatiku”

Verbal

Linguistik

Langkah 1

( 25 Minit)

i. Poster gambar

ibu bersama

keluarga

( Rujuk Buku Teks m/s

12)

ii. Aktiviti

berdasarkan buku

teks:

a. Membaca

Murid diminta

menyatakan jasa-jasa

ibu kepada keluarga.

Murid diminta

menyatakan perkara

yang boleh dilakukan

untuk menunjukkan

rasa sayang kepada

ibu.

.

Murid diminta

menyenaraikan

perkara penting yang

BBM :

Poster

Buku Teks

KB :

Mengumpul

maklumat

Page 8: 96155589-contoh-rph

petikan dan

menjawab

soalan.

b. Fahami

perkataan dan

bina ayat.

c. Sebab atau

alasan yang

menyokong

penyataan.

terdapat dalam poster

tersebut.

Murid membina ayat

topik daripada

perkara penting yang

disenaraikan.

KP :

Verbal

Linguistik

Langkah 2

(25 Minit)

i Petikan dialog

( Rujuk Buku Teks m/s

18)

Contoh peribahasa di

dalam dialog:

a. Anak emas,

b. Kais pagi

makan pagi,kais

petang makan

petang.

c. Hilang punca.

Murid dikehendaki

duduk bersama

pasangan yang

ditentukan oleh guru.

Murid dikehendaki

mendengar cerita

yang disampaikan

guru tentang anak

yang derhaka.

.

Secara berpasangan,

murid dikehendaki

menyenaraikan dan

menyatakan maksud

peribahasa yang

terdapat di dalam

petikan dialog itu.

KBKK

BBM :

Buku teks

KB :

Mentafsir,men

dengar

Nilai :

Kerjasama.

Page 9: 96155589-contoh-rph

Melafazkan syair „jasa

ibu‟ yang diedarkan.

Murid diminta untuk

mentafsir dengan

lebih lanjut maksud

peribahasa yang

disenaraikan.

Murid yang dipilih

,berdiri di hadapan

kelas untuk

menyampaikan syair.

Penutup

( 5 Minit)

Penutup kognitif :

Apakah yang telah

kamu pelajari sebentar

tadi?

Apakah

tanggungajawab kamu

sebagai seorang

pelajar dan anak

kepada ibu?

Murid diminta

menyatakan perkara-

perkara yang telah

dipelajari.

Murid dikehendaki

membuat rumusan

berkaitan tajuk „jasa

ibu‟.

Kerja rumah : Guru

memberi lembaran

kerja.

Nilai Murni :

Menghargai

dan

menyayangi

ibu.

Menghormati

orang tua.

Page 10: 96155589-contoh-rph

RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2

Nama: Siti Zubaidah Bt Abdullah

Tarikh: 18 April 2011

Masa: 7.40 – 8.40 pagi

Tahun: 2 Cempaka

Mata pelajaran: Bahasa Melayu Tahun 2

Tema: Destinasi Pelancongan

Tajuk: Mari Melancong

Hasil pembelajaran:

Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

1. Bercerita tentang pengalaman „makan angin‟ bersama keluarga

dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas.

2. Membaca petikan teks `Makan Angin bersama Keluarga Saya‟ secara

mekanis dengan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas.

3. Mengenal pasti kata nama dan kata nama khas daripada petikan teks

`Makan Angin bersamaKeluarga Saya‟

Fokus utama:

2.1Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi

yang betul dan jelas.

Aras 1 (i) Berbual tentang sesuatu perkara dengan menggunakan ayat yang betul.

Page 11: 96155589-contoh-rph

Fokus sampingan:

2.1 Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi

yang betul dan jelas.

Aras 3 (i) Bercerita tentang sesuatu perkara berdasarkan sesuatu situasi dengan

menggunakan bahasa yang betul.

Sistem bahasa:

Tatabahasa

-Kata Nama, Kata Nama Khas

Kosa kata – negara, melancong

Pengisian kurikulum:

Ilmu: Kajian Tempatan dan Muzik

Nilai: Patriotisme dan semangat bermasyarakat.

Kemahiran bernilai tambah:

Kemahiran berfikir: menjana idea

Kecerdasan pelbagai: muzik, visual, interpersonal

Kemahiran belajar cara belajar: konstruktivisme

Bahan bantu mengajar: Klip Video „Cuti-cuti Malaysia‟, Petikan bertajuk „Makan Angin

bersama Keluarga Saya, kad tulisan.

Page 12: 96155589-contoh-rph

Masa / Langkah Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan

Set induksi

( 5 minit)

Mengenal pasti

tempat-tempat

pelancongan di

Malaysia dalam

klip video „Cuti-

cuti Malaysia‟

1.Guru

menayangkan klip

video bertajuk „Cuti-

cuti Malaysia‟

2.Guru meminta

murid mendengar

lagu sambil

mengenal pasti

nama tempat

pelancongan yang

terdapat dalam klip

video tersebut.

