KERJA KURSUS : PROJEK MATA PELAJARAN: TEKNOLOGI...
Transcript of KERJA KURSUS : PROJEK MATA PELAJARAN: TEKNOLOGI...
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
KERJA KURSUS : PROJEK
MATA PELAJARAN: TEKNOLOGI DALAM
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
KOD: EDU3105
NAMA AIDHA BINTI MOHD NOOR NURUL IRSALINA BINTI
AHMAD
ANGKA GILIRAN 1411 1422
NO. KAD PENGENALAN 920328 – 12 – 5408 920423 – 03 – 5320
PROGRAM PISMP
AMBILAN JANUARI 2012
KUMPULAN / UNIT 4.06/BAHASA ARAB
NAMA PENSYARAH
KURSUS PUAN MAZILAH BINTI ABDULLAH
TARIKH HANTAR 2 OGOS 2013
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS PENDIDIKAN ISLAM
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
ISI KANDUNGAN
MUKA SURAT
1.0 Bahan Bantu Belajar
1.1 Video Pendidikan
2.0 Rancangan Pengajaran Harian
3.0 Refleksi
3.1 Aidha Binti Mohd Noor
3.2 Nurul Irsalina Binti Ahmad
Rujukan
Lampiran
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
1.0 Bahan Bantu Belajar
1.1 Video Pendidikan
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
2.0 Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran dan
Kelas Pendidikan Islam Tahun 1 Muslim
Masa 30 Minit
Standard Kandungan 5.3 Menyatakan adab bergaul dengan rakan.
Standard Pembelajaran
5.3.1 Menyebut adab bergaul dengan rakan.
5.3.2 Mengenalpasti kelebihan beramal dengan adab
bergaul dengan rakan.
5.3.3 Menjelaskan akibat tidak beramal dengan adab
bergaul dengan rakan.
Objektif Pembelajaran
Murid dapat :
1. Menyebut dua daripada empat adab bergaul dengan
rakan
2. Menyatakan tiga daripada empat kesan adab bergaul
dengan rakan
3. Menyenaraikan keempat – empat akibat tidak
beramal dengan bergaul dengan rakan
Aktiviti Pembelajaran
dan Pengajaran
1. Tayangan video
2. Penerangan
3. Soal jawab
4. Sumbangsaran
E.M.K
1. Keusahawanan: Murid bekerjasama dan mempunyai
daya saing untuk menghasilkan kerja kumpulan.
2. Kreativiti: Murid dapat memberi contoh lain mengenai
adab-adab bergaul dengan rakan
Bahan Bantu Mengajar
1. Video
2. Paparan gambar
3. Powerpoint
Refleksi
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
FASA PERSEDIAAN ISI PELAJARAN CADANGAN AKTIVITI CATATAN
1.1 Pemerhatian
Video berkenaan rakan yang
prihatin dan tidak prihatin.
1.1.1 Guru menunjukkan video
berkaitan adab bergaul dengan rakan.
Teknologi:
Video
1.2 Analisis
Soal jawab:
Apa yang kamu dapat lihat
berdasarkan video tadi?
1.2.1 Guru bersoal jawab dengan
murid-murid berdasarkan apa yang
dilihat di dalam tayangan video
1.2.2 Guru menerangkan situasi
sebenar berdasarkan video yang
ditayangkan
1.2.3 Guru memperkenalkan tajuk
yang akan dipelajari pada hari tersebut
kepada murid-murid
Murid-murid berfikir
secara kreatif dan
kritis.
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
FASA IMAGINASI ISI PELAJARAN CADANGAN AKTIVITI CATATAN
1.3 Penjanaan Idea
Video mengenai kesan dan
akibat yang akan diterima bagi
rakan yang prihatin dan tidak
prihatin.
