CONTOH RPH MOZEK
-
Upload
malar-vengades -
Category
Documents
-
view
146 -
download
3
description
Transcript of CONTOH RPH MOZEK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL
Matapelajaran :Dunia Seni Visual
Tahun :3 Bagus
Masa :12.15 – 1.15 Tengah hari (60 Minit)
Bidang :Membentuk dan membuat binaan
Tema :Alam semula jadi
Tajuk :Lingkaran ular
Standard pembelajaran
3.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal,menamakan, dan memahami bahasa
seni visual yang ada pada mobail .
3.1.1 Unsur seni
3.1.1.1 Bentuk-Konkrit
3.1.1.2 Ruang-nyata
3.1.2 Prinsip rekaan
3.1.2.1 Imbangan
3.1.2.2 Ritma dan pergerakan
3.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengetahui bahasa seni visual ,media serta
proses dan teknik dalam penghasilan mobail.
3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
3.2.1.1 Alat -gunting,pembaris,pensel
3.2.1.2 Bahan-gam,benang,kertas lukisan, dan bahan lain yang sesuai.
3.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan
karya.
3.3 Ekspresi kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan,kefahaman
bahasa seni visual ,media serta proses dan teknik dalam
penghasilan karya.
3.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif.
3.3.2 Menggunakan bahasa seni visual iaitu bentuk,ruang,imbangan serta ritma
dan pergerakkan dalam penghasilan karya.
3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya.
3.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan
rakan berpandukan bahasa seni visual.
3.4.1 Mempamerkan hasil karya yang dihasilkan
3.4.2 Menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan
3.4.3 Mengantungkan mobail yang dihasilkan.
Objektif Pembelajaran :Pada akhir pembelajaran murid dapat:-.
-mengenal,memahami bahasa seni visual yang ada pada mobail.
-mengenal dan menyatakan jenis media
-mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.
EMK : Kreativiti ,keusahawanan
Bahan Bantu Belajar : 1.Contoh mobail
2. Media : kertas warna,benang,gam,dan gunting.
Penilaian P&P :Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat
mobail(Lingkaran Ular) berdasarkan 4 Kandungan.
Refleksi :
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti P&P CatatanSet induksi
(5 minit ) Guru menunjukkan
contoh mobail dan
bersoal jawab dengan
murid.
Guru mengaitkan set
induksi dengan
pembelajaran hari ini .
TKP
- Intrapersonal
- Verbal-
linguistik
Langkah 1
(Pemerhatian)
(10 minit)
PERSEPSI
ESTETIK
Guru memperkenalkan
tajuk pada hari ini iaitu
mobail.
Guru menyatakan :
- Konsep mobail
- Pengenalan kepada
alat & bahan
- Gam
- Gunting
- Pembaris
- Kertas lukisan
Kertas warna
Guru menayangkan
persembahan slaid
tentang konsep
mobail,alat dan bahan
yang digunakan serta
unsur seni yang ada
pada mobail.
Guru menunjukkan
contoh-contoh karya
TKP
- Verbal
linguistik
mobail
Langkah 2(Penerokaan)(7 minit)
APLIKASISENI
Demonstrasi guru Guru membuat demonstrasi untuk menghasilkan Mobail 1. Guru melukis rupa
sebuah rumah.2. Kertas warna
digunting mengikut saiz yang diingini samada kecil atau besar
3. Kertas warna tersebut ditampal dan jarakkan antara kepingan warna itu dengan yang lain .
4. Tampalkan kertas warna yang telah digunting sehingga memenuhi semua ruang rumah tersebut.
5. Karya siap.
BCB- Mendengar- Pemerhatian
Langkah 3(Penghasilan)(23 minit)
EKSPRESIKREATIF
Penghasilan karya Guru memberi arahan agarmurid menghasilkan karya mobail yang bertajuk “Lingkaran Ular”.Guru membimbing murid menghasilkan karya
TKP- Kinestetik- Visual-ruang
KBKK- Menjana
idea- Mereka cipta
Nilai murni- Kekemasan
Apresiasi dan refleksi(7 minit)
APRESIASI
Penilaian karya- Unsur seni- Alat dan bahan- Teknik
Pameran Mini
Murid menilai hasil karya rakan dari segi kekemasan dan unsur seni.
TKP- Intrapersonal- Interpersonal- Verbal
linguistik
SENI - Hasil karya murid
Murid menceritakan pengalaman membuat mobail.
