Nota Ulangkaji Sce3108

8
SCE3108- MERANCANG PENGAJARAN SAINS SEKOLAH RENDAH TOPIK 1: RANCANGAN PELAJARAN (RP) Rancangan Pengajaran = membuat keputusan awal ttg apa , bagaimana, langkah n peruntukan masa yg diperlukan dalam p&p. TUJUAN : mengatur aktiviti pelajar n guru yg merangkumi adunan arahan, sumber, pendekatan, kaedah n teknik dlm p&p. FAEDAH MERANCANG RP 1. G sedar matlamat n bhs kandungan pel. 2. Bantu beza pelbagai peringkat pelajaran lancar 3. Peluang G menjangka masalah yg akan timbul 4. Beri keyakinan mengajar 5. Sedar ABM yg diperlukan, fikir ttg nilai relatif. 6. Menjimatkan masa 7. Tanda profesionalisme Aspek yg perlu dipertimbangkan dlm sedia RP. a. Buku teks b. Bhn pengajaran c. HSP Spesifik kpd: i. Tajuk ii. Matlamat iii. Isi kandungan iv. Aktivti pemb. v. BBM vi. Penilaian vii. Masa, tempat n jenis pemb. Rancangan Pelajaran Tahunan, Mingguan n Harian RPM bertujuan melihat urutan pelajaran selama seminggu . mengandungi: TAJUK 2: OBJEKTIF P&P Perbezaan: OBJEKTIF HASIL PEMB. Apa yg G perlu buat iaitu apa yg perlu diajar n apa yg perlu dirancang utk mengajar. Apa yg P tahu n boleh buat / jangkaan apa yg P tahu n boleh buat selepas sesi p&p. Dibina utk: Memastikan perubahan perlakuan P. Menentukan senarai konsep, generalisasi Dibina utk: Menilai prestasi P Memastikan P urus pemb. mrk Tahu apa yg perlu TUJUAN SEDIA RP k/pasti skop n urutan pro.p&p persediaan pengajaran pilih strategi ajar yg sesuai pastikan penerusan p&p berlaku walau x ada guru ganti. menolong mnilai pengajaran bdsrkan pencapaian P.

description

untuk bacaan ulangkaji

Transcript of Nota Ulangkaji Sce3108

Page 1: Nota Ulangkaji Sce3108

SCE3108- MERANCANG PENGAJARAN SAINS SEKOLAH RENDAH

TOPIK 1: RANCANGAN PELAJARAN (RP)

Rancangan Pengajaran = membuat keputusan awal ttg apa , bagaimana, langkah n peruntukan masa yg diperlukan dalam p&p.

TUJUAN : mengatur aktiviti pelajar n guru yg merangkumi adunan arahan, sumber, pendekatan, kaedah n teknik dlm p&p.

FAEDAH MERANCANG RP

1. G sedar matlamat n bhs kandungan pel.2. Bantu beza pelbagai peringkat pelajaran

lancar3. Peluang G menjangka masalah yg akan

timbul4. Beri keyakinan mengajar5. Sedar ABM yg diperlukan, fikir ttg nilai

relatif.6. Menjimatkan masa7. Tanda profesionalisme

Aspek yg perlu dipertimbangkan dlm sedia RP.

a. Buku teksb. Bhn pengajaranc. HSP

Spesifik kpd:

i. Tajukii. Matlamatiii. Isi kandunganiv. Aktivti pemb.v. BBMvi. Penilaianvii. Masa, tempat n jenis pemb.

Rancangan Pelajaran Tahunan, Mingguan n Harian

RPM bertujuan melihat urutan pelajaran selama seminggu . mengandungi:

TAJUK 2: OBJEKTIF P&P

Perbezaan:

OBJEKTIF HASIL PEMB.Apa yg G perlu buat iaitu apa yg perlu diajar n apa yg perlu dirancang utk mengajar.

Apa yg P tahu n boleh buat / jangkaan apa yg P tahu n boleh buat selepas sesi p&p.

Dibina utk: Memastikan

perubahan perlakuan P.

Menentukan senarai konsep, generalisasi/ kandungan dlm m/p.

Menyediakan panduan pggubalan n rekabtk kurikulum

Dibina utk: Menilai

prestasi P Memastikan P

urus pemb. mrk

Tahu apa yg perlu diubah

Rancang arah membaiki mutu pend.

