bmm3104kemahiranmendengardanbertutur
-
Upload
rajeshwari-periasamy -
Category
Documents
-
view
223 -
download
0
description
Transcript of bmm3104kemahiranmendengardanbertutur
BMM 3104PENGAJARAN KEMAHIRAN
BAHASA MELAYU
PENSYARAH PEMBIMBING: TN. HJ. MOHAMAD ZAKI BIN HJ. SHAMSUDIN
DISEDIAKAN OLEH : RAJESHWARI PERIASAMY
JAYASREE MURGIAHNOOR HAKIMI BIN MOHAMAD NOR
TAJUK :KEMAHIRAN MENDENGAR &
BERTUTURKUMPULAN :
NO. 4
Kemahiran Mendengar dan Kemahiran Bertutur
Penyediaan rancangan pengajaran aktiviti mendengar dan bertutur
Objektif, langkah-langkah sebelum, semasa dan selepas aktiviti
Prinsip pembinaan dan penggunaan bahan pengajaran dan pembelajaran
PENYEDIAAN RANCANGAN
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MENDENGAR DAN BERTUTUR
Komponen Persediaan MengajarKomponen Persediaan Mengajar
Persediaan
oMaklumat Am
oPengetahuan Sedia Ada
oObjektif Pengajaran
oIsi Pelajaran
Persediaan
oMaklumat Am
oPengetahuan Sedia Ada
oObjektif Pengajaran
oIsi Pelajaran
Set Induksi Perkembangan
o Kemahiran Peneguhan
o Kemahiran menerangkan
Ilustrasio Kemahiran
Menggunakan Papan Tulis
o Kemahiran Variasi Rangsangan
o Kemahiran Menyoal
Set Induksi Perkembangan
o Kemahiran Peneguhan
o Kemahiran menerangkan
Ilustrasio Kemahiran
Menggunakan Papan Tulis
o Kemahiran Variasi Rangsangan
o Kemahiran Menyoal
Penutup
oKesimpulan
oPenilaian
oTugasan
oUlasan Kendiri
Penutup
oKesimpulan
oPenilaian
oTugasan
oUlasan Kendiri
Menulis Rancangan Mengajar
Kemahiran Lisan: Mendengar dan
Bertutur
• Kemahiran lisan merupakan asas kepada penguasaan kemahiran berbahasa yang lain iaitu membaca dan menulis
• Justeru, dalam usaha merancang aktiviti pengajaran dan pembelajaran kemahiran mendengar dan bertutur, guru perlu lebih berhati-hati memilih dan menyediakanaktiviti pengajaran yang lebih sesuai, tepat dan berkesan.
• Maknanya, guru perlu menentukan matlamat / objektif pengajarannya secara tepat meliputi aspek pengetahuan (menyenaraikan, menyatakan, menghuraikan, mengenali) kemahiran intelek (menjelaskan, menggunakan dan menyelesaikan), psikomotor (menyampaikan dan melaksanakan) dan afektif (memilih).
Perancangan aktiviti lisan melibatkan tiga peringkat berikut:
Peringkat persediaan (sebelum melaksanakan proses P & P)
Peringkat pelaksanaan aktiviti (semasa melaksanakan proses P & P)
Peringkat susulan dan penilaian
Peringkat persediaan (sebelum melaksanakan proses P & P)
• Pada peringkat ini, guru sekurang-kurangnya perlu melakukan tiga perkara asas, iaitu:
a. Guru menerangkan tugasan atau dengan memberi contoh-contoh yang sesuai membuat tunjuk cara mengenai apa yang akan dilakukan oleh murid dalam proses pengajarannya
b. Guru menyedia dan mengedarkan bahan-bahan (kad imbasan, bahan stensilan, gambar, alat tulis dan seumpamanya) yang akan digunakan dalam proses P & P
c. Guru perlu memastikan semua alat dan bahan yang disediakan itu berada dalam keadaan baik, mencukupi, boleh digunakan dan murid tahu menggunakannya, semasa mereka membuat atau melaksanakan tugasan sebagaimana diarahkan.
Peringkat pelaksanaan aktiviti (semasa melaksanakan proses P & P)
• Terdapat sekurang-kurangnya dua perkara penting, iaitu :a. Murid-murid melaksanakan tugasan sebagaimana diarahkanb. Guru menyelia dan memberi bimbingan secara kelas, kumpulan atau berpasangan, bahkan secara individu sekiranya perlu.
Peringkat susulan dan penilaian
• Dalam proses pengajaran dan pembelajaran, peringkat membuat tindakan susulan dan penilaian dianggap paling penting kerana pada peringkat ini guru boleh menentukan sama ada :
a. Objektif pengajarannya tercapai atau tidakb. Murid-murid boleh atau tidak melaksanakan tugasan yang diberikan dalam tempoh masa yang ditetapkanc. Apakah kekuatan atau kekurangan yang terdapat dalam proses pengajaran dan pembelajaran berkenaand. Berdasarkan maklum balas yang diperolehnya dalam perkara (a – c), guru boleh membuat penambahbaikan mengenainya.
