kak sal rph

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 6 Hari : Selasa Masa : 11.35-12.00 Kelas : 6 Bestari Bil Pelajar : 18 orang Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tema : Sekolahku Topik : Murid Berwawasan FU : 8.1 Aras 2 (i) Membina ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung FS : 1.1 Aras 1 (i) Berinteraksi dengan pihak lain berkaitan dengan sesuatu topik 3.1 Aras 2 (ii) Menyusun dan menyampaikan maklumat dengan menggunakan laras Bahasa yang sesuai Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat : 1. Membina lima ayat majmuk tentang ciri-ciri murid berwawasan dengan menggunakan kata hubung. 2. Berinteraksi dengan rakan untuk membincangkan ciri-ciri murid berwawasan. 3. Membentangkan hasil perbincangan dengan menggunakan laras Bahasa yang sesuai. Tatabahasa : Kata hubung, ayat majmuk Kosa kata : Berwawasan, bersaing, cabaran, kecekalan

description

rph kak sal

Transcript of kak sal rph

Page 1: kak sal rph

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MALAYSIA TAHUN 6

Hari : Selasa

Masa : 11.35-12.00

Kelas : 6 Bestari

Bil Pelajar : 18 orang

Mata pelajaran : Bahasa Malaysia

Tema : Sekolahku

Topik : Murid Berwawasan

FU : 8.1 Aras 2 (i)

Membina ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung

FS : 1.1 Aras 1 (i)

Berinteraksi dengan pihak lain berkaitan dengan sesuatu topik

3.1 Aras 2 (ii)

Menyusun dan menyampaikan maklumat dengan menggunakan laras Bahasa yang sesuai

Objektif :

Pada akhir pelajaran murid dapat :

1. Membina lima ayat majmuk tentang ciri-ciri murid berwawasan dengan menggunakan kata hubung.

2. Berinteraksi dengan rakan untuk membincangkan ciri-ciri murid berwawasan.3. Membentangkan hasil perbincangan dengan menggunakan laras Bahasa yang sesuai.

Tatabahasa : Kata hubung, ayat majmuk

Kosa kata : Berwawasan, bersaing, cabaran, kecekalan

Nilai : Kerajinan, ketekunan, berwawasan, menghargai masa, kasih saying

Ilmu : Pendidikan Agama Islam, Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan, Pendidikan Moral

KBT : KB ( menjana idea, mencirikan )

Pembelajaran Kontekstual ( mengalami )

Sistem Bahasa : Ejaan dan tanda baca

Page 2: kak sal rph

Langkah/Masa Isi Pengajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Set Induksi( 15 minit )

Lagu “Yakin Boleh”

Guru memaparkan lirik lagu “Yakin Boleh”.

Guru memainkan muzik lagu “Yakin Boleh” melalui tayangan video.

Guru meminta murid menyatakan mesej utama yang terkandung dalam lagu yang dinyanyikan.

Guru mengaitkan lagu dengan tajuk pelajaran pada hari ini.

Murid menyanyikan lagu “Yakin Boleh” mengikut rentak muzik yang diperdengarkan.

Murid menyatakan pengajaran daripada lirik lagu yang telah dinyanyikan.

BBM

Lirik lagu “Yakin Boleh”

Video

Kecerdasan Pelbagai :

i)Muzikii)Nilai Murniiii)Keyakinaniv)Ketabahan

Langkah 1( 10 minit )

Tokoh

Negarawan

Jutawan

Sasterawan

Cendekiawan

Guru menayangkan gambar beberapa orang tokoh yang telah berjaya di negara ini.

Guru menceritakan secara ringkas latar belakang setiap tokoh tersebut.

Murid menyatakan nama tokoh yang ditayangkan.

Murid menyatakan maklumat yang diketahui mengenai tokoh setiap tokoh tersebut.

Murid menyatakan ciri-ciri utama yang membawa kejayaan besar kepada tokoh tersebut

BBM

Gambar tokoh

KBT

Mencirikan

Menginterpretasi

Ilmu

PSK

P.Moral

Kemahiran mendengar dan bertutur

Langkah 2( 15 minit )

Murid berwawasan

Guru meminta murid menyatakan maksud “berwawasan”.

Guru meminta murid berbincang secara

Murid menyatakan maksud berwawasan mengikut kefahaman mereka.

Secara berkumpulan

BBM

Borang pengurusan grafik

Page 3: kak sal rph

berkumpulan untuk menyatakan ciri-ciri murid berwawasan

murid membincangkan 5 ciri murid berwawasan.

Murid melengkapkan borang pengurusan grafik yang dibekalkan pada setiap kumpulan.

Wakil kumpulan membentangkan hasil perbincangan.

KBT

Kontekstual

KB

Menjana idea

Sistem Bahasa

Mendengar dan bertutur

BCB

Perbincangan

Pembentangan

Langkah 3( 10 minit )

Ayat Majmuk Guru meminta murid menuliskan ayat majmuk berdasarkan ciri-ciri “Murid Berwawasan” yang telah disenaraikan di papan tulis.

Murid menulis ayat majmuk berdasarkan ciri-ciri “Murid Berwawasan” yang telah disenaraikan oleh guru di papan tulis.

Pengetahuan sedia ada :

Kata hubung

Ayat tunggal

Ayat majmuk

Sistem Bahasa:

Ejaan dan tanda baca

Penutup( 5 minit )

Nilai Murni Guru merumuskan isi pengajaran dan pembelajaran.

Murid menyatakan nilai murni yang telah dipelajari daripada pembelajaran hari ini.

Murid menyatakan ciri-ciri yang perlu ada dalam diri mereka sekiranya ingin Berjaya dalam kehidupan.

Nilai Murni :

i)Ketekunanii)Ketabahaniii)Keazamaniv)Ketaatanv)Berdisiplin