- Muzik Nilai murni
- Menghargai usaha orang lain
Penutup (3 minit)
1. Mengemas bilik darjah2. Arahan tugasan akan datang
Guru memberi arahan.Murid digalakkan membuat catatan
Nilai murni - kekemasan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL
Matapelajaran :Dunia Seni Visual
Tahun :3 Bagus
Masa :12.15 – 1.15 Tengah hari (60 Minit)
Bidang :Mengenal Kraf Tradisional
Tema :Alam semula jadi
Tajuk :Anyaman Siku Keluang
Standard pembelajaran
4.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal,menamakan, dan memahami bahasa
seni visual yang ada pada anyaman .
4.1.1 Unsur seni
4.1.1.1 Garisan - Lurus
4.1.1.2 Rupa - geometri
4.1.1.3 Jalinan - tampak dan sentuh
4.1.1.4 Warna – primer atau sekunder atau gabungan kedua-dua warna
4.1.2 Prinsip rekaan
4.1.2.1 Harmoni -kelarai
4.1.2.2 Kontra - warna
4.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengetahui bahasa seni visual ,media serta
proses dan teknik dalam penghasilan anyaman.
4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
4.2.1.1 Alat -gunting
4.2.1.2 Bahan-kertas warna ,gam, dan bahan lain yang sesuai.
4.2.2 Memahami teknik yang sesuai dalam penghasilan karya.
4.3 Ekspresi kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni
visual ,media serta proses dan teknik dalam penghasilan
karya.
4.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif.
4.3.2 Menghasilkan anyaman secara kreatif dengan menggunakan bahan
sebenar
3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya.
3.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan
rakan berpandukan bahasa seni visual.
3.4.1 Mempamerkan hasil karya yang dihasilkan
3.4.2 Menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan
3.4.3 Mengantungkan mobail yang dihasilkan.
Objektif Pembelajaran :Pada akhir pembelajaran murid dapat:-.
-mengenal,memahami bahasa seni visual yang ada pada mobail.
-mengenal dan menyatakan jenis media
-mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.
EMK : Kreativiti ,keusahawanan
Bahan Bantu Belajar : 1.Contoh mobail
2. Media : kertas warna,benang,gam,dan gunting.
Penilaian P&P :Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat
mobail(Lingkaran Ular) berdasarkan 4 Kandungan.
Refleksi :
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan
Set induksi
(5 minit ) Guru menunjukkan
contoh mobail dan
bersoal jawab dengan
murid.
Guru mengaitkan set
induksi dengan
pembelajaran hari ini .
TKP
- Intrapersonal
- Verbal-
linguistik
Langkah 1
(Pemerhatian)
(10 minit)
PERSEPSI
ESTETIK
Guru memperkenalkan
tajuk pada hari ini iaitu
mobail.
Guru menyatakan :
- Konsep mobail
- Pengenalan kepada
alat & bahan
- Gam
- Gunting
- Pembaris
- Kertas lukisan
Kertas warna
Guru menayangkan
persembahan slaid
tentang konsep
mobail,alat dan bahan
yang digunakan serta
unsur seni yang ada
pada mobail.
Guru menunjukkan
contoh-contoh karya
mobail
TKP
- Verbal
linguistik
Langkah 2(Penerokaan)(7 minit)
APLIKASISENI
Demonstrasi guru Guru membuat demonstrasi untuk menghasilkan Mobail 6. Guru melukis rupa
sebuah rumah.7. Kertas warna
digunting mengikut saiz yang diingini samada kecil atau besar
8. Kertas warna tersebut ditampal dan jarakkan antara kepingan warna itu dengan yang lain .
9. Tampalkan kertas warna yang telah digunting sehingga memenuhi semua ruang rumah tersebut.
10.Karya siap.
BCB- Mendengar- Pemerhatian
Langkah 3(Penghasilan)(23 minit)
EKSPRESIKREATIF
Penghasilan karya Guru memberi arahan agarmurid menghasilkan karya mobail yang bertajuk “Lingkaran Ular”.Guru membimbing murid menghasilkan karya
TKP- Kinestetik- Visual-ruang
KBKK- Menjana
idea- Mereka cipta
Nilai murni- Kekemasan
Apresiasi dan refleksi(7 minit)
APRESIASISENI
Penilaian karya- Unsur seni- Alat dan bahan- Teknik
Pameran Mini- Hasil karya
murid
Murid menilai hasil karya rakan dari segi kekemasan dan unsur seni.
Murid menceritakan pengalaman membuat
TKP- Intrapersonal- Interpersonal- Verbal
linguistik- Muzik
Nilai murni
mobail. - Menghargai usaha orang lain
Penutup (3 minit)
1. Mengemas bilik darjah2. Arahan tugasan akan datang
Guru memberi arahan.Murid digalakkan membuat catatan
Nilai murni - kekemasan