3. Murid mendengar

dan mengenal pasti

nama-nama tempat

pelancongan yang

terdapat dalam klip

video .

BBM:

- Klip video „

Cuti-cuti

Malaysia „

KBT:

Kontekstual

Kecerdasan

pelbagai

Kemahiran

berfikir

Langkah 1

(20 minit)

Guru bersoal jawab

dengan murid

mengenai

pengalaman

melancong dalam

negara

1.Guru memilih 5

orang murid secara

rambang untuk

menyatakan

pendapat tentang

klip video yang telah

ditayangkan.

2. 5 orang murid

menyatakan

pendapat tentang

klip video yang telah

ditayangkan.

KBT:

Konstruktivisme,

Kecerdasan

pelbagai.

Teori:

Behaviourisme

Page 13: 96155589-contoh-rph

3.Murid berkongsi

pengalaman mereka

„makan angin‟

bersama guru dan

rakan-rakan.

Langkah 2

(15 minit )

Membaca petikan

cerita „Makan Angin

bersama Keluarga

Saya‟

1. Guru

membahagikan

murid kepada

lima kumpulan dan

setiap kumpulan

diberikan nama

bersempena dengan

tempat pelancongan

yang telah

dinyatakan.

2.Guru

mengedarkan

petikan bertajuk

„ Makan Angin

Bersama Keluarga

Saya‟ kepada murid-

murid.

3.Guru membaca

petikan tersebut

secara kuat, terang

dan jelas dengan

intonasi yang betul

4.Murid mengajuk

bacaan guru secara

kuat, terang dan

jelas dengan

menggunakan

intonasi yang betul.

Kemahiran

Membaca

Mekanis

BBM

Petikan „Makan

Angin

bersamaKeluarga

Saya‟

Teori:

Behaviourisme

Nilai: semangat bermasyarakat, patriotisme.

Page 14: 96155589-contoh-rph

5. Guru meminta 5

orang murid untuk

membaca petikan

dan diikuti oleh

rakan-rakan lain.

6. 5 orang murid

membaca ayat

secara kuat, terang

dan jelas dengan

intonasi yang betul

dan diikuti dengan

rakan-rakan yang

lain.

Langkah 3 (15 minit)

Mengenal pasti kata

nama melalui

petikan „Makan

Angin bersama

Keluarga Saya‟

1. Guru

mengarahkan murid

berbincang dalam

kumpulan dan

mengenal pasti kata

nama dan kata

nama khas dalam

petikan tersebut.

2. Guru meminta

seorang wakil dalam

setiap kumpulan

untuk ke hadapan.

3.Murid tersebut

perlu menulis kata

nama dan kata

nama khas dalam

jadual yang

disediakan guru di

papan tulis mengikut

kategori.

KBT:

Kontekstual,

Kemahiran

berfikir.

Sistem bahasa:

Kata nama dan kata

nama khas

Page 15: 96155589-contoh-rph

4.Guru berbincang

jawapan dengan

murid.

Penutup (5 minit)

-Rumusan isi

-Murid-murid diminta

menyanyikan lagu

“Cuti-Cuti Malaysia”

1.Guru merumuskan

P&P dengan sesi

soal jawab bersama

murid.

2.Guru memasang

semula klip video

„Cuti-cuti Malaysia‟

3.Murid dan guru

menyanyikan lagu

tersebut bersama-

sama

BBM: Klip Video

„Cuti-cuti

Malaysia‟

KBT:

Kontruktivisme

Kecerdasan

Pelbagai

Page 16: 96155589-contoh-rph

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 4

Nama : Siti Zubaidah Bt Abdullah

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 4 Melor

Tarikh : 11 Ogos 2011

Masa : 60 minit (10.15- 11.15 Pagi )

Bilangan Murid : 28 orang

Tajuk : Sains Teknologi dan Reka Cipta

Tema : Maju Sains Maju Negara

Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

1 80% pelajar dapat menggunakan kata dan ayat yang sesuai untuk menyatakan

sesuatu permintaan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas.

2. menjelaskan tentang sesuatu isi yang dibaca dalam teks Maju Sains Negara dengan

baik dengan sebutan dan intonasi yang betul..

3. Menulis perkataan, frasa, ayat, dan peribahasa yang terdapat dalam teks Maju Sains

Negara .

.

Page 17: 96155589-contoh-rph

HASIL PEMBELAJARAN:

Fokus Utama:

1.4 Menyatakan permintaan secara berterus terang dan meyakinkan dengan

mengunakan intonasi dan paralinguistik yang sesuai untuk menguatkan

permintaan.

Aras :1 i)Memilih dan menggunakan kata dan ayat yang sesuai untuk menyatakan

permintaan

ii)Menyatakan sesuatu sebab untuk menyokong permintaan

Fokus Sampingan :

8.4 . Membina dan menulis ayat topik dan ayat huraian berdasarkan sesuatu perkara.