• Paling penting sebagai tindakan susulan, guru boleh meminta murid melaksanakan tindakan susulan sama ada aktiviti pemulihan (untuk murid-murid yang lemah) dan aktiviti pengayaan (untuk murid-murid yang berpotensi cemerlang).
OBJEKTIF, LANGKAH-LANGKAH SEBELUM AKTIVITI
• Kedua-dua kemahiran mendengar dan bertutur mempunyai objektif dan langkah-langkah sebelum, semasa dan selepas aktiviti yang perlu dipatuhi oleh guru yang mengajar.
• Secara umumnya, pengajaran dan pembelajaran kemahiran mendengar dan bertutur dalam Kurikulum Bahasa Melayu Sekolah Rendah adalah untuk membolehkan murid-murid:
i. Mendengar dan memahami pertuturan dan siaran yang terdapat dalam kehidupan sehari-hari sama ada di dalam atau di luar sekolah.
ii. Bertutur dan mengeluarkan buah fikiran dengan menggunakan bahasa yang sesuai dalam pelbagai keadaan perhubungan seperti perbualan dengan rakan-rakan, guru, ibu bapa dan sebagainya serta dalam majlis bahas, syarahan dan lain-lain.
• Objektif pengajaran kemahiran mendengar dan bertutur yang terkandung dalam Kurikulum Standard Sekolah Rendah (KSSR) adalah untuk membolehkan murid-murid :
i. Mendengar, memahami dan menilai pertuturan dalam siaran am dan media massa.
ii.Bertutur dengan fasih dan lancar serta memberi pendapat dan hujah-hujah yang kritis dan analitis dalam pelbagai situasi.
• Berdasarkan KSSR, objektif standard pembelajaran yang perlu dikuasai oleh murid-murid tahun 1 mulai tahun 2011 (Bahagian Perkembangan Kurikulum Kementerian Pelajaran Malaysia, 2010) adalah seperti berikut:
i. Mendengar, mengecam, mengajuk dan menentukan arah bunyi dalam persekitaran dengan teliti dan betul;
ii. Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa dengan betul;
iii. Mendengar, memahami, menyebut dan mengeja perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata, diftong, vokal berganding,diagraf dan konsonan bergabung dengan betul dan tepat;
iv. Mendengar, memahami dan menyebut frasa dan ayat tunggal dengan betul dan tepat;
v. Mendengar, memahami dan memberikan respon secara lisan atau gerak laku berdasarkan arahan, pesanan, dan pertanyaan dengan betul;
vi. Bertutur dan berbual serta menyatakan permintaan menggunakan ayat yang mengandungi diksi, kata panggilan, kata ganti nama diri pertama dan kedua dengan betul dalam situasi tidak formal secara bertatasusila;
vii.Bercerita tentang sesuatu perkara dan menceritakan semula perkara yang di dengar menggunakan ayat tunggal dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul; dan
viii.Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara dengan tepat menggunakan perkataan yang sesuai secara bertatasusila.
• Sehubungan itu, penyediaan langkah-langkah sebelum, semasa dan selepas aktiviti pengajaran dan pembelajaran amat penting dalam pengajaran dan pembelajaran kemahiran mendengar dan bertutur.
• Perbincangan seterusnya ditumpukan kepada ketiga-tiga langkah tersebut ketika pengajaran dan pembelajaran kemahiran mendengar dan bertutur.
LANGKAH-LANGKAH SEMASA DAN
SELEPAS AKTIVITI MENDENGAR
• Ketika melaksanakan aktiviti mendengar, guru perlu merancang aktiviti pengajaran dan pembelajaran untuk memastikan kelicinan dan keberkesanannya (Zuariah Yusoff, Zainon Zainalabidin, Fatimah Abd. Rahman, 1992:21-22)
• Perancangan boleh dijalankan berdasarkan tiga peringkat, iaitu:
i. Peringkat pramendengar (sebelum)ii.Peringkat semasa mendengar (semasa)iii.Peringkat selepas mendengar (selepas)
Peringkat Pramendengar
i. guru memberi tugasan atau soalan kepada murid terlebih dahulu sebelum mereka mula mendengar.
ii. Seterusnya , guru memberi gambaran yang menyeluruh tentang apa yang hendak diperdengarkan .
iii.Guru turut memberi arahan yang jelas tentang tugasan dan memastikan bahan ransangan dalam keadaan baik serta mencukupi.
iv.Akhirnya, guru memastikan murid dalam keadaan sedia untuk mengikut aktiviti.
Peringkat Semasa Mendengar
i. Guru memastikan murid dapat menumpukan sepenuh perhatian terhadap bahan ransangan.
ii.Guru juga perlu mengatasi sebarang gangguan yang mungkin timbul ketika aktiviti mendengar dijalankan.
