Mata Pelajaran

6
Mata Pelajaran Kemahiran Hidup Kelas 5 Cerdas Tarikh 25 Mac 2014 Masa 9.00 – 10.00 Pagi Bilangan Pelajar 30 Tajuk Elektrik dan Elektronik Sub Tajuk Pengenalan Kepada Elektrik Dan Elektronik Pengetahuan Sedia Ada 1. Pelajar telah didedahkan dengan nama, fungsi dan komponan elektrik pada tahun 4. 2. Pelajar telah membuat projek mentol pada tahun 4. Hasil Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat: 1. Mengetahui nama komponen, fungsi dan simbol kompenan elektronik. 2. Sekurang-kurangnya mengenal pasti 3 daripada 5 nama, fungsi dan symbol komponen elektronik. 3. Membaca dan memahami litar elektronik Penerapan Nilai Murni ingin tahu, ingin mencuba, yakin diri, kerajinan, kerjasama, tanggungjawab Kemahiran Berfikir menjana idea dan mengkategori, merumus Bahan Bantu Mengajar Powerpoint, Video, Kad Manila Penerapan Ilmu Pendidikan Sains, Fizik Strategi Pengajaran Induktif, Sumbangsaran, Konstruktif RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HIDUP

description

matapelajaran

Transcript of Mata Pelajaran

Page 1: Mata Pelajaran

Mata Pelajaran Kemahiran Hidup

Kelas 5 Cerdas

Tarikh 25 Mac 2014

Masa 9.00 – 10.00 Pagi

Bilangan Pelajar 30

Tajuk Elektrik dan Elektronik

Sub Tajuk Pengenalan Kepada Elektrik Dan Elektronik

Pengetahuan Sedia

Ada

1. Pelajar telah didedahkan dengan nama, fungsi dan

komponan elektrik pada tahun 4.

2. Pelajar telah membuat projek mentol pada tahun 4.

Hasil Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat:

1. Mengetahui nama komponen, fungsi dan simbol

kompenan elektronik.

2. Sekurang-kurangnya mengenal pasti 3 daripada 5

nama, fungsi dan symbol komponen elektronik.

3. Membaca dan memahami litar elektronik

Penerapan Nilai Murni ingin tahu, ingin mencuba, yakin diri, kerajinan, kerjasama,

tanggungjawab

Kemahiran Berfikir menjana idea dan mengkategori, merumus

Bahan Bantu Mengajar Powerpoint, Video, Kad Manila

Penerapan Ilmu Pendidikan Sains, Fizik

Strategi Pengajaran Induktif, Sumbangsaran, Konstruktif

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HIDUP

Page 2: Mata Pelajaran

PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN

Set Induksi

(5 minit)

Pengenalan

kepada peralatan

elektronik melalui

video.

Contoh: televisyen,

mesin basuh, kipas

1) Apakah yang

anda

perhatikan

dalam video

tersebut?

2) Guru bertanya

khabar kepada

murid.

3) Guru

menayangkan

sebuah video

yang bertajuk

“barang

elektronik’

4) Guru bertanya

beberapa soalan

kepada para

murid berkaitan

dengan video

tersebut.

5) Pelajar

menyatakan

pelbagai jenis

alatan elektronik

yang diketahui.

6) Guru

memperkenalkan

tajuk hari ini

“Elektrik Dan

Elektronik”.

Nilai: Yakin diri,

Ingin tahu

KB: Mengkelas,

Meneliti

BBM: video

Langkah 1

(15 minit)

Pengenalan

kepada komponen

elektronik

1) Murid diberi

penerangan

mengenai nama,

fungsi dan simbol

komponen elektronik

melalui tayangan

Nilai: Ingin tahu

KB: Menerangkan

sebab,

BBM: Powerpoint

Page 3: Mata Pelajaran

Powerpoint.

2) Murid diminta

melukis simbol

komponen pada

papan putih.

3) 3 hingga 4 orang

murid dipilih untuk

mengulang semula

nama, fungsi dan

simbol komponen

elektronik.

Langkah 2

(20 minit)

Aktiviti Kelas 1) Murid diberi

penerangan

mengenai litar

skematik melalui

tayangan

powerpoint.

2) Para murid

dibahagikan kepada

3 kumpulan.

3) Setiap kumpulan

diberi soalan yang

berbeza.

4) Para murid

dikehendaki

membentangkan

jawapan mereka di

depan kelas.

Nilai:

Bekerjasama,

Yakin diri

KB: Membanding

beza, Meneliti

BBM: Kad

gambar,

manila kad

Pengukuhan

(10 minit)

Lembaran kerja

komponen

elektronik

1) Murid diberi

lembaran kerja

2) Murid dikehendaki

mengisi tempat

kosong dengan

nama, fungsi dan

Nilai: Kerajinan,

Tanggungjawab

KB: Mengkategori

BBM: Lembaran

Kerja

Page 4: Mata Pelajaran

simbol komponen

elektronik.

3) murid diminta

untuk menampal

lembaran kerja di

dalam buku nota.

Penutup

(10 minit)

Rumusan

pembelajaran

Elektrik Dan

Elektronik

1) 3 hingga 4 orang

murid dipilih secara

rawak untuk

menerangkan hasil

pembelajaran pada

hari ini.

2) Guru memainkan

sebuah lagu

mengenai

komponen elektronik

bagi mengukuhkan

ingatan pelajar untuk

mengingati nama-

nama komponen

elektronik.

3) Akhirnya guru

memberi lembaran

kerja bagi para

murid sebagai kerja

rumah.

Nilai: Yakin diri,

Tanggungjawab

KB: Kontekstual

BBM: video

slideshow,

lembaran kerja