KESAN
1. Erat hubungan
2. Hidup harmoni
3. Mendapat ramai kawan
AKIBAT
1. Mendapat malu
2. Dibenci kawan
3. Disisih kawan
4. Hidup tidak aman
1.3.1 Guru memaparkan video.
1.3.2 Sumbangsaran murid-murid
mengenai kesan dan akibat yang akan
diterima bagi rakan yang prihatin dan
tidak prihatin
Penaakulan (logik)
Kritis: menjana idea
murid
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
1.4 Sintesis Idea
SLIDE
GAMBAR
1.4.1 Guru memaparkan paparan slide
berkenaan dengan perbuatan yang
pernah dilakukan oleh murid-murid
terhadap rakan–rakan mereka
1.4.2 Guru bersoal jawab dengan
murid-murid berkenaan paparan slide
tersebut .
E.M.K: Slide
Powerpoint
FASA
PERKEMBANGAN
ISI PELAJARAN CADANGAN AKTIVITI CATATAN
1.5
Penambahbaikan
Kad gambar mengenai rakan
yang priharin dan rakan yang
tidak prihatin.
1.5.1 Murid-murid dibahagikan kepada
empat kumpulan kecil.
1.5.2 Setiap ahli kumpulan akan
memilih kad gambar yang terdapat di
dalam kotak yang telah disediakan
oleh guru dan menampalkan pada
papan putih.
E.M.K: Keusahawanan
Berupaya bekerjasama
dalam kumpulan.
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
1.6 Menilai
Rumusan mengenai aktiviti
murid iaitu kad gambar.
1.6.1 Guru menjelaskan mengenai
kad gambar yang ditampalkan.
1.6.2 Guru membuat rumusan
bersama murid-murid.
Kad gambar rakan
yang prihatin dan tidak
prihatin.
FASA TINDAKAN ISI PELAJARAN CADANGAN AKTIVITI CATATAN
1.7 Pelaksanaan
Warnakan gambar yang
menunjukkan supaya murid-
murid mewarnakan gambar
yang menunjukkan kepada
seorang rakan yang prihatin
1.7.1 Guru memberikan lembaran
kerja
1.7.2 Guru memberikan arahan
1.7.3 Murid-murid menyiapkan
tugasan yang diberikan melalui
bimbingan guru
1.7.4 Guru menilai hasil kerja murid
Gambar-gambar rakan
yang prihatin dan tidak
prihatin
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
1.8 Amalan
Berterusan
Guru menasihati murid agar
mengamalkan adab-adab
bergaul dengan rakan di dalam
dan di luar sekolah.
1.8.1 Murid diminta untuk
mengamalkan adab-adab bergaul
dengan rakan di dalam dan di luar
sekolah.
Nilai murni : Murid
berupaya menjadi
seorang yang prihatin
terhadap rakannya
yang lain
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
3.0 Refleksi
3.1 Aidha binti Mohd Noor
بسم الله الرحمن الرحيم
Alhamdulillah, syukur ke hadrat Allah Yang Maha Esa kerana dengan izin dan
limpah kurnia-Nya akhirnya tugasan EDU3105 Teknologi Dalam Pengajaran dan
Pembelajaran dapat disiapkan juga. Tugasan ini dilakukan secara kumpulan iaitu dua
orang dalam satu kumpulan. Saya dan Nurul Irsalina merupakan satu kumpulan.
Tugasan ini mengkehendaki kami untuk menyediakan Bahan Bantu Belajar (BBB)
berbentuk video pendidikan berdasarkan pengkhususan major atau minor saya iaitu
Bahasa Arab atau Pendidikan Islam. Kemudian, tugasan ini mengkehendaki saya
untuk membuat satu Rancangan Pengajaran Harian (RPH) berkaitan tajuk yang diajar.
Terima kasih diucapkan kepada Puan Mazila binti Abdullah di atas taklimat yang
disampaikan dan beberapa maklumat serta idea yang membantu saya sepanjang
proses menyiapkan tugasan ini. Puan Mazila sentiasa mengalu-alukan kedatangan
saya dan Salina untuk bertanyakan apa sahaja masalah yang dihadapi.