Peringkat Selepas Mendengar
i. Guru menghuraikan tentang apa yang ditimbulkan oleh murid dalam bahan rakaman yang mungkin menyulitkan pemahaman mereka.
ii.Guru turut memberi penekanan kepada aspek-aspek penting dalam bahan itu.
iii.Guru juga memastikan murid menyempurnakan tugasan dan melakukan pengukuhan .
iv.Setelah itu, guru menjalankan aktiviti tindakan susulan.
• Pengajaran kemahiran mendengar hendaklah digabungjalin dengan satu atau lebih kemahiran bahasa yang lain misalnya, kemahiran mendengar digabungjalinkan dengan kemahiran bertutur atau digabungjalinkan dengan kemahiran membaca dan menulis.
• Pelbagai teknik yang menarik minat murid-murid boleh dijalankan oleh guru misalnya, teknik bercerita, soal jawab, perbincangan, lakonan, latih tubi dan nyanyian.
LANGKAH-LANGKAH SELEPAS AKTIVITI
BERTUTUR
• Aktiviti bertutur dilaksanakan dalam tiga peringkat yang berbeza ( Radiah Nordin dan Maimunah Samat, 1992 : 48-49, iaitu :
a)Peringkat persediaan ( sebelum)b)Peringkat pelaksanaan aktiviti
( semasa)c)Peringkat susulan dan penilaian
( selepas)
Pada peringkat persediaan, terdapat tiga perkara yang boleh dilakukan oleh guru, iaitu:
i. Guru menerangkan tugasan yang akan dilakukan oleh murid atau melakukan tunjuk cara serta memberi contoh.
ii. Guru mengedarkan bahan-bahan yang diperlukan untuk menjalankan aktiviti contohnya, kad kiu, kertas edaran dan peralatan lain yang mungkin diperlukan,
iii. Guru memastikan semua alat dan bahan mencukupi dan murid memahami tugasan.
Pada peringkat pelaksanaan aktiviti, terdapat dua perkara yang dilaksanakan iaitu :
i. Murid menjalankan tugasan seperti yang diarahkan
ii. Guru menyelia dan membimbing kelas, kumpulan atau pasangan yang menjalankan aktiviti.
Pada peringkat susulan dan penilaian
i. Penilaian dijalankan secara berterusan contohnya mengadakan perbincangan dan guru memberi maklum balas tentang prestasi dan pencapaian murid.
ii. Sebagai pengukuhan, guru memberi kerja rumah yang berkaitan dengan aktiviti bertutur yang dijalankan.
PRINSIP PEMBINAAN DAN PENGGUNAAN
BAHAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
• Secara umumnya, bahan pelajaran yang digunakan untuk pengajaran dan pembelajaran terdiri daripada dua jenis, iaitu
1)Bahan pengajaran- Bahan yang digunakan oleh guru
( carta,graf,peta,model,gambar,slaid,radio, dsb)
2) Bahan pembelajaran- Bahan yang digunakan oleh murid-
murid dalam aktiviti pembelajaran ( buku teks, kad kerja, bahan bercetak, radas, dsb)
Prinsip Pembinaan dan Penggunaan Bahan
Pengajaran dan Pembelajaran(a) Bahan yang sesuai• Kriteria pemilihan bahan berkenaan hendaklah
sesuai dengan :- objektif dan matlamat pengajaran bahasa Melayu (secara khusus kemahiran lisan),- pendekatan- kaedah dan teknik pengajaran- keadaan dan keselamatan murid-murid- suasana dan kecenderungan pembelajaran
murid
(b) Bahan yang dipilih mesti mencabar
- Tiga perkara penting dalam proses pengajaran iaitu aspek rangsangan, pemikiran dan tingkah laku.- Dalam hal ini, aspek rangsangan akan menggerakkan akal (pemikiran), kemudiannya mempengaruh tindakan (tingkah laku) seseorang.- Antara prinsip yang perlu dipatuhi dalam penyediaan bahan ialah mudah kepada sukar, konkrit kepada abstrak, khusus kepada umum.
(c) Bahan yang menepati objektif pengajaran
- bahan yang dipilih mestilah mempunyai potensi untuk memperkukuh kemahiran berbahasa.
- Selain itu, bahan P & P yang dipilih itu perlu mengandungi maklumat (fakta) yang tepat.
(d) Bahan yang menarik minat murid-murid.
- reka letak, saiz, ilustrasi dan grafik, kualiti kulit dan cara buku itu dijilid merupakan antara faktor yang mmepengaruhi minat murid dalam mengikuti sesi p&p.
- bahan bantu mengajar berkenaan juga perlu mengandungi arahan yang jelas
(e) Bahan yang praktikal
- sebaiknya bahan yang digunakan boleh digunapakai berulang kali dan boleh disimpan dalam keadaan yang masih baik.
Sekian,
Terima kasih.