Perbaiki n tingkat kualiti

Objektif pgjran dpt bantu:

a. Tentu strategi p&pb. k/pasti bhn pengjranc. tentu tugasan & aktvt yg hndk dijlnkand. anggar btk penilaiane. tentu masa n ruangf. anggar pencapaian P

Objektif Am

TUJU

AN S

EDIA

RP k/pasti skop n urutan

pro.p&p

persediaan pengajaran

pilih strategi ajar yg sesuai

pastikan penerusan p&p berlaku walau x ada guru

ganti.

menolong mnilai pengajaran bdsrkan pencapaian P.

Page 2: Nota Ulangkaji Sce3108

hasil pemb.yg dikehendaki meliputi satu set kemahiran dlm tempoh tertentu.

Objektif Khusus

hasil pemb. P yg khusus n boleh diperhatikan.

Ciri2 hasil pemb.yg baik

Cth: Di akhir proses P&P, P dpt………….

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

= adalah panduan G untuk mengajar dgn > sistematik n efektif serta mampu capai objektif p&p kelak.

RPH = adalah cara menyampaikan isi pelajaran brtujuan memaksimakan pemindahan pelajaran.

Model Pengajaran Konstruktivisme (5 Fasa Needham)

M bina sendiri scr aktif pgtahuan / konsep berdsrkan kpd pgtahuan / psa n tidak menerima pgthuan scr pasif dr alam sekeliling.

5 Fasa :

1. Orientasi2. Pencetusan idea3. Penstrukturan idea4. Aplikasi5. Refleksi

KOMPONEN

isi pelajaran

tingkah laku

kriteria

syarat

MODEL

KONSTRUKTIVISME 5 FASA NEEDHAM

INKUIRI PENEMUAN

5 Es

INDUKTIF

DEDUKTIF

PENYELESAIN MASALAH

LANGKAH RANCANG RPH

k/pasti tajuk

k/p pgthuan sedia ada

k/p cara menilai

k/p cara hasil pemb.tercapai

Page 3: Nota Ulangkaji Sce3108

Model Pengajaran Inkuiri

i. Kitar pembelajaran 5Es

ii. Pengajaran Induktif Spesifik kpd umum

Contoh penemuan/rekabtk Cth: keperluan asas

iii. Pengajaran Deduktif Umum kpd spesifik

Terima idea contoh Cth: memahami sifat2 bhn

iv. Pengajaran berasaskan Penyelesaian Masalah

M diberi masalah utk diselesaikan Cth tajuk: tabiat buruk yg ganggu

pro.hidup

Bina RPH dibahagikan kpd 3 iaitu:

a. Input Bhn fizikal n sumber yg diguna Maklumat yg diperlu dlm p&p (umur, psa) Perancangan masa Apakah arahanb. Proses Senaraikan aktvt G n M

c. Output Apa yg M perlu pelajari.

Kesilapan dlm RPH

Penulisan objektif x selaras dgn isi pelajaran

Penilaian x selaras dgn objektif Bhn x sesuai dgn aktivt Arahan G x sesuai dgn aras M Aktiviti M x selaras dgn objektif.

E n g a g e ( P e n g lib a ta n )

E x p lo r e (P e n e ro k a a n )

E x p la in (P e n je la s a n )

E la b o r a te (P e n g o la h a n )

E v a lu a te (P e n ila ia n )

LANGKAH PERANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tajuk- rujuk hsp,BT

objektif - pilih umum/khusus

isi-isi penting

aktiviti pembelajaran

penilaian

sumber yang digunakan

kemahiran berfikir

KPS/KMS yg terlibat

INDUKTIF

DEDUKTIF

Page 4: Nota Ulangkaji Sce3108

CIRI2 HASIL PEMBELAJARAN YG BAIK

Meliputi ilmu, kemhiran n sikap yg diperlukan

Mewakili pkt prestasi minimum yg diperlukan seseorg P.

Realistik n boleh dicapai o P Menggambarkan keperluan masa kini n

jangkaan ms dpn. Boleh diukur Boleh dipindah kpd pelbgai konteks Difahami o semua org Menunjukkan prinsip2 ekuiti n keadilan

REFLEKSI

Berdasarkan kpd:

Pengajran G Pemb M Penggunan BBM

Cth: Pelajar perlu lebih latihan berkaitan….

