Mata Pelajaran 2

4
Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 5Bestari Bilangan Murid : 26 Tarikh : 10/8/2015 Masa : 11.20 pagi hingga 12.20 tengah hari Tema : Patriotisme dan Kewarganegaraan Tajuk : Tanah Airku Tercinta ( Kemahiran membaca) Standard Kandungan : 2.5 Membaca, memahami dan menaakul untuk memindahkan maklumat yang terdapat dalam pelbagai bahan dengan betul Standard Pembelajaran: 2.5.3 Membaca, memahami dan menaakul bahan puisi untuk memindahkan maklumat kepada bentuk prosa dengan betul Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat : i. Memindahkan maklumat daripada puisi kepada bentuk peta pokok ii. Memindahkan maklumat daripada puisi kepada bentuk prosa Sistem bahasa: Sintaksis : ayat tunggal , frasa nama, frasa kerja, frasa adjektif Morfologi : kata nama, kata kerja, kata adjektif Sebutan dan Intonasi : Membaca dengan sebutan dan intonasi yang betul Pengisian Kurikulum: Ilmu: Kesusasteraan Nilai Murni : Kesyukuran, menghargai jasa, kerjasama, rasional, toleransi Peraturan Sosiobudaya: Kesetiaan kepada Raja dan Negara

description

Rancangan Pelajaran

Transcript of Mata Pelajaran 2

Page 1: Mata Pelajaran 2

Mata pelajaran : Bahasa Malaysia

Tahun : 5Bestari

Bilangan Murid : 26

Tarikh : 10/8/2015

Masa : 11.20 pagi hingga 12.20 tengah hari

Tema : Patriotisme dan Kewarganegaraan

Tajuk : Tanah Airku Tercinta ( Kemahiran membaca)

Standard Kandungan : 2.5 Membaca, memahami dan menaakul untuk memindahkan maklumat yang terdapat dalam pelbagai bahan dengan betul

Standard Pembelajaran: 2.5.3 Membaca, memahami dan menaakul bahan puisi untuk memindahkan maklumat kepada bentuk prosa dengan betul

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat :

i. Memindahkan maklumat daripada puisi kepada bentuk peta pokokii. Memindahkan maklumat daripada puisi kepada bentuk prosa

Sistem bahasa: Sintaksis : ayat tunggal , frasa nama, frasa kerja, frasa adjektif

Morfologi : kata nama, kata kerja, kata adjektif

Sebutan dan Intonasi : Membaca dengan sebutan dan intonasi yang betul

Pengisian Kurikulum: Ilmu: Kesusasteraan

Nilai Murni : Kesyukuran, menghargai jasa, kerjasama, rasional, toleransi

Peraturan Sosiobudaya: Kesetiaan kepada Raja dan Negara

Kepelbagaian Teknik dan Kaedah : KB: Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman

KP: verbal-linguistik, visual, interpersonal, intrapersonal,

Konstruktivisme

Bahan dan Sumber PdP :

Bil. Bahan Bilangan1234

Page 2: Mata Pelajaran 2

5

Langkah / Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Catatan

Set Induksi(5 minit )

Gambari. Makanan tradisionalii. Permainan tradisionaliii. Gunung Kinabaluiv. KLCCv. Tarian tradisionalvi. Etnik Malysia

1. Murid-murid dalam kumpulan akan menyusun semula potongan gambar yang terdapat dalam sampul

2. Murid-murid disoal jawab oleh guru berdasarkan gambar.

3. Murid-muird diperkenalkan tajuk pembelajaran pada hari ini.

Langkah 1 Puisi : Tanah Airku Tercinta 1. Murid-murid membaca teks puisi secara senyap

2. Murid-murid dalam kumpulan membaca kuat teks mengikut giliran kumpulan.

3. Murid-murid diminta untuk mengenal pasti perkataan yang tidak difahami oleh murid dan nyatakan.

4. Murid dibimbing oleh guru sepanjang aktiviti tersebut.

Langkah 2 Perkataan :i. Memikatii. Tersergamiii. Persengketaaniv. Hasutan

1. Murid-murid secara berkumpulan diminta mencari makna perkataan dalam kamus.

2. Murid-murid dibimbing oleh guru sepanjang aktiviti tersebut.

Langkah 3 Teks: Puisi Tanah Airku Tercinta 1. Murid-murid secara berkumpulan diminta untuk memindahkan maklumat yang terdapat dalam puisi tersebut ke dalam bentuk peta pemikiran i-think

Page 3: Mata Pelajaran 2

2. Murid-murid diminta oleh guru untuk menghasilkan pembentangan kumpulan untuk dipersembahkan di hadapan kelas.

3. Murid-murid dibimbing oleh guru sepanjang aktiviti tersebut.

Langkah 4 Latihan pengukuhan 1. Murid-murid diminta oleh guru untuk menjawab soalan pemahaman sebagai aktiviti pengukuhan

2. Murid-murid diminta untuk menghantar latihan tersebut setelah menyiapkannya.

Penutup Kognitif

Sosial

1. Murid menyatakan makna perkataan yang dicari

2. Murid-murid dipuji dari segi penglibatan dalam kelas .