HBHE 1203 PEN.KESIHATAN
-
Upload
afiq-aiman -
Category
Documents
-
view
415 -
download
5
Transcript of HBHE 1203 PEN.KESIHATAN
SOALAN TUGASAN
Sebagai seorang guru Pendidikan Kesihatan anda dikehendaki:
a. Menyediakan Rancangan Pengajaran Harian (RPH) dengan
menggunakan aplikasi MSWords.
b. Menyediakan papan cerita (story board) bagi menghasilkan kit
pembelajaran.Papan ceritan hendaklah dihasilkan dalam aplikasi
MSWords.Untuk a dan b jadikan sebagai booklet (kertas A4
dilipat dua) agar mudah dimuatkan sebagai kit pengajaran dan
pembelajaran.
c. Menyediakan bahan pengajaran dan pembelajaran dengan
menggunakan aplikasi MS PowerPoint dan muatkan ke
dalam CD.
d. Bina kotak untuk dijadikan kit pengajaran berdasarkan
kreativiti anda untuk memuatkan Manual Pengguna, RPH,
Papan Cerita dan CD.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN
KESIHATAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan
Tarikh : 23 Jun 2010
Hari : Rabu
Masa : 4.50 petang – 5.20 petang (30 minit)
Tahun : 2 Inovatif
Bilangan Murid : 35 orang
Tunjang : Gaya Hidup Sihat
Tajuk : Pemakanan
Kemahiran : 1.3 Makanan berkhasiat , bersih dan selamat.
Objektif Pengajaran : Pada akhir pelajaran murid dapat:
1. Mengetahui dan menamakan tiga jenis
makanan yang berkhasiat mengikut
kumpulannya.
2. Memilih makanan yang berkhasiat dan
seimbang.
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah mengenali makanan
berkhasiat hasil didikan
dan pendedahan awal keluarga.
Penggabungjalinan : Sains, Pendidikan Seni Visual dan Muzik
Penerapan Nilai : Kebersihan Fizikal dan Mental & Kesyukuran
Alat Bantu Mengajar : CD (Persembahan Powerpoint ), Lembaran
kerja
PERKARA ISI
KANDUNGAN
AKTIVITI P&P CATATA
N
Set Induksi
( 5 minit )
*Guru
menunjukkan
gambar makanan
kepada murid.
*Guru bersoal
jawab tentang
gambar makanan
tersebut.
(Menjana idea)
*Murid melihat
gambar yang
dipamerkan oleh
guru.
*Murid – murid
menamakan
gambar makanan
yang ditunjuk
oleh guru.(gambar
roti,telur,ikan,
sayur dan lain –
lain)
Gambar
makanan
berkhasiat.
Perkembanga
n
Langkah 1
( 15 minit )
*Guru menayang
slide show
mengenai jenis –
jenis makanan
*Murid – murid
menonton slide
show dan
menyebut nama
Tayangan
slide show.
LCD
Komputer
yang berkhasiat,
dan kumpulan –
kumpulan
makanan.
(Mengembangkan
idea)
makanan yang
ditayangkan.
*Murid – murid
juga menyatakan
semula nama
kumpulan
makanan yang
ditayangkan.
Contohnya
protein,vitamin,
karbohidrat,
lemak dan
mineral.
Langkah 2
( 5 minit )
*Guru
mengedarkan
lembaran kerja
kepada murid
(Memurnikan
idea)
*Murid melukis
gambar makanan
yang berkhasiat
dan menulis nama
kumpulan
makanan
tersebut.contohny
Lembaran
kerja
a gambar nasi –
karbohidrat.
Penutup
( 5 minit )
*Guru membuat
rumusan tentang
isi
pelajaran.Beberap
a murid akan
ditanya berkaitan
kefahaman
terhadap isi
pelajaran.
*Murid menjawab
soalan – soalan
yang
dikemukakan oleh
guru. Contohnya :
Namakan 5 jenis
makanan yang
berkhasiat.
Refleksi :
RUJUKAN:
Mansor Fadzil,Widad Osman,HBHE1203Pedagogi
Pendidikan Kesihatan Jilid 6,Meteor Doc. Sdn. Bhd. Seri
Kembangan,Selangor,2010.
Omar Zakaria,Shaifol Bahary Sulaiman,Hassan
Ahmad,HBEF2303 Teknologi Maklumat dalam
PendidikanJilid 7,Meteor Doc. Sdn Bhd.Seri
Kembangan,Selangor,2010.
Rancangan Pelajaran Tahunan Pendidikan Jasmani dan
Kesihatan Tahun 2