JENIS2 PENULISAN REFLEKSI

AKTVT P&P

ada kata2 merujuk bisikan hati

kaitkan pristiwa dgn hal di luar rutin

ada penerangan sbb n akibat

terang keadaan / peristiwa tanpa nyata sbb

Penulisan Diskriptif

Refleksi Diskriptif

Refleksi Dialog

Refleksi Kritikal

1. LATIH TUBI

Pengulangan fakta2 utk kekal dlm ingatan

2.DEMONSTRASI

Tunjukcara sebelum aktvt sebenar dijlnkan

3. SIMULASI

situasi menyerupai keadaan sebenar

4. KAJIAN LAPANGAN

lakukan pemerhatian secara langsung

5. PERBINCANGAN

perkongsian idea melalui perbualan

6. PENGAJARAN KUMPULAN

interaksi sosial melibatkan P

7. EKSPERIMEN

menguji hipotesis

8. BERCERITA

menyampaikan p&p dgn bercerita

9. PROJEK

P lakukan aktvt yg ditugaskan sendiri

10. JIGSAW

pembelajaran koperatif dgn menysun gmbr

11. KOPERATIF

12. INKUIRI PENEMUAN

13.BERMAIN

Page 5: Nota Ulangkaji Sce3108

KEMAHIRAN PENGAJARAN MAKRO

Set Induksi

Prinsip penyediaan aktivt set induksi:

a. Sesuai dgn pengalaman, kebolehan n umur P.

b. Berkait dgn p.s.ac. Berkaitan dgn isi pelajarand. Menarik perhatiane. Sesuai dgn masa n objektif tercapaif. Bermakna

Perlu:

Menarik perhatian Memotivasikan Membuat perkaitan Menstruktur

Penyoalan

-dpt menggalakkan inkuiri

Objektif penyoalan:

Uji pengtahuan n kefahaman P Rangsang n cungkil fikiran P Bimbing P guna kaedah inkuiri selesai

masalah Tarik perhatian P spy tumpu perhatian Nilai keberkesanan pgjran G n pcapaian

objektif Bantu P ulangkaji

Komponen Kemahiran Penyoalan

a. Btk soalan jelas, tepat n ringkasb. Soalan konvergen fokus 1 ideac. Soalan divergen > dr 1 idead. Hentian masa utk berfikire. Layani jawapan Pf. X boleh jwb beri petua @klu bantu Pg. 1 siri soalan diberi utk cungkil fikiran P

Ciri Soalan yg baik:

Aras sesuai dgn umur,kebolehan, pengalaman P

Pelbagai jenis soalan dirancang sebelum p&p

Soalan mudah difahami Soalan merangsang kem.berfikir

Perbincangan Hasil Eksperimen

2 perkara yg perlu:

a. Pemprosesan data- Buat pengiraan data- Persembahan data- Terjemah graf / carta- k/pasti paten data n hubungan- mengelas data

b. Teknik melapor data- Kait n hurai keputusan- Perbincangan keputusan- Bt laporan amali - Cadangan cara memperbaiki- Data P yg betul n aktif dlm

pbincangan

Variasi Rangsangan

- Adalah teknik mpelbagaikan kaedah n penyampaian G dgn tujuan menarik perhatian n minat P terhdp pengajaran.

Melibatkan perubahan:

1. Pergerakan langkah G2. Pergerakan Anggota G3. Nada suara G4. Fokus deria P5. Btk lisan P6. Btk fizikal P7. Interaksi dgn bhn pengajaran

Peneguhan

Page 6: Nota Ulangkaji Sce3108

Prinsip:

Btk pengukuhan diubah ikut masa Harus sepadan dgn umur, jantina n

status Elak pengukuhan negatif Diberi sebaik tunjuk t/laku positif Diberi dgn jujur n ikhlas

Objektif:

Baiki disiplin Pupuk semangat keyakinan P Galak penerusan t/laku n contoh pd P

lain Kukuhkan konsep/ isi kandungan

pelajaran Beri galakan dlm pelajaran

Kesan:

Beri semangat ingin belajar P cuba tunjuk t/laku positif P yg belum terima pneguhan akan cuba

perbaiki diri P berasa dihargai Hubungan G n P > baik

Refleksi/ Penutup

- Bhg akhir sesuatu pgjaran.

PENGUKUHAN

POSITIF

lisan - baik , bagus

gerak isyarat- senyum

dampingan-berdiri sebelah

sentuhan- bahu

NEGATIF

lisan- sindir,kutuk

gerak isyarat-geleng kepala

PENUTUP

KOGNITIF

bt rumusan

ulang isi pnting

aktvt penilaian

aktvt susulan

aktvt pengukuhan

Sosial

perasan harus dicapai

peneguhan positif

perasaan ingin tahu

memotivasi

kait pelajran akan dtg

tingkat pghayatan nilai murni