Saya memilih untuk menggunakan perisian Cyber Link kerana perisian ini
mudah dan tiada masalah seperti perisian Fantashow yang memerlukan penggunaan
internet apabila hendak menggunakan perisian tersebut. Selain itu, ini merupakan
pengalaman kedua saya membuat video menggunakan perisian Cyber Link.
Pengalaman pertama saya adalah ketika membuat video Bahasa Arab. Pengalaman
kedua ini merupakan pengalaman penambahbaikan bagi saya. Hal ini kerana saya
dapat melakukan penambahbaikan dalam video kali ini berdasarkan pengalaman yang
lepas. Pada video yang lepas, saya hanya mengetahui cara meletakkan video, gambar
dan muzik sahaja. Namun, pada kali ini saya mampu untuk mengetahui penggunaan
“Particle Room, Transition Room, PiP Objects Room, Magical movie Wizard dan
Magical Music” . Inilah pengetahuan baru yang saya dapat melalui pengalaman kali ini.
Selain itu, saya juga belajar cara untuk mengambil video dan gambar. Sebelum ini,
saya hanya mengambil video dan gambar tanpa mengetahui terdapat teknik-teknik
mengambil gambar dan pergerakan kamera video. Melalui subjek EDU3105 sub topik
teknik mengambil gambar dan pergerakan kamera video, saya dapat mengaplikasikan
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
pembelajaran saya melalui merakam video dan mengambil gambar untuk dimuat turun
dalam video yang saya buat. Saya dan Salina memilih untuk membuat video sendiri
berbanding mengambil video di “Youtube” kerana kami ingin merasakan sendiri
pengalaman menghasilkan video dan mengaplikasikan apa yang telah kami pelajari di
dalam kelas EDU3105. Pengalaman seterusnya ialah pengalaman membuat RPH.
Walaupun sudah beberapa kali saya membuat RPH, namun pengalaman kali ini amat
berbeza sedikit. Pengalaman pada kali ini ialah cara saya menyesuaikan penggunaan
video yang saya buat dengan RPH saya. Pada mulanya, amat sukar sekali untuk
menentukan pada langkah mana yang sesuai untuk meletakkan video ini pada RPH.
Setelah berbincang dengan Salina, kami membuat keputusan untuk meletakkan video
kami pada fasa persediaan iaitu pada bahagian pemerhatian dan fasa imaginasi iaitu
pada bahagian penjanaan idea.
Semasa melaksanakan tugasan ini, terdapat beberapa masalah yang saya
hadapi. Pertama, masalah dalam memilih tajuk bagi mata pelajaran major atau minor.
Masalah dalam pemilihan tajuk dapat diatasi melalui perbincangan dengan ahli
kumpulan saya iaitu Salina. Saya dan Salina masing-masing mengeluarkan idea untuk
memikirkan tajuk untuk BBB berbentuk video pendidikan. Pada mulanya, kami
bercadang untuk membuat video Bahasa Arab berkaitan anggota badan. Namun, tidak
banyak idea yang dapat difikirkan untuk mengolah video tersebut. Akhirnya, kami
bersepakat untuk memilih tajuk Adab Bergaul Dengan Rakan. Sumber rujukan kami
ialah buku teks Pendidikan Islam Tahun 1 Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah
(KSSR). Masalah kami berlanjutan apabila masing-masing kekurangan idea untuk
mengolah video. Hasil kerjasama bersama, kami pun memilih untuk membuat video
untuk set induksi mengenai perbezaan rakan yang prihatin dan tidak prihatin. Untuk
langkah pengajaran pula, kami bercadang untuk meletakkan kesan mengamalkan adab
bergaul dengan rakan dan akibat tidak mengamalkan adab bergaul dengan rakan.
Untuk memastikan bahawa video kami menepati apa yang terdapat dalam tugasan,
kami berdua berjumpa dengan Puan Mazila. Kami menerangkan kepada beliau
mengenai draf video yang bakal kami buat. Setelah Puan Mazila mendengar
penjelasan kami, beliau bersetuju dengan konsep yang kami buat. Masalah seterusnya
ialah saya dan Salina kekangan masa untuk merakam video. Kami bercadang untuk
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
merakam sendiri video namun kami kekangan masa. Hal ini kerana masing-masing
sibuk dengan program yang dijalankan terutamanya pada bulan Ramadhan ini.
