MASALAH DALAM MENJALANKAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN BERASASKAN PROJEK.pptx
AMALI 4 - Pembelajaran Berasaskan Masalah
description
Transcript of AMALI 4 - Pembelajaran Berasaskan Masalah
Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
Tarikh / Hari: 29 Januari 2014Tahun : 4 CempakaBil. Murid: 26 orangMasa : 60 minitMata Pelajaran: Bahasa MalaysiaTema : KeselamatanTajuk: Kemalangan di Jalan Raya
Standard Kandungan
Standard Pembelajaran
1.3 Mendengar, mamahami dan memberi respons terhadap sesuatu arahan, soalan dan pesanan yang didengar dengan betul.1.3.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons dengan betul secara lisan terhadap pelbagai soalan bercapah.
ObjektifPada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:i. Menyatakan sekurang-kurangnya tiga daripada lima punca kemalangan jalan raya dengan betul.ii. Menyatakan sekurang-kurangnya tiga daripada lima cadangan mengatasi kemalangan jalan raya mengikut watak peranan masing-masing dengan betul.iii. Menjawab sekurang-kurangnya tiga daripada lima soalan berkaitan kemalangan jalan raya dengan betul.
Sistem Bahasa Kosa kata : jalan raya, kemalangan.
Pengisian Kurikulum / Elemen Merentas Kurikulum Ilmu : Kajian Tempatan, Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan. Nilai : Kerjasama, Semangat Bermasyarakat, Bertanggungjawab. Kemahiran Bernilai Tambah : Pembelajaran Kontekstual, Kemahiran Berfikir, Pembelajaran Konstruktivisme.
Bahan Bantu Mengajar1. Rakaman video2. Lembaran Kerja3. Kad Gambar
Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah mengalami atau melihat kemalangan di jalan raya melalui media massa atau realiti.
Langkah/Masa
Isi PelajaranAktiviti
Catatan
Guru
Murid
Set Induksi(5 minit)Menunjukkan gambar-gambar kemalangan jalan raya.
Soalan:
1. Pernahkan mengalami situasi yang ditunjukkan dalam gambar yang ditunjukkan?
Jawapan jangkaan:
Ya Tidak
2. Apakah yang anda nampak melalui gambar yang ditunjukkan?
Jawapan jangkaan:
Kemalangan
Orang cedera
Guru menunjukkan gambar-gambar kemalangan jalan raya yang berlaku.
Guru bertanya kepada murid sama ada pernah mengalami atau melihat situasi seperti dalam gambar yang ditunjukkan.
Guru menanyakan soalan apa yang diperolehi melalui gambar yang ditunjukkan.Murid melihat gambar-gambar yang ditunjukkan oleh guru.
Murid menjawab soalan guru sama ada pernah mengalami atau melihat situasi seperti dalam gambar yang ditunjukkan.
Guru menjawab soalan apa yang diperolehi melalui gambar yang ditunjukkan.BBM Kad gambar
Ilmu Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Kajian Tempatan
Pembelajaran Kontekstual Menghubungkait pengalaman harian dengan pelajaran.
Langkah 1(15 minit)Soalan:
1. Apakah punca kemalangan jalan raya berlaku?
Jawapan:
Kecuaian pemandu Struktur jalan raya Kesesakan jalan raya Keadaan cuaca Keadaan kenderaan
2. Apakah kesan kemalangan jalan raya?
Meragut nyawa Kesesakan jalan raya
Guru bersoal jawab dengan murid-murid tentang punca-punca kemalangan jalan raya yang berlaku.
Guru menanyakan soalan tentang kesan-kesan daripada kemalangan jalan raya.
Murid menjawab soalan yang ditanya oleh guru.
Murid menjawab soalan tentang kesan-kesan daripada kemalangan jalan raya.
KBT
Kecerdasan Pelbagai Intrapersonal Verbal linguistik
Kemahiran Berfikir Menyelesaikan masalah Membuat keputusan
Pembelajaran Konstruktivisme Pengetahuan baharu
Langkah 2(20 minit)Kad watak peranan disediakan seperti:
Polis Guru Ibu bapa Pengguna Jalan Raya
Tayangan rakaman video bertajuk Panduan Keselamatan di Jalan RayaGuru memilih beberapa orang murid untuk melakonkan watak yang terdapat di dalam kad yang disediakan.
Guru meminta murid untuk memberikan pendapat tentang cadangan mengatasi kemalangan di jalan raya.
Guru meminta murid menyatakan panduan keselamatan jalan raya yang mereka tahu.
Guru menayangkan rakaman video yang dipetik daripada Youtube yang bertajuk Panduan Keselamatan di Jalan Raya.Kemudian, guru meminta murid menerangkan semula tentang video yang telah ditayangkan.
Beberapa orang murid melakonkan watak yang terdapat di dalam kad yang disediakan.
Murid memberikan pendapat tentang cadangan mengatasi kemalangan di jalan raya.
Murid menyatakan panduan keselamatan jalan raya yang mereka tahu.
Murid menonton rakaman video yang ditayangkan oleh guru. Kemudian murid menerangkan semula tentang video tersebut secara lisan.
BBB Kad gambar Rakaman video
KBT
Kemahiran Berfikir Menyelesaikan masalah Membuat keputusan
Pembelajaran Konstruktivisme Pengetahuan baharu
Kreativiti dan Inovasi Menyelesaikan masalah
Kecerdasan Pelbagai Intrapersonal Verbal linguistik
Langkah 3(15 minit)Lembaran kerja(Rujuk Lampiran 1)Guru mengedarkan lembaran kerja kepada setiap murid.
Guru mengarahkan murid menjawab soalan berkaitan kemalangan di jalan raya.Murid menerima lembaran kerja daripada guru.
Murid menjawab soalan bagi lembaran kerja berkaitan kemalangan di jalan raya.
BBB Lembaran Kerja
Kemahiran Berfikir Menyelesaikan masalah
Penutup(5 minit)Rumusan:
Kognitif
Pujian/Sosial
Guru meminta murid untuk menyebut semula panduan keselamatan di jalan raya yang telah ditayangkan di dalam rakaman video.
Guru memuji penglibatan murid dalam aktiviti sumbangsaran.
Murid menyebut semula panduan keselamatan di jalan raya yang telah ditayangkan di dalam rakaman video.
Murid menyatakan nilai yang dipelajari pada hari ini.
Kecerdasan Pelbagai Verbal linguistik
Nilai Bertanggung jawab, toleransi.