D2011049896 RPH 5.pdf

10
0 PPGPJJ SEMESTER 1 SESI 2014/2015 KPR 3974 : LATIHAN MENGAJAR 1 TAJUK DISEDIAKAN OLEH NAMA NO. MATRIK AHMAD LUTFI BIN ISHAK D20111049896 PUSAT PEMBELAJARAN: UPSI KUMPULAN : K01019(A141PJJ) NAMA TUTOR E-LEARNING: ENCIK RIDZUAN BIN JAAFAR TARIKH SERAH: 23 OKTOBER 2014 PEMARKAHAN RANCANGAN MENGAJAR HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN I MINGGU 5

Transcript of D2011049896 RPH 5.pdf

  • 0

    PPGPJJ SEMESTER 1 SESI 2014/2015

    KPR 3974 : LATIHAN MENGAJAR 1

    TAJUK

    DISEDIAKAN OLEH

    NAMA NO. MATRIK

    AHMAD LUTFI BIN ISHAK D20111049896

    PUSAT PEMBELAJARAN: UPSI

    KUMPULAN : K01019(A141PJJ)

    NAMA TUTOR E-LEARNING: ENCIK RIDZUAN BIN JAAFAR

    TARIKH SERAH: 23 OKTOBER 2014

    PEMARKAHAN

    RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

    BAHASA MALAYSIA TAHUN I

    MINGGU 5

  • 1

    Rancangan Pelajaran Harian Bahasa Melayu Tahun Satu

    Tarikh : 20 Oktober 2014

    Hari : Isnin

    Tahun : 1 Bestari

    Masa : 8.30 9.00 pagi

    Bilangan Murid : 21 orang

    Tajuk : Membuat Jus Buah-buahan

    Standard Pembelajaran:

    1.5.1 Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang

    betul menggunakan ayat tunggal.

    2.4.3 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dengan tepat daripada pelbagai

    bahan.

    3.3.4 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul.

    Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat:

    1. Menyebut atau menyatakan nama alatan dan bahan untuk membuat jus buah-buahan.

    2. Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

    3. Membina dan menulis ayat dengan betul.

    Aktiviti Pembelajaran dan Pembelajaran

    1. Murid menjawab soalan guru.

    2. Murid menyebut nama bahan dan alatan untuk membuat jus. .

    3. Murid membaca perkataan dan frasa.

    4. Murid membina ayat daripada perkataan yang diberikan.

    5. Murid membina ayat berpandukan gambar .

    6. Didik hibur menyanyikan lagu buah-buahan tempatan.

    Elemen Merentas Kurikulum

    1. Kreatif dan Inovatif : Mempelbagai kegunaan buah-buahan.

    2. TMK : Penggunaan alat ICT

    3. Keushawan : Berniaga

    Bahan Bantu Mengajar

    Komputer, LCD, Kad Gambar, Kad Perkataan, Lembaran Kerja.

  • 2

    Sistem Bahasa : Tatabahasa ( ayat tunggal )

    Kosa kata ( mengisar, menapis, jus )

    Sebutan dan Intonasi ( menyanyi lagu )

    Strategi : Kontekstual, Kalaboratif.

    Pendekatan/Kaedah : Induktif dan koperatif

    Teknik : Soal jawab, tunjuk cara, bercerita.

    Konsep 5P : Penggabungjalinan-kemahiran membaca, bertutur,

    mendengar menulis

    Pengisian Kurikulum :

    a) Ilmu : Sains, Pendidikan Kesihatan ,

    b) Nilai : Kesyukuran, Penghargaan, Hormat-menghormati

    c) Kemahiran nilai tambah : i) Kemahiran berfikir (menjana idea, merumus

    dan menghubung kait)

    ii) kemahiran belajar cara belajar: Mendengar

    iii) Kemahiran bahasa: Membaca, mendengar,

    bertutur dan menulis

    Kecergasan pelbagai : Interpersonal

    Pengetahuan sedia ada

    : i. Murid sudah biasa minum jus buah-buahan.

    ii. Murid telah menguasai kemahiran membaca perkataan dan membina ayat.

    Penilaian : 1. Menjawab soalan secara lisan.

    2. Menjawab soalan lembaran kerja.

    3. Secara pemerhatian.

  • 3

    Strategi Pengajaran dan Pembelajaran.

    Langkah Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

    Pembelajaran

    Catatan

    Set Induksi

    (3 minit)

    Jus Buah-buahan

    Youtube lagu buah-buahan

    tempatan.