Alhamdulillah, nasib amat menyebelahi kami kerana pada 26 Julai merupakan cuti
umum iaitu cuti Nuzul Al-Quran. Jadi, pada malam tersebut saya dan Salina
berhempas pulas untuk merakam babak-babak mengenai perbezaan rakan-rakan yang
prihatin dan tidak prihatin. Di dalam video kami, terdapat tiga babak iaitu:
a) Menolong rakan mengangkat barang
b) Prihatin terhadap rakan yang sakit
c) Menggunakan bahasa yang baik ketika rakan meluahkan masalah
Akhirnya, kesemua babak siap pada malam itu juga. Terima kasih diucapkan kepada
rakan-rakan saya iaitu Azmina dan Haziqah yang sudi membantu kami dalam
pembikinan video. Kerjasama dari rakan-rakan membantu saya dalam menghadapi
masalah kekangan masa. Renteten itu, tugasan ini dapat disiapkan dan dihantar pada
masa yang telah ditetapkan. .
Sesungguhnya tugasan ini sedikit sebanyak membantu saya dalam
meningkatkan kefahaman tentang perkembangan kognitif individu. Menurut Haliza
Hamzah dan Joy N. Samuel (2008), kemahiran kognitif merupakan kebolehan individu
untuk berfikir, memberi pendapat, memahami, mengingati perkara-perkara yang berlaku
di persekitaran masing-masing. Ia melibatkan aktiviti mental seperti ingatan,
mengkategori, merancang, menaakul, menyelesaikan masalah, mencipta, berimaginasi
dan lain-lain. Kemahiran kognitif ini penting untuk kelangsungan hidup bagi seseorang
individu Sebab pertama tugasan ini dapat meningkatkan kefahaman tentang
perkembangan kognitif individu melalui pengalaman yang saya perolehi ialah saya
mampu berfikir tajuk yang sesuai untuk membuat video pendidikan. Saya memilih tajuk
Adab Bergaul Dengan Rakan dari buku teks Tahun 3 KSSR. Setelah merujuk
beberapa buku teks Pendidikan Islam dan Bahasa Arab, saya memilih buku teks Tahun
3 sebagai sumber rujukan. Melalui pemilihan tajuk yang sesuai sudah cukup untuk
meningkatkan kefahaman tentang perkembangan kognitif. Secara tidak langsung,
tugasan ini memberi saya peluang untuk berfikir dan memberi pendapat bersama ahli
kumpulan saya. Sebab kedua ialah melalui cara mengolah RPH dan menyusunnya
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
mengikut format yang telah ditetapkan. RPH untuk Pendidikan Islam KSSR berbeza
dengan matapelajaran lain. Hal ini kerana RPH untuk KSSR mempunyai tiga fasa dan
setiap fasa mempunyai fasa yang tersendiri seperti berikut:
a) Fasa Persediaan: Pemerhatian dan Analisis
b) Fasa Imaginasi: Penjanaan Idea, Sintesis Idea, Penambahbaikan dan Menilai
c) Fasa Tindakan: Pelaksanaan dan Amalan Berterusan
Melalui ini, saya dapat merancang dan menyusun RPH saya dengan lebih tersusun
dan sistematik. Pada peringkat inilah perkembangan kognitif saya meningkat. Sebab
ketiga tugasan ini dapat meningkatkan kefahaman tentang perkembangan kognitif
individu ialah melalui berfikir babak mana yang sesuai untuk dimuatkan di dalam video
pengajaran. Video pengajaran yang dibuat hendaklah sesuai dengan peringkat umur
murid-murid sekolah rendah. Jadi, babak yang saya hasilkan di dalam video hendaklah
sesuai dengan tahap pemikiran mereka dan tidak terlalu kompleks. Sebab keempat
ialah melalui kreativiti dapat meningkatkan kefahaman tentang perkembangan kognitif
individu. Melalui video pendidikan yang dihasilkan, saya dapat memilih gambar, video
dan muzik yang berkait rapat dengan Adab Bergaul Dengan Rakan. Saya dapat berfikir
secara kreatif dan kritis untuk pemilihan latar belakang video, animasi-animasi yang
dapat menarik perhatian murid-murid. Sebab kelima ialah melalui cara penggunaan
video pendidikan dalam RPH yang diolah. Pada mulanya, amat sukar sekali untuk
menentukan pada langkah mana yang sesuai untuk meletakkan video ini pada RPH.