Aras : 1 i) Membina ayat topik yang jelas tentang sesuatu isi.

ii)Menyatakan dan menghuraikan isi utama dengan menggunakan ayat

yang gramatis.

SISTEM BAHASA

Tatabahasa : Kata tunggal, Kata bilangan, Kata adjektif, Kata sendi, Imbuhan

Page 18: 96155589-contoh-rph

Kosa Kata : Sains, Teknologi,Maju,Negara

Sebutan dan Intonasi : Syair, Intonasi Ayat Bahasa Melayu.

PENGISIAN KURIKULUM

4) Ilmu : Pendidikan Sivik, Sains, Kajian Tempatan

5) Nilai Murni : Keberanian, Kerajinan, Kerjasama

Semangat Bermasyarakat

6) Kemahiran Nilai Tambah

Kemahiran Berfikir : Mencirikan, Mengumpul maklumat.

Kecerdasan Pelbagai : Verbal Linguistik

Kontesktual : Menghubungkaitkan dan mengalami.

PENGETAHUAN SEDIA ADA

Pernah dan tahu

- Mengenai Sains dan Teknologi

- Membezakan ayat topik dan ayat huraian

- Mengetahui maklumat asas Sains dan Teknologi

BAHAN BANTU MNGAJAR

- Kad Imbasan

Page 19: 96155589-contoh-rph

- Lembaran Kerja

- Power Point

- Video

Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

( 5 Minit)

i.Guru menanyakan

soalan.

Guru bertanya siapa

mempunyai

komputer, kereta

dan telefon di

rumah?

Murid memberi

jawapan dan

menyatakan apa

yang mereka ada.

Guru menunjukkan

kad imbasan kepada

murid-murid iaitu

gambar :

-Kereta

-Telefon

-Komputer

Guru memberitahu

kepada murid-murid

tajuk pembelajaran

BBM :

Kad imbasan

(Lampiran)

KB

Kemahiran

Berfikir

Page 20: 96155589-contoh-rph

iaitu “Sains

Teknologi dan Reka

Cipta”.

Langkah 1

(15 minit)

1. Gambar dan teks

“Maju Sains Maju

Negara”.

Guru menerangkan

isi berkaitan dengan

Gambar dan teks

“Maju Sains Maju

Negara” .

Murid diminta

membaca secara

mekanis teks yang

terdapat pada

gambar tersebut.

Murid berbincang

secara berpasangan

perkara yang

dinyatakan di dalam

teks tersebut.

Murid diminta

menyenaraikan

perkara penting yang

terdapat dalam

gambar.

BBM:

Gambar dan

teks “Muju

Sains Maju

negara”

(Powerpoint)

KB :

Mengumpul

maklumat

Verbal

Linguistik

Langkah 2

(10 Minit)

“Teknologi Teras

Warisan”. (Membaca

Syair)

Murid dikehendaki

duduk bersama

pasangan yang

ditentukan oleh guru.

Guru membimbing

BBM :

Syair

Teknologi

Teras

Page 21: 96155589-contoh-rph

murid membaca

petikan syair

“Teknologi Teras

Warisan” tersebut

dengan intonasi

yang betul diikuti

oleh murid.

Secara

berpasangan, murid

membaca syair

tersebut dengan

intonasi yang betul.

Guru

membincangkan

tentang isi yang

terdapat dalam

petikan Syair.

Murid memberi

sumbangsaran

terhadap

perbincangan

tersebut.

Murid diminta untuk

mencari maksud

rangkap yang telah

digariskan.

Warisan”

(Lampiran)

KB :

Mentafsir

Nilai :

Kerjasama.

Langkah 3

( 15 Minit)

Latihan Bertulis

1.Aneka pilihan dan

struktur (kata dan ayat

Murid menjawab dan

mengemukakan

pendapat tentang

BBM

Soalan

Page 22: 96155589-contoh-rph

yang sesuai untuk

menyatakan sesuatu

permintaan.)

sumbangan sains

dan teknologi dalam

setiap kehidupan

dalam bentuk latihan

bertulis aneka pilihan

(objektif) dan

struktur.

(Powerpoint)

Langkah 4

(10 Minit)

Maju Sains Maju

Negara”.

(Pengajaran

Pemulihan dan

Pengayaan)

Murid-murid

menjawab lembaran

kerja tambahan.

Murid menonton

video.

BBM :

Soalan

Bertulis

(Lampiran)

Video

(Powerpoint)

Penutup

( 5 Minit)

Penutup kognitif :

Apakah yang telah

kamu pelajari sebentar

tadi?

Murid diminta

menyatakan

perkara-perkara

yang telah dipelajari.

Kerja rumah : Guru

memberi lembaran

kerja.

KB

Merumus

Page 23: 96155589-contoh-rph