    1.Guru menayangkan

    youtube lagu buah-

    buahan tempatan.

    2. Murid ikut sama

    menyanyi.

    3. Guru mencungkil idea

    murid tentang kegunaan

    buah-buahan tempatan.

    4. Murid memberi

    jawapan pertanyaan guru.

    5. Guru menerangkan

    tentang tajuk pelajaran

    iaitu Membuat Jus

    Buah-buahan

    BBM: Youtube

    lagu buah-

    buahan tempatan

    Nilai:

    Kerjasama,

    keyakinan

    Perkembangan

    Langkah 1

    (7 minit)

    Cara membuat jus

    buah belimbing.

    Bahan dan alatan

    untuk membuat jus.

    Lampiran 1

    1.Guru menayangkan

    power point cara-cara

    membuat jus belimbing.

    2. Murid menyebut nama

    bahan dan alat untuk

    membuat jus belimbing.

    3. Murid membaca

    perkataan yang terdapat

    pada gambar.

    Bahan:

    Komputer, LCD

    Nilai:

    Patuh arahan

    Integrasi inovasi

    yang diterapkan:

    Demo membuat

    jus.

  • 4

    Langkah 2

    (10 minit)

    Demo cara membuat jus

    buah belimbing.

    Sediakan bahan dan

    alatan.

    Basuh dan potong

    buah belimbing.

    Masukkan

    belimbing ke dalam

    pengisar.

    Kisar buah

    belimbing tersebut.

    Setelah siap

    tapiskan jus tersebut

    Tuangkan dalam

    gelas apabila hendak

    minum.

    Lampiran 2

    1.Guru mengeluarkan

    bahan dan alatan yang

    digunakan untuk

    membuat jus belimbing.

    2.Murid menyebut nama

    alatan dan bahan yang

    digunakan untuk

    membuat jus belimbing.

    4. Guru menunjukkan

    cara membuat jus

    belimbing.

    BBM:

    Bahan maujud

    buah belimbing,

    pengisar, jug,

    gelas, penapis.

    Kad perkataan

    Nilai :

    Berhati-hati,

    menjaga

    keselamatan,

    menjaga

    kesihatan.

    Langkah 3

    (7 minit)

    Penilaian:

    Soalan lembaran kerja.

    1.Guru mengedarkan

    lembaran kerja kepada

    murid.

    2. Murid menjawab

    lembaran kerja yang

    diberikan oleh guru.

    3. Guru membimbing

    murid-murid yang lemah

    untuk menjawab.

    Lembaran kerja.

    Nilai:

    -Berkeyakinan

    Penutup

    Rumusan guru tentang

    1.Guru membuat

    Nilai:

  • 5

    (3 minit)

    pengajaran dan

    pembelajaran.

    rumusan tentang aktiviti

    pengajaran dan

    pembelajaran.

    - Bekerjasama

    REFLEKSI KEKUATAN Murid- murid dapat menjawab soalan- soalan dengan betul. Murid- murid seronok melakukan aktiviti. Pembelajaran berpusatkan murid.

    KELEMAHAN Terdapat beberapa orang murid yang tidak menumpukan

    perhatian terhadap pengajaran guru. Tidak dapat menepati masa yang diperuntukan.

    CADANGAN PENAMBAHBAIKAN Menambahkan masa pengajaran kepada 60 minit. Memberi tumpuan kepada muridyang bermasalah. .

    https://sites.google.com/site/cikgushahbm/home/video-lagu-buah-buahan

  • 6

    Lampiran 1

    Membuat Jus Belimbing

  • 7

    Lampiran 2

    Cara-cara membuat jus belimbing

    Sediakan bahan dan alatan untuk membuat jus.

    Basuh buah belimbing, kemudian potong halus.

    Masukkan buah belimbing tersebut ke dalam pengisar.

    Kisar buah tersebut sehinga lumat.

    Tapiskan jus tersebut.

    Jus sudah sedia boleh diminum.

  • 8

    Lembaran kerja

    Nama: __________________________________ Tarikh: ________________________

    Lengkapkan ayat di bawah.

  • 9

    Lembaran kerja (Pengayaan)

    Nama: __________________________________ Tarikh: ________________________

    Tuliskan ayat berdasarkan perkataan yang diberikan.

    ____________________________________________________

    __________________________________________________

    __

    _

    __________________________________________________

    __

    ___________________________________________________

    ___

    ____________________________________________________

    tembikai

    membayar

    memotong

    mengisar

    minum