Setelah berbincang dengan Salina, kami membuat keputusan untuk meletakkan video
kami pada fasa persediaan iaitu pada bahagian pemerhatian dan fasa imaginasi iaitu
pada bahagian penjanaan idea. Inilah yang dapat membantu meningkatkan kefahaman
tentang perkembangan kognitif individu iaitu melalui kebolehan berfikir, memberi
pendapat dan memahami.
Akhir kalam, saya berharap agar tugasan ini membantu saya untuk menyediakan
RPH yang lebih terancang dan video pendidikan yang dapat memberi impak yang
positif kepada murid-murid saya kelak. Saya juga berharap agar tugasan ini dapat
membantu saya sedikit sebanyak untuk menjadi seorang guru yang berinovasi, kreatif
dan kritis. Sekian, terima kasih.
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
3.2 Nurul Irsalina binti Ahmad
Dengan nama Allah Yang Maha Pemurah, lagi Maha Penyayang…
Segala puji bagi Allah kerana masih lagi mengurniakan nikmat iman dan Islam di
dalam diri ini. Semoga nikmat akal dan kesihatan yang dianugerahkan ini juga dapat
membantu saya dalam menelusuri hidup dan ujian yang akan meningkatkan tahap
kesabaran dan keimanan kepadaNya.
Sekalung jutaan terima kasih kepada Puan Mazilah binti Abdullah sebagai
pensyarah pembimbing yang telah banyak membantu – memberikan tunjuk ajar, komen
dan penambahbaikan dalam proses menyelesaikan tugasan yang diberikan ini.
Tugasan ini memerlukan saya bergerak bersama dengan rakan setugas – Aidha
binti Mohd Noor. Walaupun tugasan yang diberikan lewat daripada tarikh yang
sepatutnya, namun kami tekad untuk menyiapkannya secepat mungkin. Seterusnya,
kami mula membincangkan tajuk yang ingin dilaksanakan berkaitan dengan topik
pengajaran iaitu matapelajaran Pendidikan Islam sebagai matapelajaran minor – adab
bergaul dengan rakan.
Akhirnya, kami telah sepakat untuk menjalankan sesi penggambaran bersama
rakan sekelas bagi menampakkan situasi sebenar sebuah ikatan persahabatan terjalin,
adab yang perlu dijaga dan kesan apabila tidak beradab ketika bersahabat. Namun,
kekangan berlaku kerana mereka masing – masing mempunyai tugasan tersendiri.oleh
yang demikian, kami memilih untuk melakonkan sendiri situasi yang dibincangkan.
Namun begitu, kerjasama yang diberikan oleh asyiqqa‟ Haziqah dan asyiqqa‟
Azmina amat membantu kami dalam menyelesaikan „sesi penggambaran‟ yang
berkaitan tajuk „Adab Bergaul degan Rakan‟ bagi murid Tahun 3.
Keyakinan diri dan sentiasa bersikap positif menjadikan tugasan yang kami
laksanakan berjalan lancar. Walaupun pada awalnya software video yang ingin
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
digunakan adalah Pinnacle – yang memungkinkan segala perancangan yang dibuat
terhasil, namun disebabkan beberapa masalah yang timbul seperti laptop menjadi stuck
secara tiba – tiba dan dijangkiti virus, maka kami membuat plan B – iaitu menukar
software video kepada Cyberlink PowerDirector.
Disebabkan kebiasaan dalam penggunaan Pinnacle dalam pembikinan video,
menjadikan kami agak ragu – ragu ketika menggunakan Cyberlink. Namun begitu, ia
tidak menjadi halangan, sebaliknya menjadi cabaran buat kami untuk terus belajar dan
belajar serta meneroka dengan lebih mendalam berkenaan software tersebut bagi
menghasilkan video yang produktif dan sesuai untuk digunakan dalam sesi
pembelajaran dan pengajaran. Secara tidak langsung, ia menjadi pengalaman yang
amat bermakna buat diri kami.
Walaupun hasil akhir yang tidak seperti yang dibayangkan pada permulaan
projek dilaksanakan, namun kami berpuas hati dengan hasilnya. Ini adalah kerana
objektif yang ingin disampaikan adalah sama, yang membezakan hanyalah konsep dan
pembikinan video yang dibuat.
Dalam proses menghasilkan video, saya juga dapat belajar perkara baharu
daripada rakan setugas – Aidha Mohd Noor berkenaan dengan mengubah sesuatu
video kepada format audio (MP3) dengan menggunakan Realplayer Converter serta
Realplayer Trimmer bagi perapian suatu video yang ingin digunakan.
Dalam pada itu, pelbagai masalah yang dihadapi sepanjang tugasan dijalankan.
Antaranya ialah masalah komputer riba yang tidak berfungsi secara tiba – tiba. Oleh
yang demikian, pengalaman tersebut benar – benar memberikan pengajaran buat kami
dan telah membuatkan kami sentiasa berjaga – jaga dengan membuat back up setiap
hasil tugasan yang dilaksanakan – iaitu dengan menyimpan maklumat di alam maya
seperti di email draft dan juga menghantar ke laman sosial (Facebook) rakan setugas.
Disebabkan tempoh tugasan yang diberikan mempunyai pertindanan dengan
tugas – tugas lain, pengurusan masa dengan bijak amatlah diperlukan. Saya dan Aidha
sedaya upaya cuba menyiapkannya secepat mungkin. Selain itu, emosi yang sentiasa
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
berubah – ubah menjadikan diri saya seorang yang matang dengan perlu mengawalnya
supaya tidak menggangu tugasan yang perlu diselesaikan.
Walau pada awalnya, Rancangan Pengajaran Harian yang dilaksanakan diterima
oleh pensyarah pembimbing, namun kami terpaksa membuat penambahbaikan. Ini
adalah kerana kami juga kurang berpengetahuan dan pengalaman dalam proses
membuat RPH untuk matapelajaran Pendidikan Islam bagi KSSR.
Oleh itu, saya mengambil inisiatif dengan berjumpa dengan naqibah – Ustazah
Samsinar Latih bagi menerangkan cara dan kaedah membuat RPH dengan betul serta
turut membuat salinan RPH daripada ustazah sebagai rujukan saya untuk masa akan
datang.
Dengan demikian, saya kini mula jelas dengan perbezaan bagi RPH bagi
Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah (KBSR) dengan Kurikulum Standard Sekolah
Rendah (KSSR) sebagai persediaan saya untuk mengajar kelak.
Akhir kalam, semoga ilmu dan pengalaman yang saya peroleh sepanjang
melaksanakan tugasan ini akan menjadikan saya seorang guru yang tabah, sabar serta
berilmu. Selain itu, diharapkan semoga tugasan ini akan membantu saya dalam
membina diri menjadi seorang guru yang sejati serta berkualiti yang mampu berkhidmat
sepenuh jiwa dan raga ke atas bakal anak didiknya suatu hari nanti.
Insya-Allah.
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
Rujukan
1. Hasnah binti Yahya, Mohd. Nasir bin Arsyad, Zarina binti Mahyuddin. (2011).
Pendidikan Islam Tahun 1. Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
LAMPIRAN
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06
[EDU 3105] TEKNOLOGI DALAM PdP
AIDHA MOHD NOOR |NURUL IRSALINA AHMAD| PISMP 4.06